Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2013, 12:03:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Daca ai fi avut de gand sa faci o fapta buna ai fi facut-o deja, de fapt ai vrut sa creezi ideea unei opozitii intre cele doua cauze - o chestie tipic atee.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.01.2013, 12:09:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
M-ai binedispus. Asta va spune pastorul vostru, nu-i asa? Bine v-a mai dresat. Ar trebui sa ne invatati si pe noi, ortodocsii, ca unii dintre noi de abia scoatem un leut sa punem in pomelnic, in schimb tipam ca preotii sunt hrapareti.
[/indent]
Pai da, preotii ortodocsi sunt de vina.
Pai n-ai vazut dreptcredinciosii nostri ce se vaita ca dau de 3 ori in viata o taxa la biserica cat un penticostal sau un adventist da in cateva luni?

Sigur preotul e de vina, ca daca i-ar fi instruit ca la penticostali sau adventisti sa plateasca toata viata 10% din venitul brut fara sa cracnesca (adica cam 20% si mai bine din banii in mana) pentru ce sa le mai ceara bani de botez, cununie si inmormantare?

Se stingea samanta de scandal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.01.2013, 12:14:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

de ce statul roman nu impoziteaza banii primiti de-a moaca de acesti pastori penticostali sau adventisti???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2013, 12:17:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Laic vorbind, nu mi se pare normala impozitarea cultelor religioase asa cum nici veniturile ONG -urilor din cate stiu, nu sunt impozitate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2013, 19:25:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de exemplu, dumneata sunt convins, primesti bani de pomana (ca nu pari genul care sa muncesti cinstit),
Profetel, iar iti proliferezi frustrarile la adresa penticostalilor?
Te-oi fi facut si psiholog. In mod normal am o problema in a ataca persoane si nu idei, doar ca tu esti exagerat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2013, 19:52:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Laic vorbind, nu mi se pare normala impozitarea cultelor religioase asa cum nici veniturile ONG -urilor din cate stiu, nu sunt impozitate.
FOARTE RAU...deaorece prin ONG-uri se spala bani
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2013, 20:08:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
FOARTE RAU...deaorece prin ONG-uri se spala bani
Corect. Dar hai sa nu facem o lege adaptata la un sistem prost, ci sa corectam sistemul. Exista alte modalitati prin care ONG-urile ar putea fi verificate. Daca servesc scopului cu care au fost infiintate merg inainte, daca nu cineva trebuie tras la raspundere.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2013, 22:25:30
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Să zâmbești unui om care este supărat; să vizitezi, chiar și pentru puțin timp, pe cineva care este singur; să oferi adăpost sub umbrela ta cuiva aflat în ploaie; să citești ceva unui orb; aceste acțiuni și multe altele pot părea mărunte, dar astfel noi putem să dăm iubirii noastre pentru Dumnezeu o formă concretă."

citat din Maica Tereza
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2013, 23:33:38
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Am convingerea ca Dumnezeu se bucura atunci cand ajuti nevoiasii. Cand dai un banut saracului de fapt il dai Domnului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2013, 16:46:55
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Sa-ti spun ce am facut eu.

Initial dadeam ocazional dupa cum simteam apoi am intrebat preotul si mi-a dat citeva adrese. S-au dovedit a fii persoane care preferau sa se descurce singure sau aveau un oarecare ajutor.M-am gindit ce sa fac si dupa o vreme am zis asa;

,,Doamne ai vazut ca vreau dar acum te rog sa-mi scoti in cale oameni care chiar au nevoie!,, Am spus de citeva ori si inainte de Craciun cu citeva zile mi-a scos.Intre timp a mai aparut cineva.Nu intru in amanunte(pt ca milostenia se face in ascuns) dar pot sa spun ca-i MULTUMESC!!!

Cu drag....
Reply With Quote
Răspunde