Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.12.2012, 22:46:24
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Buna ziua, cer si eu ajutor intr-o problema care ma roade de ceva vreme ... e cam asa pe scurt ... am fost ateu pana la 20-21 de ani... timp in care am meditat in ura si intuneric ... e ca rezultat mi-a aparut un fel de vorbire in cuvinte foarte ciudate... ganduri ciudate imi invadau mintea si soapte imi vorbeau... ei... prin interventia Divina am scapat de ganduri soapte.. si toata ura ce o aveam in mine... dar de vorbirea asta nu... frate si cand vorbeste nu se mai opreste ... nici nu stiu de unde vin cuvintele ca daca ma pui sa iti reproduc dupa ce le zic nu le mai am in minte sau ceva de genu... am vreo problema? voi ce ziceti?

ce urai cel mai mult inainte?aceea soapta este constiinta ta.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2012, 01:06:19
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 13
Unhappy Dezamagire..

Deci.. sunt ortodox de religie... eram... dar din motive de gandire... ajunsesem sa cred ca nu exista nimic nici.. si nici ci doar vointa mea ... am fost pacalit... vorbaraia a aparut de mult inainte sa aud de vorbirea asta ciudata in limbi la penticostali si a aparut atunci cand frica in mine a pierit odata cu mila, si rusinea ce nu mai existau in mine. Oricum...credeam ca gasesc aici o altfel de indrumare... un raspuns la ce se intampla . De mers la biserica la un preot o puteam gandi si singur multumesc ... am fost si mi s-a zis ca am fost intr-un proces de demonizare... dar apoi am vazut lucruri nu tocmai faine printre acei bisericosi care erau asa evidente ... si nu m-am mai dus si nu dau detalii pentru a nu descuraja lumea sa mai mearga la biserica.
Oricum chestiile neplacute se regasesc si in postarile voastre... dar banuiesc ca acest forum e nou creat.. iar lumea habar nu are scopul acestuia ... nu transformati forumu ortodox in deradere adevarata cand cineva are nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2012, 07:44:51
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Deci.. sunt ortodox de religie... eram... dar din motive de gandire... ajunsesem sa cred ca nu exista nimic nici.. si nici ci doar vointa mea ... am fost pacalit... vorbaraia a aparut de mult inainte sa aud de vorbirea asta ciudata in limbi la penticostali si a aparut atunci cand frica in mine a pierit odata cu mila, si rusinea ce nu mai existau in mine. Oricum...credeam ca gasesc aici o altfel de indrumare... un raspuns la ce se intampla . De mers la biserica la un preot o puteam gandi si singur multumesc ... am fost si mi s-a zis ca am fost intr-un proces de demonizare... dar apoi am vazut lucruri nu tocmai faine printre acei bisericosi care erau asa evidente ... si nu m-am mai dus si nu dau detalii pentru a nu descuraja lumea sa mai mearga la biserica.
Oricum chestiile neplacute se regasesc si in postarile voastre... dar banuiesc ca acest forum e nou creat.. iar lumea habar nu are scopul acestuia ... nu transformati forumu ortodox in deradere adevarata cand cineva are nevoie de ajutor.
sa nu fii dezamagit noii te putem ajuta cum putem si in plus nu o sa te facem sa te simti jignit e sa ai increder in noi.Daca vrei indrumare iti spun eu:citeste cartile patristice ca sa vezi persoane care s-au schimbat de la pacatosi la persoane ce au reusit sa invinga acele pacate,roaga-te Domnului Dumnezeu si la Maica Domnului,nu te la amagit de cursele diavolului,fii barbat.Lasa-i pe catolicii,tu esti la ortodocsi,ei au intrat pe forum doar ca sa ne faca sa credem ca ei sunt mai credibili lumi acesteia.Ideea este nu te lasa calcat in picioare aceste lucruri.Cei care au intrat pe acest forum sunt doar intrusi.Nu vezi asta vrea Satana sa ne desparte pe noi ortodocsi de fiecare si ai vazut istoria Ortodoxiei care a fost parasita de catolicii acesteia.Diavolul a rupt camasa Domnului Iisus Hristos in doua si apoi a facut din numai particele din adica protestantii si neoprotestantii.Nu incerca sa te descurajezi,fii puternic si ramai in Ortodoxiei,nu parasi Ortodoxia,fiidca asta este casa ta.Crede-ma cateodata ma intreb si daca sunt intr-un loc bun sau nu.Credema cateodata am indoieli,dar stiu in sinea mea ca ma aflu unde trebuie.Sunt ortodox,dar cateodata aceste inspite de indoiala ma fac sa ma pierd,dar cu ajutorul Domnului care ma gandesc tot timpul la el nu voi parasi niciodata Ortdoxia.Acest forum este dedicat numai noua ortodcsii,ci nu al celor care s-au infiltrat ca niste hoti ce vrea sa ne fure un membru al Ortodoxiei.Nu te indoi de Ortodoxiei,ideea este sa ai credinta,dragoste si rabdare.Adevarul cat timp ai fost ateu nu te-ai gandit ca exista Dumnezeu,dar acum pentru tine e un drum lung,dar ideea e sa mergi pe asta.Nu crezi ca ar trebui sa te schimbi si sa uiti ca ai fost ateu si ca acum esti in Biserica Ortodoxa.Vointa ta e libera,nimeni nu te poate controla,nu esti rob nimanui,esti cu Dumnezu si familia ta.Lasa trecutul in spate si intoarcete in prezent.E bine ca mergi la biserica continua tot asa,citeste si scrie pe agenda ta si sa ai toate scrisurule pe care le-am pus de la Sfintii Parinti ai Bisericii noastre citestele cand te simti descurajat:


Cuviosul Petru Damaschin:"Ai cazut,ridica-te.Ai cazut iarasi,ridica-te iarasi.Numai pe Doctorul tau sa nu-L parasesti,caci atunci vei fi osandit de deznadejde mai rau decat un sinucigas.Staruie langa El,si El isi va face mila cu tine,fie prin intoarcerea ta,fie prin incercare,fie prin alta fapta a purtarii Sale de grija,fara sa stii Tu."

