Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2010, 21:05:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Heorhe, sa ne intelegem. Vrei sa stii invatatura crestin-ortodoxa despre viata de apoi? Ortodocsii cred cu tarie ca exista viata dupa moarte, ca sufletele oamenilor sunt nemuritoare si pururea vii si dupa despartirea de trup.
Biserica noastra Ortodoxa ne invata ca la 40 de zile de la deces are loc judecata particulara, care ii fixeaza sufletului, in functie de faptele sale, locul in care va astepta Judecata de apoi: raiul sau iadul. Este o stare provizorie aceasta, pana la Judecata de apoi, adica pana la venirea cea de-a doua a lui Hristos pe pamant. In tot acest timp, Biserica, prin rugaciunile sale, si rudele celui mort ii pot usura acestuia starea, facand milostenii, pomeni in numele lui si, mai ales, prin cele 40 de liturghii, care au puterea sa scoata sufletul din iad. Dupa a doua venire a lui Hristos, va avea loc Judecata de apoi, in care va fi rasplata deplina si vesnica a tuturor sufletelor, in functie de consecintele faptelor lor. Atunci va fi rasplata deplina, dar si chinul deplin,adica cei drepti se vor ferici vesnic, iar cei rai se vor chinui vesnic, fara putinta de scapare.
Tu spui ca omul respectiv a fost un impatimit, nu a facut milostenii, etc... Tot mai poate fi o portita de salvare pentru el, anume cele spuse mai sus - in primul rand cele 40 de liturghii, pomenirile si parastasele, rugaciunile personale. Nu exista pacat care sa covarseasca mila lui Dumnezeu. Te rog sa citesti si alte subiecte de pe topicul Inmormantarea si urmatoarele linkuri, care te vor lamuri mai bine asupra pozitiei Bisericii Ortodoxe:

http://biserica.org/Publicatii/2001/NoIV/10_index.html
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_drumul.htm
http://cleopasihastria.wordpress.com...i-dupa-moarte/

Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2010, 21:15:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Dupa ce moare omul nu se mai poate face nimic pentru el, ceea ce afirmi tu acolo e total impotriva a ceea ce spune Sf Scriptura. Omul cat traieste are sansa pocaintei, daca respinge pocainta si prefera pacatul atunci iadul il mananca indiferent de ce fac urmasii lui.
Domnule draga, ce spune Gabriela8 este conform credintei ortodoxe. Dumneata ai o alta credinta, sa-ti fie de bine, daca vrei sa o expui, ai libertate de opinie, dar marturiseste-le tuturor si numele ei (al credintei tale), ca sa nu ii induci in eroare pe unii mai nestiutori, care, de vreme ce intra pe un forum crestin-ortodox, vor sa afle invatatura ortodoxa!
Va mai mirati apoi ca sunteti discriminati, neintelesi si netolerati de ortodocsi... Deci, daca vrei toleranta si egalitate, spui asa: In credinta ta, X..., se spune ca dupa ce moare omul ..., iar in credinta ortodoxa se spune ce am scris eu, Gabriela si cei care am mai raspuns la acest topic. Ca sa nu fie nimeni indus in eroare si sa aleaga omul cu buna stiinta in ce sa creda si ce sa faca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2010, 21:38:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Am scris pe topicul despre moartea negativa sau pozitiva urmatoarele:

"Moartea nu e nici negativa, nici pozitiva ci pur si simplu e. Iar ea este pentru ca omul si-a dorit-o si ea este o manifestare de trecere din lumea materiala in care traim in lumea spirituala care ne asteapta in functie de cum am petrecut-o pe aceasta materiala. Practic este o prelungire a ceea ce traiesti aici. Daca aici viata ta este mai mult spirituala atunci acolo iti va fi usor sa te adaptezi pentru ca este o lume imateriala, spirituala. Daca aici duci o viata absolut lumeasca, materiala plina de vicii, acolo va fi un continuu chin pentru ca dorinta de a face aceleasi lucruri continua dar nu mai poate fi satisfacuta deoarece materia acolo nu exista."

