Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.01.2010, 01:31:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
ratacirea sa intamplat in luna septembrie..atat..ea mi-a spus in momentul in care sa decis sa renunte...a recunoscut ca nu mai poate trai in minciuna iar zbuciumul ei intern nu mai putea fi controlat...cine stie ce-o fi fost in capul ei...la visat pe Fat Frumos si acesta ia dat flit...oricum acel tip nu mai exista si daca apare e tinut sub control din toate directiile...chiar i-am si sugerat sa fuga cat mai departe de noi(nu-l cunosc dar am aflat cine e prin diverse cai)...nu se simte implinita din cate am inteles in discutiile avute ultima oara...in fine o sa ma rog..macar s-o stiu pe ea linistita...eu voi vedea ce-o sa mai fac
Eu zic sa ai grija si de tine ca sa nu-ti para rau mai tirziu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.01.2010, 03:23:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
la medic nu o pot duce si nici mama ei nu se baga desi ar trebui...complicat, dureros dar simt ca nimic nu e pierdut si trebuie sa lupt eu pt ea...
de ce spui ca nu o puteti duce la medic? da, este cazul sa luptati voi pentru ea, nu sa stati spectatori - ganditi-va bine ce faceti, sa nu va para rau mai tarziu ca n-ati miscat un deget ci doar ati asteptat ca lucrurile sa se aranjeze de la sine.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.01.2010, 06:44:14
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

draga prea1974 ,daca esti din Iasi,ai alaturi pe Sf.Nectarie;mergi acolo,si roaga pe parintele sa te ajute cu rugaciuni si roaga si pe Sf.Nectarie; ai Sf.Moaste in biserica; atige ceva din hainele sotiei,fara stirea ei si apoi sa le imbrace; Am sa va spun,cum m-a ajutat pe mine Sf.Nectarie;in urma a doua hemipareze dr.,mi-am revenit cumva; dar in timp,mina dr amortea si nu mai puteam tine nici macar lingura; o vecina,a venit cu Acatistul Sf.;am lucrat icoana sfintului,si cu ajutorul unei persoane de la Radio Trimitas Iasi,am luat legatura eprin telefon cu pr.m-a primit,mi-a sfintit icoana si a atins-o de sfintele moaste; venind acasa,am ascultat acatistul Sfintului audio,si punind mina mea beteaga pe mina sfintului,rugindu-l in soapta cum m-am priceputmai bine,a doua zi,cind m-am trezit,mina nu mai era rece si de atunci,ma pot folosi de ea;Va trimit poza la icoana lucrata de mine;


si icoana Sf.Paraschieva;este atinsa de Sfintele moaste;le am pe perete si ma rog neincetat;asa cum stiu si cum simt eu;


Cit tine --nasterea de copii-;ei bine,sa va spun; dupa o sarcina pierduta,nu mai ramineam gravida; am umblat prirn case de copii;nu se lipea nici unul de mine; O batrina,mi-a spus,sa faca rugaciuni la miezul noptii la Maica Domnului; nu mai tin minte cit timp am facut rugaciuni,dar am stiut cind am ramas gravida si stiam si ce am; ei bine,acum am 58 ani si fiul meu,a implinit pe 25 decembrie 31 ani;
Numai cu rabdare si rugaciune se pot face multe; Ati uitat cum spunea pr.Cleopa?--Rabdare,rabdare,rabdare.si cind ajungi la capat,o iei iar cu --Rabdare,rabdare,rabdare
Eu,Imi cer iertare pentru intreventie si te rog din inima,ai rabdare,si roaga-te cum simti si cind simti la Maica Domnului,Cv.Paraschieva si Sf.Nectarie;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.01.2010, 09:44:56
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
cu ce? vin acasa dupa servici, imi fac treburile casnice, nu beau, nu ma uit la altele ieseam la plimbare cu ea pt a mai vorbi desi era tarziu si foarte obosit dupa job...asta ajunsesem

