Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.07.2009, 01:34:29
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit 22 IULIE - pomenirea parintelui Ilie

Pãrintele Ilie Lãcãtusu, a trecut la cele veșnice la 22 iulie (1983). Pe 22 septembrie 1998, la înmormântarea soției pãrintelui Ilie, cei prezenți s-au aflat în fața unui fapt neașteptat: trupul pãrintelui era neputrezit, uscat și plãcut mirositor. Se spune cã Părintele și-a știut ziua morții...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.07.2009, 01:35:21
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Pãrintele Ilie era un om al rugãciunii. Indiferent de ce se întâmpla în jurul sãu, era mereu cu mintea la Dumnezeu. Rugãciunea lui era profundã și neîncetatã, ceea ce-l fãcea sã vadã lucrurile mai clare, în profunzimea lor, mai aproape de Adevãr. Era un bun sfãtuitor și nu se implica decât în probleme de ordin duhovnicesc. Stãtea mereu retras și medita, iar de câte ori apãrea câte o problemã în cadrul închisorii, mereu gãsea soluția duhovniceascã spre salvarea colegilor de suferințã. Mulți dintre deținuți nu rezistau presiunilor psihice și fizice la care erau supuși, de aceea unii încercau sã evadeze, alții intenționau sã se sinucidã, iar alții sã se lepede de Hristos, pentru a scãpa de chinurile la care îi supuneau călăii. Foamea și suferința atinseserã culmi maxime. În aceste împrejurãri, pãrintele Lãcãtușu pe mulți îi îmbãrbãta, altora le era alinare, fãcând ca sfaturile sale sã fie un bun leac pentru cei închiși împreunã cu el. Cu toate presiunile ce se fãceau asupra lor, rugãciunea și rãbdarea, iubirea, nãdejdea sau mai ales credința, îl ajutau pe pãrintele Ilie sã-și menținã pacea interioarã, rãmânând astfel neclintit în fața urii și a rãutãții, a violenței și a tuturor lucrãrilor cu adevãrat demonice ce se exercitau asupra celor întemnițați. Mereu gãsea soluții pacificatoare, iar împotriva “ighemonii” închisorii nu avea nimic de obiectat. Singura lui vinã era cã nu putea fi reeducat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.07.2009, 11:49:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am citit toate postarile din acest capitol. Ma bucur atat de mult ca aproape toate sunt scrise in duh de dragoste. Bine este a lasa pe Domnul sa discearna lucrurile, iar noi sa fim blanzi in pareri personale, cu multa dragoste si asezare.

Personal, am o fire retinuta. Nu zic nici da, nici nu, iar aceasta din teama de a nu gresi. Insa, atunci cand am fost pus in fata unor lucruri implinite, am ales intotdeauna varianta pozitiva. Adica, in momentul ajungerii in fata trupului Parintelui Ilarion Argatu, am facut metanie si am sarutat cu mare bucurie acel trup, pastrat de Dumnezeu. Gandeam ca mai bine sarut trupul unui preot adormit in Domnului, decat sa trec cu vederea un potential sfant al lui Hristos.

Parintele Ilie Lacatusu mi'a venit in minte acum vreo doua zile, duminica. Vorbind cu parintele duhovnic despre el, acela mi'a spus urmatoarele. "Ieri am fost la cimitir, la Parintele Ilie. In clipa in care am pasit in curtea cimitirului, un miros puternic de mir m'a intampinat. Mormantul parintelui era foarte departe de poarta, si totusi, de acolo am simtit ca venea. Apoi nu l'am mai simtit, pana ce nu am ajuns acolo. O fi inselare, insa eu cred ca parintele este sfant."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2010, 12:17:57
teostancu teostancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 7
Implicit parintele Ilie Lacartusu Marturisitorul

