Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 22.08.2007, 20:26:27
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

JURNAL NETERMINAT
-pledoarie împotriva avorului-

5 octombrie:Astăzi a început viața mea.Părinții mei încă nu știu.Sunt mai mică decât un sâmburaș de măr,dar de acum eu însămi,o ființă umană.Și, deși sunt atât de puțin fomată, e sigur că voi fi o fetiță.Voi avea părul blond și ochii albaștri și știu că voi îndrăgi florile.
19 octombrie:Am mai crescut puțin, dar sunt încă prea mică și nu pot face nimic.Mama face aproape totul pentru mine.Ceea ce este curios este faptul că ea încă nu știe că mă poartă în pântecele ei și că mă hrănește cu sângele ei.
23 octombrie:A început să mi se formeze gura.Ia gândiți-vă puțin!Peste un an am să râd.Mai târziu am să vorbesc.Cine poate susține că nu sunt o adevărată persoană? Sunt cineva; așa cum firimitura de pâine, oricât de mică ar fi, este totuși pâine.
27 octombrie:Inima mea a început să bată de la sine.De acum înainte, ea va bate mereu în tot cursul vieții mele, fără să se oprească vreodată ca să se odihnască.Și apoi, după mulți ani, va obosi, se va opri, și eu voi muri.Dar, până atunci, eu sunt la începutul existenței mele, nu la sfârșitul ei.
2 noiembrie:Cresc puțin în fiecare zi.Brațele și picioarele mele prind să capete formă.Dar va trebui să mai aștept o bună bucată de vreme până ce piciorușele mele să mă poarte și eu să pot alerga să mă arunc în brațele mamei mele și până ce brațele mele să-l poată îmbrățișa pe tatăl meu.
12 noiembrie:Acum au început să se formeze minusculele degete la mâinile mele. E de mirare că sunt atât de mici și totuși ele vor fi minunate! Ele vor ști să mângâie un cățeluș, să arunce o minge, să culeagă o floare, să atingă o altă mână...Degetele mele...Poate că într-o zi vor cânta la vioară sau vor picta un tablou.
20 noiembrie:Astăzi pentru prima oară, doctorul i-a spus mamei mele că eu sunt acolo, într-adevăr, plină de viață.Ești fericită mamă.
25 noiembrie:Tatăl și mama mea nici nu știu că sunt o fetiță.Poate că ei așteaptă un băiat.Dar eu o să le fac o supriză și osă mă cheme Ecaterina, ca pe mama.
10 decembrie:Mi s-a format și fața.Sper că o să semăn cu mama.
13 decembrie:Am început chiar să văd, dar e încă întuneric totul în jurul meu.În curând ochii mei se vor deschide la lumina soarelui, a florilor, a copilașilor.N-am văzut încă nici marea, nici muntele, nici cucubeul.Oare cum vor fi în realitate?Și tu, mamă, cum ești în realitate?
24 decembrie:Mamă, aud cum îți bate inima.Mă întreb dacă și tu auzi inima mae cum bate așa încet:tap-tap, tap-tap. O să ai o fetiță sănătoasă și voinică, mamă, ai să vezi.Abia aștept să mă cuibăresc în brațele tale, să-ți mângâi fața, să te privesc în ochi.Și tu mă aștepți, cum te aștept și eu, nu-i așa?
28 decembrie:Mamă, mamă, de ce i-ai lăsat să pună capăt vieții mele? Am fi fost atât de fericite împreună!...
Cred ca ce scrie aici e mai mult decat suficient.Avortul e o crima.Majoritatea femeilor spun ca e trupul lor si fac ce vor cu el.Trupul nu e al lor ci al Lui Dumnezeu pentru ca e templu al Duhului Sfant,iar acea mica fiinta are viata din prima clipa,deci in nici un caz nu mai e trupul lor.Anticonceptionalele nu fac alceva decat sa lase fatul sa "moara de foame" .Cele care vor sa faca o asemenea monstruozitate ar trebui sa vada mai intai filmul "Strigatul mut", sa stie ce urmari are asupra organismului si psihicului si dupa, sa se gandeasca daca merita sau nu.In plus multe zic ca nu au cu ce sa-i creasca sau cu cine ca sunt parasite de aceea recurg la asemenea gest.Sa dea nastere acelui copil si Dumnezeu va avea grija.Nu poti rastura asa planul lui Dumnezeu.El stie cel mai bine ce face.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 22.08.2007, 21:43:39
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Si eu sunt total impotriva avortului. Indiferent de care este, indiferent de situatie, ca este viol, boala, sau altceva.
Fereasca Dumnezeu de asemenea situatii, dar nu pot fi de acord cu avortul in nici un fel de conditii. Dumnezeu sa aibe mila de noi!
Reply With Quote
  #463  
Vechi 23.08.2007, 14:39:35
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Dar in cazul sarcinilor extrauterine ce trebuie facut?
Sarcina trebuie intrerupta pt ca pune in pericol viata mamei (spun doctorii), dar mama trebuie sa fuga ca de foc de avoturi (spune Biserica)... Deci? ce e de facut?

Reply With Quote
  #464  
Vechi 23.08.2007, 15:03:15
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Sarcina extrauterina este o situatie medicala in care daca se produce o ruptura de trompa uterina moare mama in urma hemoragiei. Oricum, intr-o asemenea situatie, operatia presupune extirparea trompei cu totul, cel putin eu asa stiu. Nu stiu sa fi existat cazuri in care o extrauterina sa poata fi pastrata, de regula se ajunge la spital de urgenta si se intervine fara ca cineva sa mai aiba timp de multe discutii. Nu stiu ce sa zic, depinde de fiecare cum priveste problema, nu la sarcina extrauterina ma refeream in mesajul anterior, ci la altfel de recomandari de intrerupere a sarcinii, de genul: copil cu handicap la mana, (vezi cazul Ioanei Ginghina), sindrom Down, sau alte chestiuni care nici macar nu au fost suficient investigate. Am cunoscut cazuri cu recomandari medicale clare de intrerupere a sarcinii, in care s-au nascut copilasi sanatosi si fara probleme la nastere, atat pt mama cat si pt fat.
Ma refeream mai sus, la un produs de conceptie viabil, situat fireste in uter, cu sanse de dezvoltare intrauterina si de nastere.
Sarcina extrauterina din pct de vedere medical strict, este un fiasco inca de la inceput. Nu se va solda cu nasterea unui fat, si nu sunt sanse de supravietuire in cazul mamei. Este o situatie de care trebuie sa speram si sa ne rugam sa ne fereasca Dumnezeu, si daca se intampla, se discuta asa cum am spus si la alt topic, cu duhovnicul in particular. Nu suntem lipsiti de discernamant si nici habotnici, suntem crestini.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #465  
Vechi 25.08.2007, 00:12:18
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
In primul rand eu nu pun citate cum imi convine mie si cum Invata Biserica lui Hristos fara de care nimeni nu se poate mantui..cei ce merg de capul lor fara biserica ori duc o viata care nu se raporteaza aproape deloc la invatatura crestina, ori se duca la alte secte - din doua una
E clara situatia daca contrazici si marii duhovnici mi-am dat seama ce fel de crestin-ortodoxa esti ..
In al doilea rand daca nu ai copii nu cred ca poti pune tu in discutie durerea sarcinii si numai o femeie care a trecut prin asta.
Tocmai de aceea am pus-o pe Sallie Tisdale ...ca numai femeiele ca ea pot fi de acord cu avortul. Pentru ca o femeie cu adevarat credincioasa nu ar face niciodata asa ceva.
Feminismul tocmai asta inseamna:
Din punctul meu de vedere pot caracteriza aceste femei astfel:
Femeia libertina, usuratica care niciodata nu-si va raporta viata la invatatura crestina, nu-i place sa asculte de nimeni si de nimic cand ia o hotarare {mai ales de preotii bisericii} iar daca asculta in cel mai bun caz se consulta cu cei care duc o viata asemanatoare cu a ei {rupti de invatatura bisericii...
Cat despre mustrare nici nu vrea sa auda ..nu vrea sa primeasca ea mustrarea ..pentru ca se considera ca stie prea multe si nu poate sa-i dea ei lectii un simplu slujitor din biserica lui Hristos {preotul}

[color=red]Cum sa vina ea sub patrafir sa-si spuna pacatele??
Ea care stie totul?...intunecata de fumul mandriei ![/color]

In context fiecare este "liber"?? sa faca ceva...desi multi au o conceptie ciudata asupra termenului de libertate..???




