Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.05.2012, 15:11:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
daca apostolul Ioan spune ca ce vom fi, nu s-a aratat inca, nu e clar ca trupul cu care Domnul Isus s-a aratat ucenicilor dupa invierea Sa, nu este genul de trup ceresc pe care il vor primi crestinii? pentru ca daca ar fi exact genul de trup pe care-l vor primi crestinii, apostolul Ioan ar fi scris ca trupurile ceresti care sunt pregatite pentru crestini sunt in felul/forma trupului lui Isus cu care si-a vizitat ucenicii.
si nu uitati, ca apostolul spune fara dubiu ca atunci cand vom fi ca El (adica inviati pentru viata cereasca), abia atunci Il vom vedea asa cum este, deci trupul cu care s-a prezentat ucenicilor a fost unul ales in asa maniera incat sa poata interactiona cu acestia, ei fiind oameni.



N-a spus-o Ioan. A spus-o Pavel in Filipeni 3,21. Hristos „ va schimba trupul nostru de smerenie spre a-l face după chipul trupului Său de slavă”.

Din afirmatiile tale se poate deduce ca Dumnezeu a pregatit pentru oameni alte trupuri ceresti (care sunt deja depozitate undeva), pe care li le va da celor inviati si care nu vor avea nimic din vechile trupuri ale persoanelor respective. Asta sustii?
In acest caz, credinta ta in Inviere, e un hibrid newagist, ceva crestinism, plus ceva metempsihoza plus ceva apolinarism si monofizitism. Nice!

Tu crezi, nu in inviere, ci ai idei in care s-a strecurat ceva de genul metempsihozei, transmigratia sufletelor s.a.
Or, invierea unui mort, inseamna tocmai innoirea lui, revenirea lui, nu inlocuirea lui cu altcineva. Cum se poate un mort innoi, daca sufletul nu i se intoarce in acelasi trup, ci s-ar duce in alt trup, care nu i-a apartinut niciodata?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.05.2012, 15:17:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
N-a spus-o Ioan. A spus-o Pavel in Filipeni 3,21. Hristos „ va schimba trupul nostru de smerenie spre a-l face după chipul trupului Său de slavă”.
Nu versetul ala, ci 1 Ioan 3:2

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Din afirmatiile tale se poate deduce ca Dumnezeu a pregatit pentru oameni alte trupuri ceresti (care sunt deja depozitate undeva), pe care li le va da celor inviati si care nu vor avea nimic din vechile trupuri ale persoanelor respective. Asta sustii?
In acest caz, credinta ta in Inviere, e un hibrid newagist, ceva crestinism, plus ceva metempsihoza plus ceva apolinarism si monofizitism. Nice!
Niciodata cand am discutat aici in State cu persoane de alte religii nu mi s-au pus in carca asemenea acuzatii nefondate, intotdeauna am purtat discutii civilizate, echilibrate, de bun simt.
Sunt impotriva new-age, impotriva teoriilor orientale despre reincarnare .
Nu ma intreba cand va face Dumnezeu sau cum acele trupuri ceresti ca nu stiu si sunt convinsa ca nici tu nu stii. Ce ti-am spus am argumentat cu Biblia.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.05.2012, 15:44:32
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Cert este ca nu ma veti putea sa ma faceti sa cred ca Isus Cristos, declarat de Scripturi ca fiind Dumnezeu Atotputernic (toata puterea a primit-o si in Cer si pe Pamant Matei 28:19), are maini si picioare, nas si urechi! este chiar hilar! sa nu vorbim in felul acesta de Isus Christos!



