Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.08.2007, 20:28:53
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Arhimandritul Teofil Paraian, intr-o intrebare despre Oastea Domnului a raspuns ca multi sunt de parere ca nu prea este crestina pentru ca tin mult la intrunirile lor si nu renunta la ele chiar daca se intercaleaza cu vreo sarbatoare.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.08.2007, 14:53:53
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
E adevarat ca "decat la carciuma mai bine la Oaste", dar exista pericolul ca ei sa practice si sa propage un crestinism deformat. La Sibiu situatia este mai buna pentru ca se afla sub controlul Pr. Prof. Vasile Mihoc, care e atent la eventualele derapaje. Totusi, eu nu cred ca este necesara o astfel de miscare. Innoirea vietii bisericesti se poate face prin mijloace traditionale, nu e nevoie de "hei-rup!"

Am constat din relativ putinele contacte cu "ostasi" sau visarionisti ca sunt departati de duhul autentic ortodox, de marii duhovnici, de cantarile psaltice, preferand pe Iosif Trifa sau Visarion Iugulescu, cantece si versuri cu iz neoprotestant. Sunt niste grupari pietiste, care promoveaza individualismul religios, cu caracter antieclezial.

Christos Yannaras este foarte critic la adresa unor astfel de miscari, care exista si in alte tari ortodoxe. In opinia sa, pietismul este marea erezie a timpurilor moderne.
Si eu am exact aceeasi parere! Am participat la cateva adunari ale Oastei Domnului si m-a izbit atmosfera neoprotestanta, desi acolo era si un preot. Venise si un instrumentist, care canta la "clape" sau cum se numeste instrumentul. Se cantau niste cantari in stil protestant, cu niste versuri sentimentale. Pe scurt, atmosfera era pietista, sentimentala (sufocanta pentru mine), s-au mai citit cateva poezioare patetice si sentimentale care nu aduceau nici pe departe cu Psalmii lui David! Toata atmosfera asta ii obisnuieste pe ortodocsi cu atmosfera protestanta, parca nu mai esti intre ortodocsi! Eu m-am lecuit! Si cand am mai auzit pe un laic, un oarecare domn ce predica ne tinea... Of!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.08.2007, 18:06:31
mihailovici mihailovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
[size=4]sal..tuturor.....stiti cat ma supar cand vad cum se vb despre..acest..om care nu vrea decat sa ne ajute...care se roaga pt noi toti pacatosii...iar voi vb asa urat despre dansul..:(...sa va fie rusine...la toti..!!mai ales celor care au facut parte din aceasta lucrare...!!!
Apropo...pana acum 3 ani...ma duceam frecvent la aceste adunari...avand 17 ani..nu cun prea multe despre credinta...!!dar si eu am ales sa nu mai ma duc...pt ca aveam impresia ca gresec in unele idei...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii judec cum faceti voi...asa de aspru...bine ca sunteti voi ortodocsi...si nu visarionisti....
Si apropo oamenilor...simt ca sunteti invidiosi pe acest batran sihastru...doar pt ca se spune ca ar fi avut viziuni...si daca chiar a avut pt smerenia de care a dat dovada...ce vina are acest parinte Visarion pt ca uni dintre oameni au inteles gresit unele idei..cu ce oameni clevetitori...ma rog pt voi sa va ierte Sfanta Treime...si Maica Domnului pt ce desertaciuni putetispune despre acest smerit parinte.....
cat de rai pot fii oamenii...si orbi...nu ati inteles nimic din predicile parintelui si sunteti invidiosi...si nu va suparati voi ati ascultat vreo predica ....nu cred...
Da adevarat sunt putin "mai invechite"....dar mesajul e acelasi...oamenilor dc nu intelegeti mesajul...atunci nici Sfanta Scriptura nu ar mai trebui sa aiba vreo relevanta ca e invechita in povete.....ooofff...ce urat vb si cat de surzi si orbi sunteti in credinta....
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.08.2007, 19:43:40
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Oastea Domnului este pentru mamae si tatae de la tara, trecutide 70 de ani,sentimentali si nostalgici....cand canta ei cate un cantecel de adormit copiii la flaut la xilofon sau la frunza...mai-mai ca-ti dau lacrimile si versurile acelea facute parca pentru serbarile de prescolari..sunt tari de tot!Parerea mea..Oastea Domnului,telenovelele,chestiile lacrimogene si siropoase,trase de par...nu prea le gust...bateti-ma dar e cea mai ridicola secta.....aveam la Fundatie aurolaci care cantau la chitara cantecele din oastea Domnului,despre inimioara lui IIsus...si altele...ritmate,dansante..era rasul lumii..nu transmit nimic..........dispare din fiinta rusinea,sfiala.......lasand loc la o mare batjocura.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.08.2007, 13:24:11
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailovici
Citat:
În prealabil postat de danyel
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