Dar iei doar ce iti convine...postarea ta e de-a dreptul postarea unui "crestin" si nu crestin. Unde e toleranta, iubirea crestineasca? si iata ai dat dovada si de JUDECATOR. felicitari:) Iaca ai aruncat piatra...ai grija sa nu vina asupra ta.

Esti un adevarat ...(pune tot ce doresti matale)...dar ce sa facem te iertam si ne rugam pentru tine. Esti fara experienta si vorbeste gura fara tine
Pai da hai sa fim toleranti ...ce mare branza dupa dilema toleranta fara dreapta socoteala ..."viata ideala"??? Hai sa fim toleranti si cu desfraul hai sa fim toleranti cu toate ca nu ne mai trebuie infranare.
Hai sa fim si noi crestinii tolerantii si cu avortul CA dupa Domnul vsovi trebuie sa il citam pe Parintele Pimen care oricum sigur nui ar fi de acord cu Avortul...
Dilema draga nu te-a plesnit nimeni cu vreo piatra am discutat despre avort si despre consecintele care le are in realitate si care pentru tine nu exista.
De Judecat are cine sa judece VA Judeca Dumnezeu dar judecata cu verdict atunci la judecata va fi prea tarziu acum mai este timp.
Eu am incercat sa dezbat subiectul in viziunea Marilor Duhovnici si a Sfintilor
Ca tu te-ai simtit lovita de vreo piatra asta este Partea a doua..
Ai auzit : Ascultati de mai marii vostru
E bine ca povatuitorii sa graiasca totdeauna din constiinta slujirii lui Hristos, ca in fata lui Hristos si atunci vor fi blanzi intru dojana si smeriti intru mustrare
Doamne ajuta!
Fratilor,voi vreti sa va alaturati multimii de femei care, uneori cu acordul sotilor, fac avort si mai apoi se intorc acasa la unicul copil si ii spun ca-l iubesc??
Va intreb eu, oare ce fel de mama e aceea?? as intreba-o: mama,cum poti tu sa-mi spui mie ca ma iubesti daca tu.....mi-ai ucis fratele/sora?? oare cum de ma iubesti pe mine??
Sunt total impotriva femeilor ce facavorturi si mai ales a celor care spun ca nu-l fac deoarece-incep scuzele- nu am cu ce-l creste, nu=l fac deoarece asa mi-a spus domnul/doamna doctor, nu-l fac deoarece sunt prea tanara sa am copii sau din potriva sunt prea inaintata in varsta pt copii!! Femeilor???? oare Dumnezeu ce pazeste??? Oare nu El are grija de hrana pasarilor din vazduh, oare nu El are grija si de noi, oare ne v-a lasa El pe noi la greu?? dece nu va lasati in grija Lui?? sau dece te-ai culcat cu sotul tau/prietena/prietenul tau daca nu vroiai copiii??
Vrem sa ne mantuim noi dar fatului ce ia cantur in pantecele nostru ii rapim acest drept oferit de Dumnezeu!!Ma intreb oare sunt mai pre-sus voile noastre decat cele ale Lui Dumnezeu??
Am privit,nu de mult,'strigatul mut'.....am ramas fara cuvinte. Stiti?? ma ganseam ca puteam fi eu cea care sa fie avortata si poate ca azi nu aveam sansa de a vorbii cu dvs si de a ma duce in casa Domnului si de a ma riga..........si cine stie poate ca nu aveam sansa de a visa la a ma marita si de a aface si eu la randul meu copilasi pe care sa-i inconjor cu iubire si cu dragoste parinteasca si sa-i educ cu credinta in Dumnezeu!!
...... nu stiu ce mai pot spune...... sa ne fereasca Maica Sfanta de asa ceva, sa ne fereasca de a-i da satisfactie celui rau!!!
Fratilor mai binene-am ruga pt cele care fac asa ceva decat sa le judecam sau decat sa vorbim cat de mult gresesc ele!!!!
Doamne ai mila de noi si nu ne lasa!!!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #466  
Vechi 25.08.2007, 10:52:48
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Acea mama de care ai spus este o mama oarecare cu un dram de responsabilitate care nu toarna copii unul dupa altul, care isi iubeste unicul copil.(si este alegerea ei daca nu mai vrea alti copii) Dar ce fel de mama este aceea care vine acasa si le spune copiilor(celor foarte multi) ca nu are ce sa le dea astazi de mancare? In alta ordine de idei, daca are peste 35 de ani cresc riscurile simtitor de a da nastere unui copil cu sindromul Down sau alte boli grave. Ce fel de mama este aceea care stie ca fatul in pantecul ei are un handicap grav( pentru ca a ramas gravida pe la 40 de ani) si nu intrerupe sarcina? Ce fel de mama este aceea care isi chinuie voluntar propriul copil si cu ce drept? Ce fel de mama este aceea care opteaza pentru a 3a cezariana si moare pe masa de operatii, lasandu-si copii orfani pe propria-i raspundere?

Iarasi despicam firul in 4 fara sa ajungem nicaieri. Continuati sa va amagiti singuri, foamea este o poveste de adormit copiii, nu exista boli, afectiuni, ecografiile sunt mincinoase, nu exista sarcina extrauterina, nu exista violuri, etc. Toate sunt scuze. Lumea este roz si prorpice pentru a avea copii. Este bine asa?
Reply With Quote
  #467  
Vechi 25.08.2007, 16:03:47
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

femeile care avorteaza sunt considerate ca "mananca" carne de om
Reply With Quote
  #468  
Vechi 25.08.2007, 16:35:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu
femeile care avorteaza sunt considerate ca "mananca" carne de om
De catre cine e considerat? De barbati? sa faca ei copii atunci
Reply With Quote
  #469  
Vechi 25.08.2007, 17:46:56
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

e groaznic sa faci avort, si sa-l mai ai si o viata pe constiinta. e nevoie de educatie sexuala la adolescenti sa constientizeze ca daca isi incep viata sexuala, posibilitatea de a deveni parinti este mare, iar responsabilitatea, imensa. e nevoie ca si baietii sa inteleaga ca in clipa in care s-au culcat cu o fata si ea a ramas insarcinata, atunci ei au devenit tati. nu numai fetele trebuie educate si "speriate" cu iminenta avortului si cu iadul, ci si baietii.
iar despre persoanele mature, vreau sa spun ca de asemenea, nu numai despre femeile care avorteaza trebuie sa vorbim, ci si de barbatii lor, de tatii avortonilor. ei sunt, in egala masura, mancatori de carne de om.
de ce incriminam numai femeile? barbatii sunt in egala masura raspunzatori si vinovati. iete cum se vorbeste pe topicul AVORTUL numai despre femei, si despre cum trebuie sa-si pastreze ele sufletul departe de pacat!
rusine barbatilor care pun astfel problema! niste misogini!
laurentiu, tu esti tinerel, nu stii inca multe lucruri(la tara se spune ca nu stii pe unde se pisa gaina, dar nu-ti spun eu tie asa ceva, ca suntem oraseni), cum iti permiti sa pui intrebari retorice femeilor, gen"de ce te-ai culcat cu sotul sau cu prietenul daca n-ai vrut copii?" ? pai, in contrapartida, intreb si eu: sotul de ce s-a distrat daca n-a vrut copii? de ce nu s-a intors cu spatele la nevasta si sa traga un somn bun? iar pretenarul de ce a atras fata la asternut daca nu voia s-o ia de nevasta si sa faca copii cu ea?
in incheiere schimb tonalitatea si va spun doua bancuri vechi dar bune: aspirina e un bun anticonceptional...tinuta strans intre genunchi. si: un alt anticonceptional cu care se merge la sigur- un NU hotarat spus barbatului.
sper ca nu par desantata in exprimare, m-am autocenzurat cat am putut, dar nu poti vorbi de nastere si avort in termeni metafizici sau in limbaj de lemn gen"eludarea meandrelor concretului".
Reply With Quote
  #470  
Vechi 25.08.2007, 19:42:48
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Acea mama de care ai spus este o mama oarecare cu un dram de responsabilitate care nu toarna copii unul dupa altul, care isi iubeste unicul copil.(si este alegerea ei daca nu mai vrea alti copii) Dar ce fel de mama este aceea care vine acasa si le spune copiilor(celor foarte multi) ca nu are ce sa le dea astazi de mancare? In alta ordine de idei, daca are peste 35 de ani cresc riscurile simtitor de a da nastere unui copil cu sindromul Down sau alte boli grave. Ce fel de mama este aceea care stie ca fatul in pantecul ei are un handicap grav( pentru ca a ramas gravida pe la 40 de ani) si nu intrerupe sarcina? Ce fel de mama este aceea care isi chinuie voluntar propriul copil si cu ce drept? Ce fel de mama este aceea care opteaza pentru a 3a cezariana si moare pe masa de operatii, lasandu-si copii orfani pe propria-i raspundere?

