Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.06.2013, 00:44:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu dc unii cred ca singura metoda pentru a preveni afectiunile stomacului induse de unele medicamente, ar fi indopatul sau mai mult, chiar ar fi o metoda eficienta.

Pentru tratamentul pe termen lung cu diclofenac se dau medicamente cu efect protector gastro-intestinal.

In orice caz, nici un fel de indopat nu poate proteja stomacul asa cum o face postul negru, in care dupa primele 2-3 zile de post, stomacul intra in repaos cvasi-total, timp in care nu mai secreta acizi care pot irita un eventual ulcer si mai mult, are timp pentru refacere.

Hai sa o luam asa:

1. Ai un tratament care te predispune, printre altele nu mai putin grave, la cancer

2. Ai un tratament care te predispune la afectiuni grave ale ficatului, rinichilor, ataca stomacul si posibile efecte psihotice.

3. Ai postul negru, nu e usor, nu e o solutie sigura, dar singurul risc major ar fi sa pierzi 10-30kg (depinde de durata), greutate care o iei inapoi in cateva luni daca tii neaparat asta.

Si desigur, in prealabil poti renunta la carne si produsele de carne industriala, sa incerci sa inlocuiesti mancarea preparata termic cu cea mai putin procesata, etc.

Acum..tu hotarasti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.06.2013, 00:56:06
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu dc unii cred ca singura metoda pentru a preveni afectiunile stomacului induse de unele medicamente, ar fi indopatul sau mai mult, chiar ar fi o metoda eficienta.

Pentru tratamentul pe termen lung cu diclofenac se dau medicamente cu efect protector gastro-intestinal.

.
-da iau in fiecare zi omez,omeran,omeprazol pt protectia stomacului,medicamente antiacide
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.06.2013, 01:01:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci poti lua medicamentatia si tine post negru.

Pe parcurs cred ca ai putea chiar renunta la protectoarele gastro-intestinale, dupa 2-3 zile de post negru, practic stomacul nu mai produce cine stie ce acid (decat eventual daca iti sta gandul doar la mancare).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.06.2013, 03:04:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit o carte interesanta: "Universul plantelor", scrisa de Constantin Parvu.
http://www.formula-as.ro/2006/727/me...tin-parvu-7177

Pentru scepticii de serviciu:
Domnul Constantin Parvu este doctor in biologie, autor al celor mai complexe si complete lucrari despre plante si despre fitoterapie aparute la noi in tara: "Universul Plantelor" - o lucrare de referinta in domeniu, aparuta in 1993, si "Enciclopedia Plantelor" - peste 3000 de pagini despre plantele romanesti, cuprinse in patru volume recent publicate. Pentru prima dintre aceste lucrari, a fost nominalizat in Marea Britanie, printre cei 500 cei mai buni oameni de stiinta din lume, iar la Paris, la targul de carte, a primit Premiul I la sectiunea de specialitate. Domnia sa a strans vreme de zeci de ani retete populare de vindecare din toata tara, pe care ulterior le-a corelat cu datele stiintifice, rezultatul fiind un impresionant tezaur de cunostinte, in domeniul fitoterapiei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.06.2013, 05:29:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-da iau in fiecare zi omez,omeran,omeprazol pt protectia stomacului,medicamente antiacide
Postul nu numai că detoxifiază, dar și autovindecă. Meditează bine la ideea asta și citește pe net orice găsești ca să verifici dacă e așa sau nu.

Am căutat în engleză și am mai găsit materiale despre tratamentul oaselor prin post negru (cu apă). Osul e compus din țesuturi vii care se pot reface / repara / regenera dacă organismului i se permite asta, în stare de ketoză.

http://www.soilandhealth.org/02/0201...020127.ch8.htm

Dacă vrei să citești capitolele dinainte, înlocuiește ch8 cu ch1 șamd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.06.2013, 09:06:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-da iau in fiecare zi omez,omeran,omeprazol pt protectia stomacului,medicamente antiacide
Mare atenție și cu astea, pentru că pe termen lung au niște efecte adverse importante (am fost avertizat de o doctoriță), deși văd că în prospect nu sunt trecute. Nu știu în ce constau.
Dumnezeu să te ajute în dureri și să te vindece!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.06.2013, 12:07:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Atentie mare la ceea ce afirmati pe un forum.

