Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2010, 12:19:49
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Sa stii ca s-ar putea sa le convina si scaterea filosofiei, nu numai a religiei. Ca nu cumva sa gandim si noi un pic, ci sa stam adormiti pentru a putea fi manipulati.
Si chiar daca filosofia care se studiaza este si anticrestina, noi ca si crestini trebuie sa stim si capcanele vrajmasului ca sa ne aparam de ele.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.09.2010, 14:54:24
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Asupra filosofiei însăși, chiar filosofii nu au ajuns la o opinie comună. Relativismul, scepticismul, agnosticismul etc., disputele contradictorii, de care dau dovadă când vine vorba de precizarea conținutului acestui domeniu al cunoașterii, te fac să te întrebi dacă filosofia nu este doar un joc (e drept, că unul „frumos” și interesant) la vârsta adolescenței sau a primei tinereți.
Ce înseamnă până la urmă filosofie? E clar că definirea ei ca „iubire de înțelepciune” nu epuizează conținutul semantic al acesteia. E dorința omului de a-și defini sau a se defini ființial în raport cu sine și existența în general și de a căuta temeiuri ultime privind existența, condițiile de existență, cunoașterea și valorile? Sunt un fapt comun deja întrebările I. Kant: Ce pot să știu?, Ce trebuie să fac?, Ce-mi este îngăduit să sper?, Ce este omul?, iar răspunsul la acestea ar preciza, în viziunea sa, și domeniul filosofiei.
Oricare ar fi opiniile cu privire la filosofie și ce reprezintă în raport cu omul și cu celelalte domenii ale cunoașterii, un fapt e sigur: nu va fi niciodată clar de unde și până unde se întinde demersul filosofic.

La nivelul liceului (teoretic și vocațional, clasa a XII-a), filosofia urmărește promovarea unor valori și atitudini specifice privind dezvoltarea personală a adolescentului și integrarea sa socială ca viitor adult: gândire critică, disponibilitatea pentru dialog și dezbatere, coerență, rigurozitate în gândire și acțiune, conștientizarea identității, acceptarea diversității, asumarea responsabilității etc.
Sunt necesare astfel de valori pentru dezvoltarea personală a viitorului individ sau pentru societate în general? Pentru actualii guvernanți, în mod cert, nu. Dar rămâne de văzut... Pentru noi, ăștialalți?

Să opui filosofia religiei sau religia științei sau mai știu și eu ce relații antitetice vor găsi unii între domeniile cunoașterii, mi se pare cel puțin deplasat. Din punctul meu de vedere, când știința (domeniile științei) își epuizează explicațiile „pe părticele”, vine epistemologia (domeniu filosofic) să reflecteze până și asupra condițiilor de existență ale științei și apoi, când filosofia își „face treaba”, evident, prin mijloace raționale și logice care exclud lipsa argumentărilor, omul neîmplinit își găsește desăvârșirea în religie, fiindcă religia începe de acolo de unde se sfârșește filosofia; filosofie, care inevitabil, eșuează într-o multitudine de întrebări fără răspuns sau cu atâtea răspunsuri încât nu-ți oferă practic nimic în afara incertitudinilor și îndoielilor.

Dacă filosofia merită studiată în liceu? Ei, bine, sigur că da. Măcar pentru faptul de a vedea limitele cunoașterii umane, fragilitatea și nesiguranța omului în univers și chiar printre semenii săi, de a conștientiza finitudinea și slăbiciunea sa ca „vierme de pământ”, adică un om egal cu zero barat fără Dumnezeul său.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2010, 15:01:58
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Vreau sa fac precizarea ca filosofia se bazeaza pe ratiunea si logica umana iar
eeligia(cel putin cea cerestin-ortodoxa) pe ratiunea si logica dumnezeiasca, infinit superioare celor umane.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2010, 15:22:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu v-as ruga sa nu scoateti filosofia la fel cum in alte parti se studiaza la universitate natural teology de peste 100 de ani.Asa cum spunea si domnul Mihnea Dragomir ,,Eu nu văd nici cea mai mică adversitate între filozofie și religie. Religia începe acolo unde se termină filozofia.".Iar religia trebuie sa ramina cu siguranta,(inclusiv dpdv stiintific), pentru ca multe aspecte biblice sunt confirmate de arheologia biblica precum ceea pusa in practica de catre arheologul Bryant Wood.Istoria la randul ei nu trebuie sa lipseasca pentru ca asa cum spunea istoricul Michael Wood in exceptionalul documentar,,Pe urmele lui Alexandru cel Mare">,,cunoasterea istoriei nu se opreste niciodata pentru ca in esenta este cunoasterea a cine am fost,cum am ajuns aici si ce putem face in viitor".

