Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.02.2012, 00:23:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Unii o sa zica, ce tot zici cu mortii vii? De unde le scoti, cum sa fie viii morti?

Uite in Biblie ce zice:
Ioan 6
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.

Cine zice?
IIsus.
Ce zice?
Adevarat adevarat adica nu gluma.

Sfanta Impartasanie este trupul si sangele lui IIsus. Aici e o minune de pe vremea cand sudul Italiei inclusiv orasul Lanciano prezentat in film era ortodox: http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM

In intelegerea mea zice asa, daca nu iei sfanta impartasanie nu vei avea viata in tine adica esti mort viu, fara viata vesnica adica la un moment dat se poate zice, cei care nu au viata vesnica stingerea. In ce fel este stingerea aceasta nu o stiu. Deci daca te duci la doctor sa-ti prelungeasca viata cu 3 saptamani sau cat ti-o prelungeste, treci pe la Biserica Ortodoxa sa-ti prelungeasca viata cu un INFINIT numar de zile.

Religiile necrestine nu au Sfanta Impartasanie, protestantii au inlocuit Sfanta Impartasanie cu simboluri, vorbe sau nimic. Romano catolicii au schimbat procesul de obtinere a Sfintei Impartasanii asa cum au invatat Apostolii de exemplu introducerea painii nedospite in locul celei dospite si sarirea in trecut , nu stiu daca si in prezent, peste epicleza enuntat special ramananad o epicleza subinteleasa de oameni, nu stiu si daca Dumnezeu o considera epicleza adica pe romaneste "epicleza=chemarea lui Dumnezeu sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie" adica daca nu mai e chemat Dumnezeu explicit prin rugaciunea, mai vine Dumnezeu?, si darea in unele locuri la credinciosi doar a painii pe cand preotii iau painea si vinul.

Ortodocsii au Sfanta Impartasanie asa cum au invatat apostolii. Noi suntem Farul spre care se pot indrepta muritorii ca sa devina nemuritori si aici in intelegerea mea intra toti necrestinii plus protestantii adica toti cei neimpartasiti.

In versul urmator zice asa, daca iei Sfanta Impartasanie devii nemuritor adica viu viu.

Apoi zice daca iei Sfanta Impartasanie eu sunt in tine adica Dumnezeu este in tine si daca mori impartasit mori cu Dumnezeu in tine ceea ce e ffffff IMPORTANT.

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 05:01:10.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.02.2012, 15:23:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Religiile necrestine nu au Sfanta Impartasanie deci e posibil sa avem acum si aici miliardul de musulmani morti vii, sute de milioane de hindusi si budisti morti vii. Sute de milioane de protestanti morti vii.

Daca fiecare biserica din Romani ar organiza evanghelizare in lume cum ar arata lumea si cati morti vii ar fi vii vi?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.02.2012, 15:38:43
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
cati morti vii ar fi vii vi?
Io socot ca scorul ar fi cam egalitate de morti vii cu morti morti si vii morti cu morti vii.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.02.2012, 16:43:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Intr-o mare a mortilor vii noi suntem farurile care luminand spunem, aici la ortodoxie este tarmul mult visat si odihna mult visata unde puteti schimba moartea obtinuta de la Adam cu nemurirea obtinuta de la IIsus.

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 16:46:13.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 12.02.2012, 18:16:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Este o carte denumita asa: Cele 24 de vami si viata Sfantului Vasile cel nou.

