Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2007, 18:41:46
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Chiar, cum vedeti voi momentul? Cum il vom recunoaste? Care vor fi semnele premergatoare veniri?
Luca 21.26
Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe un nor, cu putere si cu mare slava.

Apocalipsa 1.7
Iata, El vine cu norii si orice ochi Il va vedea, si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamintului vor plinge din pricina Lui. Da, Amin!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.10.2007, 22:48:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Venire lui Hristos va fi precedata de aratarea semnului Fiului Omului, care este Sf Cruce, in teologia ortodoxa. Si Parinte N. Steinhard, un evreu convertit, spune ca Sfanta Cruce este semnul Fiului Omului pentru ca prin Cruce Hristos se deosebeste de toti ceilalti intemeietori sau reformatori de religii
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2007, 20:10:42
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaemanuel
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Chiar, cum vedeti voi momentul? Cum il vom recunoaste? Care vor fi semnele premergatoare veniri?
Luca 21.26
Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe un nor, cu putere si cu mare slava.

Apocalipsa 1.7
Iata, El vine cu norii si orice ochi Il va vedea, si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamintului vor plinge din pricina Lui. Da, Amin!
Un mare Sfint, spunea ceva si despre fiarele salbatice care vor omori oameni... si ma intreb daca este vorba de nebunia asta cu protectia animalelor va ajunge in asa hal incit noi sa nu avem voie sa le omorim ca sa ne protejam insa ele vor putea face ce vor.
Deja sunt multe cazuri asemanatoare. Vara asta un urs l-a scos DIN CASA pe un taran din Zarnesti si la facut terci intr-un colt al gardului, iar satenii nu aveau voie sa-l impuste, ca era protejat si tinut sa fie impuscat pe multi Euro de invitati speciali din Apus
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2007, 19:48:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nu trebuie sa fii vazator cu duhul ca sa-ti dai seama ca traim vremurile din urma asa cum scrie in SF.SCRIPTURA..semnele sunt evidente..si eu sunt de parere ca in curand ne vom lasa mancati de animalele care iata au mai multe drepturi decat omul..asa cum si copilul are dreptul de a-si alege parintele,de a-l baga in puscarie,animalele sunt protejate de toate aceste organizatii gigant,chiar un amarat de pui de vrei sa-l tai trebuie sa-l eutanasiezi:D..jalnic!!!In America elevul este mai presus de educator,intervine in actul predarii,submineaza autoritatea dascalului,il apostrofeaza,..totul e cu susul in jos..copilul isi reclama parintele care i-a dat o palma si-l baga la zdup,nu ai voie sa intinzi mana spre un porumbel ca vine politia comunitara sa te amendeze fiindca atentezi la viata lui...de rasul curcilor am ajuns.Evident ca sunt si acestea niste semne ale mortii noastre sufletesti.Nu cred ca ne va mai rabda mult Dumnezeu..si apoi multe semne sunt prezentate simbolic in carte cine are ochi vede ca unele dintre semne deja s-au implinit..ca se apropie vremea din urma..cutremure de pamant,unundatii,secete,inmultirea sectelor,prooroocii mincinosi(cesti clarvazatori) si cate si mai cate...)apoi America (acest continent viciat)va disparea de pe fata pamantului,asa cum a disparut Atlantida.Semnele sunt evidente ..suntem pe ultima suta de metri.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2007, 22:10:56
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Problema cu America care DIN PACATE slabeste din ce in ce mai mult, dolarul,economia, focurile vesnice, etc este ca nu va mai putea sustine "oaza" lor numita Izrael in fata viiturii a "oceanului arabesco-islamic" care se pregateste sa se reverse asupra lor, de nu va mai ramine "piatra peste piatra" dupa cum zice Mintuitorul in Luca 24, parca.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2008, 16:04:30
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Cum oare tocmai poporul iubit de Dumnezeu, poporul din care au facut parte marii profeti, care au vestit neincetat venirea Mantuitorului, nu L-a recunoscut pe Mesia?
In vremurile biblice, cu siguranta evreii asteptau venirea Sa, erau atenti la fiecare semn, si totusi, cand s-a intamplat, nu au inteles nimic...
Dar, inainte sa-i judecam...sa ne gandim la urmatorul lucru:
(pentru ca eu mi-am pus mereu intrebarea)
Oare daca as fi fost acolo, daca as fi fost evreu atunci...L-as fi recunoscut?


