Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #35  
Vechi 24.02.2014, 22:49:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
adam,

Nu trebuie neaparat sa incui usa casei ca sa nu-ti intre hotii, ci si sa nu ispitesti pe aproapele sa devina hot :)
Corect. Insa cat de patimas (abuzator, agresor, hot, etc) devine un om depinde in primul rand de alegerile acelui om. Un sfant (cred eu) ca nu ar deveni hot, nici daca ar fi ispitit. Cu unul patimas (de oricare ar fi el, abuzator, hot, etc) caruia degeaba i se explica de nenumarate ori ca nu e bine ce face (cred ca in atatia ani Fallen i-o fi explicat persoanei de care se tot vaita pe forum / mustrat), dar tot alege sa se comporte la fel, nu are sens sa continue cu aceeasi raportare (in stilul asta in care procedeaza ea).
Ideea era ca lui Fallen i-ar prinde bine sa schimbe anturajul si sa caute oameni care sa o respecte, sa nu o mai abuzeze, pt ca sint ei infranati (care inteleg/aleg sa vada in orice om chipul lui Dumnezeu din om?). Dupa ce va gusta faptul ca merita si poate fi respectata ca om, asa cum este ea, poate ca dupa aceea va face fata si abuzatorilor, cu alta raportare.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 24.02.2014 at 23:21:28.
Reply With Quote