Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2018, 16:29:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

De acord cu tot ce ai zis,Iorest,cu excepția faptului că pasajele scripturistice pe care le-ai enunțat nu se referă la preoție,se refera la oricine vrea să slujească biserica sau pe Dumnezeu.As tinde să dau dreptate celor care susțin preoție universală.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.10.2018, 11:27:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Culmea culmilor ,sa fi inselat in repetate randuri si tot ea sa aibe crize de gezolie in public cand tu pur si simplu discuti....Oricum nu vreau acum sa expun intreg cazul,dar nici sa admit ca nu as avea vreo vina nu ar fi just.Problema este cand cineva iti ofera,sa zicem cam tot ce poate,dar nu esti singurul caruia i se ofera...Ce faci?Adica ea te iubeste,din moment ce tu esti cel oficial si mereu ceilalti sunt exclusi sau lasati in umbra....Ideea este ca e greu sa renunti la cineva care chiar ti se ofera total in cam toate modurile,dar cum atat mai dureros e ca te minte si iti inseala increderea,tocmai pentru a ascunde prostiile pe care le face,iar eu cum mereu aflu sau o fac sa spuna adevarul....Deci cam asta e ideea,renunti la acest tot,care nu poate spune nu si altora dar care totusi revine mereu la tine si zice ca te iubeste,chiar vrea sa se casatoreasca cu tine...Sau?
Asta cu inselarea repetata nu stiu exact cum sa o inteleg.

Este o greseala masiva treaba asta cu "oferit totul". Este un punct de fail total intr-o casnicie ca unul sa faca asa ceva, pentru ca permite un abuz total din partea celuilalt care va ajunge... la inselat, la discretionar. Am mai vazut si auzit asta, cand barbatul tolereaza orice femeii si ii ofera totul. Dpmdv nu exista asa ceva, o casatorie implica limite pentru ambii si confort si cedare intr-o zona din partea ambilor. Poate si o oarecare izolare in 2 pentru a ajuta cuplul si a favoriza interactiunea intre ei. E discutabil.

Doar pe atat nu am cum sa te ajut.

Ar trebui o discutie de tipul care este contextul tau, cine esti tu ca om, ca structura emotionala, care sunt punctele tale forte si minusurile tale, care au fost angajamentele tale anterioare si cum s-au terminat (motivele de exit si care a fost triggerul pentru ele) si in plus o discutie focusata pe ce se intampla acum, cine e partenerul, care e backgroundul lui si punctual ce se intampla la fata locului pe fiecare item.

Se pare ca la voi exista mult consum emotional acumulat pe fondul unor certuri si discutii repetate. Ai un plan cu probleme si rezolvare pentru ce te confrunti? Ai o lista de probleme structurale in relatie si o lista cu probleme "daily"? Pentru a sti care sunt punctele masive de nemultumire, dar si discutiile zilnice... Aveti un setup organizat de discutare a problemelor si de stabilire a unui plan de rezolvare a lor? De intelegere si adresare?

Tu esti cel care decide, ce te-as sfatui este sa discuti cu cat mai multi pentru ca tu esti acum in zona emotionala si ma indoiesc ca mai vezi imaginea de ansamblu a problemei iar daca te-a afectat ceva poti fi si blocat intr-o idee si intr-un stereotip de logica, de asta o discutie de introspectie pe viata ta si pe problemele tale cu mai multi o sa te ajute.

Problemele de viata au foarte multe variabile si sunt greu de rezolvat. De obicei cu totii abandonam pentru ca nu reusim sa le asezam cap la coada.

Trebuie sa facem diferenta intre certuri si suparari ocazionale si probleme sistemice in care cineva chiar greseste organizat, intentionat, asumat, sau ... neintentionat si creaza o problema reala in casa, cearta continua si repeta si repeta lucrul asta la nesfarsit. Insa aici trebuie putina atentie si discutie organizata.

Sa tii minte ca lectie de viata, invata sa vorbesti cu altii despre problemele tale, te va ridica la un alt nivel ca om, te va ajuta sa te analizezi si sa iti analizezi problema. In loc sa fii singur intr-o problema puteti fi 2-3 care colaborati. Asta propune Biserica: comunitate, comuniune, colaborare, comunicare...

