Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 05.03.2011, 11:09:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sfintirea, ca si desavarsirea, ca si mantuirea sunt in acelasi timp si un eveniment si un proces. Din punctul de vedere al lui Dumnezeu este un eveniment. Le primim pe toate odata in momentul convertirii. Din punctul nostru de vedere este un proces.
Ni le da D-zeu pe toate, dar noi ce facem in schimb?

Baptistii cred ca , cu o baita rezolva mantuirea...penticostalii se mai screm un pic sa scoata niste urlete pe gura si niste gangureli (cica ingeresti) ....AZS au intrat in hibernare cu nadejdea venirii Domnului...iehovistii inca se mai gandesc daca este Hristos doar un simplu om sau e si D-zeu adevarat...

Ortodocsii stiu ca mantuirea se da sfarsitul vietii; dupa o lunga lupta impotriva diavolului care i-a diferite forme (prooroci si invatatoro mincinosi) si figuri (inger al luminii) : Efeseni 6, 11-13.
Ei sunt constienti ca au de lucru si ca trebuie sa stinga sagetile vrajmasului (Cf. Efeseni 6, 16) si ca la sfarsit vor capata "cununa nevestejita a maririi" ...
Penticostalii (asa cum am dedus eu ) le primesc pe toate; un fel de Ecumenisti , iubind si pe D-zeu cu invatatura Lui si pe Satana cu erezia lui... nimic de aruncat, totul e bun...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 05.03.2011, 11:36:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Penticostalii (asa cum am dedus eu )...
Ai dedus prost, ca de obicei. De ce nu te trezesti odata si devii realist? Sau ce ar trebui sa te scuture ca sa te trezesti? Deja te repeti la nesfarsit si noi ti-am invatat discursurile pe de rost.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ni le da D-zeu pe toate, dar noi ce facem in schimb?
..
Asta e o intrebare buna. Incearca sa gasesti raspuns la ea si vezi ce faci tu in schimb, in afara de a a arunca in altii cu pietre. Astfel nu vei fi trait degeaba si viata ta va avea un folos [mai mare] pe pamant.

P.S. Vezi sa nu incepi acum sa faci pe victima ranita...Ti-am dat doar un sfat prietenesc, pentru ca ne cunoastem.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #463  
Vechi 05.03.2011, 11:48:51
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sau ce ar trebui sa te scuture ca sa te trezesti? Deja te repeti la nesfarsit si noi ti-am invatat discursurile pe de rost.
Se trezise intr-un timp.
Ajunsese chiar la o concluzie neobisnuit de inteleapta.
Ma gandeam sa-i dau un premiu pentru ea:
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
...nu are rost sa mai vb...
Dar din nou a cazut si pune aceeasi placa. Penticostalii...satana...
Bine totusi ca nu isi repeta postarile precum regretatul "doctor faustus".
Reply With Quote
  #464  
Vechi 05.03.2011, 13:02:54
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția"

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ni le da D-zeu pe toate, dar noi ce facem in schimb?
Buna ziua.La intrebarea dvs voi incerca sa va spun ce cred protestantii.Se spun multe despre noi si Credinta noastra,mai putin ce credem noi.Mi-am permis sa va spun aceste lucruri fara intentia de a crea o polemica ci de a pune ce credem,chiar cu riscul de a fi jucati de alti oameni pentru asta.Daca usile se inchid in fata noastra nu este o nenorocire,marea durere ar fi sa se inchida usa Domnului,dar asta nu hotarasc oamenii,indiferent cine ar fi ei.Ce vezi mai jos a fost spus de un baptist britanic,daca tot i-ai pus la zid din auzite.Macar acum ii poti critica vazind ce au spus in realitate.