Am postat si aici acelasi lucru ca sa vada userul ce a deschis acest topic cam ce se intampla cu sufletul dupa ce moare...adica se intampla cam acelasi lucru care s-a intamplat si in viata aceasta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2010, 22:39:42
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Domnule draga, ce spune Gabriela8 este conform credintei ortodoxe. Dumneata ai o alta credinta, sa-ti fie de bine, daca vrei sa o expui, ai libertate de opinie, dar marturiseste-le tuturor si numele ei (al credintei tale), ca sa nu ii induci in eroare pe unii mai nestiutori, care, de vreme ce intra pe un forum crestin-ortodox, vor sa afle invatatura ortodoxa!
Acest topic face parte din sectia Generalitati deci pot sa imi expun punctul de vedere, daca se vrea un raspuns strict ortodox poate fi mutat topicul pe sectiunea Biserica Ortodoxa.
Legat de apartenenta religioasa nu e relevant, relevant este sa se dea opinii din Sf Scriptura, nu povesti.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Va mai mirati apoi ca sunteti discriminati, neintelesi si netolerati de ortodocsi... Deci, daca vrei toleranta si egalitate, spui asa: In credinta ta, X..., se spune ca dupa ce moare omul ..., iar in credinta ortodoxa se spune ce am scris eu, Gabriela si cei care am mai raspuns la acest topic. Ca sa nu fie nimeni indus in eroare si sa aleaga omul cu buna stiinta in ce sa creda si ce sa faca.
Eu raspunsul l-am dat intr-o maniera politicoasa, asa ca nu vad de ce as fi netolerat. Doar daca va deranjeaza adevarul, si din pacate deranjeaza. Tu daca esti bolnava de cancer ti-ar place sa iti spuna doctorul ca esti sanatoasa si sa mori?sau preferi sa ti se spuna ca esti bolnava si sa faci "tratamentul" pentru a putea fi vindecata?
In credinta mea, care e crestina, si care se fundamenteaza pe Sf Scriptura, se spune ca omul are sansa pocaintei cat timp traieste, dupa ce-a murit nu se mai poate schimba nimic.
Din pacate raspunsurile voastre nu sunt conforme cu Sf Scriptura, asa ca mai intai ar trebui sa cititi Sf Scriptura si apoi sa vii cu raspunsuri. Cu mantuirea nu-i de joaca.
Eu daca as fi in locul persoanei care a pus intrebarea as putea gasi f usor in raspunsul vostru o portita pentru a trai in pacat ca oricum se roaga rudele etc si o sa fiu eu mantuit candva. Ce rol mai are pocainta in teoria prezentata de tine? Niciunul, ca oricine poate fi mantuit pe baza anumitor ritualuri. Asta a invatat Hristos?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2010, 01:01:04
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Acest topic face parte din sectia Generalitati deci pot sa imi expun punctul de vedere, daca se vrea un raspuns strict ortodox poate fi mutat topicul pe sectiunea Biserica Ortodoxa.
Legat de apartenenta religioasa nu e relevant, relevant este sa se dea opinii din Sf Scriptura, nu povesti.



