Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2013, 22:11:54
niculinasirghi niculinasirghi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2013
Locație: Tuzla
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru niculinasirghi
Implicit

Eu as imparti bani in 2 si as ajuta si familia cu acei copilasi si biserica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.01.2013, 22:16:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
2. Nimic din ceea ce avem nu ne aparține.
3. Un procent din ceea ce câștigăm trebuie să-i dăruim Bisericii Lui.
Din toate veniturile noastre, din tot ceea ce el ne-a ajutat să agonisim, Dumnezeu ne cere să-i dăruim Lui o măsură. Acești bani se duc la Casa Domnului, la Biserică. Câți bani, ce procent din salariul tău?
Atât cât hotărăști în inima ta. În vechea lege era 10%. Sper să nu te gândești că în legea cea nouă va fi mai puțin.


M-ai binedispus. Asta va spune pastorul vostru, nu-i asa? Bine v-a mai dresat. Ar trebui sa ne invatati si pe noi, ortodocsii, ca unii dintre noi de abia scoatem un leut sa punem in pomelnic, in schimb tipam ca preotii sunt hrapareti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2013, 22:36:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
În vechea lege era 10%. Sper să nu te gândești că în legea cea nouă va fi mai puțin.
Cum statul era teocratic, 10% reprezenta, probabil, întregul impozit pe care îl datora orice contribuabil, nu? Sunt sigur că știți mai bine decât mine asta.
Dacă le adunăm, impozitele și taxele pe care le plătim acum depășesc 50% din veniturile noastre.

Last edited by N.Priceputu; 28.01.2013 at 22:50:22.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2013, 22:54:59
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Ceea ce am scris în postarea anterioară cred și practic. Și nu mi se pare a fi o mare jertfă. Zeci de milioane de creștini dăruiesc Bisericii astăzi (+)10% din venitul lor net . Dumnezeu se îngrijește ca ei să trăiască decent cu 90% ce le rămâne. Se poate. Este verificat.

Dacă creștinii ar dărui Biserici cu credincioșie și regularitate un procent hotărât de ei, Biserica poate împlini toată chemarea ei fără griji financiare.

Nu sunt foarte documentat dar am impresia că în VT 10% era dăruit preoților, leviților, templului. Nu împăratului. Cred că pentru împărat, oștire, edificii publice erau alte taxe.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2013, 22:57:31
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Am fost in aceeasi dilema, si asa cum am vazut ca ti-sa mai raspuns, asa optez si eu pentru familia saraca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2013, 01:32:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.Astept cu interes raspunsurile voastre.
,,Multi oameni isi trambiteaza bunatatea; dar cine poate gasi un om credincios?"(Pilde 20:6)..dvs fiti credincioasa si impliniti ce a spus Dumnezeu: ,,.. imparte-ti painea cu cel flamand si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; daca vezi pe un om gol, acopera-l, si nu intoarce spatele semenului tau.Atunci lumina ta va rasari ca zorile, si vindecarea ta va incolti repede; neprihanirea ta iti va merge inainte, si slava Domnului te va insoti.....daca vei da mancarea ta celui flamand, daca vei satura sufletul lipsit, atunci lumina ta va rasari peste intunecime, si intunericul tau va fi ca ziua in amiaza mare!Domnul te va calauzi neincetat, iti va satura sufletul chiar in locuri fara apa si va da din nou putere madularelor tale; vei fi ca o gradina bine udata, ca un izvor ale carui ape nu seaca."(Isaia 58).Dumnezeu sa va lumineze calea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2013, 10:41:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Nu sunt foarte documentat dar am impresia că în VT 10% era dăruit preoților, leviților, templului. Nu împăratului. Cred că pentru împărat, oștire, edificii publice erau alte taxe.
preotilor leviti (acestia nu primisera mostenire in Israel).

si in Noul testament, cui era oferit procentul de 10% ? sau Biserica primara nu stabilise acest procent ci fiecare dadea dupa cum era in inima sa? poate chiar totul? insa cui? celor dovediti de Dumnezeu ca au har! nu oricui.

de exemplu, dumneata sunt convins, primesti bani de pomana (ca nu pari genul care sa muncesti cinstit), pai ai facut dovada ca ai har si Duh Sfant? ca ai o chemare in Domnul asa cum au preotii ortodocsi?

priviti ce scrie: "nu sunt foarte documentat...dar am impresia", si pe impresiile astea, nea' penticostalul, mare stab la el in cult, ia banii celor sarmani...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2013, 10:42:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă le adunăm, impozitele și taxele pe care le plătim acum depășesc 50% din veniturile noastre.
din pacate asa este...dar macar Statul de ar face ceva cu acesti bani (autostrazi etc.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2013, 12:07:12
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Biserica primara nu stabilise acest procent.
...pai ai facut dovada ca ai har si Duh Sfant? ca ai o chemare in Domnul
Profetule de Carton, ar fi fost culmea să zic eu ceva de bani și să nu fii pe urmele mele.
Tocmai mă gândeam: de ce nu apare Cornelush? Ești atât de previzibil că nu pot să nu

Mai încearcă și tu să păstrezi aparențele de ortodox, nu îți mai devoala blănița de oaie că dispare tot farmecul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2013, 12:18:26
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
daca esti in dilema imparte aceasta suma de bani,jumate la biserica jumate familiei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare