Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2010, 00:41:37
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Thumbs down Tatuaje !!!

Nush' sigur,dar parca am intalnit undeva prin biblie niste pasaje,cum ca nimeni insemnat nu va intra in imparatia cerurilor...sau ceva de genul...voi ce credeti?nu e o piedica la usa raiului un tatuaj(nu conteaza tipul..ca e ingeras sau tribal sau un drac)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2010, 00:44:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=tatuaj
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2010, 00:47:06
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

Desigur ca este pacat sa ai tatuaj ! Acest lucru vine de la diavol ! Este adevarat si versetul dat de tine in care se precizeaza clar ca cei insemnati nu vor intra in Imparatia cerurilor... insemnati nu neaparat cu tatuaje, este vorba si de cipuri si poate multe altele !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2010, 01:43:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Toate insemnele corporale; tatuaje, inele in nas si cercei in limba, in sprinceana si in buric si restul de bazaconii nu afecteaza mintuirea sufletului cu absolut nimic. Astea toate tin de moda si sunt prostii trecatoare in capul plin de prostii al oamenilor.

Daca tatuarea ar fi FOST LA MODA in timpul Sf Parinti fiti siguri ca acum am fi vazut foarte multe moaste tatuate, facatoare de minuni!

Inima nu poate fi tatuata!....> de acolo Dumnezeu citeste cartea vietii, nu din pielea vopsita

ATENTIE!
Nu trageti concluzii PRIPITE cind vedeti tatuaje si alte prostii in oameni..ca s-ar putea mai tirziu sa aveti surprize sa constatati citeodata ca acei oameni sunt mai imbunatatiti!

Last edited by andreicozia; 16.02.2010 at 01:45:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2010, 01:54:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Toate insemnele corporale; tatuaje, inele in nas si cercei in limba, in sprinceana si in buric si restul de bazaconii nu afecteaza mintuirea sufletului cu absolut nimic. Astea toate tin de moda si sunt prostii trecatoare in capul plin de prostii al oamenilor.

Daca tatuarea ar fi FOST LA MODA in timpul Sf Parinti fiti siguri ca acum am fi vazut foarte multe moaste tatuate, facatoare de minuni!

Inima nu poate fi tatuata!....> de acolo Dumnezeu citeste cartea vietii, nu din pielea vopsita

ATENTIE!
Nu trageti concluzii PRIPITE cind vedeti tatuaje si alte prostii in oameni..ca s-ar putea mai tirziu sa aveti surprize sa constatati citeodata ca acei oameni sunt mai imbunatatiti!
Poate ca nu iti pierzi neaparat mantuirea din cauza tatuajelor, dar un lucru e cert....nu e prostie trecatoare, ci destul de permanenta....

Mie mi se pare chiar o mare prostie, si nu m-as fi tatuat niciodata...avand in vedere ca s-ar fi putut ca anul urmator sa nu imi placa tatuajul...sa vreau altul, sau deloc ....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2010, 02:38:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Poate ca nu iti pierzi neaparat mantuirea din cauza tatuajelor, dar un lucru e cert....nu e prostie trecatoare, ci destul de permanenta....

....
...vrei sa zici ca efectul unei scapari poate trecatoare, intradevar ramine, si cel mai hilar aspect este sa vezi IN CURIND mosi si babute tatuate cu traistele in miini stind la coada la pepeni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2010, 11:38:14
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Am pus threadul pentru ca am tatuat pe spate un inger....si imi pare rau imens, de faptul ca m-am tatuat...nu de modelul ales :D .....
Mi-a dat Anna21 un link catre un thread ce fusese despre tatuaje si am mai citit acolo cateva pareri...intradevar,il consider un pacat al tineretiii,unde nu numai ca nu eram cat de cat apropiat de Dumnezeu...ci nici nu mai stiam de El nimic...
Daca v-as explica cum eram la 20 ani(cand mi-am facut tatuajul) si cum sunt acum(multumesc lui Dumnezeu) v-ati cruci...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2010, 12:00:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Nush' sigur,dar parca am intalnit undeva prin biblie niste pasaje,cum ca nimeni insemnat nu va intra in imparatia cerurilor...sau ceva de genul...voi ce credeti?nu e o piedica la usa raiului un tatuaj(nu conteaza tipul..ca e ingeras sau tribal sau un drac)?
Tatuajul, la o privire retrospectiva mai atenta, ca si in cazul tau, bodo, ajunge sa ni se para intr-adevar de prisos, un act la care am recurs din teribilism sau mai stiu eu ce motive. Spun asta, deoarece nu cred exista un motiv profund, pentru care sa ne insemnam trupul, cu o imagine, fie ea chiar si din sfera religiei.

Pasajul biblic, de care amintesti, nu cred ca face referire la tatuaje, nu trebuie sa-l intelegem ad-litteram. Daca avem pocainta curata, Dumnezeu va cauta mereu la ceea ce suntem, nu la ce am fost.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2010, 12:52:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...vrei sa zici ca efectul unei scapari poate trecatoare, intradevar ramine, si cel mai hilar aspect este sa vezi IN CURIND mosi si babute tatuate cu traistele in miini stind la coada la pepeni.
Exact, oricum pana si gandul de a te tatua nu poate veni oricui...spune muuuulte, or fi ele trecatoare...dar dupa cum am zis, in acelasi timp si permanente...

Haha, da...pai am vazut dintotdeauna barbati tranformati in mosi...cu sirene tatuate pe brate, nume si alte asemenea...dar mi se pareau de joasa speta...acest lucru spunea multe despre ei din start.

Babute cu plasa de rafie, tatuate si stand la coada la pepeni inca nu mi-a fost dat sa vad...dar cred ca ar fi si maaaaai
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2010, 13:44:01
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Scrie clar in VT (din memorie): "sa nu-ti impungi trupul" - adica sa nu-ti faci tatuaje. Deci tatuajul este in primul rand o neascultare! De acolo vine pacatul. Si sexul cu perversiuni este tot "o nebuneala de moment" dar raspunzi pentru el dincolo! Scuzele astea cu "nebuneala de moment" se pare ca nu prea au trecere la Dumnezeu!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre tatuaje, piercinguri,etc/ nume Generalitati 131 04.12.2016 02:22:40
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10