Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2010, 11:24:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Petiție online

http://www.petitieonline.ro/petitie-p59086054.html


De la începutul anului viitor vom avea cărți de identitate noi, pe modelul pașapoartelor. Noul buletin se va numi carte electronică de identitate și va conține date biometrice, inclusiv amprente.

Ministerul Administrației și Internelor a propus un proiect de lege prin care datele de identitate vor fi stocate pe un cip.

Acesta va conține fotografia posesorului dar și amprentele.

“Cartea electronică de identitate este de tip smart card și conține date cu caracter personal, inclusiv date biometrice ale titularului, în format tipărit și/sau în format electronic, precum și elemente de particularizare și de siguranță. Datele biometrice incluse în cartea electronică de identitate sunt imaginea facială și imaginile impresiunilor papilare a două degete” se arată în proiectul de modificare și completare a Ordonanței de urgență 97/2005, aflat în dezbatere publică pe site-ul MAI.

O noutate apare în cazul copiilor care, începând cu vârsta de 6 ani, pot deține carte de identitate electronică, în vederea calatoriei în străinătate.

Tot de la 1 ianuarie și cetățenii străini rezidenți vor avea cărți electronice de rezidență.

Ministerul de Interne susține că introducerea noului sistem nu presupune cheltuieli bugetare suplimentare.

Pentru crestini: In biblie sunt date detalii clare care corespund cu situatia in care ne aflam astazi, iar daca le corelati cu istoria reala a lumii si a Romaniei veti observa ca totul are sens, si astia vor sa il aduca pe Antihrist, iar Romania e una din tintele principale si mereu noi Romanii, popor ortodox de peste 1900 de ani am fost dusmanul diavolului. In ultimii 70 de ani aproape ca a triumfat, ne-a omorat si torturat eroii- unii dintre ei au devenit sfinti (cazul sfintiolor de la Aiud). De ce a murit Brancoveanu si fii si ginerele sau la Istanbul? Ce ne vor face daca refuizam macar 80% din populatie? Ne scot din tara? Pai e tara noastra. Luptati si fiti uniti fratii mei ca "vremea" se apropie.

Pentru non crestini: ok am inteles ca nu sunteti crestini ca nu credeti in biblie ca nu va deranjeaza numarul 666, dar sa ne gandim, cipurile alea se citesc si exista tehnologia de a crea aparate care sa le detecteze in o anumita zona, mai mare sau mai mica, da? Si ce s-ar intampla daca aceste aparate ar ajunge pe mainile cui nu trebuie? Ganditi-va un pic si o sa vedeti ca pierdeti mai mult decat daca ati refuza sa va faceti buletin. Pentru ca buletinul trebuie sa-l purtati mai mereu cu dumneavoastra si mai rau asta "le da apa la moara" ca sa introduca si implanturile cu cipuri. Si atunci chiar ca vor sti absolut orice miscare faceti, cand intrati intr-un magazin, ca faceti nu stiu ce... Atenteaza la libertatea voastra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2010, 11:47:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Părerea mea personală este să semnăm petiția și să ne opunem documentelor biometrice, dar să nu facem o obsesie din a ne gândi la sfârșitul lumii și la antihrist, că și Sfinții Părinți ne sfătuiesc să ne gândim la sfârșitul nostru, nu al lumii și nu mi se par nici mie sănătoase aceste gânduri. Numai dacă suntem în situația de a ni se implanta microcipurile să ne gândim serios că a venit antihristul. Până atunci să citim pomelnicul pentru lume, iar Dumnezeu sigur va amâna vremurile de pe urmă și va avea grijă de oameni.

În situația în care vor fi deja obligatorii documentele biometrice nu pot să zic exact ce atitudine ar fi mai bine să adoptăm, bănuiesc că ar trebui întrebați mai mulți duhovnici și puse cap la cap părerile lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2010, 17:05:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Post

nimeni.....?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2010, 19:17:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Vreau să știu părerea voastră.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2010, 19:41:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dupa parerea mea este un fals subiect acesta cu cipurile.Inca o problema ivita din nimic,pentru a distrage atentia.
Lupta cu antihristul se da in Biserica si nu in fata guvernului.Ca sa ne pastram neinselati,sa ne umplem de harul lui Dumnezeu,la sfintele slujbe,si doar asa vom avea ochiul limpede in vremea de apoi. Nu am fost noi chemati sa intoarcem vremurile care se vor intampla oricum.Si nici nu am fost daruiti sa stim noi corect semnele vremurilor.
Cand va fi sa se intample se va intampla ,fara ca noi macar sa avem habar ca se intampla.
Nu semnele acelor vremi sa incercam sa le evitam,ci racirea credintei din sufletele noastre sa incercam sa o evitam. Caci fara flacara credintei adevarate,dusa mai departe de noi,nu vom face decat sa grabim acele vremuri
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2010, 14:55:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Când se va întâmpla, atunci nu ar trebui să stăm nepăsători, ci să fugim de semnul antihristului și cipurile se potrivesc perfect descrierii din Apocalipsă. Chiar dacă subiectul e fals, mai bine să previi, decât să combați. Oricum, chiar dacă nu e acesta semnul, ți se pare normal să ni se implanteze cipuri, ca la vaci?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2010, 18:49:16
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Si pentru mine este o inventie chestia asta cu cipurile.

Hai sa fim seriosi, cine vrea sa-si puna microchip ca sa stie interpolul unde esti si ce faci? Cine vrea sa ajunga ca un animal, cu capsare si numar de identificatie?
Toata alarma asta este o falsitate, lansata de catre BOR insasi. Un motiv pentru a alunga atentia de catre problemele reale.

Necredincioasa.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tv Trinitas online Simply_me Biserica Ortodoxa si Massmedia 9 18.02.2024 19:33:09
Spovedania online ionut stefan Intrebari utilizatori 19 07.08.2010 18:59:20