Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.12.2009, 18:33:45
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Fumatul este pacat pt. toti , clerici sau mireni, deoarece strica sanatatea omului si nu ii aduce nici un beneficiu(nici macar acela de a-l calma).
Tin minte de ceea ce-mi povestea un cunoscut care se ducea pe la Man. Sambata si neputandu-se abtine de a fuma, se ducea la WC si mai pipa cate o tigara. La un moment dat il vede un parinte calugar si-i spune: " Auzi frate, tu ai cumva un horn pe trupul tau ? " "Nu , parinte . Dar de ce intrebati?" " Daca Dumnezeu voia sa lase omul sa fumeze ii facea si un horn pe trup ca sa traga fumul mai bine. Asa ,daca nu i-a lasat asa ceva , inseamna ca e pacat sa fumezi!"
Va dati seama ca fratele a stins imediat tigara si s-a rusinat sa mai fumeze in manastire!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.12.2009, 11:39:58
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
imi pare rau ca iti spun asta frate, dar sa ne fereasca Dumnezeu si toti Sfintii de preoti ca tine! Doamne, unde a putut sa ajunga lumea aceasta!!! Presupun ca urmeaza sa ne spui ca fumatul la calugari este o dogma, ca doar au facut-o in vechime, "face parte din Biserica primara", samd. Daca ar fi sa judecam pacatele noastre, in raport cu pacatele mai grave ale altora, oare unde am ajunge? Fratele meu, daca spui ca esti preot in devenire, nu ai citit nicaieri ca tutunul este tamaia dracului? Cum ii vei aduce tu tamaie lui Dumnezeu, si cateva minute dupa, acasa, in camera ta, tamaie diavolului? Nici nu mai am putere sa spun altceva, desi ar fi multe de zis. Am ramas pur si simplu socat, nu am cuvinte. Sa iti dea Dumnezeu intelepciune, frate!
Sa nu iti para rau, frate Andrei, si chiar te rog sa prinzi putere ca sa imi spui cat mai multe, ai spus ca ai multe zis, nu ma supar, si chiar ma bucur ca esti socat, pentru ca asta ar contribui la o profunzime a sentimentelor. Deci, ce imi vei spune de fumat, ca doar suntem pe un topic de gen, si chiar sunt bucuros sa discutam si sa dezbatem tema aici. Cat despre dogma fumatului ca calugarii din vechime... bineinteles ca nu am spus-o cu asemenea intentie, ca si cum a fi obligatorie. Eu doar voiam sa subliniez ca sunt unii oameni mai mucaliti si hazlii carora le place viata, le plac sa traiasca, si printre altele, fumeaza. Eu sunt de parere ca fumatul nu te impiedica in desavarsirea ta, indiferent care este aceasta. Asta, bineinteles cand nu e in supradoza, caci orice dauneaza grav in supradoza.

Mai pe scurt, ceea ce vreau eu sa spun e ca majoritatea dintre userii de aici au pacate mai grave decat fumatul, cum ar fi: zavistia, barfa si clevetirea, lacomia, inchinarea la bani etc. Si toate, absolut toate dintre aceste vicii mai sus, nu sunt judecate la inaltimea lor, ci doar fumatul e criticat, e satanizat, devine tamaia dracului, de oameni care... nu fumeaza. Nici unul dintre viciile de mai sus nu sunt recunoscute de catre individ la adevarata lor valoare; si sunt negate si omul se amageste singur zicandu-si: eu nu clevestesc, eu nu ma inchin la bani etc. Eu sunt sigur ca 80% dintre femeile de aici stau la discutii si barfesc, si 90% dintre barbati nu idolatrizeaza banul, dar nici nu il desconsidera si fac mai mult decat ar fi indicat de sufletul lor ca sa il obtina si sa il aduna. Si totusi, fumatul e considerat ceva extrem rau, eu voi ajunge chiar in iad daca fumez, asta e parerea oamenilor nefumatori ce se incadreaza in procentajele de mai sus.

Va astept cu lamuriri si va rog sa dezbatem acest subiect. Popa fumator.