Frate, din cele ce ai scris se vede ca o iubesti si ca te lupti pentru ea. Spunea un parinte ca sunt anumite pacate care rod la radacina unei familii: avorturile (nu e cazul la voi) si cind unul dintre soti il insala pe celalalt. Ea acum facind acest lucru, i-a dat drepturi diavolului asupra ei...de aceea acum nu te mai poate suferi, etc ..si nu se poate ajuta singura, are nevoie de ajutorul tau. Cum au zis fratii de mai sus, ea are mai multa nevoie de rugaciunea celorlalti. .. Nu stiu daca insistand mai mult sa vorbesti cu ea, nu obti exact efectul invers...Vorbeste mai mult cu Dumnezeu si sfintii sai despre ea, decit cu ea...
Iti dau si eu un sfat pe care l-am primit de la duhovnicul meu: cind te nedreptateste cineva, cind te supara zi asa "fereste-o Doamne de mine, de rautatea mea. Eu sunt un desfrinat, etc", si smerindu-te tu, punindu-te tu sub ea, fuge diavolul si de la tine si de la ea...sa stii ca da multe roade acesta rugaciune...diavolul niciodata nu suporta smerenia...cind ne invinovatim pe noi cistigam inaintea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.01.2010, 12:54:57
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Lightbulb

nu te descuraja ca au trecut si alti prin probleme asemanatoare,durerea este mare dar puterea dumnezeului nostru este infinita.incearca daca vrei sa mergi la manastirea petru voda ,la parintele iustin parvu,noua ne-a fost de mare ajutor si ne rugam sa il tina bunul dumnezeu cat mai mult in viata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.01.2010, 13:13:52
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

nu am citit toate raspunsurile asa ca scuze in caz de ma repet............dupa mine tu nu ai ce sa faci prea mult,in afara de rugaciuni dar stii cum se zice ca Dumnezeu iti da dar nu lucruri imposibile si El hotaraste ce e mai bine pt tine...ai putea totusi sa discuti cu un prieten comun,care sa o cunoasca si pe sotia ta dar si pe tine si sa ii deschida el ochii ca tu degeaba te duci la biserica si plangi si te rogi daca nu e cineva care sa ii spuna ceea ce faci tu si sa o faca sa-si dea seama unde a gresit.Dar trebuie sa fie un prieten in care ea sa aiba incredere si sa se lase indrumata de el iar acesta sa-i spuna sa vina la tine caci tu o iubesti si e o prostie ceea ce face ea.Poate ca sotia ta nici nu-si da seama de anumite lucruri iar acest prieten o va facea sa deschida ochii....va fi normal apoi sa se simta rusinata si sa planga dar tot prietenul asta sa o convinga sa se intoarca,sa fie sincera si ca orice a facut tu nu ii porti ura si o vei primi cu bratele deschise...acesta poate fi o varianta cum sa actionezi dar numai tu hotarasti ce vei face

succes si Dumnezeu sa te ajute
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.01.2010, 18:27:57
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

multumesc de sfaturi...oricum am decis..ma voi ruga si atat...intr-adevar prezenta mea ii provoaca furie si apoi planset...voi incerca eu daca ea nu poate...trebuie sa am incredere ca va fi bine pentru amandoi indiferent daca vom fi pe acelasi drum sau acesta se va ramifica in directii diferite....va multumesc pt tot
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.01.2010, 19:27:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Imi pare rau, dar nu descuraja! M-as bucura ca dupa un timp sa ne spui ca furtuna a trecut!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.01.2010, 19:51:35
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Mie mi-a saltat inima de bucurie cand am citit ca te-a sunat un batranel si ti-a zis lucrul acela, nu stiu de ce.
Nu ti se pare un lucru extraordinar, sa zicem ? Ma refer ca parca insusi El ti s-a adresat.
Ti-a dat Dumnezeu o incercare si ti-a spus sa nu te lepezi. Este o incercare pe care o poti trece pt ca Dumnezeu nu ne da incercari pe care sa nu le putem trece.
Aceleasi sfaturi le am si eu privind rugaciunea paraclise acatiste frecventarea duhovnicului.
Fa pomelnic.
Am citit mai multe despre familia crestina.
Citeste si tu si afli cum se poate destrama ea.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.01.2010, 20:03:06
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Draga Pea1974 , nu te lasa invins de aceasta ispita ,este o ispita foarte mare . Roaga-te in continuare si sa te ajute bunul Dumnezeu , sa-i fie luminata mintea dragei tale sotii .
Doamne Ajuta ! SebastianD
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Fiti precum copiii... Marius22 Generalitati 38 03.05.2012 18:12:47
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 15:05:40