I).Unii sunt generosi pentru ca doresc ca altii sa-si formeze o parere buna despre ei.Exista ceva in natura oamenilor care-i face sa gandeasca bine despre ei.Dumnezeu nu simte in nici un caz o asemenea nevoie.Dumnezeu este independent fata de orice si oricine si actioneaza conform propriei Sale vointe.Dumnezeu este suveran si voia Sa,nu a omului,trebuie sa se implineasca.Dumnezeu nu are nevoie sa-si mareasca slava,EL are deja toata slava.Fericirea lui Dumnezeu este completa in EL insusi.Daca ar fi decis sa lase intreaga rasa umana sa piara nimeni nu l-ar fi putut trage la rspundere.Nimeni nu-l poate intreba pe Dumnezeu de ce face un lucru sau altul.Cand Dumnezeu mantuieste oameni nu o face pentru ca-L constrange ceva sa-i mantuiasca.Daca Dumnezeu mantuieste pacatosi trebuie ca aceasta sa se intimple ,,Spre lauda slavei harului Său, cu care ne-a dăruit pe noi prin Fiul Său cel iubit" (Efeseni 1:6)

II).Exista alti oameni care ii ajuta pe altii pentru ca fac parte din familia lor sau din poporul lor.Fie ca familia nostra este importanta sau neimportanta,bogata sau saraca,asta nu inseamna nimic pentru Dumnezeu.Orice fiinta umana face parte din rasa de oameni care se trage din Adam,care a pacatuit pentru ca nu l-a ascultat pe Dumnezeu.Nu este nimic in natura omului cazut care sa stea in neprihanire in fata Celui de Sus: ,,Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este."(Romani 3:12).Suntem toti pacatosi prin natura si faptele noastre.Nu ar fi nimic pentru care ar trebui sa meritam mila Lui.

III).Unii oameni ii ajuta pe altii pentru presupusa lor frumusete.Insa descrierea omului pacatos in fata Dumnezeului sfant si curat este alta:,,Pe unde să mai fiți loviți voi, cei ce mereu vă răzvrătiți? Tot capul vă este numai răni și toată inima slăbănogită.Din creștet până în tălpile picioarelor nu-i nici un loc sănătos; totul este numai plăgi, vânătăi și răni pline de puroi, necurățate, nemuiate cu untdelemn și nelegate."(Isaia 1:5-6).Asadar Dumnezeu nu a decis sa ne ajute datoria aparentei noastra atragatoare.Daca te duci in fata lipsei de pacat absolute cum poti credea ca tu,un pacatos cazut si mort in pacate,poti duce ceva care sa stea fara pata in fata Celui Sfant?Dumnezeu nu ar fi avut nici un motiv,dar o face prin harul Sau,prin mila Sa,nu datorita pateticei noastre aparente de sfintenie.

Rugaciunile pacatosului nu pot fi niciodata cauza mantuirii lui,Dumnezeu este intotdeauna cauza manturii lui.Dumnezeu il cauta pe om inainte ca omul sa-L caute pe Dumnezeu.Sunt oameni care cred ca pacatosul este cel care face primul pas spre matuire.Nu este adevarat.Dumnezeu este cel care face mereu primul pas,oamenii nu vor putea striga niciodata la Dumnezeu sa-i mantuiasca pana cand lucrarea nu a inceput in inima lor iar acesta putere nu vine de la ei:,,Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni"(Efeseni 2:8-9)

In general oamenii nu vor mila lui Dumnezeu.Fug de harul care li-se ofera in bezna pacatului nostru ,,Căci atunci, când erați robi ai păcatului, erați liberi față de dreptate"(Romani 6:20) ,mai usor de suportat decat jugul usor al lui Hristos:,,Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre.Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară"(Matei 11:29-30).Oamenii ii intorc spatele lui Dumnezeu in mod voit.Oamenii sunt mantuiti numai atunci cand Dumnezeu,prin mana Sa puternica,ii aduce la Hristos.Harul incepe,continua si termina lucrarea de mantuire in inima unei persoane iar harul este de la Cel de Sus,nu in om isi are el sursa.

