Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2011, 10:05:00
olaru stefan olaru stefan is offline
 
Data înregistrării: 06.02.2010
Mesaje: 1
Implicit simbol masonic

pe net sunt multe filmulete despre masoni.unul dintre ele este INGERUL DIGITAL pe care ar trebuii sa-l vedeti(e chiar si pe yotube).si apropo filmul are 2 parti si e realizat de sarbi ORTODOXI ori asta care a postat articolul ori e mason ori se afla in eroare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2011, 01:05:12
RHIANA RHIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 10
Implicit STEAUA LUI DAVID

O curiozitate: daca \"Maghen David\" este simbolul iudaismului, noi ortodocsii avem radacini crestin-iudaice, pot pune pe lantul de la gat, alaturi de Cruce si Steaua lui David, sau este un pacat?...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2012, 14:02:11
tricky tricky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 3
Implicit steaua lui david

nu nu o potipune,iar tu o sa ma intrebi de ce...uita-te aici si o sa ai raspunsul:http://www.youtube.com/watch?v=GkMJnBPc_Mo
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2012, 14:57:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RHIANA Vezi mesajul
O curiozitate: daca \"Maghen David\" este simbolul iudaismului, noi ortodocsii avem radacini crestin-iudaice, pot pune pe lantul de la gat, alaturi de Cruce si Steaua lui David, sau este un pacat?...
esti sigura ca asa zisa stea a lui David este simbolul iudaismului si este in armonie cu cultul mozaic? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2012, 15:39:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca la acest articol s-a facut referire: Steaua lui David - Scutul lui David
http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/iudaism/steaua-david-scutul-david-124705.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2012, 09:37:20
RHIANA RHIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 10
Implicit Steaua lui david

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
esti sigura ca asa zisa stea a lui David este simbolul iudaismului si este in armonie cu cultul mozaic? Doamne ajuta!
Sincer, ma depasesc detaliile despre cultul mozaic si nici nu ma intereseaza prea mult! Am fost in 2010 si 2011 de Sf. Pasti in Israel, am cunoscut-oarecum- evreii in general! Au pe drapel STEAUA lui DAVID, e ceva ce-i reprezinta dar....nimeni nu stie cu exactitate CE anume reprezinta! Am intrebat 5 sau 6 evrei si, cred ca 2 persoane mi-au dat acelasi raspuns! N-am spus ca este simbolul iudaismului dar, DA-este in armonie cu cultul mozaic! Iar David a fost imparatul cel mai iubit, de D-zeu! Este evident ca Steaua lui David e simbolul VECHII LEGI ptr. ca D-zeu insusi l-a ales pe David ca fiind Imparatul tuturor evreilor. Odata cu NOUA LEGE, pe care acestia -in general o contesta, o neaga pana-n ziua de azi.....simbolul crestinatatii, este CRUCEA! Este ca VECHIUL & NOUL TESTAMENT! VECHEA & NOUA LEGE! N-au nicio legatura dar asta nu-nseamna ca nu exista! Si, apropo de evrei.....noi ortodocsii, n-avem absolut nicio legatura cu ultra-ortodocsii evrei care nu recunosc Noul Testament sau pe Hristos, poate cu evreii-mesianici, da! Ultra-ortodocsii, inca-l asteapta pe David, sunt exact opusul a ceea ce ne-ndeamna Hristos pe noi, sa facem. Amesteca TORA (vechiul testament) cu TALMUDUL, o carte scrisa & gandita de om, -blasfemica, care n-are nici cea mai mica legatura cu invataturile duhovnicesti, crestine! Asadar......intreb din nou: este pacat sa porti la gat (nefiind evreu) Steaua lui David? M-as bucura sa-mi raspunda cineva cu reale cunostinte! MULTUMESC & Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2012, 09:47:02
RHIANA RHIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricky Vezi mesajul
nu nu o potipune,iar tu o sa ma intrebi de ce...uita-te aici si o sa ai raspunsul:http://www.youtube.com/watch?v=GkMJnBPc_Mo
Nu! Nicio legatura, prietene! Am vazut filmuletul......e o blasfemie a masonilor, evident! Satana poate avea multe fete, citeste din "VIETILE SF. PARINTI", sa vezi ca acesta se poate apropia de noi in chip luminat, chiar indrazneste sa ia chipul sf. Fecioare sau al Mantuitorului.....despre ce vorbim?! Nicio legatura cu ceea ce-am intrebat eu! Oricum, mersi! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde stim ca David se referea la Iisus? Floar3 Din Vechiul Testament 96 13.08.2015 09:51:43
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Ce religie practica imparatul David? alexander228 Secte si culte 63 11.10.2012 10:35:00
Steaua lui David e malefica? Templier Knight Generalitati 40 12.01.2011 19:31:27
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 08:29:37