Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.04.2010, 01:08:17
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
@
1) Dumnezeu spune "David" referindu-se la Mesia care e din semintia lui David.
2) Templul este Casa lui Dumnezeu. La asta se refera expresiile "My tabernacle" si"my sanctuary".
3) a se observa ca pina si Mesia este numit "my servant" si nu fiu sau alte inventii ad-hoc.
Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
@
Iar robul Meu David va fi rege peste ei și păstorul lor al tuturor, și ei se vor purta după cum cer poruncile Mele și legile Mele le vor păzi și le vor împlini.
-
Vor locui țara pe care am dat-o Eu robului Meu Iacov, unde au trăit părinții lor; acolo vor locui ei și copiii lor în veci; iar robul Meu David va fi peste ei rege în veac.
-
Voi încheia cu ei un legământ al păcii, legământ veșnic voi avea cu ei. Voi pune rânduială la ei, îi voi înmulți și voi așeza în mijlocul lor locașul Meu pe veci.
-
Fi-va locașul Meu la ei și voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.
-
Atunci vor ști popoarele că Eu sunt Domnul Care sfințește pe Israel, când locașul Meu va fi veșnic în mijlocul lor"
Intrebare: care este Locasul lui Dumnezeu? Nu poate fi un Templu din piatra, pentru ca Dumnezeu a spus prin proorocul Natan ca nu locuieste in case facute de maini omenesti. Iar in pasajele din Iezechiel e evident ca este vorba de Dumnezeu si nu de Mesia.
Ia uite ce scrie in cartea a II-a a Regilor, capitolul 7:
1. Pe când regele trăia în casa sa și-l liniștise Domnul dinspre toți vrăjmașii săi de primprejur,
2. A zis regele către proorocul Natan: "Iată, eu locuiesc în casă de cedru, iar chivotul Domnului stă în cort".
3. "Tot ce ai la inimă, a zis Natan către rege, mergi și fă, căci Domnul este cu tine!"
4. Și chiar în noaptea aceea a fost cuvântul Domnului către Natan, zicând:
5. "Mergi și spune robului Meu David: Așa grăiește Domnul: Tu oare ai să-Mi zidești casă pentru locuința Mea,
6. Când Eu n-am locuit în casă din timpul în care am scos pe fiii lui Israel din Egipt și până astăzi, ci am trecut din cort în cort?
7. Pe oriunde am umblat cu toți fiii lui Israel, am spus Eu, oare, măcar o vorbă cuiva din seminții, căruia i-am încredințat să păstorească poporul Meu Israel și am zis Eu oare: Pentru ce nu-Mi faceți casă de cedru?

sau Isaia 66:

1. Așa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu și pământul așternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veți zidi voi și ce loc de odihnă pentru Mine?"

Iar cu reconstruirea Templului tot nu m-am lamurit. Unde scrie ca Mesia va reconstrui Templul?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.04.2010, 01:16:28
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu am judecat pe nimeni, am dat un sfat la umilinta, am simtit nevoia asta. Si da, dreptatea este la Dumnezeu !

Sa ma iertati daca am ratacit...

Cristos a Inviat, zoridezi !