Iarasi despicam firul in 4 fara sa ajungem nicaieri. Continuati sa va amagiti singuri, foamea este o poveste de adormit copiii, nu exista boli, afectiuni, ecografiile sunt mincinoase, nu exista sarcina extrauterina, nu exista violuri, etc. Toate sunt scuze. Lumea este roz si prorpice pentru a avea copii. Este bine asa?
Eu nu doresc polemici, insa as vrea totusi sa-ti ofer un raspuns: mama care are multi copii acasa si are si dragoste pt ei si nadejde in Dumnezeu, se duce si da cu matura sau poate cerseste (doar ea), in fata bisericii pentru a avea ce da de mancare pruncilor; Mama care stie ca poarta in pantece un prunc cu handicap si totusi nu intrerupe sarcina este o mama care doreste ca pruncul ei sa traiasca (e loc si pentru oameni cu handicap pe lumea asta, nu suntem toti spartani), si este infinit mai "mama" si mai iubitoare decat aceea care merge si isi ucide copilul, sub pretextul ca nu vrea sa il chinuie. Este adevarat ca este o viata de sacrificiu aceea a unei mame cu copii bolnavi irecuperabil, insa asta este o jertfa care mantuieste si pruncul si mama, Dumnezeu ii va aduce pe amandoi de-a dreapta Sa. In relatiile parentale, Dumnezeu ofera un singur drept parintilor: acela de a creste si a ingriji cu dragoste copilul daruit, asa cum este el, sanatos sau bolnav. Nici un parinte nu are dreptul sa-si omoare copilul, pentru ca ar ucide chipul si asemenarea Domnului, binecuvantarea Lui, pt ca pruncul este de la El. Asa ca teoria cu "creptul de a chinui voluntar" un copil trebuie aplicata in alte directii, acelea ce privesc abuzul de orice fel, indiferenta, etc.
In alta ordine de idei, nu se mai moare demult la a 3 a cezariana, chiar nu cunosti pe nimeni care are 4 nasteri prin cezariana si traieste bine merci? Pt ca eu cunosc o femeie cu 5 cezariene. Si nu a fost in ea sau in sotul ei egoism, ci credinta si dragoste.
Acum, in continuarea mesajului tau, deja incepi sa o iei pe campii si nu mai are sens sa incerc sa raspund: exista de toate, si bune si rele, insa dintre toate crestinul trebuie sa aleaga nu doar ceea ce ii este lui pe plac sau comod de ales, ci acel lucru bineplacut de Dumnezeu? Iti suna cunoscut, sau...este si asta tot o poveste de adormit ce vrei tu?
Asta este parerea mea, nu oblig pe nimeni sa o accepte, insa poate ca nu ar fi imposibil de acceptat, ma gandesc eu...
Si mai cred ca atat femeia cat si barbatul poarta aceeasi raspundere in relatia de cuplu si in sarcina sau nastere.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39