Imi pare rau sa citesc asa ceva despre Sfantul Parinte Ilie Lacatusu.
Este un mare sfant care ajuta oamenii care se roaga la el.
Prietena mea cea mai buna,se chinuia de 10 ani sa ramana insarcinata cu sotul ei, diagnosticat cu oligoastenoteratospermie severa.
Doctorii nu i-au dat sanse decat sa faca FIV.
ea a mai facut si inseminari artificiale si degeaba.
Am mers impreuna la Sfantul Parinte Ilie Lacatusu si ce credeti, este insarcinata.
am fost de aprox 5 ori si dorinta ei principala a fost ca sa ramana insarcinata (sotul ei neurmand nici un tratament), si dorinta i-a fost ascultata.
este insarcinata in 2 luni.
Parintele Ilie Lacatusu face multe minuni.
Stiu ca ma va ajuta si pe mine sa raman insarcinata cu sotul meu (a avut criptorhidism bilateral si are OATS severa, nr de spermatozoizi fiind foarte foarte mic,insuficienti pt a putea ramane insarcinata natural).
Am mare credinta ca ma va ajuta.
Dumnezeu sa il binecuvanteze si sa fie canonizat cat mai repede pt ca ESTE UN SFANT.
Nu va mai zic starea pe care o ai dupa ce il atingi. ESTE DE NEDESCRIS,ESTE MINUNAT.

Doamne ajuta!




Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2010, 04:24:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
De unde s-a scos ca parintele Lacatusu a facut parte din ML?
Si chiar daca ar fi fost inscris prin vreo organizatie a ML asta inseamna ca ar fi facut vreun asasinat sau ca a prigonit pe careva?
Ca nu a facut.
Sfantul Lacatusu are Sfinte Moaste,e Sfant.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2010, 23:29:23
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.

Vreau să amintesc aici de câțiva sfinți binecunoscuți, aproape contemporani cu noi: Sfântul Calinic de la Cernica, Sfântul Ioan Iacob și Sfântul Nectarie. Nu au fost ei cinstiți de oameni și înainte de canonizare? Nu au făcut ei minuni și înainte de a fi canonizați?

Last edited by Carmen FUNIERU; 22.02.2010 at 01:14:31.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2010, 01:04:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Deja s-au dat prea multe replay-uri, iar saracu' Costel, e bagat in corzi.
Costele, eu am o propunere: nu stiu unde in tara esti localizat, fiindca nu prea am astfel de curiozitati din fire, dar daca nu esti din Bucuresti, poate ai totusi drum vreodata, si tragi o fuga si pana la cimitirul Giulesti... Asa, sa vezi ce simti. Asta cu conditia sa ai inceredere in Ingerul tau Pazitor care iti da intotdeauna sfatul cel bun pe care tu stii sa-l deosebesti de cel rau. Eu stiu ca, la mormantul Parintelui Arsenie Boca, s-au facut multe minuni. Sunt convins ca tu esti sincer in credinta ta, dar de inselat, oricine se poate insela de la distanta. Daca vei merge acolo, s-ar putea ca Parintele Ilie sa-ti dea TIE, un semn, precum a facut Mantuitorul cu Toma. Ce-ai avea de pierdut?

Stiti ce e ciudat? Aude omu' despre cutare preot ca face nush'ce, ca dezleaga, ca scoate demoni, ca are mare "trecere" prin rugaciuni, si se duc cu duiumul, se calca in picioare... Cat platesc pentru asta, si daca platesc, habar nu am. Daca fac intr-adevar niste canoane, iar nu stiu... Omul oricum, cauta miracolul in viata lui, iar daca se poate si "personaliza" putin, in sensul castigului la bingo, sau bunului mers al afacerilor (ce-i drept deloc ortodoxe), sau injectare in tzatza caprei vecinului a unei tevi care sa aduca laptele direct in frigiderul nostru... asta ar fi exact ce ne trebuie... Concret: omul vrea certitudini! La el nu merge cu "s-ar putea sa faca minuni!" "De unde stii , tu, ma, ca face minuni? Ti-a facut tie?" "DA!" "Ooops! Atunci hai si noi, frate! E taaare de tot, sfantu' asta, dom'ne! Iti spun, orice iti rezolva!"
Pana la urma, totul pleaca din capusorul nostru ala slab si prost. Orice biserica ortodoxa ESTE un miracol. Orice icoana sfintita, este potential facatoare de minuni. Credinta, nadejde, staruinta, cainta, iubire, incredere... Mintea si trupul, una sa fie cu Dumnezeu, cu Duhul Sfant, cu Mantuitorul, cu Maica Preacurata... Orice se rezolva; ORICE! Daca nu crezi nici tu in ce faci, poti sa mergi oriunde, fie el doctor, vrajitoare, moaste sau Sfanta Biserica. Vom primi tot un ZERO BARAT.
Nu sunt un entuziast al acestor cautari, dar daca mi se ofera vreodata ocazia, voi incerca sa ajung si pe la mormantul lui, nu sa ma faca vrednic de vreo minune (pe care oricum n-o merit, daca pana astazi nici n-am stiut de el), ci asa, sa simt emotia in preajma unuia care a fost o viata cu Dumnezeu in suflet! E greu sa fii acceptat Sfant in tara ta... Poate ni-l iau altii mai vrednici de el!...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.04.2010, 23:15:27
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai!

Am reusit sa ajung astazi la parintele Ilie Lacatusu si voi mai merge sa multumesc, pt. ca problema de sanatate care mi-a dat de furca atata amar de vreme incepe sa se rezolve iar durerile sa dispara!

Last edited by carmina; 28.04.2010 at 23:17:54.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2010, 10:01:38
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Atentie!

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
sincer cand am vazut o poza cu ramasitele pr ilie era sa cad de pe scaun..baga frica in om sincer.
Eu am auzit ca baga frica in draci si in slugile sale. Asa ca... ia cerceteaza!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.04.2010, 10:11:07
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Exista o cale...

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
Știu toată viața Părintelui am fost acolo la capelă o știu și pe fiica sa Sabina care din păcate a murit acum 3 ani ,așadar a fost un Sfînt al închisorilor ce a suferit mult , muncă silnică încercat foarte mult .De cîte ori mă duceam la sfinția Sa aveam norocul să găsesc cripta deschisă nici nu am cuvinte să scriu ce simțeam cînd îi sărutam dreapta .Vizavi de Preoții de mir (cu -har) aș vrea să scriu 2 experiențe frumoase legate de Duhovnici și să știți cît de minunat este Dumnezeu prin Sfinții săi! Întîmplător și nu am fost la2duhovnici -la care aș vrea să le aduc un omagiu .Evident că aveam un singur duhovnic, le-am cunoscut nu la acelaș interval de timp dar aș vrea să-i pomenesc pe amîndoi. Au fost Preoți de mir dar cu har !un exemplu așa cum afost și Părintele Ilie Lăcătușu.Preotul Ilie Ioan de la bierica Sfînta Vinere -militari și Părintele Ștefan-monah-biserica CeaușRadu .Acești oameni m-au susținut mult în viată pt că Pr Ilie avea și alte calități -avea multă răbdare , dragoste în slujba oamenilor milă compasiune și mai ales profesionalism .Cînd îmi dădea un sfat mi-l dădea din suflet -și mai ales liturghiile ,acatistele pe care le dădeam simțeam ajutorul rugăciunii sale -(harul său)desigur ,îmi aduc mereu aminte la greu.Pr Ștefan era la fel de blînd dar fiind călugăr ca mirean era mai greu A fost pt mine mentor ! a murit acum 7 luni -la fel nu am știut-pt că eram cu lucrarea de dilpomă-(am stat pț la Sfinția sa dar mai mergeam pe la biserica unde slujea - era bolnav , (bătrîn) Avea de asemenea multe daruri . Nu știu dacă o să mai am parte de duhovnici ca ei poate sigur pt că nu am știut să-i prețuesc !O spun pt cei ce au un astfel de duhovnic să-l prețuească! .Poate că unii ignoră acest mesaj dar poate o să fie de folos pt alții . nici nu am cum să le mulțumesc vreodată și nu am să-i uit , pt simplu motiv că au fost Preoți adevărați dar cu har?? poate că au știut cu adevărat ce înseamnă să fii înainte de toate Om și și-au însușit cu dragoste această misiune apostolat
Exista un mod in care poti sa le aduci multumiri: pomenindu-i, rugandu-te pentru ei, dand pomelnice pentru ei, sau (daca poti sa jertfesti si ceva banuti), platind 40 de Liturghii pentru ei. Este un mod de a le multumi. Poti chiar si lor sa te rogi, sa aprinzi lumanari pentru ei - ei vor primi multumirile sufletului tau, pentru ca ei nu au "plecat in nefiinta" cum adesea mai auzim spunandu-se... Ei au trecut la Domnul. Iar multumirile tale se pot inalta la ei.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sfantului Parinte ILIE LACATUSU teostancu Intamplari adevarate 9 15.06.2015 00:18:15
Acatistul Parintelui Ilie Lacatusu George.m Rugaciuni 5 04.11.2011 02:10:45
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47