P.S. eu nu fumez niciodata in casa, poate pe geam sau pe balcon. Ca nici eu nu suport fumul de tigara
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 24.12.2009 at 11:42:14.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.12.2009, 13:09:06
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fratele meu, nu iti mai compara pacatul cu ce fac altii. Ca la Judecata nu o sa vina barfitorii sa zica "Lasa-l, Doamne, ca noi am facut mai rau!". Chiar daca altii fac lucruri mai urate, la Dumnezeu nu exista pacate mari, pacate mici, ci exista pacatul pe care in fiecare ceas il savarsim si impotriva caruia trebuie sa ne luptam pana la sange. Problema la tine nu este fumatul in sine, ci atitudinea ta in fata lui. Nu cauti sa te indrepti deloc, ba mai mult te mandresti cu aceasta patima pe un forum unde oamenii cauta raspunsuri, cum sa vietuiasca mai curat, cum sa ne bucuram mai mult in Biserica?Si in schimb, iata ce gasim! Crezi ca te va lua cineva drept model? Asta trebuie sa fie preotul - un model pentru noi. Nu doar "popa" care mai trece pe la parastase din cand in cand sa isi ia banu. Ar trebuie sa ne cutremuram de vietuirea preotilor si, prin asta, sa ne rusinam de necuratia noastra. Astea nu sunt basme, sunt realitati. Cunosc preoti de mir in Bucuresti cu o vietuire aproape de sfintenie. Poti sa tii cea mai frumoasa predica, sa povatuiesti toti oamenii cu cuvintele Evangheliei, dar daca nu vietuiesti tu in duhul Evangheliei, nu o sa te creada nimeni fratele meu!! Nu vreau sa te judec, ca am pacate mult mult mai mari decat fumatul, insa ti-am spus - ma intristeaza ca nu cauti indreptare pentru asta. Iti doresc sa fii preot frate, dar nu in felul asta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.12.2009, 17:01:12
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Frate Andrei, iti multumesc pentru vorbele tale si ma bucur de atitudinea ta. E adevarat ca nu putem atinge perfectiunea in obiectivitate, oricat am incerca sa fim de drepti in judecata, tot ramane o particica mica de subiectivitate in noi. Deci, vreau sa spun ca nu judecam cateodata perfect, corect in totalitate. Tu imi spui nu iti mai compara pacatul cu ce fac altii, si poate ca ai dreptate, insa cine au inceput primii? Cine a facut acest topic, despre popi fumatori, fiecare dandu-si cu parerea lui, cand ar trebuie sa ne cutremuram de vietuirea preotilor? Daca s-ar fi cutremurat de vietuirea preotilor sau ar fi avut mai multa smerenie si rusine autorul topicului, topicul nu ar mai fi existat si nu s-ar fi ajuns poate la aceste prejudecati expuse pe larg pe un forum ortodox. Si ma bucur ca esti de acord cu mine, cand ai spus ca la Dumnezeu nu exista pacate mari, pacate mici, ci exista pacatul pe care in fiecare ceas il savarsim si impotriva caruia trebuie sa ne luptam pana la sange. Pai daca nu sunt pacate mici si mari, iar fiecare dintre noi trebuie sa ne consideram mai pacatosi decat fratii nostri ceilalti... atunci de ce pe topicul asta apar mesaje ca:
Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
O patima grea chiar si pentru preoti "fumatul", nu stiu ce credeti voi despre preotul fumator dar pe mine ma desgusta si nu stiu cum sa-i spun ca eu greu ma pot obisnui cu idea toata saptamana cu tigara in mana si duminica cu Hristos in mana.
Dumnezeu sa ma ierte ca iar am judecat.
si
Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
In mod canonic,preotul fumator ori se lasa de fumatori trebuie caterisit!E vina celor ce stiu si nu cer arhiereului caterisirea acelui fumator.Iar daca episcopul stie si nu ia masuri trebuie instiintat Sinodul BOR!
si
Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu ai citit nicaieri ca tutunul este tamaia dracului?
si
Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Fumatul este pacat pt. toti , clerici sau mireni, deoarece strica sanatatea omului si nu ii aduce nici un beneficiu(nici macar acela de a-l calma).
(il permit sa il contrazic)
si
Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
...stiu ca sfintele taine sint valide dar e pacat de el si de cei care se smintesc...
Oare acestea nu sunt toate judecari? Prin acestea nu se considera fumatul fiind deasupra tuturor relelor, desi chiar tu ai spus ca nu sunt pacate mici si mari? Nu cumva criticile asupra fumatorilor au loc din cauza partii subiective a oamenilor, deci incorecte de judecata, pentru ca acei oameni... nu fumeaza? Ei critica vici pe care nu le au ei dar le au altii! Nu sunt dari de parere nefolositoare? Mai ales ca se adreseaza unui slujitor al Bisericii?
Culmea, mai incolo, cel de mai sus, ultimul citat, tot el spune cu ipocrizie:
Citat:
nu-l judec de loc il compatimesc..si ma rog pentru el incontinuare caci nu parintele este rau ci pacatul.
:)
In, rest vreau sa iti raspund pe scurt la cateva intrebari, si anume:
Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Problema la tine nu este fumatul in sine, ci atitudinea ta in fata lui.
Atitudinile diferitilor oameni sunt, cum am explicat chiar in prima fraza a acestui post, subiective. Atitudinea mea, desi recunosc ca poate ar fi mai bine sa nu fumez, e una subiectiva: dar totusi imi place. Nu consider ca ma inchin deloc la tigara; sunt perfect constient ce consecinte are, si simt ca ma pot lasa oricand de fumat, numai ca nu o fac.
Citat:
Nu cauti sa te indrepti deloc, ba mai mult te mandresti cu aceasta patima pe un forum unde oamenii cauta raspunsuri, cum sa vietuiasca mai curat, cum sa ne bucuram mai mult in Biserica?
Sa ma indrept? Dar cine a spus ca sunt incovoiat? De mandrit nu cred ca ma mandresc deloc cu aceasta patima, cum am spus in primele mele posturi, tot ce vreau e sa ajung la prejudecatile gresite ale unor indivizi cu privire la fumat si fumatori.
Citat:
Poti sa tii cea mai frumoasa predica, sa povatuiesti toti oamenii cu cuvintele Evangheliei, dar daca nu vietuiesti tu in duhul Evangheliei, nu o sa te creada nimeni fratele meu!!
Cine spune ca nu voi trai in duhul Evangheliei ca preot fumator? Explica-mi...
Citat:
Nu vreau sa te judec,