Postul negru nu se poate tine asa, de capul nostru. "Hai ca nu mai mananc si ma tratez de nu stiu ce boala."

Mai intai trebuie vazuta starea de sanatate, pentru ca el poate face mai rau in unele cazuri.
Trebuie urmarit de un medic.
Am vazut un documentar in care aratau efectele pozitive dar si cele negative/riscurile postului.
Aici oamenii sunt internati si supravegheati de medic pentru cure din astea.
La fel se intampla si la cei care tin greva foamei.
O familie a tinut asa un post sever. A fost prezentata in documentar. Fiecare a putut sa tina o anumita perioada de timp. Consumau lichide insa.
Au avut activitatile cotidiene.
Parintii si fata mai mare lucrau in firma familiara (industria alimentara, deci lucrau cu alimente direct).
Copii familiei nu au putut sa mai invete si au devenit foarte irascibili. Au trebuit sa intrerupa. Apoi si mama.
Tatal a tinut mai mult timp. Dar a fost urmarit medical. Psihicul a avut de suferit, puterea de munca a scazut tot mai mult.

Pentru postul negru trebuie sa ai posibilitate de repaos si liniste.
Altfel nu rezisti si nici nu va avea efectul scontat (nici duhovnicesc, si nici medical). Trebuie sa fii izolat de lume. Fara stres, fara efort.

Iisus s-a retras in pustie, singur. A stat si a meditat. Nu stiu daca a baut apa. Dar nu a muncit in fabrica, la birou, pe camp, nu a avut zeci de stresuri pe cap, nu a avut familie si copii.

Nu stiu daca este adevarat ca stomacul nu mai lucreaza in timpul acestui post.
Organismul nu se poate opri din functionat decat in cazul comei. Acolo anumite functii se opresc pentru ca este oprit in primul rand creierul (adica i se reduce activitatea).

Gastrita, hiperaciditatea se datoreaza in mare parte nu mancarii, ci stresului si ne-mancarii.
Tot timpul se spune: daca nu mananci te imbolnavesti de stomac. El va secreta acid si se va freca in gol. Am simitit-o de fapt si eu pe pielea/stomacul mea/meu.
Ca sa nu mai secrete de loc si sa fie in repaos permanent, ar trebui sa fie oprit butonul de la creier.

Daca era asa de simplu, era facut omul de la inceput sa nu manance nimic.
Si omul ar fi aratat dupa unii credinciosi cam asa: fara stomac/aparat digestiv, fara simturi, fara organe genitale si cu un creier foarte redus (doar functii de baza).

Intrebare: voi cum considerati postul negru? Se consuma lichide sau nu?
Ca de fapt alea tot prin stomac se duc...
Prin definitie postul negru inseamna si fara lichide...Asa ca atentie.

Si atentie mare la alta prostie: medicamente pe stomacul gol nu se iau!!!! Post negru cu medicamente...cred ca vi s-a urat cu binele!!! Adica se iau unele inainte de masa, dar numai medicamente fara mancat zile intregi?

Si lipsa hranei inseamna automat si oprirea altor functii din organism, caci nimic nu fuctioneaza fara hrana: tot tractul digestiv, rinichi si aparat renal, etc.
Prin hrana aducem organismului substantele necesare existentei: pentru oase, muschi, inima, creier, ficat, glande, etc.

Revenind la subiectul initial:
Farmacistul are un rol foarte important in societate.
El ar trebui sa conlucreze cu medicul.
Da, inainte vreme se preparau multe medicamente pentru nevoi individuale.
Acum nu stiu daca se mai practica.

Farmacistul este in masura sa dea si anumite sfaturi medicale si sa ajute in urgente.
Si de fapt in farmacie trebuie sa se gaseasaca si preparate naturiste. Si chiar sunt: medicamente pe baza de plante, ceaiuri.
Chiar stiu ca de curand s-a emis o noua lege care mai ingradeste plafarele in avantajul farmaciilor (adica se vand aici mare parte din naturiste).