De ce Dumnezeu ii cruta pe unii si ii pedepseste pe altii ne este spus:,,"Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc și Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur.Deci, dar, nu este nici de la cel care voiește, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluiește"(Romani 9:15-16).Noi nu punem intrebari,Dumnezeu nu da oamenilor explicatii pentru lucrurile pe care le face.Daca Ii vei pune la indoiala judecata raspunsul Sau va fi: ,,Dar, omule, tu cine ești care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut așa?"(Romani 9:20).

Cere-I lui Dumnezeu mila dar adu-ti aminte ca nu ai avea nici un drept la mila Sa.EL are dreptul absolut de a o da sau nu dupa cum doreste EL si nu dupa cum vor sa-i impuna oamenii,in nebunia lor.Daca Dumnezeu vrea te poate mantui sau te poate nimici.Noi spunem ca este nevoie sa-ti pleci capul si sa-I spui:,,Dumnezeu ai mila de mine pacatosul,mantuieste-ma pentru slava Ta,ca mila si suveranitatea Ta sa fie clar vazute".Noi credem ca sursa milei este Dumnezeu insusi si prin urmare lasa totul in judecata lui,absoluta si suverana: ,,Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre și căile Mele ca ale voastre, zice Domnul"(Isaia 55:8)

Cuvantul lui Dumnezeu aduce viata spirituala.Viata spirituala ii este data iar cel mort in pacat si greseli este adus la viata.Pacatosul nu va putea rezista vocii lui Dumnezeu,cand EL il cheama prin harul sau irezistibil.Un glas din cer i-a vorbit lui Saul din Tars iar Saul a intrebat: ,,Și el, tremurând și înspăimântat fiind, a zis: Doamne, ce voiești să fac?"(Faptele Apostolilor 9:6).Din momentul cand harul Domnului a actionat vointa lui Saul a devenit vointa Lui.Noi niciodata nu credem ca omul se gaseste dincolo de nevoia de a fi mantuit.Dumnezeu mantuieste conform vointei Sale.

Roaga-te pentru fiecare om pe care-l intalnesti.Fa acele fapte bune care inseamna pazirea poruncilor Celui de Sus si a Invataturii lui Hristos.Din aceasta ascultare se vor naste adevaratele fapte bune ale Credintei,nu din zelul orbesc in care unii,traind in pacat fara incetare,cred ca pot cumpara cu bani sau daruri dreptatea lui Dumnezeu.Nu numai ca nu vor avea parte dar isi strang carbuni aprinsi deasupra capului.
Daca Cel de Sus ti-a dat acest har,predica invatatura Domnului fiecarui om din viata ta.Spune la toata lumea ca Hristos mantuieste,ca a invins raul si intunericul care ne inconjoara.Imparte vestea bucuriei ca nu de vointa noastra pacatoasa,depinde mantuirea pentru ca: ,,Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut"(Ioan 1:13).Suntem mantuiti prin puterea si voia lui Dumnezeu.Realitatea suveranitatii absolute a lui Dumnezeu este greu de acceptat.Oamenii,desi pacatuiesc in fiecare moment al vietii lor,vor sa aiba merite,nu vor sa se lase doar in mana Lui,vor sa decida si ei,eventul chiar sa-I spuna si ce este bine desi cunoasterea lor nu depaseste firul de praf.Insa realitatea din Cuvantul lui Dumnezeu este alta:

,,El ne-a mântuit și ne-a chemat cu chemare sfântă, nu după faptele noastre, ci după a Sa hotărâre și după harul ce ne-a fost dat în Hristos Iisus, mai înainte de începutul veacurilor"(2 Timotei 1:9)

Last edited by Scotsman; 05.03.2011 at 13:56:06.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 05.03.2011, 21:35:25
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Se trezise intr-un timp.

Dar din nou a cazut si pune aceeasi placa. Penticostalii...satana...
Bine totusi ca nu isi repeta postarile precum regretatul "doctor faustus".
Ti se pare ca folosesc tot aceleasi versete din Biblie? sau nu cunosti Biblia?
Eu cand vb cu un NP dau numai locatia stiind bine ca el cunoste Biblia, dar pt ca vad ca nu-ti dai seama pt ca tu si Dorina traiti din povestile pastorilor, am sa va redau si tx versetului nu numai locatia.