Citat:
ca am pacate mult mult mai mari decat fumatul
In sfarsit incepem sa ajungem undeva.

Acum intrebarile mele:
1. Cine a inceput prejudecatile?
2. Sunt pacate mai mari decat fumatul?
3. EU am pacate mai mari decat altii care fumeaza?
4. EU critic pe altii pentru viciile pe care eu nu le am?
5. Acest topic e unul interesant si folositor, pana acum?
6. Merita NOI sa ne dam cu parerea de slujitorii Bisericii, care este trupul lui Hristos?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 24.12.2009 at 17:09:02.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.12.2009, 17:24:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

wow. prea multe intrebari :)) trebuie sa fac bradul, sa ma joc de-a mos craciun si.. multe mai sunt de facut :) iti raspund cu mare drag maine mai pe seara sau poimaine. Craciun fericit iti doresc, si fara tigara! :) Steaua lui Hristos sa te calauzeasca!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.12.2009, 20:26:41
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Fumatul este pacat pt. toti , clerici sau mireni, deoarece strica sanatatea omului si nu ii aduce nici un beneficiu(nici macar acela de a-l calma).
Tin minte de ceea ce-mi povestea un cunoscut care se ducea pe la Man. Sambata si neputandu-se abtine de a fuma, se ducea la WC si mai pipa cate o tigara. La un moment dat il vede un parinte calugar si-i spune: " Auzi frate, tu ai cumva un horn pe trupul tau ? " "Nu , parinte . Dar de ce intrebati?" " Daca Dumnezeu voia sa lase omul sa fumeze ii facea si un horn pe trup ca sa traga fumul mai bine. Asa ,daca nu i-a lasat asa ceva , inseamna ca e pacat sa fumezi!"
Va dati seama ca fratele a stins imediat tigara si s-a rusinat sa mai fumeze in manastire!
Eu ,am fumat in trecut in ianuarie se implinesc 4 ani de cand am reusit sa las tigara ...recunosc a exista motivatie : doream sa miros a floare,sanatatea ,dantura...n motive erau si cu ajutorul gandurilor pozitive infine mi-a tremurat mana stanga vreun an ,va vine sa credeti? ...nu urasc pe nimeni care fumeaza pt ca evident eu stiu cum este cu tigara ,privesti altfel acest pacat dupa ce l-ai comis ca sa zic asa ..DAR cu regret spun ca nu am reusit sa ajut pe nimeni in jurul meu sa poata lasa acest pacat ..ceea ce ma doare este ca nu mai pot sta cu prietenii ,familia care fumeaza ..am devenit foarte sensibila si nu pot respira ei cred poate ca sunt eu rea dar nu pot sta in jurul lor si uite asa ...la servici nefumatorul nu are pauza si acasa sunt cam in exil ,ei toti fumeaza la ei si la mine nu se fumeaza in consecinta nu prea trec pe la mine ....durerea mea este ...la o manastire mi s-a spus despre ei ....eu spuneam Parinte ai mei toti fumeaza si nu pot lasa acest pacat ce sa fac? ...aoleu pai daca fumeaza nu sunt cu Dumnezeu ... nu v0a puteti da seama cum m-am simtit eu cand am auzit asta? era prima oara cand aud asa chiar ...eu traind la oras mai mult ,doar in provincie auzeam este iarba necuratului etc..
In final schimbarea este in noi ,noi sa dorim si se poate eu sunt un exemplu si sper sa ajut
Iar referitor la Preot ,nu am voie sa judec ma stradui tare sa privesc ca sutn pacate si pacatosi ,noi mireni si restul lumii cred putem spune doar cearta pacatul din om ,nu?
Important este sa simta ca este pacat si ca asta nu il ajuta la o curatenie ..