Cele 24 de vami reprezinta judecata particulara pentru o femeie, cele 24 de pacate pentru care te pot arunca dracii in iad DACA NU LE SPOVEDESTI, asa ca la spovedire nu le uita:
1-Grairea de rau
2-Ocararea si batjocorirea
Deci gura te poate arunca in iad, Doamne fereste
3-Zavistia si Dusmania adica poate sa te dusmanesti pe unul ce nu ti-a facut nimic fie din ce natie o fi
4-Mania
5-Minciuna
6-Mandria si alava desarta
7-Grairea de cuvinte nebunesti , fara rusine iara gura poate face cadou nedorit
8-Vama camatariei. In canoanele Bisericii se zice am impresia ca si o dobanda de 1% e camata deci cauta banci fara dobanda. Nu stiu exact cat de adevarat este si daca 1% este camata, insa e ceva sas te gandesti si daca nu iei mare branza pe dobanda, ia 0% si ti se poate pune fapta buna si Dumnezeu sa te imprumute insutit. Adica sa nu castigi 10 lei pe dobanda si POSIBIL IADUL ca un cadou.
9-Lenevia si trandavia
10-Iubirea de argint
11-Betia
12-Pomenirea de rau
13-Vrajitoria - yoginii sa aiva grija ca mantrik e vrajitor nin sanscrita si religiile estice ca yoga, budism, si altele sunt bazate pe vrajitorie
14-Lacomia si imbuibarea pantecelui
15-Idolatria si eresul, nu stiu daca protestantii o sa aiva probleme aici
16-Sodomia, nici cu nevasta nu merge
17-Preacurvia - aici pot intra si perversiunile chiar cu sotia
18-Uciderea si avortul - SPOVEDIREA sa scapi de toate
19-Furtul
20-Curvia
21-Nemilostivirea, cand vezi pe cineva in nevoi sa nu fi milos adica sa nu faci milostenie "dar daca ar fi nemilostiv si neindurator, cand se sue sufletul acolo sa treaca , indata raii cercatori acestia il arunca jos, batandu-l si ucigandu-l cum ca a fost nemilostiv, si n-a facut milostenie si-l inchid pentru intunecata temnita a iadului pana cand vor invia toti. Pentru ca Dumnezeu nu ii ieste mila de el pentru celelalte fapte bune ale lui, si ca se scarbeste pre el si il uraste , caci n-a dat saracului vre-o bucata de paine , nici vre-un ban cat de mic slugii, pentru ca n-a socotit pre cei bolnavi sa le dea vre-o doctorie, si pre ceia cari erau ne[putinciosi si ticalosi , si pustii si avea trebuinta de hrana lor, sa ajute pe cei inchisi si straini sau putand ..... sau daca nu ar fi putut cu lucrul sa faca milostenie, macar sa se fi milostivit cu un cuvant bun, si o mangaiere."
22-Vama femeilor posibil cu vopsire de fata si par . Zice aici ca acest lucru e considerat mai ceva ca si curvia ca arunca tineri in iad.
23-VAma tigarilor - aici sunt opriti fumatorii " si se laudau dracii tare ca vor umnple iadul de ceia care beau tutun sau trag tabac"
24-Vama simoniei a celor ce iau bani pe hirotonii

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 18:36:40.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.02.2012, 18:39:21
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

In a doua parte a cartii sunt cei ce sunt primiti in rai LA JUDECATA FINALA. Ordinea este aceasta:
Sfanta Maria
Cei 12 apostoli
Cei 70 de Apostoli
Sfintii Mucenici
Duhovnicii
Propovaduitorii si bine vestitorii
Arhiereii
Postitorii
Calugarii
Dreptii Legii pana la Hristos
Avram Isac si Iacob cu 12 Patriarhi
Vietuitorii ostroavelor
Proorocii fara Moise si Aaron
Moise, Aaron si 70 de barbati
Conducatorii lui israel pana la Mesia, IIsus
Adam, Eva si copii lor
Cei buni dupa Hristos
Cei blanzi cu duhul
Judecatorii cei drepti care judeca lumea impartial
Milostivii
Cei ce au pazit patul nespurcat

Cam atat e in carte. TU unde intri? Esti calugar sau ai pazit patul nespurcat? Daca nu ai idee, incearca buna vestire si propovaduirea .

Cei ce au fost binevestitori si provaduitori sunt inaintea calugarilor ce se lupta cu patimile, la ordine de intrare in rai.

Daca fumezi sau te gasesti intr-o situatie din care nu poti iesi, ce nu e posibil la tine, este posibil la Dumnezeu asa ca roaga-te sa te mantuiasca si sa te scoata din situatia data.

