Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2023, 21:17:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din ce spuneti voi eu asa inteleg un argument:

1. BOR a demonstrat alegeri pripite in folosirea tehnologiei, precum pomelnicele online, care sminteste lumea. Asta e adevarat pentru ca oamenii poate incep sa creada ca un pomelnic la Catedrala Neamului e mai valoros ca un pomelnic la biserica din sat, uitand ca toti preotii au putere sacramentala necesara pentru pomelnice si ca Imparatia Domnului este la fiecare Dumnezeiasca Liturghie, indiferent daca e slujba arhiereasca sau nu.
2. De vreme ce BOR deja a demonstrat alegeri primite in vederea tehnologiei, lumea este sceptica in privinta folosorii tehnologiei noi care e mai mult inovativa decat e utila. Codul QR prin prezentarea lui estetica gigantica devine deci mai degraba un simbol al BOR-ului imbratisand tehnologie neziditoare. Desi unele tehnologii noi pot fi folosite cu cap (dronele sunt folosite pentru filmari de Trinitas TV), codul QR e mai degraba batator la ochi si de prost gust decat util.
3. Aceste lucruri creaza si dezordine si neplaceri in Biserica, intetind atmosfera tensionata dintre polii care se formeaza in Biserica, facand alegerea si mai nefericita.

Conform 1, 2, 3, nu este vorba de intrebarea daca "codul QR e rau" in sine, ci daca "folosirea codului QR e rea". In cazul acesta, in urma citirii raspunsurilor voastre, tind sa fiu de acord cu voi ca nu a fost o alegere buna.

Multumesc de raspunsurile rabdatoare si de indreptari.
2 Mai mult, codificarea digitala(codul QR) ESTE promovata prioritar cu scopul aceptarii inconstiente de catre oameni a inrobirii ascunse sub forma unei aplicatii tehince comode. Lumea in marea ei majoritate nu e sceptica in privinta folosirii tehnologiei noi, ci doar putini dintre ei inteleg "mersul" lucrurilor (intre care acum si tu), iar acestia, sau unii dintre ei(nu toti), prefera sa nu foloseasca tehnologia asta doar pentru a se distanta si proteja de scopul pentru care a fost promovata; caci daca ar folosi-o cateodata, cu timpul s-ar putea sa intre incet-incet sub influenta malefica a scopului cu care a fost initiata si sa cada in acceptarea ei pe de-a-ntregul.
Vor ramane liberi o scurta vreme numai ascetii, mucenicii si liderii progonitorilor. Numai ultimii vor avea urmasi.

Ma bucura mult tot mesajul tau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.11.2023 at 21:24:21.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2023, 00:11:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Culmea e că pe lângă editurile apropiate de Biserică se promovează cartea Jean Claude Larchet - Captivi in internet https://www.libris.ro/captivi-in-int...-p1256842.html
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2023, 00:13:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Desi unele tehnologii noi pot fi folosite cu cap (dronele sunt folosite pentru filmari de Trinitas TV), codul QR e mai degraba batator la ochi si de prost gust decat util.
Trinitas tv în cel mai bun caz te ajută să culegi unele informații, să auzi lucruri despre care nu ai fi auzit din alt loc, dar tot te îndepărtează de trăire de fapt.
Când consumi internet, televizor ești static, sedentar, comod, te desocializezi, mai de folos îți este să te pui pe tren, mașină avion să cercetezi îndeaproape o mănăstire decât să vezi un documentar despre mănăstiri.

Te ajută mai mult contactul nemijlocit de tehnologie cu slujbele bisericii, cu oamenii care se căznesc să țină o disciplină a Bisericii în spațiul Bisericii se pot petrece întâlniri minunate, providențiale cu figuri duhovnicești despre care nici nu se știe ce trăire au de către publicul larg.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.12.2023, 12:15:19
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu, in schimb, preferi "politica" bisericii si nu-ti asumi nimic decat numai ce-i "sinodal"(regulamentar). De ce?
Pentru ca toate sunt corecte si adevarate. Sunt ortodox, botezat de la nastere, am primit iertare prin botez si darurile Duhului Sfant prin Mirungere. N-am nevoie de niciun argument sa stiu ce-i in inima mea, Dumnezeu m-a binecuvantat si mi-a luminat sufletul, mi-a aratat adevarul, si a avut grija de mine mereu.

