Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.04.2010, 18:21:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului? Doar stim ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, nu? Si totusi sunt multe cazuri in care multi oameni sunt luati din start cu probleme, cu sminteli si se netrebnicesc, nu mai au deloc credinta. De ce vrea Dumnezeu sa dea ispite spre sminteala si nu spre indreptare? Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?

Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
Daca Dumnezeu ingaduie sa fim ispititi, asta nu inseamna ca ingaduie sa fim ispititi peste puterea noastra de a inlatura ispita. Faptul ca unii nu ies biruitori din aceasta lupta cu ispitele nu se datoreaza lui Dumnezeu, ci noua pentru ca refuzam sa ne unim cu Dumnezeu. Asadar, ispitele nu sunt spre nimicirea omului, ci spre intarirea lui in bine.

Daca omul o ia pe o carare gresita, asta nu se datoreaza lui Dumnezeu, ci libertatii cu care este inzestrat omul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2010, 23:39:12
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit My famous last words

M-am tot gandit in ultima vreme la celebrele cuvinte ,,Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).Trebuie sa recunosc ca asa ceva este greu de aplicat in ziua de astazi dar oare de ce? Departe de mine gandul de a incepe acum un rechizitoriu la adresa sistemului de invatamint pe stil ,,Bologna"(promit cu alta ocazie)dar dupa cum puteti observa>suntem imbibati cu mesaje subliminale(sau directe)de tipul:,,crezi in tine",,Invinge.Reuseste!",,Depaseste-ti limitele cu orice pret",sau ,,Get Rich or Die Tryin" pe sistemu ,,Think big"(vezi in linkul de mai jos)
http://www.venkatarangan.com/blog/co...dKickAss_2.jpg
Intr-o societate consumista un asemenea mesaj social pe stil ,,banzai"este absolut ,,logic" dar oare este si normal?Chiar ne ajuta?Oare ce relevanta mai au acele vorbe?De multe ori ajungem la concluzii precum in articolul de mai jos(citat de pe site)
http://www.crestinortodox.ro/credint...let-96416.html
__________________________________

Avand in vedere aceste aspecte am intrebat un amic ce crede despre citatul la care meditez(cam pretentios spus)de ceva vreme si mi-a spus asa:
,,Domnul a zis, în limba aramaică, „Ferice de cei săraci în mîndrie, căci a lor este Împărăția Cerurilor”.
Banuiesc ca pe acest forum sunt oameni mult mai priceputi decat subsemnatu care sa confirme sau nu cele scrise mai sus.
___________________________________

Sa revin>dupa ce am combinat toate aceste date am cautat un exemplu pentru a ilustra de ce cred ca eu ca acele cuvinte ale Mintuitorului sunt mai actuale ca oricand.Am ales un film(Avocatul Diavolului)si un actor genial(Al Pacino).Veti vedea mai jos 2 linkuri:

Cam asa ar arata pledoaria necuratului(convingatoare nu?)
http://www.youtube.com/watch?v=RGR4SFOimlk
Din pacate noi raspundes(des)cam asa
http://www.youtube.com/watch?v=Cv9zX...eature=related

Vanity is my favorite sin.Ar trebui sa meditam mai des,mai profund si cat mai sincer la vorbele Mantuitorului pt ca,multi dintre noi,cadem des in aceea capcana in care cazuse si tinarul avocat din film.Multi vor spune,,este fictiune".Yep dar asa cum spunea Denis de Rougemont(parca)>,,Cea mai mare smecherie a diavolului e sa ne convinga ca de fapt el
n-ar exista”.
O seara placuta
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2010, 00:16:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Necazurile sunt facute pentru a ne intari si curati,pentru a 'ne veni in fire'
Pe moment,poate ele ne pot duce catre deznadejde,catre dezamagire,si chiar ura fata de Dumnezeu.
Dar ,se misca ceva in sufletul nostru,sufletul e scos din vegetare,din amorteala,sufera,si doar prin haina suferintei,se intoarce smerit la Dumnezeu.
E o minune cum de fapt necazurile si incercarile duc de fapt la 'venirea in sine' a noastra,adeverind cuvantul ca fara suferinta si fara incercare,nu putem fi scosi din inertie.
Aceste necazuri ne arata ca,calea vietii nu e cea a placerii si a comoditatii,ci cea a pocaintei ,a chinului si luptei continue cu tine insuti.Si pentru un astfel de om,obisnuit in asprimea de sine,necazurile trebuie sa fie foarte mari ca sa il mai tulbure.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2010, 05:21:55
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pentru orice pacat exista iertare,deci cale de intoarcere spre Dumnezeu.
Ispitele nu sunt niciodata peste puterile omului,dar in ispite ne este incercata rabdarea si credinta.E posibil ca greutatile sa iti vina de la pacatele tale,sau sa vina de la parinti.
Insa tot ce face Dumnezeu este spre binele omului,dar noi cu judecatile noastre nu vedem acest lucru.
Tuturor crestinilor le este greu,toti au o cruce de dus,mai mare sau mai mica.
Gandeste-te la primii 300 de ani,cand erau nevoiti sa se ascunda ca sa poata sa se roage,si cum erau prinsi si torturati si ucisi!Oare nu-i iubea Dumnezeu? Dimpotriva,ei sunt printre cei mai mari sfinti ai crestinilor...
Gandeste-te la cei care au murit in inchisori,in timpul comunismului,fara nici o vina!Insa acum stralucesc in cer,ca nu au lepadat credinta,indiferent de greutatile pe care le-au intampinat.
Cauta sa te intaresti in credinta,sa ai rabdare,si vei vedea ca vei trece greutatile mai usor.
Cine are nadejde in Dumnezeu nu deznadajduieste.Stii cuvintele care i-au fost adresate Sfantului Siluan de catre Dumnezeu: Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!
Deci sfatul meu este sa te tii aproape de Biserica,sa te intaresti in credinta si sa nu denadajduiesti!
fara ironie intreb, dar de mult ma intereseaza cum i-a vb Domnul sf siluan? stii dc? ptr ca este visul meu sa vb Dzeu cu mine, daca o face eu oricum nu percep ...si stiu ca BUNUL DZEU vb dar n-am inteles niciodata cum? prin telepatie, face=to-face??? poate ma lumineaza si pe mine cineva