Sf.Ioan Gura de Aur:"cel dintai rod al bunatatii si iubirii aproapelui.Ea este o stare cumpanita si linistita a sufletului,insotita cu silinta de a nu supara si a nu se supara pe nimic"(despre blandete)

Fer.Augustin:"Prietenia este dulce prin legatura scumpa dintre oameni,caci face o unitate din mai multe suflete."

Sf.Vasile cel Mare:"Nimic nu este atat de firesc pentru noi ca a fi in comuniune cu altii,a avea nevoie unii de altii si a ne iubi unii pe altii"

Sf Efrem Sirul:"Necredinta ii vine omului mai mult din voia lui libera de a se lega pe sine de lucrui desarte si trecatoare ale veacului de acum"

Sf.Chiril al Ierusalimului:"Sa stii ca tu ai un suflet cu o vointa libera...care are putinta de s face cum voieste."

Avva Isaia(Filocalia 12):"Cine este biruit de lucruri mici,acela este biruit si de lucrui mari."

Sf.Ioan Guara de Aur:"Nu inchide nimanui poarta ta,caci Il lasi afara pe Hristos"

Fer.Augustin:"Omule,poti fugi de toate,daca vrei,numai de constiinta ta,nu.Intra in casa,odihneste-te in pat,retrage-te in launtru tau,nici un loc nu vei afla unde sa te ascunzi daca pacatele te vor roade"
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2012, 07:48:54
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu cred ca ai o problema si una cam...grava.

sugestia mea este sa cauti o biserica ortodoxa si sa mergi la slujbe, eventual sa soliciti preotului (preotilor) sa-ti citeasca molitvele sfantului Vasile cel mare, s-ar putea sa ai un duh necurat in tine, care inspira acea vorbire necunoscuta.
nu are nici un duh necurat,este ortodox,deci lasa-l in pace daca nu stii sa dai sfaturi asta pentru toti,ca toti suntem fii Lui Dumnezeu.a fost ateu acum e ortodox,deci care suneti niste intrusi pe acest forum Ortodox nu fii niste persoane fara inima.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2012, 07:54:16
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
E adevarat ca poate fi o boala psihica, insa poate sa fie si altceva ...
Propun ca, in loc sa il luam in deradere, sa ne rugam toti pentru el, azi, 28.12.2012, la ora 21.00, pentru ca Dumnezeu sa il vindece sau sa il indrume spre cinvea care il poate ajuta.
tu esti ortodox,daca da sau nu,lasa-l in pace,el doar niste sfaturi nu jigniri.

Sf.Vasile cel Mare:"Cei ce clevetesc netreptatesc trei categorii de oameni,pe ei insisi,pentru ca si pe ei se amagesc,inselandu-i,si pe cei ce sunt cleveti,fiindca nedreptatesc renumele si cinstea lo cea buna."
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2012, 15:38:19
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 13
Lightbulb vidoveczandrei ->multumesc

Slava Domnului ca m-ai lamurit, si ca esti adevarat crestin multumesc din sufletul care l-ai umplut cu foc si fericire caci vorbele tale sunt din ceruri adevarata unealta de ajutor si dragoste de aproape.
Deci exista aici ajutor Ortodox, cum se spune ca e si la biserica... mii de spirite sa te alunge de pe carare... asa s-au adunat si aici .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2012, 16:13:05
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 13
Implicit constiinta

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ce urai cel mai mult inainte?aceea soapta este constiinta ta.
Nu pot sa cred ca aia era constiinta mea ... parca era un consiliu intreg in mintea mea ce analiza fiecare detaliu in orice... si imi desfasura activitatea si lanturi de evenimente ale mele si ale altora si cum sa ma plasez intr-un segment si cum lucruri banale puteau crea cearta si ura sau cum se desira o persoana cand are impresia ca ai o inima pura.. si ce sa ii spui sa ca sa o influentezi toate astea mi se impleteau in minte prin aceste soapte.. nu uram soaptele atunci .. atunci parca le adoram imi erau ca niste prieteni... apoi dupa interventia Divina am inceput sa ma indepartez de ele.. si devenira epuizante daca inainte imi dadeau indicati perfecte acuma numai in ezitari faceam tot si neincredere de sine si de tot ce ma inconjura.. cam asta despre acele soapte.
Acuma e ok constiinta mea e doar o voce launtrica a mea nu mai multe .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2012, 15:00:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
apoi dupa interventia Divina
poti intra in detalii ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.01.2013, 11:26:18
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
poti intra in detalii ?
ajunge,si-a gasit linistea sufleteasca,gata nu-l mai influenta cu lucruri negative.Dumnezeu L-a ajutat sa-si gaseasca linistea.Interventia Divina poate sa se refere la constinta.Aici tu nu poti sa intri in mintea lui si ai cum este o Taina pe care nu o sa intelegi aceasta lucrare divina,asa ca lasa-l stea linistit,nu-i mai tulbura cu altceva,si-a gasit linistea sufleteasca.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.01.2013, 11:30:49
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
poti intra in detalii ?
Fer.Augustin:"Omule,poti fugi de toate,daca vrei,numai de constiinta ta,nu.Intra in casa,odihneste-te in pat,retrage-te in launtru tau,nici un loc nu vei afla unde sa te ascunzi daca pacatele te vor roade" asta e raspunsul pe care iti dau si Fer.Augustin
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10