Preotul la Sfarsitul Slujbei de Sf Maslu spune : si iarta-mi mie Doamne pacatosul cel dintai parca ..asa imi amintesc ....si mereu ma gandesc sa luam aminte ,doar de asta mergem la Biserica!
Inchei prin a ura un Craciun Fericit tuturor si multa Pace ,Rabdare si Iubire pentru oameni ,vietuitoare si mediul inconjurator
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.12.2009, 01:17:59
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
nu urasc pe nimeni care fumeaza pt ca evident eu stiu cum este cu tigara ,privesti altfel acest pacat dupa ce l-ai comis ca sa zic asa ..
Iti multumesc ca dovedesti empatie si toleranta. Multumesc. Daca ar fi mai multi crestini ca tine!
Citat:
DAR cu regret spun ca nu am reusit sa ajut pe nimeni in jurul meu sa poata lasa acest pacat ..
Adeline, sa stii ca e foarte greu sa convingi un om sa se lase de fumat. Cei mai multi viseaza la o pastila miraculoasa care, o data luata, nu ii lasa sa fumeze. Ei bine, acea pastila s-a inventat, incredibil am constantat si eu cu uimire. In orasul tau trebuie sa fie campania aceea antifumat. Te duci la ei (iti trimiti familia), iti fac reteta, dau tratament, totul gratis. Nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus doctorul de familie. Eu, mai rational din fire, ma asteptam ca acea campanie antifumat sa se limiteze la niste povesti psihologice, care, fiind intre noi fiind vorba, la mine (si la o gramada de lume) nu prea functioneaza. Dar exista acel tratament, doctorul chiar m-a convins, tratament chiar medicamentos si functioneaza. Eu sunt foarte mirat de acest lucru, nu credeam ca se va gasi asa ceva. Mie mi se parea ca o pastila anti-injurat, anti-prostie, adica ceva imposibil de fabricat.

Nu stiu cum se numeste campania si nici nu pot sa iti dau vreo informatie, insa te sfatuiesc, te rog si te invit sa observi afisele ce sunt imprastiate peste tot in orasul tau, si sa iti trimiti cu optimism familia. Iti urez bafta!

CRACIUN FERICIT! fara Pall Mall!

P.S. Eu inca nu am fost sa iau medicamentul magic.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.12.2009, 02:16:20
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Wink

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Iti multumesc ca dovedesti empatie si toleranta. Multumesc. Daca ar fi mai multi crestini ca tine!
Adeline, sa stii ca e foarte greu sa convingi un om sa se lase de fumat. Cei mai multi viseaza la o pastila miraculoasa care, o data luata, nu ii lasa sa fumeze. Ei bine, acea pastila s-a inventat, incredibil am constantat si eu cu uimire. In orasul tau trebuie sa fie campania aceea antifumat. Te duci la ei (iti trimiti familia), iti fac reteta, dau tratament, totul gratis. Nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus doctorul de familie. Eu, mai rational din fire, ma asteptam ca acea campanie antifumat sa se limiteze la niste povesti psihologice, care, fiind intre noi fiind vorba, la mine (si la o gramada de lume) nu prea functioneaza. Dar exista acel tratament, doctorul chiar m-a convins, tratament chiar medicamentos si functioneaza. Eu sunt foarte mirat de acest lucru, nu credeam ca se va gasi asa ceva. Mie mi se parea ca o pastila anti-injurat, anti-prostie, adica ceva imposibil de fabricat.