Eu raspunsul l-am dat intr-o maniera politicoasa, asa ca nu vad de ce as fi netolerat. Doar daca va deranjeaza adevarul, si din pacate deranjeaza. Tu daca esti bolnava de cancer ti-ar place sa iti spuna doctorul ca esti sanatoasa si sa mori?sau preferi sa ti se spuna ca esti bolnava si sa faci "tratamentul" pentru a putea fi vindecata?
In credinta mea, care e crestina, si care se fundamenteaza pe Sf Scriptura, se spune ca omul are sansa pocaintei cat timp traieste, dupa ce-a murit nu se mai poate schimba nimic.
Din pacate raspunsurile voastre nu sunt conforme cu Sf Scriptura, asa ca mai intai ar trebui sa cititi Sf Scriptura si apoi sa vii cu raspunsuri. Cu mantuirea nu-i de joaca.
Eu daca as fi in locul persoanei care a pus intrebarea as putea gasi f usor in raspunsul vostru o portita pentru a trai in pacat ca oricum se roaga rudele etc si o sa fiu eu mantuit candva. Ce rol mai are pocainta in teoria prezentata de tine? Niciunul, ca oricine poate fi mantuit pe baza anumitor ritualuri. Asta a invatat Hristos?
iertare ca intreb, nu fac deloc pe desteapta, dar scrie undeva in scriptura acest lucru, nu de alta, dar eu chiar vreau si sper sa mai fac ceva ptr bunicul meu care toata viata a injurat pe Fiul domnului desi zicea el ca crede in Dzeu. doamne fereste eu il iubescpe bunicul meu, nu il judec dar vreau sa cred ca mai pot face ceva ptr el si din ceea ce ziceti dvs mi se spulbera acea speranta, daca aveti vreun citat va rog sa il postati eu nu stiu biblia prea bine, rusine mie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2010, 02:25:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
In credinta mea, care e crestina, si care se fundamenteaza pe Sf Scriptura, se spune ca omul are sansa pocaintei cat timp traieste, dupa ce-a murit nu se mai poate schimba nimic.
Din pacate raspunsurile voastre nu sunt conforme cu Sf Scriptura, asa ca mai intai ar trebui sa cititi Sf Scriptura si apoi sa vii cu raspunsuri. Cu mantuirea nu-i de joaca.
Gradina lui Dumnezeu e mare si incapatoare pentru toata lumea. Eu nu stiu ce Sfanta Scriptura ai citit tu, dar cu certitudine nu e una si aceeasi.
Hai sa luam un caz recent (despre care s-a tot vorbit pe-aici, dar eu am cautat sa stau departe): Madalina Manole. Cine sa-i spuna "Dumnezeu s-o ierte!" si pe ce temei? Cine sa se roage pentru ea cand orice crestin ortodox stie ca sinuciderea este pacatul de neiertat la Dumnezeu si deci este inutila orice incercare, ba chiar ar sfida invataturile sfintilor parinti. Pai daca toate celelalte pacate pot fi iertate daca cineva se indeletniceste de omul acela pacatos (ca pentru pacatosi se fac pomenirile si milosteniile, nu pentru sfinti! La cei care au trait dupa legile Lui Dumnezeu si au ajuns sfinti, ne rugam noi sa ne mijloceasca in rugaciunile noastre!...), nu ti se pare corect ca acel suflet sa fie scos din iad la un moment dat? Oare nu S-a pogorat Mantuitorul si a faramat legaturile iadului si odata cu ele si pacatele neamului omenesc? Oare nu ne vorbeste orice parinte la predica de dupa sf. Liturghie cum spun sfintii Parinti ca in fiecare clipa, datorita rugaciunilor care se fac pentru cei repausati, se ridica spre rai zeci si zeci de suflete care au dobandit pana la urma iertarea si mila Lui Dumnezeu?

Adevarul este ca pentru unii e foarte greu de inteles acest lucru. Ba cineva caruia ii place sa despice firul in patru pe forum cu multa filozofie... teologica, facea bascalie la un moment dat pe aceasta tema spunand ca lumanarea in cadrul bisericii nu are nici o importanta (probabil ca lipsise de la mai multe lectii, inclusiv cea cu fecioarele si candelelele) si ca nici nu se pune problema sa putem noi face ceva pentru cei repausati ca nu scrie niciunde ca "Ultimul stinge lumina"!

