Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2010, 20:12:27
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit Intrebare: Desfranarea

Ma iertati ca mai adaug inca un al 3-lea post dar mai vreau sa aflu ceva:
Azi la religie am studiat Decalogul. Si am vorbit despre fiecare porunca in parte, deci si despre desfranare. Am citit si in carte si in o gramada de parti si am observat un lucru.
Peste tot scrie ca daca 2 oameni necasatoriti se impreuneaza e pacat, daca un om casatorit cu unul necasatorit o face e pacat, daca 2 oameni casatoriti cu persoane diferite o fac e pacat.
Dar, NICIUNDE nu am gasit despre 2 persoane casatorite intre ele.
Aia stiu ca daca faci copil nu e pacat. Dar daca 2 persoane se impreuneaza, folosind preszervativ, nu e pacat, sau nu e asa mare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2010, 20:25:03
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Totul care duce la 'risipa samantei' nu e bine. Fie ea in famile sau in afara ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2010, 20:49:17
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

in interiorul casatoriei, sexul intre cei doi soti nu este pacat, cu anumite exceptii .

de ex intr-un cuplu casatorit, deci sub binecuvantarea lui Dumnezeu, femeia este insarcinata si sotul simte nevoia, se duce si la sotie si automat samanata e risipita, ca doar nu mai are unde sa se prinda, din moment ce burta sotiei e ocupata. si asta cica se considera pacat ... acuma, decat sa se duca la alta, care e si mai mare pacat si mai aduce si boli acasa si mai poate distruge si casnicia, mai bine tot la sotie sa se duca ...

deci, teoretic, sexul cu sau fara protectie, IN AFARA casatoriei este pacat. de asemenea, sexul, de orice fel, IN INTERIORUL casatoriei, cand femeia este deja insarcinata, sau in timpul postului, sau in zile de sarbatoare este pacat.
Practic .... putini suntem care luam in considerare teoria. (cei care reusesc, bravo lor !!!) si rau facem, pentru ca pacatuim. ca Dumnezeu vede si ne judeca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2010, 20:57:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Ma iertati ca mai adaug inca un al 3-lea post dar mai vreau sa aflu ceva:
Azi la religie am studiat Decalogul. Si am vorbit despre fiecare porunca in parte, deci si despre desfranare. Am citit si in carte si in o gramada de parti si am observat un lucru.
Peste tot scrie ca daca 2 oameni necasatoriti se impreuneaza e pacat, daca un om casatorit cu unul necasatorit o face e pacat, daca 2 oameni casatoriti cu persoane diferite o fac e pacat.
Dar, NICIUNDE nu am gasit despre 2 persoane casatorite intre ele.
Aia stiu ca daca faci copil nu e pacat. Dar daca 2 persoane se impreuneaza, folosind preszervativ, nu e pacat, sau nu e asa mare?
Nu știu să-ți răspund la întrebarea cu prezervativele, dar între soți sigur e păcat împreunarea în post sau de sărbătoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2010, 21:01:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Curvia cu prezervativ e un păcat de 2 ori mai grav decât curvia căci măcar din curvie mai poate ieși un copil, pe când folosind prezervativul nu va exista decât o plăcere păcătoasă și sămânța e risipită.

La fel și cu contraceptivele!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2010, 21:04:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Orice mijloc de ferire este pacat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2010, 21:09:05
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
in interiorul casatoriei, sexul intre cei doi soti nu este pacat, cu anumite exceptii .

de ex intr-un cuplu casatorit, deci sub binecuvantarea lui Dumnezeu, femeia este insarcinata si sotul simte nevoia, se duce si la sotie si automat samanata e risipita, ca doar nu mai are unde sa se prinda, din moment ce burta sotiei e ocupata. si asta cica se considera pacat ... acuma, decat sa se duca la alta, care e si mai mare pacat si mai aduce si boli acasa si mai poate distruge si casnicia, mai bine tot la sotie sa se duca ...

deci, teoretic, sexul cu sau fara protectie, IN AFARA casatoriei este pacat. de asemenea, sexul, de orice fel, IN INTERIORUL casatoriei, cand femeia este deja insarcinata, sau in timpul postului, sau in zile de sarbatoare este pacat.
Practic .... putini suntem care luam in considerare teoria. (cei care reusesc, bravo lor !!!) si rau facem, pentru ca pacatuim. ca Dumnezeu vede si ne judeca.
de asemenea este pacat ca cei doi soti, care au binecuvantarea Bisericii si a lui Dumnezeu sa se fereasca sa faca copii, dintr-un motiv sau altul, ba ca nu au bani, ba ca nu au casa, ba ca el sau ea vrea sa se afirme profesional, etc. Dumnezeu nu da mai mult decat poate duce omul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2010, 21:22:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Mirela, nu înțeleg până la urmă dacă crezi că împreunarea în timpul sarcinii e păcat sau nu. Oricum e și acesta un păcat mare, părintele Arsenie Boca explica și de ce copiii ies violenți și/sau handicapați (nu mai pot reproduce exact urmările) în urma acestui lucru, din cauza testosteronului care de la bărbat se duce la făt.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2010, 21:34:09
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mirela, nu înțeleg până la urmă dacă crezi că împreunarea în timpul sarcinii e păcat sau nu. Oricum e și acesta un păcat mare, părintele Arsenie Boca explica și de ce copiii ies violenți și/sau handicapați (nu mai pot reproduce exact urmările) în urma acestui lucru, din cauza testosteronului care de la bărbat se duce la făt.
Aveti si argumente medicale pentru cele afirmate mai sus? Vreun studiu?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2010, 21:35:26
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Curvia cu prezervativ e un păcat de 2 ori mai grav decât curvia căci măcar din curvie mai poate ieși un copil, pe când folosind prezervativul nu va exista decât o plăcere păcătoasă și sămânța e risipită.

La fel și cu contraceptivele!
Asta e parerea ta sau a vreunui Sfant Parinte canonizat? Sau poate scrie in Biblie asa ceva? Indica-ne si noua, te rugam, capitolul si versetul.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 11:50:13
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 03:52:51
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 14:53:39