Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2010, 23:26:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Imi scapa mie ceva, nu va inteleg Andreicozia si Valentin-Viliga? Mie imi place noul lor statut, atat nou personal al parohiei cat si implicarea sociala.
Ma intreb numai cum va fi finantat.
Tocmai ca acum la noi numai preotul hotaraste. Nu ne intreaba nimic. la sedinte parohiale nu stiu cum este ca nu sunt in comitet.

Ah, am mai citit o data si am vazut ce va deranjeaza ("dictatura preotului"). Dar depinde cum va functiona totul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2010, 14:40:45
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
din pacate in loc sa se incerce implicarea credinciosilor in viata Bisericii( ca la neoprotestanti de exemplu) se incearca excluderea lor, ca sa numai vorbim ca la slujbe credinciosii(marea majoritate) participa ca la o reprezentatie sau sa-i zic, show liturgic, unde preotul isi face "numarul" iar ei asista pasiv, desi se vorbeste atata( in cercurile preotesti) de revenirea
la izvoare, la Sfintii Parinti, in acest sens nu intreprinde nicio actiune in acest sen care sa aiba ecou intre credinciosi, decat timidul "Hristos impartasit copiilor" care nu prea am observat sa aiba efectele scontate, dar na...Dumnezeu cu mila...

P. S mai degraba e vorba de o indepartare de Sfintii Parinti, se face uz de ei cand e vorba de dogme si invataturi de credinta, dar raportarea lor la viata sociala a Bisericii este pusa "sub obroc" cum e cazul faimosului statut al BORuse
Perfecta dreptate ai...
__________________
"Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide."(Lc.11, 9-13)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2010, 14:53:16
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In sfirsit cineva carte a inteles despre ce este articolul :)...

Asa este Valentin, probabil ca va urma si BOR cu o legislatie asemanatoare

Acum eu , care sunt in comitetul parohial la noi, ma intreb, care mai este rostul acestui comitet daca Preotul are putere suprema si ultimul cuvint de spus cum de fapt se si practica?

Daca-i faci mici despoti sau tzari in Biserica unde toti trebuie sa accepte multele prostii pe care le fac, mai ales de natura finaciara, cine o sa mai fie fraierul care sa-si bata capul degeaba( ore-n sir aiurea) daca preotul tot cum il taie pe el capul o sa faca.
Citi bani aruncati in vint aiurea!
Iar pentru prostii care-si bat capul degeaba si incearca pe cit se poate sa fie cit mai bine nu este altceva decit pierdere de vreme.
Se va ajunge la urmatoarele:-acolo unde preotul este preot de adevarat,are Biserica plina de oameni,unde este om de afaceri...va avea trei babe in biserica.Pe mine m-a amuzat o istorie a unui catolic.Cica la o biserica catolica,neavand fonduri(oamenii nu mai cotizau) ,preotul "a cumparat" postul.Se platea 120€ pt.2saptamani de post pe care "credinciosul"nu mai era obligat sa le tina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul site al parohiei ortodoxe românești din Albacete cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 28.11.2012 19:45:21
biserica RUSA DIN BUCURESTI SF NICOLAE patricia2006 Generalitati 1 22.08.2012 21:37:36
Siteul parohiei Sf. Antonie Cel Mare alinnasser2010 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.05.2010 19:52:50