Si totusi... exista iubire (chiar pentru cei plecati!) Exista si blestem, din pacate... Si atatea sfinte biserici unde se fac slujbe, rugaciuni si molifte!... Intrebarea se pune daca noi la randul nostru vom avea sansa ca cineva sa se roage pentru iertarea pacatelor noastre si sa aprinda o lumanare din cand in cand in numele nostru?... Bine-ar fi sa ne bizuim pe noi, nu pe vrabia de pe gard!...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2010, 03:31:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cine sa se roage pentru ea cand orice crestin ortodox stie ca sinuciderea este pacatul de neiertat la Dumnezeu si deci este inutila orice incercare, ba chiar ar sfida invataturile sfintilor parinti...
Daca asa spun sfintii parinti atunci acele invataturi despre acest subiect, (nu altele) sunt aberatii si derapari. Nu prea cred ca marii ginditori crestini si-au dat asa arbitrar cu parerea despre bolile mintale si cum se manifesta ele.

In locul tau nu m-as pronunta cu "orice crestin ortodox stie ca sinuciderea este pacatul de neiertat la Dumnezeu" cind aceste idei preconcepute au fost pasate de sute de ani fara examinare si in plus Hristos nu a infierat pe cei care din cauza suferintelor mintale si-au pus capat zilelor. Nici de Iuda nu a spus nimic dupa ce a aflat ca acesta s-a spinzurat. ..si ocazii ar fi avut cu duiumul dupa Inviere cind ucenicii i-au povestit post-mortem ce s-a intimplat. Bine in schimb ca noi ortodocsii suntem mai cu mot decit Hristos si-i bagam predania NOASTRA pe git atribuindu-i ginduri, gesturi, si manifestari care Lui nici nu i-au trecut prin minte!

ce este clar:

Omul nu se considera sinucis din diabet - boala
Nu se considera sinucis din infarct - boala
samd
Omul nu se sinucide din boala mintala, la fel ca toate bolile unde iti pierzi controlul asupra organelor, in cazul de fata, creierul si judecata omului sanatos

Deci genul asta de sinucidere nu este constient.

Last edited by andreicozia; 20.07.2010 at 03:37:08.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.07.2010, 09:32:53
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profund! Adanc! Desavarsit! Bravo, Andrei!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.07.2010, 09:50:04
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu se stie concret ce va exista.Vorbe sunt multe dar nimeni nu poate sti decat dupa moarte.... Sunt vorbe si relatari ale Sf.Parinti dar ei nu au trecut prin moarte si au revenit ca sa ne zica.NU STIE NIMENI DAR VOM VEDEA CU TOTII!In asta cred eu....
Ba stim ca Sfanta Scriptura este foarte clara. Sfintii Prooroci si Biserica (Sfintii lui Hristos adica Sfintii Apostoli si urmasii lor) stiau in Duhul Sfat si ne-au marturisit si noua.

Iata ce spune Hristos insusi:
"Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. " Luca 16,22-31
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.07.2010, 11:24:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Pentru cei pacatosi care nu se vor mantui, va exista viata de apoi sau moartea eterna? Care dintre variante e valabila, pentru ca am intalnit tot felul de explicatii cum ca ba sufletul este condamnat la moarte vesnica, ba la chinuri vesnice.

Care credeti ca este adevarul ?
Moartea nu este trecere in nefiinta. Este despartirea temporara a sufletului de trup. Moartea este trecerea din viata de aici in vesnicia pe care Dumnezeu ne-a impartasit-o.

Moartea este a trupului nu a sufletului caci el este vesnic viu si nemuritor. Invierea lui Hristos este dovada faptului ca si trupul va fi transfigurat si invesnicit. Asadar, moartea ca desfiintare fizica nu exista.

Singura moarte, asupra careia ne atrag atentia Parintii Bisericii este ce "sufleteasca" ca stare adusa de pacat si concretizata in pierderea harului dumnezeiesc. Continuarea in vesnicie a acestei stari a caderii din har credem ca poate fi iadul. La aceasta moarte face referire Sfantul Evanghelist Ioan in Apocalipsa: "Stiu faptele tale, ca ai nume, ca traiesti, dar esti mort."(Apocalipsa 3,1)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 04:48:40
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26