Nu stiu cum se numeste campania si nici nu pot sa iti dau vreo informatie, insa te sfatuiesc, te rog si te invit sa observi afisele ce sunt imprastiate peste tot in orasul tau, si sa iti trimiti cu optimism familia. Iti urez bafta!

CRACIUN FERICIT! fara Pall Mall!

P.S. Eu inca nu am fost sa iau medicamentul magic.
PS 1 : Dar iti doresti medicamentul?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.12.2009, 05:00:34
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Doamne ajuta!Imi cer iertare ca intervin;si eu am un baiat de 31 ani,care fumeaza si mai are si o prietena care fumeaza;Fiul meu,a avut foarte multe necazuri si dezamagiri in viata; dar chiar nu-l inteleg de ce nu se lasa de fumat; a incercar de 2 ori,dar nu stiu ce a patit,ca s-a luat iar; cred ca anturajul,prietenii; dar eu as intreba pe cei de pe forum,stiti cumva o reteta care sa duca la renuntare?;Spuneti ca pr.fumeaza; sigur; este mare pacat; dar oare,nu stiti ce scrie in carti? aproape de sfirsit,vom umbla si vom rupe incaltari,pina sa gasim un duhovnic cu adevarat duhovnic;Eu,prin anul 2000,am lucrat --APOCALIPSA dupa Ioan--- si timp de un 1,6 ani,am citit tot ce am primit de la duhovnicul meu,legat de acest subiect;si apoi,in 2 ani,am facut cele 13 tablouri legate de aceasta tema----------------http://www.getasart.3x.ro/apocalypse.html -----------,sau,daca aveti timp.intrati aici---http://www.getasart.3x.ro ---si vedeti o parte din icoane si alte lucrari;
Cititnd despre aceasta tema,am ajuns la cap.unde se spune,ca se vor mintui,cite 12.000 din fiecare 12 semintii;facind un calcul,am vazut ca defapt vor fi mintuiti,144.000; merg repede la duhovnic,si-i spun--parinte,aici este o greseala de tipar;se uita,zimbeste;imi spune apoi--stai sora,nu te grabi;nu este greseala;dar cum merg treburile,ma tem ca nici acestia nu se vor gasi -- am plecat de la duhovnic dezamagita;au trecut anii,si vazind cum decurg toate,chiar ma tem,ca nici cei 12.000 x 12 semintii nu se vor afla;
Imi cer iertare de la voi;Si va rog sa ma iertati,ca mi-am permis sa intervin;
Spunea cineva mai sus,sa nu judecam;da; perfect adevarat--nu judeca,sa nu fii judecat--;cind i-am spus fiului meu sa mearga la pr.stiti ce mi-a spus?;--de ce;cu ce sunt mai buni decit ,mine?--;a fost director la un club si acolo,a vazut si auzit multe; nu spun mai multe;intelegeti voi;sunt sigura de asta; numai ca,ce nu inteleg este altceva;cum as putea sa-l determin sa mearga la un pr.sa vorbeasca cu el,si sa se intoarca cu fata spre biserica;
Sunt bolnava si inainte de a pleca,am o mare rugamine; sa-l vad spovedit,impatasit si pe drumul credintei;;Ma rog neincetat la Maica Domnului pentru acest lucru;
Doamne ajuta!
Sarbatori fericite la toti,si inca o data,va rog sa ma iertati,ca am intevenit si eu;
Doamne ajuta!

