Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2008, 15:35:40
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Buna, as dori sa va cer si eu sfatul cu privire la fratele meu...cred ca are o problema foarte grava dar nu stiu cum il pot ajuta.
Am fost pe acasa in week-end si am avut parte de o experienta terifianta...vreau sa spun ca are momente in care ne intelgem foarte bine si altele in care m-a dracuit incontinuu si m-a jignit foarte tare fara un motiv anume...mentionez ca parinti mei merg la biserica si se roaga pentru el si fac diverse slujbe...dar nu prea se observa schimbari...
Ideea e ca inainte el nu era asa, dar acum nu ne putem intelege cu el,,,a avut acum 2 ani o relatie cu o tiganca de care s-a despartit dupa vreun an si de atunci nu ne mai putem intelge cu el...Daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum as putea sa il ajut sa vada calea cea dreapta, niste rugaciuni sau acatiste pe care le-as putea citi pentru el sa il ajut sa vada calea si apoi sa isi indrepte singur comportamentul...Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2008, 16:31:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Arifa, a putea sa vorbesti despre lucrurile duhovnicesti nu inseamna ca esti om duhovnicesc. Una este sa vorbesti cu usurinta despre cele duhovnicesti si altceva sa privesti cu ochiul curat al inimii neprihanite tainele ascunse. Nu sunt atat de imbunatatit duhovniceste ca sa dau sfatul potrivit. Ceea ce nu trebuie sa-ti lipseasca este rugaciunea. Spune cat poti, dar sa o spui ca si cand ceva din tine are nevoie de insanatosire grabnica. Nu avem retete magice pentru asa ceva. In schimb, avem un Dumnezeu care aude glasul celui ce se roaga astfel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2008, 17:00:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Buna, as dori sa va cer si eu sfatul cu privire la fratele meu...cred ca are o problema foarte grava dar nu stiu cum il pot ajuta.
Am fost pe acasa in week-end si am avut parte de o experienta terifianta...vreau sa spun ca are momente in care ne intelgem foarte bine si altele in care m-a dracuit incontinuu si m-a jignit foarte tare fara un motiv anume...mentionez ca parinti mei merg la biserica si se roaga pentru el si fac diverse slujbe...dar nu prea se observa schimbari...
Ideea e ca inainte el nu era asa, dar acum nu ne putem intelege cu el,,,a avut acum 2 ani o relatie cu o tiganca de care s-a despartit dupa vreun an si de atunci nu ne mai putem intelge cu el...Daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum as putea sa il ajut sa vada calea cea dreapta, niste rugaciuni sau acatiste pe care le-as putea citi pentru el sa il ajut sa vada calea si apoi sa isi indrepte singur comportamentul...Va multumesc!
Pe linga multe rugaciuni eu as aduce preotul sa sfinteasca casa,sa mai fuga lucrurile rele care bintuie peste tot.Iar fratele tau ar avea nevoie si de un control medical.
Parerea mea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2008, 18:01:25
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Poate e bolnav psihic, poate nu. Aminteste-ti ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, prin doctorii pe care-i avem.

Este putin probabil sa poti sa-l duci la doctor daca nu vrea, insa ar ajuta sa te interesezi despre boli psihice si simptomurile lui. Daca afli care este cea mai probabila conditie medicala pe care o are, poti sa afli si sfaturi cum sa te comporti cu astfel de persoane. Sprijinul celor din jur si actiunile potrivite ajuta mult pe bolnavi.

Te-ar ajuta si pe tine, daca cunosti ce exact este ceea ce are. Daca iesirile sale sunt involuntare sau voluntare, care sunt declansatorii pentru un astfel de comportament etc. Ar trebui sa-l faci cumva sa-si dea seama ca nu este nici normal, nici bine cum se compoarta... mai greu de facut, decat zis, fiindca daca-l critici poate raspunde prin alte iesiri sau prin a se inchide in sine.

Btw, nu exista un leac magic si rapid (rugaciune, acatist) pentru asa ceva. Trebuie sa investeti mai mult decat atat: interes, compasiune, comunicare, cunostinte, timp... si va fi greu. Daca incerci sa te apropii de el, poate afli daca ceva din trecut l-a facut sa se schimbe asa. Tu ofera-i posibilitatea de a se deschide.

Si roaga-te bunului Dumnezeu sa-l aduca pe drumul cel bun. Insa fa mai mult decat sa te rogi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2008, 22:42:35
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Buna, as dori sa va cer si eu sfatul cu privire la fratele meu...cred ca are o problema foarte grava dar nu stiu cum il pot ajuta.
Am fost pe acasa in week-end si am avut parte de o experienta terifianta...vreau sa spun ca are momente in care ne intelgem foarte bine si altele in care m-a dracuit incontinuu si m-a jignit foarte tare fara un motiv anume...mentionez ca parinti mei merg la biserica si se roaga pentru el si fac diverse slujbe...dar nu prea se observa schimbari...
Ideea e ca inainte el nu era asa, dar acum nu ne putem intelege cu el,,,a avut acum 2 ani o relatie cu o tiganca de care s-a despartit dupa vreun an si de atunci nu ne mai putem intelge cu el...Daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum as putea sa il ajut sa vada calea cea dreapta, niste rugaciuni sau acatiste pe care le-as putea citi pentru el sa il ajut sa vada calea si apoi sa isi indrepte singur comportamentul...Va multumesc!
In urma cu ceva vreme am trait si eu o situatie similara cu cineva foarte apropiat din familia mea.Am mers prin nenumarati medici, nu puteam s-a accept ca exista vraji care pot distruge practic un om. Am fost obligati de situatie deoarece era sumbra si chiar nu mai vedeam alta solutie s-a internam pers.la spitlul de psihiatrie.Acolo Dumnezeu a fost cu noi si am intalnit un medic sau mai bine zis un adevarat om cu mare credinta in Dumnezeu care a inteles situatia si repet exact cuvintele lui care mi-au ramas intiparite in minte si nu le voi uita toata viata "Lasati copilul aici pentru ca e in siguranta iar dv. mergeti unde vedeti cu ochii pentru ca asta nu e boala; daca pentru toti cei care ii am aici ar avea cine umbla paturile ar fi goale"! Atunci am inteles ca drumul nostru este pe caile Domnului si am mers la Biserica unde am facut nenumarate masluri, acatiste, rugaciuni de dezlegare etc. si totul a revenit la normal. Nu a fost usor dar pot spune ca cu Puterea lui Dumnezeu am reusit s-a rezolvam totul. Ar fi multe de spus dar eu cred ca cu mare credinta ve-ti reusi s-a aduceti omul la situatia de dinainte. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2008, 23:55:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Participarea la cat mai multe Sfinte Masluri cred ca ar fi benefica pentru toata familia. Parintele meu duhovnicesc (Gabriel Nicu (1964-2005) recomanda citirea acatistelor Sintilor Vasile si Antonie, stropirea cu Agheasma si tamaierea locuintei zilnic, post sever si multa rugaciune dimineata , seara si la miezul noptii, milostenie. Sfaturile acestea insa nu suplinesc recomandarile unui duhovnic bun cu care trebuie sa luati legatura. Cat de curand fratele tau trebuie convins sa se si spovedeasca. Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 17:10:59
Interventia si terapia medicilor reprezinta a 3-a cauza a mortii in SUA cocacoc Generalitati 4 20.08.2011 22:09:14
Despre unele cutremure -cauza lor sunsray Secte si culte 4 22.04.2011 14:07:17
Cauza mortii lui Toni Tecuceanu... inorog Stiri, actualitati, anunturi 7 20.03.2010 18:18:40
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 08:10:28