Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 16.06.2015, 15:36:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și atunci care e problema eliminării uleiului (și a lumănărilor)? Faptul că se afumă pictura?
Da, e o problema serioasa.
Eu stiu cel putin 2 biserici in care problema se pune la modul asta.

Citat:
Sau pentru e mai comod, mai practic și dă mai "bine".
E practic si nu mai suntem in secolul XIX.
E ca si cand am pretinda ca si incalzirea bisericii sa se fac pe soba cu lemne, sa nu se puna in nici un caz centrale pe gaz.

Citat:
Deocamdată vorbim de cazuri izolate, nu de o tendință generală, deși putem vorbi chiar de o tendință generală de a se înlocui lumina lumănărilor cu lumina generată de curent. La icoane încă ard candele (slavă Domnului!), indiferent de sursa de lumină existentă în biserică.
Nu e tendinta s-a intamplat deja.

Ca element de cult cu o anumita simbolistica, se mai pastreaza inca si se castiga bani frumosi din asta chiar daca:

1. se poate sluji si fara lumanari aprinse, cultul nu e conditionat de ele

2. te poti impartasi si fara lumanare, cel putin calugarii asa o fac

3. pe morti/vii nu ii ajuta cu nimic lumanarea aprinsa in locuri special amenajat in schimb multi cred ca gestul asta ii absolva de o rugaciune serioasa vis-a-vis de ei

Sa nu luam totusi numele Domnului in desert.
Cred ca sunt lucruri mai serioase care merita "slava Domnului", nu vad de ce ar fi electricitatea un asa mare blestem care are nevoie de interventia divina pentru izbavire.

Citat:
Și cum va spune preotul la Inviere "Veniți de luați curent" în loc de "Veniți luați lumină"? Just kidding, expresia topicului. :))
Pai ar putea downloada toata lumea de pe www.patriarhia.ro aplicatia Android/iTune/WindowsMobile numita LuminaDePasti 2.0 care ar putea simula pe ecranul telefonului o lumanare palpaind frumos si care s-ar aprinde prin atingere de la un telefon la altul.
Contra unu sms de 5euro+tva, s-ar putea aprinde prin comanda de la Ierusalim, in felul asta nu doar ca nu s-ar mai cheltui ban de avion pentru a fi adusa de acolo ci s-ar putea castiga bani.

Poftim, daca ai chef de glume :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.06.2015 at 15:39:17.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 16.06.2015, 16:55:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-ar merge decât pe terminalele cu nfc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #243  
Vechi 16.06.2015, 23:27:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In max. 10 ani o sa fie standard de dotare, ca si BT/GPS/WIFI/etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 17.06.2015, 00:52:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ca si cand am pretinda ca si incalzirea bisericii sa se fac pe soba cu lemne, sa nu se puna in nici un caz centrale pe gaz.
Nu e ca și când, e cu totul altceva. Dar îți repet, dacă apelezi numai la logică nu are sens să mai continuăm discuția.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. se poate sluji si fara lumanari aprinse, cultul nu e conditionat de ele
Eu sunt de părere că: "Lumanarea nu poate lipsi de la nici o slujba sau rugaciune" - vezi articolul postat de Cezar.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. te poti impartasi si fara lumanare, cel putin calugarii asa o fac
De acord.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3. pe morti/vii nu ii ajuta cu nimic lumanarea aprinsa in locuri special amenajat in schimb multi cred ca gestul asta ii absolva de o rugaciune serioasa vis-a-vis de ei
Așa este, gestul nu are valoare fără o rugăciune...și totuși să nu fie nici o legătură între acest gest și Tradiția Bisericii? :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca sunt lucruri mai serioase care merita "slava Domnului", nu vad de ce ar fi electricitatea un asa mare blestem care are nevoie de interventia divina pentru izbavire.
Nu electricitatea e buba, ci modul cum e folostită. N-am nimic cu descoperirea curentului, slavă Domnului pentru toate. :)

Last edited by ovidiu b.; 18.06.2015 at 01:47:07.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 07.08.2015, 01:57:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Testati-va cunostintele de arhitectura ecleziala, aici:

http://www.churchpop.com/2014/11/10/...nist-building/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #246  
Vechi 07.08.2015, 08:11:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ma dau mare ! 8 din 10 corecte.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 07.08.2015, 16:46:03
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Testati-va cunostintele de arhitectura ecleziala, aici:

http://www.churchpop.com/2014/11/10/...nist-building/
Arhitectura eclesiala? Sa fim seriosi :)) un Quiz facil - Modernist church or communist building? As fi zis ca toate-s o apa si-un pamant.

Mie mi-a dat urmatorul rezultat:
Superhuman! How did you know? Seriously
Reply With Quote
  #248  
Vechi 19.09.2015, 01:15:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Minunea din Colose

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ultima contribuție pe acest topic (și nu numai)

Cel mai avangardist proiect de biserică ortodoxă pe care l-am găsit aparține celebrilor arhitecți elvețieni Herzog și De Meuron.

Ei au gândit un concept de templu pravoslavnic minimalist în aspectul exterior, dar ultrainovator în privința interiorului.





Exteriorul ar fi arătat ca o Kaaba dreptunghiulară:



Pentru interior elvețienii au propus pereți din alabastru translucid, cu instalație de iluminat încorporată, pe care urma să fie serigrafiat un program iconografic sistematizat după dorința beneficiarului.

Mă întreb cum ar fi reacționat credincioșii ortodocși din toată oikumena dacă o asemenea biserică s-ar fi construit...!
Au hotărât deci să zidească la locul acela o biserică în numele Sfântului Arhanghel Mihail.
Când se găteau spre lucrul acela, iarăși s-a arătat Sfântul Arhanghel episcopului, zicîndu-i: "Nu vi se cade vouă să vă îngrijiți de zidirea bisericii, pentru că eu fără osteneala voastră mi-am gătit acolo biserică, numai să intrați în ea. Iar tu mâine să faci în ea Sfânta Liturghie și să împărtășești pe credincioși cu dumnezeieștile Taine".
După vedenia aceasta, episcopul a poruncit ca toți credincioșii să fie gata spre împărtășirea cu Sfintele Taine și a mers cu dânșii cântînd și rugîndu-se. Iar când au sosit la acel loc sfânt, unde erau închipuite sfintele urme pe marmură, au aflat cioplită în piatră o biserică mică, făcută nu după obiceiul lucrului mâinilor, ci ca o peșteră, neavînd pereții netezi, iar vârful era împodobit cu diferite înălțimi, așa că pe câte o parte puteai să ajungi cu capul iar pe alta nu puteai ajunge nici cu mâna.
Prin care era arătat oamenilor că Dumnezeu nu voiește pietrele cele împodobite în biserică, ci inimile cele curate.
Iar sfânta masă era acoperită cu acoperământ roșu și episcopul a săvârșit pe dânsa Sfânta Liturghie, împărtășind pe credincioși cu Preacuratele Taine.
(Fragment din Viețile Sfinților, Luna septembrie, Ziua a șasea, pag. 101)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 21:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 28.06.2011 00:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 20:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 12:33:25