Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2011, 08:58:37
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit Maica Domnului

cei care vreti puteti relata minunile Maicii Domului facute pentru voi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2011, 09:36:31
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Cea mai mare minune facuta de Maica Domnului pentru mine este ca a acceptat sa fie Maica Ziditorului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2011, 09:38:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ieri am facut acatistul Maicii Domnului si m-am simtit asa de bine.
Bucura-te Maica Preacurata,Prima intre Sfinti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2012, 16:29:58
Elena Iova Elena Iova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2012
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua si Domane ajuta,

As vrea si eu sa impartasesc cateva minuni. Vreau sa zic ca Maicuta Domnului Sf Iosif de la Partos, Sf. Nectarie, Sf Parascheva, Sf Serafim, Sf Nicolae, Sf Matrona m-au ajutat foarte mult. Am simtit multe minuni, una dintre ele a fost in ultimul an de facultate,aveam ultimul examen, era ultima prezentare, cel mai greu examen din toata facultatea si am mers sa ma rog la Sf Iosif de la Partos sa ma ajute sa-l trec, am plecat de la racla lui cu certitudinea ca il voi lua cu siguranta, dar l-am picat, cand am vazut ca l-am picat am fost putin dezamagita in ideea ca Sf Iosif nu a vrut sa ma asculte, simteam asa un gol, ma resemnasem si cu ideea ca trebuia sa intru in extensie deci sa mai astept un an pana la terminarea facultatii (as vrea sa mentionez cu rusine ca alergam la Sf Iosif numai cand aveam nevoie de ceva), dar dupa cateva zile de la trista veste am primit un anunt ca profesorul ne mai acorda o sansa sa mai dam examenul, lucru ce nu se mai intamplase in trecul el fiind cel mai temut si sever profesor din facultate si evident ca la urmatorul examen l-am luat (pentru aceasta data m-am rugat si la Sf Parascheva), si acum imi dau lacrimile cand ma gandesc la asta, Sfantul a vrut sa ma invete sa am deplina incredere in Dumnezeu,ii multumesc Maicutei Domnului , Sf Iosif si Sfintilor mentionati mai sus pentru ajutor si pentru mijlocire.
Acum va povestesc despre alte 2 minuni,eram casatorita fara lucru si mai pedeasupra sotul meu era in anul 4 a 3-a oara si lucra ca student, la sfarsit de primavara urmau examenele, eram in postul mare si mi-am zis eu hai sa incep sa ma rog si sa citesc acatistul maicii Domnului grabnic ajutatoare ca sa-l ajute D-zeu pe sotul meu sa ia examenele ca sincer eram déjà in culmea mahnirii, dupa 3 zile de cand am inceput sa postesc si sa citesc acatistul am zis ca daca tot ma rog sa ma rog si pentru mine sa ma ajute Dzeu sa-mi gasesc de luru, si nici dupa 3 zile de rugaciuni am primit un telefon in legatura cu un interviu si am si fost angajata si vreau sa va zic ca si sotul meu a trecut anul si a dat examenul de licenta si de pe post de student a trecut pe post de angajat calificat. Vreau sa-i multumesc lui Dzeu si la toti sfintii care au intermediat pentru noi pt tot binele, pe care cu siguranta nu-l meritam.
Imi cer scuze pentru greseli.

Domane ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2012, 17:24:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot sa spun dete cate ori. Eu zic ca... de fiecare data. Si chiar daca in aparenta "nu s-a intamplat nimic", ceva tot s-a intamplat, pe masura ce timpul trecea si intelegeam ca e mai bine asa.
Totusi, din experienta stiu ca, daca la inceput efectele rugaciunilor sunt extrem de rapide si de edificatoare, cu timpul, daca nu ne induhovnicim si continuam sa traim in pacat, ajungem sa ne invartim in cerc. Nimic pe lume nu-i intamplator iar noi avem datoria de a ne intelepti si de a face voia lui Dumnezeu, daca tot alergam sa-I cerem ajutorul (Lui sau Preasfintei Fecioare, sau oricarui sfant mijlocitor).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2012, 18:27:54
Coralina Coralina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 1
Implicit Lucruri pierdute și recuperate

• Mă aflam în Franța într-un oraș unde soțul meu plecase cu o bursă.Trebuia să străbatem acel oraș cu 2 autobuze ca să ajungem la gară de unde urma să luăm trenul spre Paris. Aveam fiecare câte o valiză pe roți, laptopul și o sacoșă. În primul autobuz eu m-am așezat pe scaun, în spatele cabinei șoferului, și mi-am pus laptopul pe locul de la geam. Am coborât unde trebuia și am luat următorul autobuz, dar eu uitasem laptopul în primul autobuz.Ajunsesem la gara și ne cumpărasem deja bilete spre Paris.În 10 minute urma să vină trenul.Pe peron mi-am amintit că nu am laptopul.Credeam că e pierdut pt. totdeauna.Aveam toată munca mea de 6 ani de la doctorat (teza, programe ș.a.).L-am trimis pe soțul meu să încerce să-l găsească. Între timp eu mă rugam pe peron cu bagajele lângă mine la Măicuța Domnului, grabnic ajutătoare, la Sf. Mina, la Sf. Nectarie și la alți sfinți.Eram foarte necăjită.Pierdusem și trenul spre Paris.După jumătate de oră s-a întors soțul meu cu laptopul în mână.Minunea era prea mare.Nu îmi venea să cred că l-am recuperat.Am plătit o taxă suplimentară și ne-am dus spre Paris cu primul tren.Le mulțumesc din suflet pt. tot tuturor sfinților și Maicii Domnului.
• Altă dată mă aflam la mare cu socrii mei când socrul meu și-a pierdut portofelul cu acte și bani.M-am rugat Măicuței Domnului, grabnic ajutătoare, Sf. Mina, Sf. Nectarie și altor sfinți ca să îl ajute pe socrul meu să-și găsească portofelul.După jumătate de oră socrul meu a primit telefon de la serviciu de la secretară care îl anunța că o doamnă i-a găsit portofelul lângă o bancă.Acea doamnă își lăsase nr. de telefon ca să poată fi contactată.Am uitat să menționez că în portofel se afla o carte de vizită de a socrului meu unde era specificat locul unde lucrează.A fost o minune că și-a recuperat socrul meu portofelul.Mulțumesc foarte mult Măicuței Domnului și sfinților că ne-au ajutat.Sunt convinsă că fără rugăciune nu mai găseam nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2012, 19:46:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Maica Domnului imi este cea mai draga dintre sfinti si o simt ca si cum ar fi mamica mea.
Am fost pusa sub ocrotirea ei de cand m-am nascut (medicii credeau ca am sa fiu baiat, dar mama mea a visat ca va naste o fata si ca va trebui sa ii puna numele Fecioarei) si mai mereu m-a ajutat, de fiecare data cand m-am rugat ei, fie pentru lucruri lumesti (note la scoala, tot felul de examene, mai mult sau mai putin importante) fie duhovnicesti (vindecarea cuiva drag, mijlocire pentru iertarea pacatelor bunicii mele).
Maica Domnului este mereu grabnica ajutatoare si bine ar fi sa o avem mereu in sufletul nostru, caci de mare, mare - as spune chiar indispensabil - folos pentru mantuire ne este.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2012, 22:58:39
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Din cate stiu eu, nu e bine sa relatezi minuni deloc.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2012, 23:11:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Din cate stiu eu, nu e bine sa relatezi minuni deloc.



Izvor de bunatati ni s-a dat noua Icoana Ta cea Preacinstita Fecioara indrumatoare, de care noi, apropiindu-ne cu credinta, ne umplem de bucurie sfanta si vestim tuturor lucrarea minunilor Tale celor multe, Curata.

(din paraclisul Maicii Domnului)

Bolile cele grele le tamaduiesti si daruiesti ajutor cald celor ce cer de la Tine, Nascatoare de Dumnezeu, Curata indrumatoare; de aceea propovaduim pururea minunile Tale pe care le faci neincetat.



Tot glasul vesteste minunile Tale, indrumatoare, ca ii ajuti degraba pe toti si veselesti pe cei ce-Ti canta: „Bucura-Te, Fecioara Curata, Aparatoarea noastra!".



Ne inchinam lui Dumnezeu si cinstim sfintele tale moaste, Cuvioasa Maica Parascheva, propovaduind cu marire si cantari toate minunile tale care prin darul lui Dumnezeu si pentru a noastra mantuire am dobandit; bine primita fa rugaciunea noastra, sfanta si grabeste totdeauna a ne ajuta ca sa cantam cu bucurie ispravile tale si slava lui Dumnezeu: Aliluia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2012, 20:38:00
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Izvor de bunatati ni s-a dat noua Icoana Ta cea Preacinstita Fecioara indrumatoare, de care noi, apropiindu-ne cu credinta, ne umplem de bucurie sfanta si vestim tuturor lucrarea minunilor Tale celor multe, Curata.

(din paraclisul Maicii Domnului)

Bolile cele grele le tamaduiesti si daruiesti ajutor cald celor ce cer de la Tine, Nascatoare de Dumnezeu, Curata indrumatoare; de aceea propovaduim pururea minunile Tale pe care le faci neincetat.


Tot glasul vesteste minunile Tale, indrumatoare, ca ii ajuti degraba pe toti si veselesti pe cei ce-Ti canta: „Bucura-Te, Fecioara Curata, Aparatoarea noastra!".

Ne inchinam lui Dumnezeu si cinstim sfintele tale moaste, Cuvioasa Maica Parascheva, propovaduind cu marire si cantari toate minunile tale care prin darul lui Dumnezeu si pentru a noastra mantuire am dobandit; bine primita fa rugaciunea noastra, sfanta si grabeste totdeauna a ne ajuta ca sa cantam cu bucurie ispravile tale si slava lui Dumnezeu: Aliluia!
Multumesc. Inseamna ca mai trebuie sa mai studiez problema aceasta.

Mai adaug o chestie :

Maica Domnului a fost si este si va fi intotdeauna grabnica ajutatoare a crestinilor.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.

Last edited by xanixade; 06.03.2012 at 20:48:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05