Fizica,matematica,geometria,biologia,chimia toate au un rol extrem de important,nu pot fi ignorate ci dimpotriva.Cred ca trebuie imbunatatie metodele de predare dar mai ales suportul logistic,fara de care ramii in Epoca de Piatra dpdv al metodelor de a demonstra ceva faptic.Toate au rolul lor in scoala.Nici arta nu trebuie uitata,expresia simtului nostru artistic,al cautarii frumosului,lucru ce azi poate fi gasit doar cu un simpli click pe un nume de pictor dupa cum puteti observa aici

Din fericire Premiul Nobel nu se acorda decat in baza unei munci indarjite,plina de idei exceptionale si cu aplicabilitate pentru toata umanitatea.

Intr-o epoca in care cultura pare sa dispara in fata tentatiei de a consuma o cafea plina de snobism in Dorobanti nu trebuie sa scoatem nimic ci sa adaugam, pentru ca cei care vin sa fie oameni instruiti,cu exercitiul gandirii analitice dar si cu o temeinica intelegere a Credintei.Toate acestea ii vor ajuta sa-si formeze o cultura ce va servi atat lor cat si generatiilor ce vor veni,nimic din eforturile trecutului nu s-ar pierde in van.Extrem de multi teologi au fost oameni extrem de bine instruiti,adevarate capacitati dpdv cultural care au stiut sa transpuna in practica in mod armonios Credinta si Cultura.Exista si filosofia culturii dupa cum puteti citi aici

,,Niciodată cultura n-a distrus civilizația, dar civilizația poate fi moartea culturii și, de obicei, cultura moare din cauza civilizației."

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 16:21:13.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2010, 15:25:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Vreau sa fac precizarea ca filosofia se bazeaza pe ratiunea si logica umana iar
eeligia(cel putin cea cerestin-ortodoxa) pe ratiunea si logica dumnezeiasca, infinit superioare celor umane.
Si ce propui?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2010, 09:30:46
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu văd nici cea mai mică adversitate între filozofie și religie. Religia începe acolo unde se termină filozofia.




Corect. Ai auzit de Edith Stein? Ea a studiat intai filozofia din cate stiu eu.
De asemenea episcopul Fulton Sheen, cel care a avut o emisiune in USA, la fel, a studiat si filozofia printre altele. Multi teologi, apologisti de renume au 2-3 facultati, printre care si filozofia.


http://en.wikipedia.org/wiki/Edith_Stein

http://www.vatican.va/news_services/..._stein_en.html

http://www.fultonsheen.com/

http://www.archbishopsheencause.org/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2010, 12:17:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gata cu joaca Vezi mesajul
dupa 11 ani de scoala in care elevul invata de Dumnezeu si felul in care trebuie sa gandeasca... hop, in ultimul an, respectiv in clasa a XII-a, este lovit puternic de filozzofia pagana.
nu mai spun ca nu-i face bine sufletului ce doreste sa fie mantuit.... dar, chiar ateu de-ar fi, nu-i face bine psihicului! fiindca, oricat de atei s-ar da ateii, intr-o masura mai mica sau mai mare, se lasa modelati dupa societatea in care traiesc [cu atat mai mult cu cat e vorba de perioada de formare]. Si atunci, saracii, ajung sa fie debusolati total.
vine nebuna aia sa-i spuna ca omul a fost creat [ma iertati, dar din toti profesorii de religie pe care i-am avut, putini au fost cu adevarat profesori. tot respectul pt aceia], dupa care vine alta nebuna [mie-mi place filosofia, dar filosofii din ziua de azi parca au luat-o razna!] si ii spune ca de fapt omul a evoluat......... PUTINA ORDINE, VA ROG!

