Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.09.2009, 16:35:46
crinaduminica crinaduminica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Si pe noi ne-a ajutat Sf Nectarie

Si pe noi ne-a ajutat si ne ajuta Sf Nectarie in continuare. In urma cu 2 luni am aflat ca sotul meu are o tumoare in gat neoperabila si netratabila. Dupa 2 sapt de la aflarea vestii in noaptea de 21 iulie s-a sufocat si am ajuns cu ambulanta la spitalul Universitar. Au reusit sa il intubeze la camera de garda desi nu era nici un orl-ist si cu atat mai putin un chirurg toracic. Insa a facut stop cardiac si a intrat in coma. A fost mutat la terapie intensiva si acolo ne-au spus ca nu va trece noaptea iar daca se va mai trezi din coma va fi oricum o leguma deoarece in timpul stopului creierul nu a mai fost oxigenat. Ne-am rugat Maicutei Domnului, Sf Nectarie si Sf Ioan Rusul sa ne ajute si sa mijloceasca pentru el inaintea bunului nostru Mantuitor. Si rugaciunile ne-au fost ascultate. A trecut noaptea si a doua zi s-a trezit din coma fara sa aiba cea mai mica sechela. A urmat o operatie cu 10% sanse de supravietuire(trebuia sa i se faca o traheostoma prin tumoare pntru a-i asigura respiratia). M-am dus la manastirea Radu Voda unde se afla o particica din moastele Sf Nectarie si m-am rugat sa indrume el mana doctorului care va efectua operatia. M-am intors la spital cu o mare liniste in suflet si nu m-am indoit nici o clipa ca va iesi cu bine din operatie. Si chiar asa s-a intamplat: a operatia a fost un succes. In timpul operatiei i s-a luat biopsie si s-a descoperit tumoarea este un limfom, o forma de cancer care raspunde la tratamentul cu citostatice. A inceput in regim de urgenta la terapie intensiva prima cura de chimioterapie si dupa doua saptamani petrecute la terapie intensiva a fost mutat intr-un salon de la sectia de chirurgie toracica. In urma traheostomei i s-a introdus o canula prin care sa poate respira dar cu care nu putea vorbi. In ziua in care a terminat de citit cartea cu viata Sf Nectarie a mangaiat imaginea Sfantului de pe coperta si in momentul in care a luat mana de pe carte a inceput dintr-odata sa vorbeasca. Au venit asistentele, medicii...nu isi puteau explica cum poate vb cu acea canula pe care o avea in gat. Dar noi stim cel mai bine explicatia: inca o minune a Sf Nectarie. A urmat o a doua operatie prin care i s-a inlocuit canula cu un stent pt a putea veni acasa (cu acea canula era f mare riscul de infectie).Sotul meu s-a dus pe picioarele lui in sala de operatie unde toti au ramas uimiti cat de repede si-a revenit. S-au hotarat sa ii puna stent-ul fara anestezie si sotul meu s-a rugat incontinuu Sf Nectarie. Nu a simtit durere, nici cea mai mica jena, absolut nimic. Sfantul nostru drag a fost alaturi de el tot timpul operatiei. Intre timp a urmat si a doua cura cu citostatice si raspunde la tratament. Ganglionii s-au retras, gatul lui acum e moale si merge pe drumul spre vindecare. Facem in continuare acatistul Sf Nectarie in fiecare zi, se unge cu ulei de la candela si de la maslu si ne rugam sa ne ajute in continuare si sa se vindece complet. Pana si doctorii recunosc ca ceea ce s-a intamplat din noaptea de 21 iulie pana in prezent este o minune. Slava lui Dumnezeu, Maicutii Sale si Sfintilor care mijlocesc pentru noi inaintea Domnului!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.09.2009, 18:52:21
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Sfinte Nectarie, bunule iti multumim pentru ajutorul pe care ni-l dai atunci cand cu inima franta iti cerem, pacatosii de noi ajutorul!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.09.2009, 19:33:07
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Si pe mine m-a ajutat si ma ajuta Sf Nectarie. Zilele acestea am incercat sa fac rost d e niste bani, pentru a-mi continua studiile, si am rugat niste persoane sa ma ajute. Raspunsul a fost negativ...dar nu am disperat si l-am rugat pe prietenul meu, Sf Nectarie si pe Maica Domnului sa ii indulplece si sa imi ofere ajutor financiar. Azi cand m-am intors acasa, una din persoanele pe care le-am rugat m-a sunat si mi-a zis ca ma va ajuta...la fel si a doua.
Desi nu merit ajutorul lui Dzeu, sunt o mizerabila si o nerecunoscatoare, se pare ca rugaciunile Sf Nectarie si ale Maicii L-au induplecat si mi-a ascultat ruga.

