Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2017, 13:31:11
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Da, e si partea asta. Exact asa. Dau cu pumnu` in tastatura si bag niste injuraturi de toata frumusetea. Totusi, cand ma tensionez, ma asez in pat si pun mana pe o carte.
adica daca joci table esti ferit? n-are nico legatura...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
De filme horror nu te lega, te rog.:).The Exorcist,The Amityville Horror,The Conjuring,The rite,mai bagam cateva asiatice si merita sa pierzi clipe pretioase ale mantuirii cu asa ceva.Dar totusi cine vrea experienta cinematografica chiar ttebuie sa vada Game of thrones.Adica serios decat sa rup tastaturi,sa injur mai bine fara jocuri.
experienta cinematografica e una, cultura cinematografica alta. iti propun sa cauti "my left foot" pentru a vedea un joc actoricesc nec plus ultra, uluitor, al lui daniel day lewis, cauta un film vechi, urias, "o poveste din tokyo" si ai sa vezi ce inseamna regia de film, apoi uita-te la "irreversible" al lui gustave noet si "pulp fiction" al lui tarantino. vezi-le p'astea si vedem mai apoi cum devine cazul...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2017, 13:33:30
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Si eu ieri toata ziua am stat in casa si m-am jucat pe PC. Warthunder. Poate sti jocul. Am fost pasionat mai demult si de Counter-Strike.

Totusi, din fericire nu m-a prins "microbul" asta ca pe altii. De multe ori ma joc ca sa imi tina mintea ocupata si sa nu ma manance sa cutreier urbea, unde sigur ma opresc la o terasa si sorb niste beri. Statul prea mult la calculator produce depresia. Ar trebui discutat concret pe aceasta tema la un sinod, iar inteleptii Bisericii sa traga niste linii orientative.

Ideea cu jocurile e ca au acelasi efect ca si drogurile. Mereu o sa maresti dozajul. Distorsioneaza timpul si realitatea. Ortodoxia nu te invata doar ce e pacatul, ci si cum sa il previ. Toate sunt bune, dar nu toate sunt de folos. Si lucrurile care ne duc in exces trebuie evitate. Daca poti sa te disciplinezi sa te joci o ora, doua pe zi, eu zic ca e ok. Totusi, aceasta activitate trebuie sa fie la sfarsitul listei de prioritati.

Serviciul sau scoala, cititul, sportul sau orice activitate sociala...si intre toate astea gasesti si cateva ore sa te joci. Cunosc game-ri inraiti si nu e sanatos. Psihic si spiritual. Iti recomand totusi sa eviti jocurile si filmele horror. Cine i-a desenat sau construit mastile si scenariile cred ca au avut inspiratie direct de la "sursa". Si trebuie sa nu ne fascineze ca poate chiar ne vor vizita entitatile cu infatisarea hidoasa.

Deci, joaca-te dar nu te lasa luat de val.
Eu sunt genul de copil cu note de 9-10 la scoala (la fizica am luat un 5 ,ne-a prins nepregatiti ,si pe deasupra nici nu inteleg fizica prea ok). Cand mi-e foarte foame ,mananc ,cand mi-e sete ,beau ,cand simt ca mi-e somn ,incerc sa dorm. Pe deasupra ,cum am zis ,bataile din jocuri mi se par foarte cool ,dar in realitate as incerca pe cat de mult sa nu ajung la asa ceva. Pe zi stau si 6-7 ore la PC ,sau chiar toata ziua ,dintre care ma joc 2-3 ore ,restul ma uit pe youtube la diferite chestii ,sau citesc articole despre ceea ce simt eu ca trebuie sa stiu ,cum e in cazul asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2017, 13:35:40
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Da, e si partea asta. Exact asa. Dau cu pumnu` in tastatura si bag niste injuraturi de toata frumusetea. Totusi, cand ma tensionez, ma asez in pat si pun mana pe o carte.
A ,si eu nu am dat niciodata in PC ca am pierdut la un joc. E o mare aberatie...mai mult ,ramant socat ,foarte socat cand vad copii de 9 ani care isi sparg tableta ca pierd pe MC Pocket Edition.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2017, 13:36:57
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerOund Vezi mesajul
intr-un fel si eu am crezut asta....ma rog ,afara e canicula ,chiar nu am ce face ! daca stau 10 minute ,transpir si ma sufoc.. si inca nu am inteles complet de la tine ,deci e pacat sau nu?
adica sa fie pacat daca pierzi timpul in fata calculatorului in loc sa joci un fotbal sau sa te alergi cu o fata prin parc? normal ca-i pacat...