Paste Fericit, ben_gal !
Adevarat a inviat !
Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Paste Fericit, eodor nastasa !
Paste fericit si tie! Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si credinta
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.04.2010, 02:14:41
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Iar cu reconstruirea Templului tot nu m-am lamurit. Unde scrie ca Mesia va reconstrui Templul?
Toata ziulica tot tai copaci uscati si esti obosit.
Sfatul meu e sa te duci la culcare.
Casa de piatra iti uram.
Pat si perna tot asa.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.04.2010, 09:06:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Mi-am adus aminte ca si Regele Saul era si el un "uns" si David, prigonit de rege, nu a vrut sa-l ucida, desi a putut-o face de citeva ori.
Deci a fi "uns" nu este suficient.
Unul din sarcinile lui Mesia este reconstruirea Templului de la Ierusalim.
Atunci cind Iisus a venit Templul exista deja.
Acum cladirea este distrusa si-L asteptam pe Mesia ca s-o reconstruiasca. Intre timp nu avem voie sa urcam la locul unde a fost si ne rugam la gardul care l-a imprejmuit, numit Zidul Plingerii. Acest zid este facut din blocuri de piatra dura in greutate de 300 de tone [cam 200 de metri cub] si se inalta la inaltimea de 18m, alti 15m fiind temelia. Nu prea stim cum au fost aduse si asezate pietrele aceste dar stim de unde - o pestera [de fapt, cariera artificiala] numita Grota lui Zedechia, aflata in partea de nord a vechiului oras. Se pare ca de acolo au fost aduse si pietrele primului Templu. Pestera aceasta ajungea cindva la Marea Moarta si legenda spune ca Regele Zedechia si-a cautat prin ea scaparea din miinile babilionenilor, dar a fost prins la iesire.
Probabil acea "spartura in zcetate de care vorbeste proorocul Ieremia si cartea 4 Regi .

Multumesc, domnule ben gal. Gasesc raspunsurile dvs foarte folositoare. Posibil sa revin cu alte intrebari.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.04.2010, 12:17:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Toata ziulica tot tai copaci uscati si esti obosit.
Sfatul meu e sa te duci la culcare.
Casa de piatra iti uram.
Pat si perna tot asa.
Ti-a sarit tandara? Vezi sa nu te țandaresti prea tare, ca poate ai sa ramai fara crengi

18. Deci zicea: Cu ce este asemenea împărăția lui Dumnezeu și cu ce o voi asemăna?
19. Asemenea este grăuntelui de muștar pe care, luându-l, un om l-a aruncat în grădina sa, și sa, și a crescut și s-a făcut copac, iar păsările cerului s-au sălășluit în ramurile lui. (Luca 13)

Si e frumos mai ben_gal ca dupa ce ti se face urare tu sa raspunzi cu o urâre?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.04.2010, 12:48:40
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul

Si e frumos mai ben_gal ca dupa ce ti se face urare tu sa raspunzi cu o urâre?
Domnul Ben_Gal, Conte, m-a rugat sa va transmit ca ar fi bine sa-l cautati dupa colt dupa Boboteaza.

Secretara
Benga.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.04.2010, 12:58:17
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Domnul Ben_Gal, Conte, m-a rugat sa va transmit ca ar fi bine sa-l cautati dupa colt dupa Boboteaza.

Secretara
Benga.
Bine tzandarica, nu te mai deranja... m-am convins de imaginatiile tale.
Salutari din cocioaba ! :D

Last edited by zoridezi; 04.04.2010 at 13:01:21.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.04.2010, 23:34:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Litera omoara ,duhul da viata

Cred ca se judeca prea literal mesajul Bibliei,si de aceea capata atata importanta care e traducerea corecta.
Evreii cred ca Mesaia va recladi templul,atunci cand va veni.
Crestinii insa cred ca a si recladit acest templu,si ca acest templu a fost chiar Trupul Sau.
Ce este mai important?O cladire de piatra,chiar si impresionanta,in care Domnul e slavit?Sau insusi Trupul lui Dumnezeu facut om?
Evreii si pe vremea lui Iisus,cand El spunea ca 'va recladi templul in 3 zile',au crezut ca se refera la templul ca si constructie.Dar El se referea la un templu mult mai mare,anume Trupul Sau,care dupa 3 zile ,a Inviat.Si care a adus astfel speranta invierii tuturor oamenilor.

