Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.07.2007, 13:38:46
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Ascultarea muzicii are acelasi efect asupra creierului ca si sexul sau mancarea, provocand eliberarea de substante chimice care induc o stare de bine, potrivit unui studiu realizat de o echipa de cercetatori canadieni. Profesorul in neurostiinta Daniel Levitin, de la Universitatea McGill din Montreal, autorul acestui studiu, a spus ca muzica activeaza zonele din creier asociate cu placerea, excitarea si satisfactia.

De aici pot fi intelese si in ce sens ascultarea unui anumit tip de muzica este un pacat (mai degraba ca mijloc care determina anumite stari sufletesti )

In momentul in care o persoana asculta o melodie preferata, in creierul acesteia are loc o eliberare de dopamina, hormonul asociat cu recompensa si fericirea.Aceasta asociere l-a facut pe Levitin, care este si producator muzical si a colaborat cu Stevie Wonder si Grateful Dead, sa spuna ca a descoperit adevarul din expresia „sex, drugs and rock’n’ roll”

Muzica influenteaza erectia, concentrarea si regleaza starile de spirit, pentru ca actioneaza asupra chimiei naturale a creierului”, a adaugat acesta. Cercetatorii au descoperit ca muzica instrumentala, clasica, jazz-ul si tehno sunt potrivite pentru persoanele care studiaza un text pentru ca impiedca distragerea atentiei. Melodiile pline de energie, cu un tempo de peste 96 de batai pe minut, sunt potrivite pentru persoanele care gatesc sau fac curat in casa.

Sugestii muzicale:

· persoanelor care studiaza li se recomanda Mozart (”Divertimenti for Winds”), John Coltrane (”Ballads”) si Mike Oldfield (”Tubular Bells”);

· persoanelor care se ocupa de treburi casnice li se recomanda Buena Vista Social Club, Vivaldi (”Patru anotimpuri”), AC/DC (”Back in Black”);

· persoanelor care fac sport li se recomanda Arrested Development, Creedence Clearwater Revival, Madonna (”Hung Up”);

· pentru relaxare si somn se recomanda concertele de oboi de Bach si The Village Vanguard Sessions.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2007, 21:33:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

calator,ATUNCI CIND SA MAI ASCULTI MUZICA RELIGIOASA DC TRE SA ASCULTAM UNELE SI ALTELE ENUMERATE DE TINE.Eu prefer dc imi place sa ascult in toate momentele enumerate de tine ,inclusiv la serviciu,muzica religioasa;acatistele cintate sint cumva un fundal de rugaciune pe care pot face orice munca si astfel gindul la DUMNEZEU este prezent si fara rugaciunea inimii.E o parere personala,e adevarat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2007, 07:58:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stiati ca urmatorii promoveaza de fapt muzica tip new age ?

enya, yanni, secret garden.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2007, 08:00:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
de ce sa ascultam numai muzica psaltica sau ce tine de biserica?
pentru ca este singura care aduce pace in suflet, cu adevarat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2007, 10:11:42
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

wow deja ai presupus ca toti trebuie sa fie ca tine...
cat egocentrism...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2007, 20:50:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

macs, interpretezi cu rea vointa si evident gresit; nu am cerut nimanui sa fie ca mine.

dar, dupa logica ta, Hristos, care ne-a indemnat sa-i urmam lui, este egocentrist?! :dozingoff:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.08.2007, 14:33:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Poate am pus topicul unde nu trebuia dar..

de ce sa ascultam numai muzica psaltica sau ce tine de biserica? Majoritatea celor de pe forumul asta li se pare nepotrivit sa asculti muzica.. sa zic .. din afara bisricii. dar si in timpul cand traia Iisus Hristos tot muzica se canta si la ospetele de atunci si nu le-o bagat nimeni de vina. Chiar Mantuitorul a participat la o astfel de nunta si no cerut "DJ-ului" sa schimbe stilul de muzica. No cerut sa se cante la nunta muzica psaltica. si in plus ce o facut? o inmultit vinul, le-o binecuvantat cheful asa ca de ce sa ascultam numai muzica psaltica? De ce nu pot sa ascult un Haggard sau un Dream Theater daca ma pasioneaza?
Eu cred ca pe langa muzica psaltica un crestin poate sa mai asculte si muzica simfonica,muzica populara (Grigore Lese ) etc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.08.2007, 01:39:12
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Ii dau dreptate lui Mirelat.Doar muzica psaltica aduce pace in suflet. Si eu am avut diferite perioade,de la rap,la house,si pana la rock.Obisnuiam sa ascult numai un tip de muzica(cel care ma caracteriza in acea vreme).Am crezut ca pot asculta fara probleme godsmack,iron maiden sau ac dc si nu mi-am dat seama cat de mult m-am schimbat...in rau.:(.Muzica te influenteaza fara sa vrei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2007, 13:25:10
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Cu exceptia ZGOMOTULUI, parerea mea este ca orice MELODIE te odihneste, te relaxeaza, nu DOAR psaltica. Orice gen muzical care are in vedere melodicitatea, ritmul si armonia te ajuta psihic, si nu conteaza daca este doar muzica instrumentala sau insotita de text, si mai conteaza si starea psihica si emotionala pe care o ai cand asculti un gen muzical.
De ex eu am momente cand nu suport psaltica, ma irita de-a dreptul si mai ales daca e cantata cum nu trebuie de asa zisi protopsalti care isi transmit duhul mandru si fatarnic mai mult decat ceea ce interpreteaza si se vrea a spune in melodie.
In schimb ma odihneste in acel moment al gen si asta se face dupa cum simt.
Dar ca sa ajungi sa simti trebuie sa cauti sa te cunosti sa vezi si sa simti ce ti se potriveste la un moment dat.
Iar asta cu potrivitul nu e valabila doar in muzica, ci si in vestimentatie, alimentatie, informatie, cromatica, relatii socio-umane...etc
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2007, 17:23:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Orice gen muzical care are in vedere melodicitatea, ritmul si armonia te ajuta psihic, si nu conteaza daca este doar muzica instrumentala sau insotita de text, si mai conteaza si starea psihica si emotionala pe care o ai cand asculti un gen muzical.
eu cred ca de multe ori e mai benefic si linistitor sa nu asculti nici un fel de muzica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 20:53:05