E bine ca o ai pe Dorina, aici o ecumenista cam incurcata in stiinta (VEZI DORINA CA NU AI NIMERIT-O CU MINE SI CU GEORGE, duhul care ti-a inspirat in proorocie te-a inselat) , dar e sufletista .... imi place de ea ca se crede ca stie toate , insa ea a recunoscut ca mai are de studiat , mai ales in cazul vorbirii in limbi penticostale.

Eu sincer (si chiar imi pare rau) intre una si alta nu vad nici o difereta...daca gresesc aratati-mi unde...:
Citat:
Penticostalii...satana...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #466  
Vechi 05.03.2011, 21:53:53
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Invataturi specifice penticostalilor:
1)credinta in mileniu
2)pe langa botezul cu apa este de trebuinta si cel cu Duh Sfant si cu foc, pe care l-au primit Apostolii la Cincizecime si prin care se primeste darul vorbirii in limbi
3) pentru ca Biserica sa nu fie moarta trebuie sa aiba darul Sf.Duh, iar pt a obtine acest dar, se cere rugaciune si post, adica nemancare;
4)botezator poate fi doar cel care are vb in limbi
5)slujbele duhovnicesti sunt cele ale predicatorilor, proorocilor si prezbiterilor - alesi din biserica si ordinati (sfintiti ca preoti prin punerea mainilor). Ordinatiunea nu se poate pierde.
6) in adunari pot vorbi femeile;
7)Sfantul Duh purcede si de la Fiul;
8)pacatosii dati afara din adunari nu mai pot fi reprimiti - ACEASTA ASTAZI NU MAI TINE, CA-S TOTI CA UNU SI UNU CA TOTI...pacatosi si rai...

Dorina mai bine hai sa discutam aceste puncte doctrinare, ca in vizita pe forumul vostru am vazut ca nu te amesteci in discutii teologice , si vii pe aici si-ti etalezi teologia ta...degeaba, ca intre NP si cei din BO nu este asemanare decat in mediu (inspiram acelasi aer si stam pe acelasi pamant)...Biblia voastra e tradusa de un eretic; ...
Iosife, tu pune manuta pe Biblie si fugi repede la pastor si-i spune ca la voi toate capitolele si versetele sunt la fel ....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 05.03.2011, 22:08:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
"De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu". Eu asa stiu. Si aceasta porunca este universala. Domnul Isus nu ne spune ca adultii trebuie sa se nasca din apa si din Duh, iar copiii pot intra si asa, fara nastere din apa si din Duh. Ni se spune clar: cineva, deci se face referire la toata omenirea, fir ei barbati, femei sau copii
Cum ramane cu talharul de pe cruce? In care moment s-a nascut el din apa si din duh de a putut sa ii zica Iisus "Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai."?

Legat de acest pasaj, mai am o intrebare: ce a intels Iisus prin "azi" avand in vedere ca Inaltarea lui la Cer nu s-a facut in aceeasi zi?
Reply With Quote
  #468  
Vechi 05.03.2011, 22:21:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit Pentru Doriana