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 18:59:56.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.02.2012, 20:22:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In a doua parte a cartii sunt cei ce sunt primiti in rai LA JUDECATA FINALA. Ordinea este aceasta:
Sfanta Maria
Cei 12 apostoli
Cei 70 de Apostoli
Sfintii Mucenici
Duhovnicii
Propovaduitorii si bine vestitorii
Arhiereii
Postitorii
Calugarii
Dreptii Legii pana la Hristos
Avram Isac si Iacob cu 12 Patriarhi
Vietuitorii ostroavelor
Proorocii fara Moise si Aaron
Moise, Aaron si 70 de barbati
Conducatorii lui israel pana la Mesia, IIsus
Adam, Eva si copii lor
Cei buni dupa Hristos
Cei blanzi cu duhul
Judecatorii cei drepti care judeca lumea impartial
Milostivii
Cei ce au pazit patul nespurcat

Cam atat e in carte. TU unde intri? Esti calugar sau ai pazit patul nespurcat? Daca nu ai idee, incearca buna vestire si propovaduirea .

Cei ce au fost binevestitori si provaduitori sunt inaintea calugarilor ce se lupta cu patimile, la ordine de intrare in rai.

Daca fumezi sau te gasesti intr-o situatie din care nu poti iesi, ce nu e posibil la tine, este posibil la Dumnezeu asa ca roaga-te sa te mantuiasca si sa te scoata din situatia data.
Vad ca nu aveti o problema si continuati cu pseudo-ortodoxia. Deci dreptii de dinainte de Hristos vor fi inaintea celor celor buni de dupa Hristos? Vor intra conducatorii lui Israel pana la Hristos, da? Deci si Saul, pentru ca eu nu vad sa fi mentionat exceptii. Chiar nu conteaza faptele, doar ptr ca au fost conducatorii ai lui Israel vor intra in Rai. Moise este dupa ceilalti prooroci? Adam si Eva si copii lor? Si Cain?

Din prostiile pe care le postati reiese ca nu conteaza harul si faptele, ci in ce categorie "ai avut norocul" sa te nasti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.02.2012, 20:44:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Vad ca nu aveti o problema si continuati cu pseudo-ortodoxia. Deci dreptii de dinainte de Hristos vor fi inaintea celor celor buni de dupa Hristos? Vor intra conducatorii lui Israel pana la Hristos, da? Deci si Saul, pentru ca eu nu vad sa fi mentionat exceptii. Chiar nu conteaza faptele, doar ptr ca au fost conducatorii ai lui Israel vor intra in Rai. Moise este dupa ceilalti prooroci? Adam si Eva si copii lor? Si Cain?

Din prostiile pe care le postati reiese ca nu conteaza harul si faptele, ci in ce categorie "ai avut norocul" sa te nasti.
Exista povestea cu vamile la viata acestui sfant: http://paginiortodoxe.tripod.com/vsm...e_cel_nou.html
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.02.2012, 21:22:37
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Conteaza si faptele conducatorilor lui Israel dinainte de IIsus. Bravo pentru observatie dar a fost scris la graba si n linkul de mai sus lipseste partea a doua si vad ca sunteti interesat asa ca sa o cititi caci poate da o indicatie despre cel mai important examen din viata. De fapt titlul din carte este:

"Judecatorii cei drepti credinciosi ai lui Israel si David Imparatul cu alti imparati ai lui Israel.

SI inca chema Domnul, din alesii sai, iar veni David proorocul si imparatul, si alti imparati ce au judecat pe Israel pe Havel si de Gatiol, si pana la Samuil proorocul si cari nu fusese intru inchinarea de idoli ci se curatise cu pocainta cea adevarata, catre acestia inca si toti fii lui israel dintre 12 semintii *************pana la venirea lui Hristos*********************, cari se plecara bine legii lui Moisi si nu s-au inchinat idolilor. Deci porunci Domnul si acestora de intrara in cetate."

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 21:41:03.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.02.2012, 21:57:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista povestea cu vamile la viata acestui sfant: http://paginiortodoxe.tripod.com/vsm...e_cel_nou.html
Stati putin una este sa admitem existenta vamilor (aspect controversat, dar nu spun ca nu exista) si cu totul altceva este sa vorbim despre prioritatea intrarii in Rai in functie de "categoria" din care faci parte si nu de "realizari".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reflexiune.Ce e pamantul? cristian67 Generalitati 12 28.10.2010 16:10:23
Ceva incredibil goldfinger17 Intamplari adevarate 8 27.09.2008 17:12:05
incredibil gbagape Botezul 15 11.06.2007 21:39:26