Vorbim aici despre farmacistul din farmacie, pentru ca exista si cel din industria farmaceutica, cel care prepara in fabrica medicamentele.
Si acolo este un pic mai sensibila treaba. Eu stiu ca de fapt conflictul major este cu industria farmaceutica si nu cu farmacistul din farmacie.

P.S. Curele de detoxifiere (cred ca de fapt la alea va referiti voi) presupun o alimentare numai pe baza de hrana lichida: supe de zarzavat, ceaiuri, compoturi, sucuri de fructe. Asta este altceva, organismul este totusi harnit.
Dar si aici trebuie avut grija, inclusiv la stomac.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.06.2013, 12:46:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atentie mare la ceea ce afirmati pe un forum.

Postul negru nu se poate tine asa, de capul nostru. "Hai ca nu mai mananc si ma tratez de nu stiu ce boala."

Mai intai trebuie vazuta starea de sanatate, pentru ca el poate face mai rau in unele cazuri.
Trebuie urmarit de un medic.
Am vazut un documentar in care aratau efectele pozitive dar si cele negative/riscurile postului.
Aici oamenii sunt internati si supravegheati de medic pentru cure din astea.
La fel se intampla si la cei care tin greva foamei.
O familie a tinut asa un post sever. A fost prezentata in documentar. Fiecare a putut sa tina o anumita perioada de timp. Consumau lichide insa.
Au avut activitatile cotidiene.
Parintii si fata mai mare lucrau in firma familiara (industria alimentara, deci lucrau cu alimente direct).
Copii familiei nu au putut sa mai invete si au devenit foarte irascibili. Au trebuit sa intrerupa. Apoi si mama.
Tatal a tinut mai mult timp. Dar a fost urmarit medical. Psihicul a avut de suferit, puterea de munca a scazut tot mai mult.

Pentru postul negru trebuie sa ai posibilitate de repaos si liniste.
Altfel nu rezisti si nici nu va avea efectul scontat (nici duhovnicesc, si nici medical). Trebuie sa fii izolat de lume. Fara stres, fara efort.

Iisus s-a retras in pustie, singur. A stat si a meditat. Nu stiu daca a baut apa. Dar nu a muncit in fabrica, la birou, pe camp, nu a avut zeci de stresuri pe cap, nu a avut familie si copii.

Nu stiu daca este adevarat ca stomacul nu mai lucreaza in timpul acestui post.
Organismul nu se poate opri din functionat decat in cazul comei. Acolo anumite functii se opresc pentru ca este oprit in primul rand creierul (adica i se reduce activitatea).

Gastrita, hiperaciditatea se datoreaza in mare parte nu mancarii, ci stresului si ne-mancarii.

Tot timpul se spune: daca nu mananci te imbolnavesti de stomac. El va secreta acid si se va freca in gol. Am simitit-o de fapt si eu pe pielea/stomacul mea/meu.
Ca sa nu mai secrete de loc si sa fie in repaos permanent, ar trebui sa fie oprit butonul de la creier.

Daca era asa de simplu, era facut omul de la inceput sa nu manance nimic.
Si omul ar fi aratat dupa unii credinciosi cam asa: fara stomac/aparat digestiv, fara simturi, fara organe genitale si cu un creier foarte redus (doar functii de baza).

Intrebare: voi cum considerati postul negru? Se consuma lichide sau nu?
Ca de fapt alea tot prin stomac se duc...
Prin definitie postul negru inseamna si fara lichide...Asa ca atentie.

Si atentie mare la alta prostie: medicamente pe stomacul gol nu se iau!!!! Post negru cu medicamente...cred ca vi s-a urat cu binele!!! Adica se iau unele inainte de masa, dar numai medicamente fara mancat zile intregi?

Si lipsa hranei inseamna automat si oprirea altor functii din organism, caci nimic nu fuctioneaza fara hrana: tot tractul digestiv, rinichi si aparat renal, etc.
Prin hrana aducem organismului substantele necesare existentei: pentru oase, muschi, inima, creier, ficat, glande, etc.