Doriana,
Imi pare rau daca intreb ceva ce poate ai spus deja, insa si eu, desi sunt ortodoxa, ma intreb cum sta treaba cu copii botezati/nebotezati, poate din cauza ca botezul nu m-a ferit de a fi atee pana pe la 17 ani, asa ca ma intreb si eu de utilitatea lui la un copil care inca nu intelege. In pasajul citat de tine de la apostolul Pavel ai aratat foarte bine ca apostolul a zis ca un copil nascut din un parinte credincios este sfant. Eu intr-adevar ma concentrasem pe faptul ca din acel pasaj reiese ca un sot/sotie necredincios/oasa poate fi salvat prin credinta sotului/sotiei si nici macar la asta nu am meditat prea mult pentru ca intr-adevar, daca un adult poate fi mantuit pentru credinta sotului/sotiei, de ce un copil nu ar putea fi mantuit pentru credinta parintilor? Am insa o dilema: pana la ce varsta este considerat copil? Nu de alta, dar eu am primit marturia unui protestant despre botezul lui la o varsta de peste 30 ani, si desi familia lui era credincioasa, el cam fugea de credinta pentru ca i se parea prea greu. A ajuns sa se boteze in urma unor intamplari si revelatii iestite din comun, care seamana oarecum cu ceea ce a trait Danion Vasile, nu au fost exact aceleasi lucruri, dar a fost la fel de supranatural ca sa zic asa, si in momentul Botezului s-a simtit traversat de o forta pe care nu o poate explica in cuvinte, iar de atunci a fost un om complet schimbat si toate experientele negative de pana atunci au luat sfarsit. Ceea ce pe de o parte mi-a aratat ca si Botezul protestantilor este in Duh, dar si faptul ca Botezul nu poate fi indispensabil pentru un adult. De aceea intreb, avand in vedere ca ma intereseaza problema, pana la ce varsta sunt considerati copii? La ce varsta un copil poate sa decida daca vrea sa se boteze?

Last edited by Adriana3; 05.03.2011 at 22:24:10.
Reply With Quote
  #469  
Vechi 05.03.2011, 22:30:51
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
...daca gresesc aratati-mi unde...:
Gresesti in faptul ca una zici si alta faci.
Ai zis ca mai bine nu mai vorbim. A fost sclipitor in aceea postare.

Hai sa-ti urmam sfatul!
Sau iti retragi cuvintele acum si mai vrei totusi sa vorbesti cu sectarii?
Reply With Quote
  #470  
Vechi 05.03.2011, 22:46:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
pana la ce varsta sunt considerati copii? La ce varsta un copil poate sa decida daca vrea sa se boteze?
Draga Adriana, discutiile despre varsta botezului se poarta de zeci de ani, le-am tot urmarit si eu, insa nimeni nu m-a convins ca detine cheia absoluta a acestei probleme. Asta probabil pentru ca nu numai varsta face un copil sa nu mai fie copil, ci si maturitatea mentala. In cazul botezului este nevoie de o decizie constienta de a-l urma pe Hristos. Cand are loc aceasta? Uneori mai devreme, alteori mai tarziu. Imediat ce apare si este o hotarare serioasa, ea trebuie sa fie urmata de botez.

Neoprotestantii asteapta in general cam pana dupa varsta de 12-14 ani pentru a-si boteza copiii...Asteapta putin cam mult, dupa parerea mea. Exista si copii mai maturi in gandire care inteleg mai repede chemarea lui Dumnezeu si ar vrea sa faca botezul mai devreme. Pe de alta parte, ortodocsii nu vor sa riste nimic si isi boteaza copiii inca inainte ca acesta sa poata macar gandi sau lua o decizie. Cert e ca, asa cum spune Biblia, daca ASTAZI auzim glasul Lui sa nu ne impietrim inimile si sa-L urmam. Deci, sa nu amanam nici o zi hotararea noastra; si sa fie o hotarare serioasa.

Oricum, eu cred ca Dumnezeu nu ii lasa pe cei care sunt ai Lui si Il cauta cu o inima sincera. Si daca omul are dorinta sincera il va mantui chiar daca a avut posibilitatea sa faca botezul si chiar daca nu a avut, asa cum a facut cu talharul de pe cruce. Si vorbesc aici de oameni care nu au avut posibilitatea sa faca botezul, nu de oameni care ar putea sa se boteze dar tot amana pentru ca nu sunt hotarati pentru Hristos. Acestia nesocotesc porunca lui Hristos de a se boteza si asta nu inseamna nici ascultare, nici crestinism, si, deci, nici mantuire.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 05.03.2011 at 22:48:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05