Last edited by annajanette; 28.04.2010 at 05:24:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2010, 05:38:46
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
M-am tot gandit in ultima vreme la celebrele cuvinte ,,Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).Trebuie sa recunosc ca asa ceva este greu de aplicat in ziua de astazi dar oare de ce? Departe de mine gandul de a incepe acum un rechizitoriu la adresa sistemului de invatamint pe stil ,,Bologna"(promit cu alta ocazie)dar dupa cum puteti observa>suntem imbibati cu mesaje subliminale(sau directe)de tipul:,,crezi in tine",,Invinge.Reuseste!",,Depaseste-ti limitele cu orice pret",sau ,,Get Rich or Die Tryin" pe sistemu ,,Think big"(vezi in linkul de mai jos)
http://www.venkatarangan.com/blog/co...dKickAss_2.jpg
Intr-o societate consumista un asemenea mesaj social pe stil ,,banzai"este absolut ,,logic" dar oare este si normal?Chiar ne ajuta?Oare ce relevanta mai au acele vorbe?De multe ori ajungem la concluzii precum in articolul de mai jos(citat de pe site)
http://www.crestinortodox.ro/credint...let-96416.html
__________________________________

Avand in vedere aceste aspecte am intrebat un amic ce crede despre citatul la care meditez(cam pretentios spus)de ceva vreme si mi-a spus asa:
,,Domnul a zis, în limba aramaică, „Ferice de cei săraci în mîndrie, căci a lor este Împărăția Cerurilor”.
Banuiesc ca pe acest forum sunt oameni mult mai priceputi decat subsemnatu care sa confirme sau nu cele scrise mai sus.
___________________________________

Sa revin>dupa ce am combinat toate aceste date am cautat un exemplu pentru a ilustra de ce cred ca eu ca acele cuvinte ale Mintuitorului sunt mai actuale ca oricand.Am ales un film(Avocatul Diavolului)si un actor genial(Al Pacino).Veti vedea mai jos 2 linkuri:

Cam asa ar arata pledoaria necuratului(convingatoare nu?)
http://www.youtube.com/watch?v=RGR4SFOimlk
Din pacate noi raspundes(des)cam asa
http://www.youtube.com/watch?v=Cv9zX...eature=related

Vanity is my favorite sin.Ar trebui sa meditam mai des,mai profund si cat mai sincer la vorbele Mantuitorului pt ca,multi dintre noi,cadem des in aceea capcana in care cazuse si tinarul avocat din film.Multi vor spune,,este fictiune".Yep dar asa cum spunea Denis de Rougemont(parca)>,,Cea mai mare smecherie a diavolului e sa ne convinga ca de fapt el
n-ar exista”.
O seara placuta
f adevarat spus si mi-a placut faza ca vanity is my favorite sin:))))) super film a fost asta
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2010, 09:23:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
stiu ca BUNUL DZEU vb dar n-am inteles niciodata cum? prin telepatie, face=to-face??? poate ma lumineaza si pe mine cineva
Dumnezeu poate vorbi prin vise, vedenii, oameni, imprejurari, dar cel mai frumos e cand iti vorbeste personal sau printr-un inger. Faptul ca Dumnezeu iti vorbeste nu inseamna ca esti sfant ci ca vrea sa-ti transmita ceva important. Nu ii vei vedea fata face-to-face, caci nu exista om care sa-L vada pe Dumnezeu si sa traiasca, atat de maret este. Insa ii vei auzi glasul, nu cu urechile fizice ci in duhul tau. Il vei recunoaste ca e El dupa anumite caracteristici, asa cum L-a recunoscut Sf Ilie in pustie . Dumnezeu nu era in foc, nici in furtuna, ci in susurul bland si subtire. Dar pentru a deosebi clar vocea Lui de alte voci iti trebuie exercitiu si viata traita cu El. Roaga-te sa te invete EL insusi cum sa deosebesti vocea Lui. In orice caz El intotdeauna te va indemna sa faci binele sau iti va spune lucruri care vor fi spre binele tau sau al altora. Te va incuraja fara sa te laude, te va mustra fara sa te darame, ci cu dragoste, te va informa asupra unor pericole ca sa te pazeasca , vocea Lui te va apropia mai mult de El si de sfintenia Lui.