Si mai spun evreii ca Mesia nu moare,si chiar faptul ca Iisus a reinviat apoi,il descalifica ca fiind Mesia
La fel au facut si cand Iisus a fost rastignit.Au vrut sa verifice daca este un om muritor ca si ei,desi minunile care El le facuse Il adevereau ca nu este un om obisnuit.Iar Iisus ce face?El care a facut atatea minuni ,nu putea sa se apere oare de cei ce L-au rasitgnit?Ba da.Dar nu a vrut.A vrut sa moara ,pentru a invia,si a da oamenilor o speranta mult mai mare decat cea asteptata de evrei,anume invingerea mortii,care de la Adam stapaneste pe om.
Deci desi acest Iisus nu este Mesia evreilor,totusi El este Mesia popoarelor.Caci popoarele aceasta veste asteptau: vestea iubirii ca lege universala,si vestea anularii mortii.

Respect foarte mult poporul evreu,chiar daca ei interpreteaza altfel pe Iisus ,ca profet.Caci prin ei ,am cunoscut noi pe Mesia. Pentru ei Mesia probabil e un om,pentru noi ,Acel Mesia trebuie sa fie insusi Dumnezeu ,facut om.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.04.2010, 01:12:18
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca se judeca prea literal mesajul Bibliei,si de aceea capata atata importanta care e traducerea corecta.
Evreii cred ca Mesaia va recladi templul,atunci cand va veni.
Crestinii insa cred ca a si recladit acest templu,si ca acest templu a fost chiar Trupul Sau.
Ce este mai important?O cladire de piatra,chiar si impresionanta,in care Domnul e slavit?Sau insusi Trupul lui Dumnezeu facut om?
Evreii si pe vremea lui Iisus,cand El spunea ca 'va recladi templul in 3 zile',au crezut ca se refera la templul ca si constructie.Dar El se referea la un templu mult mai mare,anume Trupul Sau,care dupa 3 zile ,a Inviat.Si care a adus astfel speranta invierii tuturor oamenilor.

Si mai spun evreii ca Mesia nu moare,si chiar faptul ca Iisus a reinviat apoi,il descalifica ca fiind Mesia
La fel au facut si cand Iisus a fost rastignit.Au vrut sa verifice daca este un om muritor ca si ei,desi minunile care El le facuse Il adevereau ca nu este un om obisnuit.Iar Iisus ce face?El care a facut atatea minuni ,nu putea sa se apere oare de cei ce L-au rasitgnit?Ba da.Dar nu a vrut.A vrut sa moara ,pentru a invia,si a da oamenilor o speranta mult mai mare decat cea asteptata de evrei,anume invingerea mortii,care de la Adam stapaneste pe om.
Deci desi acest Iisus nu este Mesia evreilor,totusi El este Mesia popoarelor.Caci popoarele aceasta veste asteptau: vestea iubirii ca lege universala,si vestea anularii mortii.

Respect foarte mult poporul evreu,chiar daca ei interpreteaza altfel pe Iisus ,ca profet.Caci prin ei ,am cunoscut noi pe Mesia. Pentru ei Mesia probabil e un om,pentru noi ,Acel Mesia trebuie sa fie insusi Dumnezeu ,facut om.
Templul este Casa Domnului.
Daca Iisus e Dumnezeu, atunci El nu poate fi si casa Sa.
Uite cum e. Iisus a trecut neobservat dpdv al evreilor, caci nici rabin nu putea fi - era holtei si conditia pt. a capata titlul de rabin, este ca respectivul sa aibe nevasta. In afara de asta mai erau doua probleme.
Nu putea fi considerat proroc nimeni dupa Maleahi.
Mesia va veni atunci cind Templul va fi ruina si nu era.
"Au vrut sa verifice daca este un om muritor "
Eu cred ca evreii n-au vrut nimic.
Noi nu interpretam altfel pe Mesia. Noi nu-L interpretam deloc.
La urma urmelor noi am adus monoteismul. De ce invataceii crestini vor sa ne dicteze ce si cum?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.04.2010, 03:49:50
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
La urma urmelor noi am adus monoteismul. De ce invataceii crestini vor sa ne dicteze ce si cum?
O mica precizare, stramosii nostri, adica dacii, erau moneteisti...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21