Prin urmare, sustii ca Dumnezeu S-a intrupat iar apoi S-a destrupat. Ai cumva si vreo referinta biblica, ceva?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.05.2012, 15:57:18
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Prin urmare, sustii ca Dumnezeu S-a intrupat iar apoi S-a destrupat. Ai cumva si vreo referinta biblica, ceva?
eu nu pun problema in acesti termeni, pur si simplu pentru ca acest concept este unul care ne depaseste pe noi, oamenii, "cum este Dumnezeu"

cert este ca Isus a primit un trup de om, prin voia Tatalui, cu un anumit scop (de a muri pe Cruce):

Evrei 10:5 De aceea, când intră în lume, El zice: „Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup;

pe de alta parte, ce trup are Dumnezeu sau cum se manifesta El, nu e cazul sa credem ca le stim pe toate, pentru ca nu este asa, parerea mea e ca Dumnezeu poate orice doreste, El poate sa se manifeste si printr-un susur bland 1 Imparati 19:12. Ce stiu eu, o simpla muritoare, cum este Dumnezeu sau ce va fi in Cer? Crezi ca m-as lansa cu atata usurinta in polemici care nu duc nicaieri? Ti-am spus ce cred, ca Isus nu are ochi, urechi, maini, picioare, faptul ca asa s-a aratat dupa Inviere pentru mine nu e un argument care sa acrediteze ideea ca acela e trupul lui Isus de Dumnezeu. Nu stiu si nu ma bag. Consider ca asa s-a aratat ucenicilor, pentru a putea vorbi cu ei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.05.2012, 16:00:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

M-ati ametit :) Penticostalii sunt monofiziti sau doar JoyDivision lasa impresia asta?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2012, 16:03:32
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
M-ati ametit :) Penticostalii sunt monofiziti
nu, penticostalii nu sunt monofiziti si nici miafiziti.

dar ce discutam aici nu are legatura cu monofizitismul.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.05.2012, 16:06:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
nu, penticostalii nu sunt monofiziti si nici miafiziti.

dar ce discutam aici nu are legatura cu monofizitismul.
Am citit in graba, insa am inteles ca tu spui ca Hristos nu s-a ridicat la cer cu trup, cu firea Sa omeneasca.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.05.2012, 16:07:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am citit in graba, insa am inteles ca tu spui ca Hristos nu s-a ridicat la cer cu trup, cu firea Sa omeneasca.
s-a ridicat la Cer doar cu firea omeneasca? sau ce vreti sa spuneti?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.05.2012, 16:10:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
s-a ridicat la Cer doar cu firea omeneasca? sau ce vreti sa spuneti?
S-a inaltat cu ambele firi, insa ce sa inteleg din:
Ti-am spus ce cred, ca Isus nu are ochi, urechi, maini, picioare, faptul ca asa s-a aratat dupa Inviere pentru mine nu e un argument care sa acrediteze ideea ca acela e trupul lui Isus de Dumnezeu.

Insinuezi ca nu s-a inaltat si cu firea omeneasca? Acela e trupul lui Iisus, ca Fiul lui Dumnezeu ce s-a intrupat.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 16:12:31.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.05.2012, 16:12:13
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
S-a inaltat cu ambele firi, insa ce sa inteleg din:
Ti-am spus ce cred, ca Isus nu are ochi, urechi, maini, picioare, faptul ca asa s-a aratat dupa Inviere pentru mine nu e un argument care sa acrediteze ideea ca acela e trupul lui Isus de Dumnezeu.

Insinuezi ca nu s-a inaltat si cu firea omeneasca?
prin "firea omeneasca" a lui Christos intelegeti ca Domnul are maini, urechi, nas, picioare, acum, in momentul cand scriem pe forum?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
GANDIREA PATRISTICA sau VIATA IN HRISTOS Pelerin spre Rasarit Sfinti Parinti (Patrologie) 453 04.10.2017 17:19:50
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Proprietățile trupurilor înviate Mihnea Dragomir Din Noul Testament 2 22.04.2012 23:19:56
Cum au fost descoperite trupurile Brancovenilor viorela Intrebari utilizatori 3 23.08.2011 03:11:28
Erau Adam si Eva cu trupurile goale in Rai inainte de cadere? mihailt Generalitati 15 13.02.2010 00:07:10