cand il mai vad pe fi-miu ca face chestia asta si nu e ceva legat de scoala imi pare rau si-i spun si lui, "nu-i ma pacat sa nu te duci cu niste amici sa bei un suc decat sa stai cu ochii beliti in ala?"
asta e pacatul, nu te gandi la altceva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2017, 13:43:32
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asa si atunci nu esti tu oare un ipocrit,care il cinsteste pe domnul numai cu buzele iar cu gandul este la levelul de la jocuri si la placa video de 2 giga.Pai daca totusi il ti pe Boca langa pc,ca doar el in timpul vietii nu avea timp sa isi instaleze fifa 2017,apai dragul meu semn este ca trebuie sa il vinzi pc,sa il dai saracilor,ca te indeparteaza de la adevarata chemare.Ba te afecteaza ca om,oare in biblie ne spune sa traim in realitati virtuale?Toata tehnologia e de la diavol fiule,ca sa ne indeparteze de cale.Mai bine ai citi ce a scris si facut arsenie boca,Nu doar ii tine poza in timp ce tu pierzi timp pretios din viata ta cu jocurile.Crezi ca acesta e scopul venirii noastre pe pamant?
Nu zice Dumnezeu sa ne bucuram de viata? Arsenie Boca a fost un om special , nu ca mine sau ca tine ! El s-a facut calugar si si-a dedicat viata spre a ajuta alti oameni ! Daca tehnologia sustii ca e de la diavol ,atunci de ce tu ai internet ,PC ,smartphone sau de pe ce scrii tu? Practic Dumnezeu a creat toate metalele ,cele care puse in combinatie cu alte elemente ale naturii alcatuiesc chip-urile ,cele care oamenii destepti ai lumi au reusit sa le creeze ,si succesorii lor le-au imbunatatit pana la produsul final de astazi ,care inca evloueaza.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2017, 13:47:30
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
adica sa fie pacat daca pierzi timpul in fata calculatorului in loc sa joci un fotbal sau sa te alergi cu o fata prin parc? normal ca-i pacat...

cand il mai vad pe fi-miu ca face chestia asta si nu e ceva legat de scoala imi pare rau si-i spun si lui, "nu-i ma pacat sa nu te duci cu niste amici sa bei un suc decat sa stai cu ochii beliti in ala?"
asta e pacatul, nu te gandi la altceva.
Dar practic cu prietenii te distrezi. La PC te distrezi. Practic si prima varianta ar fi pacat daca o luam asa...da ,e pacat sa te distrezi la PC in sensul in care probabil poti face ceva mai bun de atat ,sau nu ,depinde si de moment ,dar nu cred ca ar fi si inaintea Domnului. De exemplu acum afara e foarte cald ,cu cine sa ies acum? De dormit nu mai pot ,doar sa stau cu ochii intr-un ecran ,fie film ,joc ,sau orice altceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2017, 13:56:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
adica daca joci table esti ferit? n-are nico legatura...