[size=4]sal..tuturor.....stiti cat ma supar cand vad cum se vb despre..acest..om care nu vrea decat sa ne ajute...care se roaga pt noi toti pacatosii...iar voi vb asa urat despre dansul..:(...sa va fie rusine...la toti..!!mai ales celor care au facut parte din aceasta lucrare...!!!
Apropo...pana acum 3 ani...ma duceam frecvent la aceste adunari...avand 17 ani..nu cun prea multe despre credinta...!!dar si eu am ales sa nu mai ma duc...pt ca aveam impresia ca gresec in unele idei...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii judec cum faceti voi...asa de aspru...bine ca sunteti voi ortodocsi...si nu visarionisti....
Si apropo oamenilor...simt ca sunteti invidiosi pe acest batran sihastru...doar pt ca se spune ca ar fi avut viziuni...si daca chiar a avut pt smerenia de care a dat dovada...ce vina are acest parinte Visarion pt ca uni dintre oameni au inteles gresit unele idei..cu ce oameni clevetitori...ma rog pt voi sa va ierte Sfanta Treime...si Maica Domnului pt ce desertaciuni putetispune despre acest smerit parinte.....
cat de rai pot fii oamenii...si orbi...nu ati inteles nimic din predicile parintelui si sunteti invidiosi...si nu va suparati voi ati ascultat vreo predica ....nu cred...
Da adevarat sunt putin "mai invechite"....dar mesajul e acelasi...oamenilor dc nu intelegeti mesajul...atunci nici Sfanta Scriptura nu ar mai trebui sa aiba vreo relevanta ca e invechita in povete.....ooofff...ce urat vb si cat de surzi si orbi sunteti in credinta....
Si tu te-ai facut judecatorul celor de pe-aici, nu?
Cine a vorbit urat despre parintele Visarion?
Si nu crezi ca esti cam tanar ca sa judeci limpede daca este ortodox sau nu ceea ce se intampla in Oastea Domnului? Ia mai citeste matale putin pe la Sfintii Parinti si prin Dogmatica Ortodoxa si ai sa poti avea propria parere cu care sa contraargumentezi.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.08.2007, 14:11:57
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Ce fel de "viziuni" a avut parintele Visarion? De la cine? De la Dumnezeu sau de la diavol? "Cercetati duhurile daca sunt de la Dumnezeu", spune sfantul Apostol si Evanghelist Ioan. Eu nu stiu cine a fost parintele Visarion si nu ma pronunt. Dar marele pericol mi se pare ca e atmosfera aceea pietista si neoprotestanta de la Oastea Domnului care-i obisnuieste pe ortodocsi cu un alt "duh", neortodox! Si vor putea usor face pasul catre secte sau desprinderea de Biserica. Eu nu inteleg un lucru: de ce nu leapada cantecelele acelea sentimentale si poeziile siropoase (doar lumea le-a atras atentia!) si nu invata si canta cantari psaltice, ortodoxe si Psalmii lui David... Nici o poezie nu se compara cu Psalmii! Psalmii sunt si RUGACIUNI FOARTE PUTERNICE! In loc de asta, se canta ce? "O, iubitul meu Iisus..." sau ceva de genul asta... Plus instrumente! Daca e vorba si de greseli dogmatice, ar fi tragic...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.08.2007, 14:24:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailovici
Citat:
În prealabil postat de danyel
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
[size=4]sal..tuturor.....stiti cat ma supar cand vad cum se vb despre..acest..om care nu vrea decat sa ne ajute...care se roaga pt noi toti pacatosii...iar voi vb asa urat despre dansul..:(...sa va fie rusine...la toti..!!mai ales celor care au facut parte din aceasta lucrare...!!!
Apropo...pana acum 3 ani...ma duceam frecvent la aceste adunari...avand 17 ani..nu cun prea multe despre credinta...!!dar si eu am ales sa nu mai ma duc...pt ca aveam impresia ca gresec in unele idei...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii judec cum faceti voi...asa de aspru...bine ca sunteti voi ortodocsi...si nu visarionisti....
Si apropo oamenilor...simt ca sunteti invidiosi pe acest batran sihastru...doar pt ca se spune ca ar fi avut viziuni...si daca chiar a avut pt smerenia de care a dat dovada...ce vina are acest parinte Visarion pt ca uni dintre oameni au inteles gresit unele idei..cu ce oameni clevetitori...ma rog pt voi sa va ierte Sfanta Treime...si Maica Domnului pt ce desertaciuni putetispune despre acest smerit parinte.....
cat de rai pot fii oamenii...si orbi...nu ati inteles nimic din predicile parintelui si sunteti invidiosi...si nu va suparati voi ati ascultat vreo predica ....nu cred...
Da adevarat sunt putin "mai invechite"....dar mesajul e acelasi...oamenilor dc nu intelegeti mesajul...atunci nici Sfanta Scriptura nu ar mai trebui sa aiba vreo relevanta ca e invechita in povete.....ooofff...ce urat vb si cat de surzi si orbi sunteti in credinta....
O multine de "luminati" voiau sa se roage pentru oameni. Intre ei: Arie, Nestorie, Ilie (actuala turma a parintelui Ilie), Visarion, Luther.... Toti baietii astia voiau binele Bisericii, dar de la ibntentie la fapta si de la fapta la fapta buna....e ceva cale...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.08.2007, 15:52:17
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