Last edited by getasart; 26.12.2009 at 05:04:56.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.12.2009, 10:24:21
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul
Doamne ajuta!Imi cer iertare ca intervin;si eu am un baiat de 31 ani,care fumeaza si mai are si o prietena care fumeaza;Fiul meu,a avut foarte multe necazuri si dezamagiri in viata; dar chiar nu-l inteleg de ce nu se lasa de fumat; a incercar de 2 ori,dar nu stiu ce a patit,ca s-a luat iar; cred ca anturajul,prietenii; dar eu as intreba pe cei de pe forum,stiti cumva o reteta care sa duca la renuntare?;Spuneti ca pr.fumeaza; sigur; este mare pacat; dar oare,nu stiti ce scrie in carti? aproape de sfirsit,vom umbla si vom rupe incaltari,pina sa gasim un duhovnic cu adevarat duhovnic;Eu,prin anul 2000,am lucrat --APOCALIPSA dupa Ioan--- si timp de un 1,6 ani,am citit tot ce am primit de la duhovnicul meu,legat de acest subiect;si apoi,in 2 ani,am facut cele 13 tablouri legate de aceasta tema----------------http://www.getasart.3x.ro/apocalypse.html -----------,sau,daca aveti timp.intrati aici---http://www.getasart.3x.ro ---si vedeti o parte din icoane si alte lucrari;
Cititnd despre aceasta tema,am ajuns la cap.unde se spune,ca se vor mintui,cite 12.000 din fiecare 12 semintii;facind un calcul,am vazut ca defapt vor fi mintuiti,144.000; merg repede la duhovnic,si-i spun--parinte,aici este o greseala de tipar;se uita,zimbeste;imi spune apoi--stai sora,nu te grabi;nu este greseala;dar cum merg treburile,ma tem ca nici acestia nu se vor gasi -- am plecat de la duhovnic dezamagita;au trecut anii,si vazind cum decurg toate,chiar ma tem,ca nici cei 12.000 x 12 semintii nu se vor afla;
Imi cer iertare de la voi;Si va rog sa ma iertati,ca mi-am permis sa intervin;
Spunea cineva mai sus,sa nu judecam;da; perfect adevarat--nu judeca,sa nu fii judecat--;cind i-am spus fiului meu sa mearga la pr.stiti ce mi-a spus?;--de ce;cu ce sunt mai buni decit ,mine?--;a fost director la un club si acolo,a vazut si auzit multe; nu spun mai multe;intelegeti voi;sunt sigura de asta; numai ca,ce nu inteleg este altceva;cum as putea sa-l determin sa mearga la un pr.sa vorbeasca cu el,si sa se intoarca cu fata spre biserica;
Sunt bolnava si inainte de a pleca,am o mare rugamine; sa-l vad spovedit,impatasit si pe drumul credintei;;Ma rog neincetat la Maica Domnului pentru acest lucru;
Doamne ajuta!
Sarbatori fericite la toti,si inca o data,va rog sa ma iertati,ca am intevenit si eu;
Doamne ajuta!


Buna ! as vrea sa raspund putintic...

nr 1 Eu una cred ca traim Apocalipsa dar : ''vi se spune si nu auziti ,vi se arata si nu vedeti '' se implineste uitandu-ma in jurul meu ...
nr 2 Am citit undeva pe un munte la o manastire f frumoasa : Sufletul fara rugaciune nu se poate mantui asa cum credinta fara de fapte nu este! Sfatul meu este sa te rogi pentru copil ,sa dai acatiste la manastiri si sa te rogi pt intoarcerea copilului catre credinta
Tine Vinerea post negru si da toata mancarea pe care ai fi mancat-o de post vinerea la un om sarac si roaga-te Domnului ,Parintele Argatu spunea asta.Doamne ajuta!
nr 3 Da 12.000 de semintii am citit si eu ,doar ca asta nu inseamna sa ne pierdem Nadejdea ,asta este scrisa sa intelegem ca mantuirea este greu de dobandit dupa parerea mea .{umila as vrea sa precizez}.
nr 4 Sigur copilul v-a avea parte de o revelatie ,cu cat mai multe pers se vor ruga pt el
nr 5 : In acest post am citit Fagaduinta Mantuirii in Biblie {Ioil cap 3 } ( Acum redau putin din cap 2 versetul 13 '' Sfasiati inimile si nu hainele voastre si intoarceti-va catre Domnul Dumnezeul vostru, caci El este milostiv si indurat ,incet la manie si mult-Milostiv si-I pare rau de raul pe care l-a trimis asupra voastra.)
Sa fie Nadejde multa si incredere in Cuvantul Domnului ,multa iluminare a mintii iti doresc.(+Acoperamantul Maicii Domnului este foarte indicat )
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58