Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.11.2013, 16:58:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Alin,

Nu cunosti situatia asa ca discutia e de prisos. Nu pot sa dau aici pe forum toate amanuntele ca nu ar fi frumos din partea mea sa fac asta. Nu tin sa fiu crezut pe cuvant.
Eu spun ce am observat.
Tu spui ceea subiectivismul tau, marcat de o prea putina intelegere despre ceea ce este dragostea de fapt, a inteles de fapt.

Amanuntele de care vorbesti, nu stiu ce relevante sunt dar oricum ca "n-ar fi frumos" e o scuza stupida, oricum nu stie nimeni despre cine vorbesti, nici daca ai da detaliile in cauza (cu exceptia faptului daca ar fi nume, prenume, adresa - dar nu vad ce relevanta ar avea).

Greseala ai comis-o deja, cand i-ai judecat superficial, chiar si fara sa scrii ceva aici.

Inclusiv ultima "perla" care ai scos-o, care e si mai penibila cu atat mai mult prin caracterul generalizator, a unor situatii care le cunosti prea putin sau deloc:

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si ca sa fiu rau pana la capat o sa spun si ca impresia mea e urmatoarea: ca multi ortodocsi de-aia se si grabesc cu casatoria: ca urla hormonii in ei.
Am vazut multi ortodocsi care se casatoresc la cateva luni dupa ce le-a facut duhovnicul cunostinta sau alte rude. Cu alte cuvinte, casatoria devine un fel de acoperire pentru relatii sexuale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.11.2013, 17:13:24
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu stiu ce este dragostea, dar stiu ce nu este dragostea.
Acolo unde e dragoste se simte si se vede. Unde nu e ii simti lipsa.
Exista si o ipocrizie "ortodoxa", care seamana cu cea a fariseilor de pe vremuri.
Nu ma consider imun la ea. Dar se poate remarca usor. Eu si persoane apropiate mie am simtit-o pe pielea mea.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.11.2013, 17:16:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate te razbuni pe cine nu trebuie.
Pe tine in primul rand.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.11.2013, 17:18:00
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Are dreptate partial Yannaras in cartea lui Contra religiei in anumite aspecte.
Unul din acele aspecte este si acesta al "suficientei" ortodoxe si al fatarniciei ortodoxe.
Ne doare cand trebuie sa privim realitatea in fata, dar aceasta ipocrizie si suficienta sterila ii indeparteaza de biserica si pe eterodocsi.
Si ne vom mira poate ca la judecata din urma multi din alte credinte vor intra in rai inaintea noastra, care ne batem cu pumnii in piept si ne credem buricul pamantului.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.11.2013, 17:30:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La fatarnicia ta te-ai gandit? Ca daca te-ai fi gandit, n-ai fi asa grabit sa vorbesti despre a altora si mai ales sa-i judeci asa pripit si in masa si mai ales sa-ti proiectezi propriile patimi/probleme asupra lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.11.2013, 17:33:10
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Oho, am si eu destula.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.11.2013, 18:14:28
Diana AMG's Avatar
Diana AMG Diana AMG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit buna seara!

stiu ce vrea sa spuna,dar a inteles gresit bogdan!nu a fost o casatorie aranjata!nu le-a aranjat nimeni casatoria!parintele duhovnic le-a facut cunostinta!de aici pana la casatorie ...e cale lunga!ei au decis!si apoi nu a fost nimeni de aici intre ei sau in sufletul lor ca sa stie motivul divortului!
dar va intreb pe voi: nu cumva judecam?...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.11.2013, 18:39:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si acum se desprinde o concluzie: lumea internetului, si in special a blogurilor si forumurilor, fie ele si ortodoxe, e o lume care nu prea are nimic comun cu Dumnezeu.
Iata, pierdem vremea aici, ne certam, ne jignim, judecam, discutam in contradictoriu si timpul nostru atat de scurt si de pretios trece.
Eu vreau sa renunt. Ma rog lui Dumnezeu sa-mi dea putere sa ma eliberez de acest drog care este internetul si care nu aduce nimic bun.
Si vorba lu tata: daca e ceva cu adevarat nociv, acela e internetul.
Nici nu ne dam seama de asta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.11.2013, 18:46:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana AMG Vezi mesajul
stiu ce vrea sa spuna,dar a inteles gresit bogdan!nu a fost o casatorie aranjata!nu le-a aranjat nimeni casatoria!parintele duhovnic le-a facut cunostinta!de aici pana la casatorie ...e cale lunga!ei au decis!si apoi nu a fost nimeni de aici intre ei sau in sufletul lor ca sa stie motivul divortului!
dar va intreb pe voi: nu cumva judecam?...
Asta am incercat si eu sa-l fac sa inteleaga, intr-un stil mai indirect, deoarece ma asteptam sa-si dea seama singur, ca e baiat destept.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.11.2013, 19:05:38
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Doamne ajuta Maria..cu Dragostea cine poate lupta..
Cateva cuvinte neinsemnate: traim intr-o lume in care totul este deformat, raul ne este prezentat ca bine si putini sunt cei care le pasa.
Nepasarea, nestiinta si uitarea sunt arme folosite impotriva Dragostei.
Acest cuvant dragoste se stinge foarte repede..sau poate nu a fost aprins niciodata, caci Iubirea izvoraste din Insusi Dumnezeu.
Uneori prezentul pe care-l traim , am vrea sa nu fi existat, tocmai pentru ca am fost biruiti, am fost nepasatori si am uitat numele Celui care ne-a adus la existenta.
Privind la Cruce ne aducem aminte de o Dragoste nepamanteasca..
"Dispretuit era si Cel din urma dintre oameni; om al durerilor, si cunoscator al suferintei, unul inaintea caruia sa-ti acoperi fata; dispretuit si nebagat in seama".
Reply With Quote
Răspunde