Citat:
Fiindca este mai usor sa traiesti "biologic" (adica trupeste) in lumea asta, decat sa te pronunti si sa intri in conflict cu faptura din care si tu insuti faci parte.
N-am nevoie sa intru in niciun conflict cu nimeni ca nu asa a fost randuita lumea. E randuita dupa iubire, nu bravada prosteasca, mandrie smintitoare, si lupte fara sens cu tine si cu Dumnezeu. Asa doar pierzi vremea din orgoliu si alte slabiciuni duhovnicesti, si vremea trece repede "ca vremea s-a scurtat de acum" (1 Corintieni 7,29).
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2023, 01:43:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E rău codul QR de pe Catedrala Mântuirii Neamului?
Se pare că Da!

Am dat jos Codul QR de pe Catedrală! Patriarhul ne-a auzit și a îndreptat eroarea - FOTO. ActiveNews se ține de promisiune: susținem Catedrala Mântuirii Neamului!

Din articol:
O decizie stranie a Patriarhiei a fost semnalată redacției de către cititorii ActiveNews: pe Catedrala Mântuirii Neamului, rebotezată de Vasile Bănescu „Catedrala Națională”, s-a instalat un mare COD QR. Ba chiar mai multe. Să fie!

În câteva zile presa de limbă română dar patronat străin de România a relatat pozitiv sau chiar laudativ acțiunea pripită.

Criticile noastre constructive au avut efect.

Patriarhul a decis îndepărtarea banner-ului uriaș, fără de folos, nici materialicesc, nici duhovnicesc, ba chiar dimpotrivă.

Acum simbolul „Marii Resetări” e jos, într-o ladă de gunoi, sperăm, definitiv!

De întristare, înainte de a afla minunea, ActiveNews nu a mai semnalat nici măcar împlinirea a cinci ani de la sfințirea Catedralei Neamului, pentru care ne-am rugat și pe care, după puteri, am susținut-o, fiecare dintre noi și cititorii noștri, suntem convinși.

Nu puteam să mai scriem la 5 ani de la sfințirea Catedralei fără să amintim și negul canceros al erei Lagărului Electronic răsărit pe ea, deși sinistrul Cod QR făcea trimitere către site-ul de donații PictămCatedrala.ro.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.12.2023 at 01:46:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2023, 06:27:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pentru ca toate sunt corecte si adevarate. Sunt ortodox, botezat de la nastere, am primit iertare prin botez si darurile Duhului Sfant prin Mirungere. N-am nevoie de niciun argument sa stiu ce-i in inima mea, Dumnezeu m-a binecuvantat si mi-a luminat sufletul, mi-a aratat adevarul, si a avut grija de mine mereu.
Ce iertare ai primit prin botez ca botezul nu-i exorcizare si nici nu ai fost nevazator din nastere?

Ia uite ce este botezul:
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,(1Pt3,21)
Altfel spus, botezul nu e o curatare, ci un angajament spre curatare.
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
N-am nevoie sa intru in niciun conflict cu nimeni ca nu asa a fost randuita lumea. E randuita dupa iubire, nu bravada prosteasca, mandrie smintitoare, si lupte fara sens cu tine si cu Dumnezeu.
Ti-ai insushit corect politica ecumenica a sinodului (cretan), nu a lui Hristos.
34. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.(Mt10,34)

Iar in privinta luptei cu tine insuti orice asemenea lupta are sens mantuitor(vezi in versetele urmatoare de ce).
17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.12.2023 at 09:36:19.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, bucuresti, catedrala, modernism, tehnologie