MULTUMESC SF NECTARIE SI MAICA PREACURATA!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.09.2009, 18:00:36
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si eu am primit ajutor din partea Sf Nectarie si a Maicii Domnului..i-am rugat pe amandoi sa ma ajute sa pot veni pe un anume post..iar acest lucru s-a intamplat imediat, poate o fi fost si faptul ca si Sf Nectarie a fost invatator..si s-a milostivit si de mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.09.2009, 21:35:23
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

mi-am dorit mult un baietel si Dumnezeu a facut sa il am, m-am rugat Sfantului Nectarie ca daca o sa fie baietel o sa ii pun numele lui,iar acu baietelul are 2 luni si il cheama andrei-nectarie. am nascut destul de usor cu ajutorul Sfantului Nectarie. baietelul a avut la nastere 3950g. el este al doilea copilas mai am o fetita de 2 ani si 2 luni.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.09.2009, 11:46:40
dananaie dananaie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2009
Mesaje: 1
Implicit minune

Acum o luna ma aflam intr-o situatie pe care o credeam fara iesire... din cauza datoriilor. Ne trebuiau bani si nu gaseam, toata lumea ne intorcea spatele, familiile nostre erau suparate pe noi, eu cu sotul meu aruncam vina unul asupra celuilalt pentru situatia in care ne aflam, afacerea noastra care anul trecut mergea bine a scazut cam de 10 ori, nu reuseam sa platim ratele, darile la stat, etc... Am aflat de Sfantul Nectarie si m-am rugat la el, am citit acatistele lui si... minune .. parintii mei s-au imblanzit si mi-a imprumut alti bani pentru urgentele de atunci... au inceput sa apara clienti... afacerea nostra pare ca incepe sa se redreseze... a aparut o persoana ca este interesata sa preia o masina cu rata cu tot..... in casa la noi a reaparut linistea si intelegerea... Ii multumesca bunului Sfant Nectarie si Bunului Dumnezeu ca a ascultat rugaciuniile mele si mi-a arata calea pe care trebuie sa merg.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.09.2009, 15:09:34
alina36 alina36 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 2
Implicit ajutorul dat de sf nectarie

Sa va povestesc despre ajutorul pe care Sf Nectarie mi l-a dat intr-un moment important din viata si cum l-am descoperit. Intamplator am auzit o doamna vorbind despre Sf Nectarie. Nu stiam nimic despre el, dar i-am retinut numele. Ceva mai tarziu, m-am confruntat cu un examen pe care trebuia sa il dau peste cateva zile. Asa ca mi-am reamintit de ceea ce spusese doamna aceea si am inceput sa caut, pe net in special, mai multe amanunte despre acesta. Iar ceea ce am descoperit, m-a lasat fara cuvinte...o multime de oameni care povesteau despre minunile din viata lor si despre sf Nectarie. Am luat hotararea sa ma duc si eu la Manastirea Sf Radu Voda despre care vorbea multa lume. Asa ca in ziua dinaintea examenului am fost la aceasta manastire (nu stiam exact unde este, dar a avut grija Sf. sa-mi ghideze pasii si sa ma duca exact la acel loc mirific) si m-am rugat Sfantului sa ma ajute sa iau examenul. Am cumparat cartitica cu viata Sf Nectarie si seara am inceput sa o citesc...vreau sa va spun ca nu am putut sa o las din mana pana nu am citit tot. A doua zi m-am prezentat la examen si am avut o mare surpriza...Am vazut un calugar care insotea pe cineva care dadea acelasi examen...atunci am inteles ca e un semn de la sf Nectarie ca ma va ajuta sa iau acel examen. Si asa a fost...Dupa examen, m-am dus cu lacrimi in ochi sa-i multumesc sfantului pentru ajutorul dat si de atunci sunt sigura ca icoana sa ma vegheaza permanent. Am promis sa spun celorlalti despre ajutorul oferit de Sfantul Nectarie si voi continua sa-i indrum pe cei care au nevoie de ajutor, ceea ce voi face si eu de acum inainte. Doamne ajuta! Multumesc Sf Nectarie!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.10.2009, 00:44:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu lacrimi in ochi scriu si ma grabesc sa aduc multumire Sfantului Nectarie, Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului pentru uriasul ajutor ce mi l-au dat si continua sa mi-l dea!!!!! Acum cateva minute am aflat vestea cea mare, minunea:
Dupa ce mama a fost anul trecut diagnosticata cu cancer colorectal(in stare destul de severa) si operata in regim de urgenta, a urmat terapia cu citostatice... la vremea respectiva, dupa operatie, la tomografie aparea ca mai are si 2 noduli crescuti:unul pe ficat si unul pe plaman!!!
Am crezut ca nu mai are multe zile de trait.Dar Dumnezeu in marea Lui bunatate a randuit altfel!Sora mea i-a adus ulei de la candela Sfantului Nectarie de la manastirea Radu Voda si a uns-o.Zi de zi l-am avut pe Sfantul Nectarie in gandul si in inimile noastre cu rugaciune fierbinte ptr insanatosirea mamei.
Iata ca a trecut un an si a trebuit sa refaca analizele aferente ptr monitorizarea bolii.Rezultatul testului de marker tumoral NU a iesit bun.Va puteti inchipui, cata tensiune, lacrimi, deznadejde pe noi toti.Si totusi, in nevrednicia mea, am continuat sa nadajduiesc ca Sfantul Nectarie nu ne va lasa.Ne-am rugat lui, cu vorbe putine, simple, dar venite din inimi frante, indurerate si iata ca azi, cand mama a fost trimisa sa efectueze tomografia ptr a vedea daca tumoarea s-a refacut sau daca exista metastaze, ce credeti dragii mei? Minune!!!!Nu numai ca tumoarea nu s-a refacut, dar si cei doi nodului gasiti anul trecut la ficat si plaman, au disparut.
Tomografia a iesit perfecta!!!!
Mama s-a ingrasat, are pofta de mancare si in ciuda altor afectiuni de care mai sufera, pot sa va spun ca e plina de vitalitate si pofta de viata ptr care sincer o invidiez.
Dumnezeu a lucrat si prin doctori, nu incape indoiala, le-a indrumat mana si mintea in timpul operatiei, le-a dat idei bune ptr a ii prescrie mamei un tratament adecvat.Din inima mea nevrednica,multumesc Sfantului Nectarie, fara de ajutorul caruia,mama nu ar fi putut fi atat de bine precum este acum.AMIN
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.10.2009, 02:02:22
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Slava tuturor sfintilor!