[quote=Mirean]
Citat:
În prealabil postat de mihailovici
Citat:
În prealabil postat de danyel
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?

O multine de "luminati" voiau sa se roage pentru oameni. Intre ei: Arie, Nestorie, Ilie (actuala turma a parintelui Ilie), Visarion, Luther.... Toti baietii astia voiau binele Bisericii, dar de la ibntentie la fapta si de la fapta la fapta buna....e ceva cale...
"Drumul spre iad e pavat cu bune intentii"...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.11.2007, 18:57:47
Sebi_b Sebi_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta! ...

Imi place ca fiecare isi da cu parerea fara sa fi studiat nici macar putin despre aceasta miscare religioasa. Ma intreb oare ... cati dintre voi stiti care a fost dorinta Parintelui Iosif Trifa in momentul in care a infiintat-o? Cati dintre voi ati ascultat vreodata predicile celor care au dus aceasta miscare inainte de 1990? (Traian Dorz, Ion Marini, etc) Si daca aveti idee despre acesti oameni, aveti idee si cat au suferit din cauza credintei lor si dragostei lor pentru Dumnezeu si pentru toate cele Sfinte?

A, ca din Oastea Domnului sunt si voci (multe din pacate) care isi urmaresc interesele si ambitiile, care il arata pe Domnul Nostru Iisus Hristos intr-o maniera mai neoprotestanta si care uita ce e aceea smerenie si care n-au mai intrat in Biserica de multa vreme ... foarte adevarat. Dar dupa cum bine stiti, nu exista padure fara uscaturi. Iar toti cei ce vor schimba intelesul cuvintelor lui Dumnezeu ... vor da socoteala pentru toate acestea, vor fi raspunzatori in fata lui Dumnezeu la Infricosatoarea Judecata de Apoi. Pentru ca ei s-au nascut in BISERICA ORTODOXA ROMANA

Inaintasii OD indeamna pe fiecare ostas catre scrierile Sfintilor Parinti, indeamna sa mergem la Biserica pentru ca acolo s-au nascut, acolo au fost botezati, acolo au fost crescuti ... nu e vina nimanui ca unuia ii place sa interpreteze Sfanta Scriptura dupa placul si nevoile lui
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.11.2007, 19:07:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Asha am intzeles de la un preot ca nu sunt sectari shi au revenit la ortodoxie... deci se poate! :) chiar daca inca se mai aduna intre ei...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48