P.S. Curele de detoxifiere (cred ca de fapt la alea va referiti voi) presupun o alimentare numai pe baza de hrana lichida: supe de zarzavat, ceaiuri, compoturi, sucuri de fructe. Asta este altceva, organismul este totusi harnit.
Dar si aici trebuie avut grija, inclusiv la stomac.
-in sfarsit un raspuns normal sunt unii mai ales AlinB care parca sunt sau rau intentionati sau nu gandesc,pai cum sa nu mananci nimic si sa iei si medicamente si sa fii si bolnav cu stomacul,e o aberatie totala
-toata lumea stie si bunica-mea cu 4 clase ca daca ai gastrita trebuie sa mananci
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.06.2013, 18:01:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nici eu nu văd bună ideea de a nu mînca deloc și de a lua medicamente. Dacă mănînci ceva înseamnă că tubul digestiv trebuie să digere acel ceva și poate că nu-și oprește funcțiile pentru a face trecerea la celălalt tip de metabolism care presupune intrarea în stare de ketoză, consumînd doar grăsimile proprii (cetonele).

Dacă se bea numai apă [distilată], atunci după trei zile foamea dispare. Atunci metabolismul se schimbă, creierul înțelegînd că nu mai este mîncare și trece pe rezervele proprii. Stomacul nu va mai secreta sucurile obișnuite, întreg tubul digestiv va avea de procesat doar apa.

Este știut că în timpul ketozei, pe lîngă detoxifiere, corpul are răgaz să se ocupe de reparații acolo unde este nevoie, indiferent că e vorba de stomac, ficat, rinichi sau oase. Vorbim aici despre știință, nu despre părerea mea sau a altcuiva. Mulți oameni s-au tratat așa de boli din cele mai diverse, chiar și de anumite forme de cancer.

Este drept că e indicată prezența unui expert supraveghetor sau chiar internarea în clinici specializate, însă e foarte scump. Românul obișnuit nu are bani de așa ceva, însă am auzit de colega unui prieten care a plătit bani grei pentru o săptămînă la un sanatoriu de genul ăsta din Turcia, în care nu a mîncat și i s-au făcut niște analize.

Apoi vreau să-l văd pe acel medic care în primul rînd a auzit de vindecarea prin post și apoi să aibă curajul de a trimite un pacient la o astfel de clinică.

E bine de știut că nu vorbim numai din cărți sau din documentare, ci am experimentat metoda cu rezultate pozitive. Sîntem convinși că postul e un mod miraculos și simplu de a da voie organismului să se autovindece și să se curețe de otrăvuri. Da, trebuie să te documentezi înainte și să nu-ți fie teamă că vei muri de foame sau că stomacul își va roade pereții... :)

Am văzut un tip slăbuț care postit 40 de zile, sub supraveghere. A slăbit de la 60kg la 50kg în 10 zile și apoi nu a mai pierdut din greutate. Dacă el a putut face asta, atunci oricine poate. Dar nu e nevoie sa bați recorduri, ci e nevoie de timp și răbdare și de sesiuni periodice de relativ scurtă durată - vedeți exemplul din cartea lui Bragg.

Toate astea împreună cu rugăciunea particulară și a Bisericii pot face minuni.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.06.2013, 00:34:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Autorul cartii "Hrana vie", Ernst Gunther, aminteste in cartea sa despre un barbat, care suferea cu coloana, avand un inceput de cocoasa. Acesta a tinut post negru, dar nu asa cum credem unii dintre noi, ci a alternat perioadele de post tot mai lungi, cu perioade in care revenea la alimentatia obisnuita. A ajuns sa tina in final 60 zile de post negru, in care bea numai apa de legume. Nu a vazut nici o imbunatatire. A revenit la mancare si dupa o perioada a observat ca se produc schimbarile mult asteptate. Cu timpul spatele i s-a indreptat, iar dupa 20 ani, la varsta la care l-a cunoscut autorul era drept ca bradul.
Reply With Quote
Răspunde