experienta cinematografica e una, cultura cinematografica alta. iti propun sa cauti "my left foot" pentru a vedea un joc actoricesc nec plus ultra, uluitor, al lui daniel day lewis, cauta un film vechi, urias, "o poveste din tokyo" si ai sa vezi ce inseamna regia de film, apoi uita-te la "irreversible" al lui gustave noet si "pulp fiction" al lui tarantino. vezi-le p'astea si vedem mai apoi cum devine cazul...
La film cult,da,e altceva,iti trebuie o stare anume.Din ce ai enumerat am vazut pulp fiction.Dar un film care m-a izbit si o face mereu cand il vad e Calul din Torino sau A torinoi lo,e unguresc,apoi mai sunt doua turcesti Winter sleep si Anatolia,unul italian La grande Belleza si unul francez La vie de Adele.....Adica filmele europene sunt peste Hollywood la capitolul asta.Si cine vreo o comedie ca lumea Intouchables.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2017, 14:03:11
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Repet, jocurile pe calculator au acelasi efect ca si drogurile. Te baga in transa. Nu te construieste. Cand socializez cu oamenii ai sansa sa legi prietenii si sa dezvolti virtuti. Inveti sa ai rabdare cu oamenii care iti displac sau sa ajuti pe altii. Sa imparti o ciocolata sa spui o vorba buna, sa dezbati . Realitatea asta e mantuitoare. Statul in fata monitorului dezvolta lenea si nepasarea. Intradevar, stimuleaza imaginatia dar nu te construieste intelectual. Invata eventual niste softuri care ar putea pe viitor sa iti aduca un venit. Foto, video, audio, proiectare, web design. Sunt niste salarii enorme in domeniul IT.

Pentru jocuri, ti-am zis...o medie de 2 ore pe zi e suficient. Eventual cand ai o zi libera si e urat afara si nu ai nimic de facut, poti sa iti faci valu`. Si evita jocurile sadice.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2017, 14:08:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerOund Vezi mesajul
Nu zice Dumnezeu sa ne bucuram de viata? Arsenie Boca a fost un om special , nu ca mine sau ca tine ! El s-a facut calugar si si-a dedicat viata spre a ajuta alti oameni ! Daca tehnologia sustii ca e de la diavol ,atunci de ce tu ai internet ,PC ,smartphone sau de pe ce scrii tu? Practic Dumnezeu a creat toate metalele ,cele care puse in combinatie cu alte elemente ale naturii alcatuiesc chip-urile ,cele care oamenii destepti ai lumi au reusit sa le creeze ,si succesorii lor le-au imbunatatit pana la produsul final de astazi ,care inca evloueaza.
Nu,nu zice.Pe mine nu ma deranjeaza ca tehnologia e de la diavol.Cine te opreste sa fi special?Pasteur,Darwin sau Marx?.....Observ ca esti la o varsta in care iti pui tot felul de intrebari,si ar fi stupid sa tot continui cu ironia,si eu eram naiv si credeam ca totul e frumos si viata e asa si pe dincolo.Totusi e bine sa retii ca este o lege universala numita cauzalitate,sora cu karma si cunoscuta la noi ca *dumnezeu e sus si vede*.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2017, 15:11:59
SerOund SerOund is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Repet, jocurile pe calculator au acelasi efect ca si drogurile. Te baga in transa. Nu te construieste. Cand socializez cu oamenii ai sansa sa legi prietenii si sa dezvolti virtuti. Inveti sa ai rabdare cu oamenii care iti displac sau sa ajuti pe altii. Sa imparti o ciocolata sa spui o vorba buna, sa dezbati . Realitatea asta e mantuitoare. Statul in fata monitorului dezvolta lenea si nepasarea. Intradevar, stimuleaza imaginatia dar nu te construieste intelectual. Invata eventual niste softuri care ar putea pe viitor sa iti aduca un venit. Foto, video, audio, proiectare, web design. Sunt niste salarii enorme in domeniul IT.

Pentru jocuri, ti-am zis...o medie de 2 ore pe zi e suficient. Eventual cand ai o zi libera si e urat afara si nu ai nimic de facut, poti sa iti faci valu`. Si evita jocurile sadice.
Eu vreau sa lucrez la o companie de jocuri ca Ubisoft sau EA Games ,se castiga bine pentru munca ce o vreau eu (4000 ron).
Reply With Quote
Răspunde