Iar ce zici legat de ideal, utopic iti raspund si aici: este foarte bine sa stii mecanismele teoretice, idealul si utopicul si in viata reala sa poti aplica 50% din el, pentru ca de fapt firea naturala a lucrurilor este cea de functionare normala, adica... utopia :). Natural, cu totii tindem la utopie, nu putem sa o obtinem, dar putem obtine 50-80% din ea cu putin efort. Asta trebuie sa intelegi, nu poti fi perfect, dar poti fi in zona 5-8 de confort. La 10 nu se poate ajunge.
Daca nu stii teoria, nu vei sti sa asezi lucrurile cap la cap si sa vezi unde crapa, ci de fiecare data vei petici sistemul cu banda scotch... si va tine cateva zile. De asta trebuie sa intelegi sistemic unde este problema in sistem si care este idealul. Noi in viata de obicei punem petece si nu rezolvam problemele. Noi ne rezolvam problemele pe un tipar extrem de simplist in care de fapt nu le rezolvam, ne calmam, lasam lucrurile peticite cumva si ... mergem mai departe cu roata desumflata dar peticita.

Last edited by gpalama; 24.10.2018 at 11:42:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2018, 08:55:34
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...Dar intrebarea era daca are rost sa iei in casatorie un om care greseste repetat si revine tot la tine si mereu iti cere sa il ierti etc....Eu in astfel de situatie sunt.
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greși față de mine fratele meu și-i voi ierta lui? Oare până de șapte ori?
22. Zis-a lui Iisus: Nu zic ție până de șapte ori, ci până de șaptezeci de ori câte șapte.(Mt18,21-22)
, adica mereu.

Cred ca tu produci aceasta situatie, adica tu induci in ea acest comportament; cu altcineva ea nu ar fi asa, ci doar cu tine caci tu la asta o provoci(inconstient).
Ca sa se schimbe ea, initial tu va trebui sa te schimbi. La felul in care esti tu, ea astfel se potriveste cu tine, mai ales ca spui tu despre tine ca esti(ai fost) instabil.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2018, 10:17:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred ca tu produci aceasta situatie, adica tu induci in ea acest comportament; cu altcineva ea nu ar fi asa, ci doar cu tine caci tu la asta o provoci(inconstient).
Ca sa se schimbe ea, initial tu va trebui sa te schimbi. La felul in care esti tu, ea astfel se potriveste cu tine, mai ales ca spui tu despre tine ca esti(ai fost) instabil.
Uite eu nu m-am gandit la asta dar este o ipoteza extrem de solida.

In loc sa se aduca echilibru si pace si liniste intr-o relatie, sau unul sau altul dezechilibreaza continuu, strica in continuu linistea si echilibrul pana la cote maxime si in loc sa polarizeze relatia intre ei 2, aduce dezechilibru intr-o forma sau alta. Sau prin pretentii continue care duc la certuri, sau prin pozitionari gresite in situatii banale sau prin fel de fel de dezechilibrari ale unor situatii normale de viata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.10.2018, 13:36:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ar fi mai multe de spus,legat de problema(le) mele personale dar hai sa păstrăm un cadru general in discuție.Demetrius chiar si Biblia zice ca poti să- ai dai "scrisoare de despărțire"daca vezi ca are instabilitate adulterina.Deci nu poate fi vorba decat de te iert da nu mai putem împreună.Nu sa stai intr-o relatie in care tu sa fi zeitatea care iartă mereu,E mereu rece si inaccesibilă,cauta si ofera afectiune doar cand vrea si așteaptă disponibilitate constanta de la partenerul păcătos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.10.2018, 18:37:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
.Poate exista o relatie bazata pe incredere,sinceritate,iubire etc,dupa infidelitatea(repetata)a partenerului,
intre un barbat si o femeie nu poate exista prietenie adevarata, cam asa zice rastignac, in femeia la 30 de ani a lui balzac. :))
voia sa spuna ca intotdeauna unul dintre cei doi vrea si trupul, nu numai mintea celuilat. o astfel de persoana, cred eu, poate accepta si infidelitatea repetata, pentru ca primeste oricum mult mai mult decat ce spera sa primeasca.

o cunosc pe nevasta-mea de 30 de ani si suntem casatoriti de 25. i-as accepta orice, absolut orice!, dar nu si infidelitatea.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.10.2018, 19:49:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ar fi mai multe de spus,legat de problema(le) mele personale dar hai sa păstrăm un cadru general in discuție.Demetrius chiar si Biblia zice ca poti să- ai dai "scrisoare de despărțire"daca vezi ca are instabilitate adulterina.Deci nu poate fi vorba decat de te iert da nu mai putem împreună.Nu sa stai intr-o relatie in care tu sa fi zeitatea care iartă mereu,E mereu rece si inaccesibilă,cauta si ofera afectiune doar cand vrea si așteaptă disponibilitate constanta de la partenerul păcătos.
Despre "scrisoare" spune Vechiul Testament, Hristos zice versetul pe care ti l-am citat mai sus.
Tu esti botezat in numele Lui, nu esti taiat imprejur.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare