Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2009, 17:18:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric

Andrei Pleșu îl atacă dur, într-un interviu din Adevărul, pe Dan Puric, apropiindu-l chiar de Gigi Becali: „Problema domnului Puric e că recurge la citate ca la o ornamentică neasimilată. Am cunoscut un om care avea întotdeauna cu el un carnețel în care nota citate. Îi plăcea să le colecționeze. (…)
La cât e de inteligent și de angajat spiritual, aș fi așteptat să-l văd mai smerit, mai aproape de discursul unui mărturisitor decât de acela al unui gânditor amator. Dar mai e ceva: domnul Puric a adoptat o strategie pedagogică riscantă. Când vrei să educi pe cineva, nu începi prin a-l flata. Dacă vrei ca cineva să învețe ceva, nu-i spui mereu că n-are nimic de învățat. Or, domnul Puric încurajează un soi de legendarizare arbitrară a națiunii, din care rezultă că ea frizează desăvârșirea. Atunci la ce bun s-o mai dăscălești? Suntem unici, persecutați de tot mapamondul, singurii creștini adevărați, speranța lumii, gloria speciei! Asta e gândire de tip Becali. Domnul Puric n-ar trebui să facă posibile asemenea analogii”
Astept comentarii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2009, 17:32:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Astea sunt polite intre intelectuali. Nu trebuie luate in seama si discutate in afara unui context necunoscut noua!
Ambii sunt oameni cu mintea ascutita si spiritul deschis spre Dumnezeu! Sa luam de la fiecare ce ne foloseste ... Doar n-o sa ne apucam acum sa-l contestam pe unul in favoarea celuilalt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2009, 17:49:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

NU exista o singura cale prin care poti imbratisa oamenii. Iar Puric o face impecabil in felul sau. El nu e un colectionar de citate, ci de vietile din cuvintele respective. Iar ca sa le colectionezi trebuie sa ai ceva in comun cu aceste vieti. Asa ca domnului Plesu nu i-ar strica sa stea mai mult in vecinatatea ingerului sau pazitor, ar marturisi altfel. Sincer, mi-ar parea rau sa stiu ca domnul Plesu a scris "Despre ingeri", dar nu vorbeste cu ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2009, 18:19:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cind Andrei Plesu deschide gura si face o serie de afirmatii, putem fi siguri ca nu a aruncat doar niste vorbe in vint si deci nu este vorba de "platit de polite intre intelectuali". Pentru a cadea in aceasta categorie mai intii trebuie sa te situezi la acelasi nivel cu Plesu pe cind Puric este si va ramine un actor...bun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2009, 18:24:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Astea sunt polite intre intelectuali. Nu trebuie luate in seama si discutate in afara unui context necunoscut noua!
Ambii sunt oameni cu mintea ascutita si spiritul deschis spre Dumnezeu! Sa luam de la fiecare ce ne foloseste ... Doar n-o sa ne apucam acum sa-l contestam pe unul in favoarea celuilalt.
Cred ca trebuie sa distingem intre profesionalism si credinta. Credinta nu cred ca are granite sociale sau intelectuale. Parintele Cleopa a fost cioban pentru noi si "vas ales" pentru Dumnezeu. Observatia domnulu Plesu pierde din vedere ca la Dan Puric trebuie urmarita atitudinea crestina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2009, 19:11:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Plesu este un impostor, un pseudo-intelectual, o figura de carton care a reusit sa se impuna în societate prin mânariile facute pe timpul lui Ceausescu, facând parte din gruparea de mafioti asa-zis intelectuali a lui Gogu Radulescu, o figura sinistra.

Nimeni nu stie ce a creat Plesu dar toti au impresia ca e un mare om.

Pentru mine, daca deschide gura un individ din tagma lui Plesu, Liiceanu, Patapievici, adica aceasta pleava lipsita de valoare si auto-erijata în reprezentanti ai intelectualilor României (când de fapt nici macar români nu sunt nici unul din ei) e clar ca e înca o facatura.

Fara îndoiala ca pleava se simte atacata de concurenta unui om de bun simt care capata popularitate si le ia din aura de telectuali tv pe care o aveau.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2009, 12:43:58
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Când nu îți iese nimic, dai vina pe alții. zice dl Plesu. Dai vina sau dai in altii ?

Avem o vocație de victime, și când nu ne iese, o confecționăm.

..da , adevar graieste ..i se potriveste perfect !


nu părem a fi în posesia unei identități clare
nu știm ce vrem să fim peste 30 de ani. Asta ne face să ne descurcăm pe intervale mici și să nu avem acces la continuitate.

of , Doamne !
..daca nici 2000 de ani nu inseamana identitate , continuitate.. macar ,,vorba,, din batrani ca ,,nu mor caii cand vor cainii ,, trebuia
sa-i dea de gandit.

Există un câmp de competență pentru fiecare, și cine iese din acest câmp își pierde și competența și autoritatea.

cu ce competenta a activat in Diplomatie ?

in rest ..bla-bla , bla...prefer incompetenta d-lui Dan Puric .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2009, 19:07:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Era de asteptat

Doamne-ajuta!

Dupa multi ani in care forte potrivnice poporului roman s-au chinuit sa reduca la tacere pe toti cei care mai simteau ceva pentru acest neam chinuit, cand se parea ca, in sfarsit, puteau continua sa sape nederanjati la surparea identitatii noastre, unul dintre noi face un pas in fata, incepe sa curete poteca spre Sfanta Biserica si are curajul sa spuna ca in Gradina Maicii Domnului inca mai sunt oameni frumosi. Mai mult chiar, zice ca exista o Romanie profunda care se sprijina pe valori autentice, ca istoria neamului romanesc se confunda cu istoria ortodoxiei pe aceste meleaguri. Ne vorbeste despre iubire de patrie si isi "permite" sa afirme ca patriotismul nu este desuet. Si culmea culmilor, cand in jurul nostru rand pe rand, valorile se naruie, afirma cu un firesc dezarmant ca aici va fi bine. Ca binele va invinge raul.

In asemenea conditii, ca unul care am trait cativa ani in presa, chiar ma intrebam cand vor aparea personajele de serviciu care, sa inceapa sa-l discrediteze.

Le puteti admira acum acum peste tot: in ziare, la televizor, la radio si chiar pe forumurile crestine (nu este vorba despre acest forum).

Nici eu nu il aprob 100% pe Dan Puric in tot ceea ce zice sau face. Dar, pentru cat bine a facut pana acum, si Slava Domnului, chiar a facut, nu pot sa nu am un sentiment de bucurie si recunostinta de cate ori il revad sau ascult. Impactul urias al celor peste 80.000 de exemplare "CINE SUNTEM" vandute incep sa-si faca efectul si bietii politruci resimt ascendentul spiritual provocat.

Nu m-am referit in aceasta postare la Andrei Plesu pe care il apreciez in mod deosebit si nici la voi, fratii mei de pe acest forum. Am vrut doar sa va atrag atentia ca pentru toti cei care incearca sa ne repozitioneze cinstit fata de verticala valorilor imuabile exista cozi de topor si manuitori de soparle care sa ii atace sistematic pana ii elimina din prim plan. Pentru toti acestia nu pot sa spun decat: IARTA-I DOAMNE, CA NU STIU CE FAC!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2009, 13:21:45
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Nu i-am citit, am incercat dar am simtit aversiune! Nu stiu de ce. Poate pentru ca eu gandesc mai mult cu inima decat cu mintea. Oricum ambele personaje (si Plesu si Puric) imi fac impresia ca nu au deloc smerenie. Altfel de ce ar incerca sa iasa in fata, sa se distinga din restul de credinciosi prin conferinte sau carti in care tot ce zic este fad, lipsit de continut...?
Poate mi se pare. Oi fi citit prea mult din Parintele Cleopa si Cuviosul Paisie Aghioritul unde fiecare fraza e plina de miez duhovnicesc! Prefer sa raman cu ei, cu parinteii mei dragi.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2009, 21:50:29
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Question Cu si despre ... Andrei plesu si dan puric

A.1 - INTREBARE :

A “cochetat” Andrei Plesu cu un … fost “Legionar” sau nu ?

RASPUNS

http://blogideologic.wordpress.com/2...-andrei-plesu/
http://blogideologic.wordpress.com/2...-andrei-plesu/

A.2 - INTREBARE :

Au fost ...”Legionari” Noica si Cioran ?

RASPUNS

http://pages.prodigy.net/nnita/constantin-noica2.htm
http://www.romaniaculturala.ro/image...20stanomir.pdf

B.1. - INTREBARE

Cine este Dan Puric ?

RASPUNS

http://www.carteaortodoxa.ro/2008/05...tem-dan-puric/
http://www.ortodoxmedia.com/autor/91/Dan-Puric

B.2 - INTREBARE

In ce … Biserica Ortodoxa “crede” ?

RASPUNS

http://www.biserica.tv/play.php?vid=120
http://www.ortodoxmedia.com/inregist...ica_10_leprosi


CONCLUZIE

Va las pe dumneavoastra sa hotarati daca Andrei Plesu are dreptate in “divergenta” cu Dan Puric.

Last edited by eugenb; 21.08.2009 at 23:07:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ANDREI PLESU - Patimile cu acordul parintilor costel Stiri, actualitati, anunturi 30 18.02.2024 20:16:24
"Doua scurte povesti despre ortodoxie" de Andrei Plesu Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 20 16.02.2013 18:07:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 15:03:29
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 03:30:05