Cunosc un tanar care , pe cand era in armata, a vrut sa se sinucida. Disperat de lipsa de sens a vietii sale, singur si fara vreo speranta, si-a pus pusca la gat si a vrut sa se omoare. In momentul acela in fata ochilor i-a aparut o scena :s-a vazut pe sine insusi inconjurat de familie, cu sotie si copii de mana, traind fericit. Aceasta l-a umplut de speranta si i-a dat putere sa traiasca. Acum e un tatic si un sot iubitor, are trei copilasi frumosi si o sotie binecuvantata , sta langa Dmnezeu si isi aminteste mereu cum Dumnezeu i-a salvat viata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2010, 20:18:24
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit rectificare

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
.Stii cuvintele care i-au fost adresate Sfantului Siluan de catre Dumnezeu: Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!
De unde ai scos asta cu tinutul mintii in iad? Poate tine mintea ta in rai...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2010, 20:35:37
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit tine mintea la iad...

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
.Stii cuvintele care i-au fost adresate Sfantului Siluan de catre Dumnezeu: Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!
Deci sfatul meu este sa te tii aproape de Biserica,sa te intaresti in credinta si sa nu denadajduiesti!
Aaa, am inteles, sorry, adica tine mintea la iad, adica gandeste-te la iad si nu deznadajdui. Traducerea ,, tine mintea ta in iad" nu pare a fi cea mai adecvata, cel putin asa mi se pare mie
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.04.2010, 01:26:55
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dumnezeu poate vorbi prin vise, vedenii, oameni, imprejurari, dar cel mai frumos e cand iti vorbeste personal sau printr-un inger. Faptul ca Dumnezeu iti vorbeste nu inseamna ca esti sfant ci ca vrea sa-ti transmita ceva important. Nu ii vei vedea fata face-to-face, caci nu exista om care sa-L vada pe Dumnezeu si sa traiasca, atat de maret este. Insa ii vei auzi glasul, nu cu urechile fizice ci in duhul tau. Il vei recunoaste ca e El dupa anumite caracteristici, asa cum L-a recunoscut Sf Ilie in pustie . Dumnezeu nu era in foc, nici in furtuna, ci in susurul bland si subtire. Dar pentru a deosebi clar vocea Lui de alte voci iti trebuie exercitiu si viata traita cu El. Roaga-te sa te invete EL insusi cum sa deosebesti vocea Lui. In orice caz El intotdeauna te va indemna sa faci binele sau iti va spune lucruri care vor fi spre binele tau sau al altora. Te va incuraja fara sa te laude, te va mustra fara sa te darame, ci cu dragoste, te va informa asupra unor pericole ca sa te pazeasca , vocea Lui te va apropia mai mult de El si de sfintenia Lui.

Cunosc un tanar care , pe cand era in armata, a vrut sa se sinucida. Disperat de lipsa de sens a vietii sale, singur si fara vreo speranta, si-a pus pusca la gat si a vrut sa se omoare. In momentul acela in fata ochilor i-a aparut o scena :s-a vazut pe sine insusi inconjurat de familie, cu sotie si copii de mana, traind fericit. Aceasta l-a umplut de speranta si i-a dat putere sa traiasca. Acum e un tatic si un sot iubitor, are trei copilasi frumosi si o sotie binecuvantata , sta langa Dmnezeu si isi aminteste mereu cum Dumnezeu i-a salvat viata.
a fost un norocos sa stii, dar sunt multi sinucigasi care nu au avut acest noroc din pacate
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.04.2010, 12:21:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare? Mai exista cale de intoarcere?
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic. Sau am inteles eu gresit?

Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului? Doar stim ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, nu? Si totusi sunt multe cazuri in care multi oameni sunt luati din start cu probleme, cu sminteli si se netrebnicesc, nu mai au deloc credinta. De ce vrea Dumnezeu sa dea ispite spre sminteala si nu spre indreptare? Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?

Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
E bine sa ne straduim sa devenim nepatimitori.
Trebuie sa ne tinem strans de sfanta biserica si de sfintele Taine pentru a ne schimba.
Sa dorim cu tot sufletul sa ne schimbam si nu vom mai ajunge sa ne enervam ,sa ne smintim.
In nici un caz sa nu ne lepadam de credinta ,de Dumnezeu ci mai mult sa ne smerim si sa alergam la duhovnic. Asemenea momente de slabiciune cand ne maniem sunt un bun prilej sa ne smerim ,sa ne vedem starea de pacatosenie .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pierderea credintei inspiron Generalitati 19 08.07.2012 02:04:29
Rugaciune la vreme de calatorie tatolivia Intrebari utilizatori 2 12.05.2012 21:46:46
pierderea controlului de sine.. victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 15:28:59
Intr-o vreme sunsray Generalitati 5 16.08.2009 17:53:51