Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2010, 22:00:15
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Manastirea Diveevo

M-as bucura daca cei care au fost la aceasta manastire ar putea sa impartaseasca macar putin din trairile avute acolo....o imagine a locului, a maicutelor, a oamenilor din sat..
Este cineva care s-a gandit sa ramana acolo sau aveti prieteni care au facut-o deja?
Sper ca nu sunt prea indiscreta...va multumesc!
Doamne ajuta!
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2010, 15:35:14
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaMagdalena Vezi mesajul
M-as bucura daca cei care au fost la aceasta manastire ar putea sa impartaseasca macar putin din trairile avute acolo....o imagine a locului, a maicutelor, a oamenilor din sat..
Este cineva care s-a gandit sa ramana acolo sau aveti prieteni care au facut-o deja?
Sper ca nu sunt prea indiscreta...va multumesc!
Doamne ajuta!
cauta postarile doamnei sofiaiuga ,imi amintesc ca am citit ..pe forum sau pe un blog al dansei.
La Manastirea Diveevo,Sfantul Serafim de Sarov se va scula din racla sa pentru a sluji o ultima Liturghie ,dupa care se va ridica la cer...la sfarsitul lumii acesteia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2010, 23:23:37
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaMagdalena Vezi mesajul
M-as bucura daca cei care au fost la aceasta manastire ar putea sa impartaseasca macar putin din trairile avute acolo....o imagine a locului, a maicutelor, a oamenilor din sat..
Este cineva care s-a gandit sa ramana acolo sau aveti prieteni care au facut-o deja?
Sper ca nu sunt prea indiscreta...va multumesc!
Doamne ajuta!
eu am avut NEVREDNICIA de ajunge acolo e un loc minunat,mirific si cu o incarcatura spirituala destul de mare.....aveam cazarea la 2 km de manastire ,e un satuc ca pe timpul lui nea Nicu
traditia manastirii e ca in fiecare seara dupa sluja se se faca CANAFCAIA adica e un obicei a manastiri in care maicutele inconjoara manastirea zicand de 150 de ori PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUESTEMA!se zice ca pe timpul sf.Serafim MAICA DOMNULUI sa aratat in vis aratand locul unde sa faca biserica,trasand chiar MAICA DOMNULUI locul,si de aceeia in fiecare seara de atunci si pana azi in cinstea amintirii minuni si mai ales ca pe acolo a mers chiar PREASFANTA se inconjoara acel loc in frunte fiind maica starita cu icoana MAICI DOMNULUI in mana......
e o liniste deplina si toata lumea se roaga in gand,multi se mai trezesc si la 12 noapte si merg sa faca CANAFCAIA....
e o manastire superba,cazarea e gratuita masa la fel am stat 2 zile ,chiar intr-o zi am stat pe o banca la intrare era o zi de octombrie si pelerinii continuau neincetat sa vina......
adevarul e ca e un loc de pelerinaj continu......
nu m am gandit ca voi ajunge vreo data pe acolo ,dar cand am auzit prima data de SF.Serafim de Sarov am zis in sinea mea in timp ce ii citem viata ca mi ar place sa ajung si eu .....si dupa 5 ani am ajuns ,asa a fost si cu SF.Nectarie....si cu SF.Xenia...
in final nu sunt cuvinte de zis cat de frumos e la DIVIEVO un loc care merita vazut ....sunt 2 biserici mari si frumoase...
macutele nu prea le vezi ,pt ca au femei si la curatenie si la bucatarie si doar la biserica le vezi si atat
in sat oamenii sunt ca la noi saritori,mergeam pe jos pana la manastire ma simteam ca sunt in tara.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2010, 19:26:47
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
eu am avut NEVREDNICIA de ajunge acolo e un loc minunat,mirific si cu o incarcatura spirituala destul de mare.....aveam cazarea la 2 km de manastire ,e un satuc ca pe timpul lui nea Nicu
traditia manastirii e ca in fiecare seara dupa sluja se se faca CANAFCAIA adica e un obicei a manastiri in care maicutele inconjoara manastirea zicand de 150 de ori PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUESTEMA!se zice ca pe timpul sf.Serafim MAICA DOMNULUI sa aratat in vis aratand locul unde sa faca biserica,trasand chiar MAICA DOMNULUI locul,si de aceeia in fiecare seara de atunci si pana azi in cinstea amintirii minuni si mai ales ca pe acolo a mers chiar PREASFANTA se inconjoara acel loc in frunte fiind maica starita cu icoana MAICI DOMNULUI in mana......
e o liniste deplina si toata lumea se roaga in gand,multi se mai trezesc si la 12 noapte si merg sa faca CANAFCAIA....
e o manastire superba,cazarea e gratuita masa la fel am stat 2 zile ,chiar intr-o zi am stat pe o banca la intrare era o zi de octombrie si pelerinii continuau neincetat sa vina......
adevarul e ca e un loc de pelerinaj continu......
nu m am gandit ca voi ajunge vreo data pe acolo ,dar cand am auzit prima data de SF.Serafim de Sarov am zis in sinea mea in timp ce ii citem viata ca mi ar place sa ajung si eu .....si dupa 5 ani am ajuns ,asa a fost si cu SF.Nectarie....si cu SF.Xenia...
in final nu sunt cuvinte de zis cat de frumos e la DIVIEVO un loc care merita vazut ....sunt 2 biserici mari si frumoase...
macutele nu prea le vezi ,pt ca au femei si la curatenie si la bucatarie si doar la biserica le vezi si atat
in sat oamenii sunt ca la noi saritori,mergeam pe jos pana la manastire ma simteam ca sunt in tara.....
f interesanta treaba cu femeile ce le au pentru ajutor. Ajuta mult o manastire treaba asta, din toate punctele de vedere...dar in special alea sipirituale. :)
ai povestit cu entuziasm...ceea ce induce cam acelasi lucru....sper din suflet sa ajung si eu candva acolo!
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2010, 23:33:44
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaMagdalena Vezi mesajul
f interesanta treaba cu femeile ce le au pentru ajutor. Ajuta mult o manastire treaba asta, din toate punctele de vedere...dar in special alea sipirituale. :)
ai povestit cu entuziasm...ceea ce induce cam acelasi lucru....sper din suflet sa ajung si eu candva acolo!
cu rugaciunile SF.Serafim de Sarov fie dupa cum doriti! sa ajungeti acolo DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2010, 19:44:46
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
cu rugaciunile SF.Serafim de Sarov fie dupa cum doriti! sa ajungeti acolo DOAMNE AJUTA!
multumesc pentru gand...Doamne ajuta!
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2010, 16:41:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit de hram la divevoo