mi se pare mie sau toate argumentele folosite impotriva religiei pot fi folosite si impotriva filozzofiei? ii indoctrineaza pe elevi cu religia?! eeee, pe bune?! dar cu filozzofia?! nu... acolo treaba e de tot plansul: pt orice conceptie a unui filozzof, se geseste o alta conceptie, a altui filozzof, care este in totala contradictie cu prima.... [cica in Biserica e dezbinare.. hehe, stai sa vezi aici!]..... pe motiv caaaa, vezi Doamne, il invata pe elev sa gandeasca.... MDA! eee, uite, pana n-am auzit de Platon sau de Nietzsche, nici nu stiam sa gandesc!

mentionez ca am accentuat expre litera 'z' din cuvantul filozofie. multi dintre filozofi nu suporta sa vada scris 'filozofie', in loc de 'filosofie'
'filosofie' inseamna iubirea intelepciunii, iar
'filozofie', opusul, iubirea intunecimii...
dar, fara suparare, ei fac orice, numai FILOSOFIE nu!

P.S. PT ADMIN: ai facut o treaba mare! ai bagat, in sfarsit, butonul "edit", dar ai scos si putinele functii pe care le mai aveam: bold, italic, underline.... uof!
Nu știu dacă trebuie scoasă filozofia, dar mereu am zis că e STUPIDĂ. Nu-i nici știință, nici literatură, nici religie, e ceva cu totul inutil. Chiar și filozofii creștini cam bat câmpii, un pic mai puțin decât cei atei. Totuși sunt și câțiva filozofi pe care-i respect, Fericitul Augustin pentru exprimarea sa frumoasă, care ai zice că-i o rugăciune, dacă n-ar tot despica firul în 4, Constantin Noica s-ar putea să fie chiar cu picioarele pe pământ (n-am citit decât un fragment mic din manualul de filozofie, de asta am zis "s-ar putea") și Toma de Aquino, filozof creștin, pentru faptul că la un moment dat a conștientizat deșertăciunea filozofiei, după ce a avut o viziune divină, atunci când secretarul său l-a îndemnat să-și continue lucrul la Summa, a răspuns: "Nu pot, pentru că tot ceea ce am scris mi se pare că sunt paie".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2010, 15:36:37
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

O initiativa mai stupida nici ca se putea. Ce-ar fi ca atunci cand nu va place ce se preda in scolile de stat sa va dati odraslele la scoli particulare? Unde am ajunge daca am modifica sistemul de invatamant de stat dupa cum pofteste fiecare?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2010, 16:24:10
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gata cu joaca Vezi mesajul
ii indoctrineaza pe elevi cu religia?! eeee, pe bune?! dar cu filozzofia?!
Eu cred că trebuie să te uiți în dicționar și să cauți definiția cuvântului îndoctrinare. Religia este îndoctrinată pentru că ți-o bagă în cap de la o vârstă fragedă când tu nu ești pregătit să procesezi sau să asimilezi o astfel de informație.

Filozofia în schimb este predată la o vârstă la care cred că ești în stare să gândești singur, și pentru o perioadă foarte scurtă. Nu știu cum de ai ajuns să pui două lucruri diferite în aceași oală.
Religia care îți este băgată pe gât de cand te naști până mori fie că vrei sau nu, și filozofia care este o materie banală predată la o vârstă când ești aproape major pentru o perioadă de râs comparabil cu cea din urmă.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2010, 17:36:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spui foarte frumos si sunt si eu de acord cu parerea ta :
Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Filosofia e singura care ii da o judecata dreapta si nepartinitoare,prin care invata sa examineze critic, ...chiar si teoriile sau filosofiile ateise(asa cum le denumesti !).Ea e necesara pentru a induce un moment de indoiala, unul de criza, pentru ca omul adevarat sa isi gaseasca singur si prin el insusi apoi temeiurile cele mai solide ale credintei !
Numai prin filosofie ,un tanar poate ajunge la un fundament solid al credintei !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25