De ce nici acum nu recunosc ca au gresit? Cum oare isi explica suferinte prin care au trecut in ultimii doua mii de ani(nu cred ca e o coincidenta), ani in care au fost haituiti prin toata lumea, nu intram in detalii....
Sunt doua intrebari:
1. de ce nu-L recunosc acum?
2. de ce nu L-au recunoscut atunci.

La prima intrebare este usor de raspuns. Crestinii s-au tot luptat intre ei in razboaie religioase.
Concluzia: nu au aprofundat cum trebuie NT, sau NT nu a fost suficient de convingator.
Cred ca acesta e raspunsul si la a II-a intrebare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.01.2008, 16:11:32
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Evreii intelegeau prin Mesia, un Mesia "politic", Unul care sa ridice poporul evreu deasupra celorlalte popoare, asa intelegeau ei cuvintele "popor ales". A-L privi pe Hristos asa, cred ca duce la imposibilitatea de a-L cunoaste pe Hristos ca Fiu intrupat. (El aduce iubirea, care cere ca toti sa fim una). Au fost si evrei care l-au recunoscut. Nicodim merge la Pontiu Pilat si cere trupul lui Hristos pentru a-l inmormanta.
Cred ca acesta intrebare "de ce nu L-au recunoscut", este mai acuala ca niciodata pentru noi. Oare Hristos prin inaltarea Sa a devenit intru totul nevazut? Nu. Insa, de vreme ce a schimat firea umana, este nevoie si la noi de schimbare sau mai bine zis de o continua prefacere a omului vechi in om nou.
"Cred ca acesta intrebare "de ce nu L-au recunoscut", este mai acuala ca niciodata pentru noi."
De ce este important?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.01.2008, 16:23:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel ce iubeste ia chipul celui iubit. De vreme ce nu-L recunoastem inseamna ca nu-L iubim. Pe de alta parte nu mai este nici o diferenta intre noi si cei straini de cunosterea dumnezeirii Lui. Fara iubire nu este cunostinta in nici o parte - nici Dumnezeu nu ma cunoaste ca fiu al Sau, nici eu nu-L cunosc pe Hristos ca frate al meu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.01.2008, 17:41:40
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Cum oare tocmai poporul iubit de Dumnezeu, poporul din care au facut parte marii profeti, care au vestit neincetat venirea Mantuitorului, nu L-a recunoscut pe Mesia?
Pt, ca atunci le-a fost greu sa treaca peste lumescul, fiul lui Iosif si al Mariei, tamplar, om simplu, prea smerit pt superomul pe care l-ar fi vrut aterizand din ceruri... Deaceea intre ai lui, pt ca erau necredinciosi, nici nu prea a putut sa faca multe minuni...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.01.2008, 19:06:15
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Suntem,da ..ca si poporul evreu.Acum,dupa 17 ani de la debarasarea de comunism,il vrem inapoi.Da ...
Si sa va mai zic ceva:Eram pe messenger pe un chat de al evreilor.Si era unu care spunea ca tot ce este in afara de mozaic e eretic si trebuie eliminat.I-am explicat ca eu nu sunt evreu,dar Dumnezeul meu e evreu si Om.(Acuma cu mandrie o spun ca Hristos si Maica Lui sunt si români:rolleyes:)Dumnezeu m-a luminat sa-l intreb pe respectivu..-De ce Israelul si-a ucis intotdeauna profetzii??..-Buna itrebare...mi-a raspuns.
1. cine e vrut inapoi?
2. cine spune ca prooroci au fost ucisi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27