am fost in RUSIA 25 ZILE IN PELERINAJ ,DAR SI IN BIELORUSIA TOT ATUNCI ,IN VARA ASTA,DAR ACUM IN TOAMNA IN GRECIA,Si DE ACEEA INCA NU MI+AM SCRIS IMPRESIILE DE NICIUNDE,DAR imi descarc acuma filmarile pt ca am fost solicitata sa fac DVD +uri cu filmarile ,atit pt RUSIA ,CIT SI PT GRECiA.Voi scrie mai tirzu un pic impresiile de pe unde am umblat.
DIVEVOO ,este locul unde m+am simtit cel mai "ACASA" DINTRE TOATE.Baile din cele 6 izvoare vindecatoare m-au facut sa imi treaca teribilele dureri de spate care m-au facut sa ma gindesc ca dc ele persista in ciuda multor tratamente facute ca sa rezist pe microbuz in RUSIA 24 zile va fi f.greu..dar mi-au trecut .Inchinarea la moastele acestui mare sfint SERAFIM DE SAROV ,M-a facut sa ma simt o mare pacatoasa ..si nu am plins la inchinarea la moastele niciunui sfint pina acuma la Divevoo.Am participat la vecernie si slujba de hram ,am filmat pe patriarhul CHIRIL al Rusiei,prezent acolo,am fost si cu soborul de maici si fara el si am facut KANAVKA .cu rugaciune bogorodicinaia,carte MAICA DOMNULUI.A fost minunat,superb!!..voi scrie .Pina atunci am pus pozele de la hram de la divevoo ,cit si cele din rusia pe pafina mea de h5-ADAKALEH
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2010, 16:44:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

http://salutaree.hi5.com/friend/prof...erid=320141262

CESTA ESTE LINKUL UNDE PUTETI URMARI POZELE !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2010, 17:42:59
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit pentru Doamna Sofia Iuga

Nu stiu daca e chiar topicul cel mai nimerit, dar tre' sa va multumesc pentru informatiile postate, ce mi-au fost de ajutor in Tara Sfanta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Govora cristineltrascu Intrebari utilizatori 0 08.02.2011 17:02:38
Manastirea Esfigmenu alex79 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 19:01:18
Manastirea Ormilia dobrin7m Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.01.2011 18:59:42
Sf.Manastiri Diveevo si a Sf.Serafim de Sarov enculescunicoleta Resurse ortodoxe on-line 1 24.03.2010 03:55:26
manastirea nicula melena Generalitati 4 05.10.2009 00:56:12