Draga Marina, ce fericita trebuie sa fii vazand ca rugaciunile tale n-au ramas fara ecou. Cand te rogi cu credinta , totul e posibil !
Ma bucur din suflet pentru mama ta si pentru tine, ca datorita rugaciunilor facute catre Sfantul Nectarie, ati vazut cu ochii vostri ca si in zilele noastre se pot intampla minuni. Marturisiti-le, ca sa stie toata lumea ca daca te rogi cu credinta, daca te lasi in voia bunului Dumnezeu, toate sunt cu putinta.
Da-ti slava si multumire lui Dumnezeu si tuturor sfintilor! Cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.10.2009, 03:15:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit bucurie

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu lacrimi in ochi scriu si ma grabesc sa aduc multumire Sfantului Nectarie, Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului pentru uriasul ajutor ce mi l-au dat si continua sa mi-l dea!!!!! Acum cateva minute am aflat vestea cea mare, minunea:
Dupa ce mama a fost anul trecut diagnosticata cu cancer colorectal(in stare destul de severa) si operata in regim de urgenta, a urmat terapia cu citostatice... la vremea respectiva, dupa operatie, la tomografie aparea ca mai are si 2 noduli crescuti:unul pe ficat si unul pe plaman!!!
Am crezut ca nu mai are multe zile de trait.Dar Dumnezeu in marea Lui bunatate a randuit altfel!Sora mea i-a adus ulei de la candela Sfantului Nectarie de la manastirea Radu Voda si a uns-o.Zi de zi l-am avut pe Sfantul Nectarie in gandul si in inimile noastre cu rugaciune fierbinte ptr insanatosirea mamei.
Iata ca a trecut un an si a trebuit sa refaca analizele aferente ptr monitorizarea bolii.Rezultatul testului de marker tumoral NU a iesit bun.Va puteti inchipui, cata tensiune, lacrimi, deznadejde pe noi toti.Si totusi, in nevrednicia mea, am continuat sa nadajduiesc ca Sfantul Nectarie nu ne va lasa.Ne-am rugat lui, cu vorbe putine, simple, dar venite din inimi frante, indurerate si iata ca azi, cand mama a fost trimisa sa efectueze tomografia ptr a vedea daca tumoarea s-a refacut sau daca exista metastaze, ce credeti dragii mei? Minune!!!!Nu numai ca tumoarea nu s-a refacut, dar si cei doi nodului gasiti anul trecut la ficat si plaman, au disparut.
Tomografia a iesit perfecta!!!!
Mama s-a ingrasat, are pofta de mancare si in ciuda altor afectiuni de care mai sufera, pot sa va spun ca e plina de vitalitate si pofta de viata ptr care sincer o invidiez.
Dumnezeu a lucrat si prin doctori, nu incape indoiala, le-a indrumat mana si mintea in timpul operatiei, le-a dat idei bune ptr a ii prescrie mamei un tratament adecvat.Din inima mea nevrednica,multumesc Sfantului Nectarie, fara de ajutorul caruia,mama nu ar fi putut fi atat de bine precum este acum.AMIN
Draga Marina iti spun si eu cu lacrimi in ochi ma simt fericita pentru fericirea ta si ma bucur nespus de vestea buna si ca mama ta se simte bine si i-au iesit analizele bine. Bunul Dumnezeu,Maica Domnului Sf Nectarie si toti Sfintii sa vegheze incontinuare pe mama ta si pe noi toti care ne rugam zi si noapte la ei. Sfintul Nectarie nu uita cind te rogi din inima infranta si bine ai facut ca te-ai grabit sa ne spui ca asta vrea si Sfintul sa stie toata lumea.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 11.01.2011 at 03:01:04.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33