Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2008, 16:34:08
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit Nu stiu ce se intampla

Buna ,când citesc acatistul sf Ciprian,si paraclisul maicii domnului,casc mereu si nu stiu daca e normal asa,poate din cauza ca sunt concentrat .Se mai intampla la cineva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2008, 16:45:17
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Si mie mi se intampla cand spun rugaciuni sau sunt la Biserica. Se spune ca diavolul face ceva sa iti provoace cascatul, somnul, respectiv lenea cand te rogi, ca sa te distraga. Nu stiu daca este adevarat, dar si mie mi se intampla de fiecare data. Din cate am inteles, este bine sa te rogi in continuare, sa nu te opresti, chiar daca iti vine sa casti. Eu mai fac o chestie: cand spun rugaciunea cu voce tare sau in soapta si imi vine sa casc, fac in asa fel incat in momentul in care casc sa spun in continuare rugaciunea - nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata ca atunci cand vorbesti cascand. Ma gandesc eu asa, cu umila mea experienta in lucruri de genul acesta, ca asa il poti pacali pe diavol.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2008, 16:51:21
doareu doareu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

Exact asta am crezut si eu,oricum ma rog mereu la cel mai bun prieten al meu Isus sa imi dea intelepciune si putere,si il invit mereu in casa mea,in patul meu,la masa mea
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2008, 16:54:10
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Este bine sa faci asta, de asemenea e recomandat sa nu te rogi la o ora prea tarzie, s-ar putea sa fie si de la oboseala acumulata de peste zi. Se spune Iisus nu Isus. Am auzit ca numai ereticii si catolicii spun cu un singur "I".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2008, 17:45:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si Sfintii au cunoscut acest cascat, care vine ca la comanda, atunci cand ne rugam. Unul dintre acestia este Sf. Nifon, a carui viata o gasim aici pe Crestin-Ortodox la carti ortodoxe. Nu si-a crutat corpul, batandu-se pana la invinetire, pentru a scapa de somnul care ii dadea tarcoale. A spus apoi, vorbind desigur despre sine, ca stie pe cineva, care nu a cascat niciodata la rugaciune. Ne putem da si noi un mic ghiont, atunci cand cel rau ne trimite acest duh rau al lenii.
Acest cascat nu tine de oboseala; am observat ca vine numai la inceput, cand incep cu cititul acatistului sau al rugaciunilor, dar niciodata spre sfarsit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2008, 22:33:03
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Si mie imi vine sa casc la rugaciuni f mult dar m-a invatat cineva sa imi fac semnul SF CRUCI peste gura si cu adevarat mi se opreste cascatul daca iar ma ia tot asa fac pana scap
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2008, 22:47:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cand iti vine acest "cascat" insemneaza-ti gura cu Sf.Cruce!!! asa faceau parintii in Manastiri, si a ramas ca "traditie", practica veche!!! iti aduce oboseala ca sa te faca sa LASI rugaciunea, sa dai importanta somnului, oboselii trupului... iar prin asta sa te INDEPARTEZE de Dumnezeu, de COMUNICAREA cu El... "Cascatul" este o IGNORARE a lui Dumnezeu!!! Te lupti pana castigi!!! Hristos vazandu-ti silinta de a fi atent la rugaciune, vazandu-ti straduinta, il va alunga!!!

Nimeni NU este scutit de incercarile acestea!!! Chiar si in timpul slujbelor sau a Sf.Liturghii!!! Vrea sa te distraga de la rugaciunea, de la COMUNIUNEA cu Dumnezeu!!! sa te faca sa te asezi intr-o strana/scaun/banca sau sa te pui in "genunchi" sezut si cu capul in pamant ca sa te adoarma... si astfel sa il IGNORI pe fata pe Dumnezeu!!!

Asta e a doua ispita a satanei in timpul rugaciunii... caci prima data te distrage de la rugaciune prin AMINTIRI din timpul zilei... sau a unei suparari... apoi daca reuseste sa te traga in astfel de "cursa" te duce in cealalta... iti da somn... CASTI de nu te vezi... si daca te lasi dus si de aceasta ispita, de duce in pat... si culmea, nu-ti mai este somn!!! dar nici putere sa te pui inapoi la rugaciune nu mai ai, pt ca satana devine stapanul tau, pt ca i-ai ascultat ispitele si Dumnezeu L-ai ignorat!!!

Dumnezeu sa ne miluiasca pt rugaciunile Maicii Preacurate si a tuturor Sfintilor!!! Amin!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2008, 22:47:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Si mie imi vine sa casc la rugaciuni f mult dar m-a invatat cineva sa imi fac semnul SF CRUCI peste gura si cu adevarat mi se opreste cascatul daca iar ma ia tot asa fac pana scap
Despre aceasta "navalire", gasesti raspuns la Topicul "Raspunsuri duhovnicesti ". Sunt stari nu de ieri de azi si toate au raspuns si rezolvare, de imbratisam invataturile Sfintilor Parinti. Spor duhovnicesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2008, 22:54:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda...mereu diavolul..mereu ne ispiteste..mereu el e de vina..dar pacatele noastre??... In acesta ecuatie sunt 3 "necunoscute". Nepasarea, nesimtirea si lenea..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2008, 23:12:27
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Cand iti vine acest "cascat" insemneaza-ti gura cu Sf.Cruce!!! asa faceau parintii in Manastiri, si a ramas ca "traditie", practica veche!!! iti aduce oboseala ca sa te faca sa LASI rugaciunea, sa dai importanta somnului, oboselii trupului... iar prin asta sa te INDEPARTEZE de Dumnezeu, de COMUNICAREA cu El... "Cascatul" este o IGNORARE a lui Dumnezeu!!! Te lupti pana castigi!!! Hristos vazandu-ti silinta de a fi atent la rugaciune, vazandu-ti straduinta, il va alunga!!!

Nimeni NU este scutit de incercarile acestea!!! Chiar si in timpul slujbelor sau a Sf.Liturghii!!! Vrea sa te distraga de la rugaciunea, de la COMUNIUNEA cu Dumnezeu!!! sa te faca sa te asezi intr-o strana/scaun/banca sau sa te pui in "genunchi" sezut si cu capul in pamant ca sa te adoarma... si astfel sa il IGNORI pe fata pe Dumnezeu!!!

Asta e a doua ispita a satanei in timpul rugaciunii... caci prima data te distrage de la rugaciune prin AMINTIRI din timpul zilei... sau a unei suparari... apoi daca reuseste sa te traga in astfel de "cursa" te duce in cealalta... iti da somn... CASTI de nu te vezi... si daca te lasi dus si de aceasta ispita, de duce in pat... si culmea, nu-ti mai este somn!!! dar nici putere sa te pui inapoi la rugaciune nu mai ai, pt ca satana devine stapanul tau, pt ca i-ai ascultat ispitele si Dumnezeu L-ai ignorat!!!

Dumnezeu sa ne miluiasca pt rugaciunile Maicii Preacurate si a tuturor Sfintilor!!! Amin!!
Stiu multi care fac asa cum sa fie traditie veche eu din contra ma minunez ce repede imi trece cand fac semnul SF CRUCI si cu mai mult drag si spor imi reiau rugaciunea sti am citit undeva numai stiu unde ca atunci cand cascam un diavol vine si te atinge cu degetul sa iti aduca somn si lene sa nu te mai rogi iar daca te inchini el fuge nu cred ca e ceva rau daca te inchini, poti sa faci asta si cand vb ceva gresit si te rogi ca DUMNEZEU sa puna paza gurii tale
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56