Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2011, 22:48:18
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie

Daca doi tineri din biserica se casatoresc (fiind curati ),au duhovnic,se spovedesc si incearca sa faca voia Domnului,cum e posil ca dupa casatorie,el sa se schimbe atat de mult incat sa vorbeasca urat,sa jigneasca,sa.i sara tandara din orice si sa nu.si respecte sotia,chiar sa incerce sa o loveasca?Sa fi fost defecte sau chiar vreo boala la el,pe care ea sa nu le fi observat dinainte?Ce e de facut? Ea sa suporte si sa se roage pt el?Ce ar trebui sa faca femeia daca primeste bataie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2011, 22:52:06
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai bun sfat il poate primi de la duhovnic. Noi suntem subiectivi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2011, 23:07:23
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Cel mai bun sfat il poate primi de la duhovnic. Noi suntem subiectivi.
Pai el nu cred ca spune asta duhovnicului pentru ca lui nu i se pare ca greseste.Zice ca mai are nervi si o roaga sa aiba rabdare.Ea e o fata f buna si lasa mult de la ea.Considera ca trebuie sa se jertfeasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2011, 23:11:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pai el nu cred ca spune asta duhovnicului pentru ca lui nu i se pare ca greseste.Zice ca mai are nervi si o roaga sa aiba rabdare.Ea e o fata f buna si lasa mult de la ea.Considera ca trebuie sa se jertfeasca.
Ea sa ii spuna duhovnicului toate cate pateste... sa incerce cu post, rugaciune sa il impace, sa afle ce il nemultumeste, ca nimic nu se intampla peste noapte.
Si daca nu si nu, sa se gandeasca si la divort. Poate ca respectivul si-o fi gasit pe alta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2011, 23:14:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pai el nu cred ca spune asta duhovnicului pentru ca lui nu i se pare ca greseste.Zice ca mai are nervi si o roaga sa aiba rabdare.Ea e o fata f buna si lasa mult de la ea.Considera ca trebuie sa se jertfeasca.
Și băgat aghiuță codița și până nu se îndură cineva să-l oblige să și-o scoată, situația nu numai că nu se va îmbunătăți, dar ar putea chiar să se agraveze. Fuguța la duhovnic și împreună pot ieși din impas. Dacă-i cunoști, spune-le că rezervorul de lapte și miere de la începutul edenic trebuie aprovizionat din când în când. Numai să nu fie doar habotnici că stilu ăsta de a confunda marfa cu ambalajul duce inevitabil la nevroză.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 28.10.2015 at 22:24:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2011, 23:18:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Daca doi tineri din biserica se casatoresc (fiind curati ),au duhovnic,se spovedesc si incearca sa faca voia Domnului,cum e posil ca dupa casatorie,el sa se schimbe atat de mult incat sa vorbeasca urat,sa jigneasca,sa.i sara tandara din orice si sa nu.si respecte sotia,chiar sa incerce sa o loveasca?Sa fi fost defecte sau chiar vreo boala la el,pe care ea sa nu le fi observat dinainte?Ce e de facut? Ea sa suporte si sa se roage pt el?Ce ar trebui sa faca femeia daca primeste bataie?
Aceasta femeie s-a casatorit cu barbatul nepotrivit. Ce ar trebui sa faca? Sa plece cat vede cu ochii, asta ar trebui sa faca. Sa divorteze de urgenta.

Acest barbat s-a casatorit cu femeia nepotrivita. Si o femeie buna,calda, iubitoare etc te poate scoate din minti daca nu e ceea ce-ti lipseste si ceea ce-ti doresti .El de asemenea, ar trebui sa plece cat vede cu ochii, ca sa nu ajunga din cauza frustrarilor, nemultumirilor,dezamagirii etc..sa o innoade in bataie..sau mai rau..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2011, 23:30:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pai el nu cred ca spune asta duhovnicului pentru ca lui nu i se pare ca greseste.Zice ca mai are nervi si o roaga sa aiba rabdare.Ea e o fata f buna si lasa mult de la ea.Considera ca trebuie sa se jertfeasca.
Sa se jerfeasca pt ce?? N-am sa pot intelege niciodata decadenta femeilor..Si se mai si plang apoi ca barbatii sunt niste nenorociti..Uitand insa ca ei n-ar avea cum sa fie nenorociti daca ele nu le-ar permite asta..Dumnezeu este Iubire, nu suferinta..Nu trebuie nimeni sa astepte sa-i lase Dumnezeu biletele sub perna..Semnele clare de suferinta ne arata ca NU suntem pe drumul cel bun..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2011, 23:38:50
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa se jerfeasca pt ce?? N-am sa pot intelege niciodata decadenta femeilor..Si se mai si plang apoi ca barbatii sunt niste nenorociti..Uitand insa ca ei n-ar avea cum sa fie nenorociti daca ele nu le-ar permite asta..Dumnezeu este Iubire, nu suferinta..Nu trebuie nimeni sa astepte sa-i lase Dumnezeu biletele sub perna..Semnele clare de suferinta ne arata ca NU suntem pe drumul cel bun..
Melissa ei nu i se pare nimic in neregula.Mie DA.E de netolerat acest comportament.Nu vrea sa divorteze.Eu incerc sa aflu daca nu are vreo boala si sa incerc sa il ajut.De asta a si luat.o cred.....e asa de bleaga,iar el a vazut ca ea nu riposteaza niciodata.Alta nu il lua.In casa se face doar cum vrea el.Aoleu......eu as fi plecat la mama :D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2011, 23:41:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Melissa, astăzi se pare că ești un pic supărată pe genul masculin....

Nu cred că oamenii trebuie să divorțeze la prima criză matrimonială majoră. În cazul ăsta femeia e în situația de a compensa cu multă dragoste ieșirile (posibil nevrotice) ale bărbatului. Desigur, dacă se întâmplă invers, bărbatul va prelua inițiativa rezolvării crizei. Nu e un capăt de țară! Dacă citim din celebrul Corinteni 13, cam un sfert de grilă trebuie să aplice de acolo doamna.
Se spune că prima criză matrimonială e cea mai grea. Dacă o treci cu bine, ești vaccinat pentru următoarele....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2011, 23:43:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Melissa ei nu i se pare nimic in neregula.Mie DA.E de netolerat acest comportament.Nu vrea sa divorteze.Eu incerc sa aflu daca nu are vreo boala si sa incerc sa il ajut.De asta a si luat.o cred.....e asa de bleaga,iar el a vazut ca ea nu riposteaza niciodata.Alta nu il lua.In casa se face doar cum vrea el.Aoleu......eu as fi plecat la mama :D
Asta cu fuga la mama e tare..

Ma bucur ca tie iti pare o stare de fapt GRESITA!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si barbatul - ore munca romandragut Generalitati 91 10.06.2016 09:24:57
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi" sarra21 Generalitati 54 21.10.2010 15:24:46
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59