Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1261  
Vechi 27.10.2017, 13:03:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unul din patru crestini vorbeste in alte limbi. Nu sunt toti niste tigani needucati si ticniti.
Nu, corect.
Nu-s țigani.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1262  
Vechi 27.10.2017, 13:03:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ati căzut în cap, tu și Dragoș?
Ai grijă cum vorbești că trimit poluția pe capul tău!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1263  
Vechi 27.10.2017, 13:17:38
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, corect.
Nu-s țigani.
Vezi ca daca mai zici tigani in loc de rromi poa' sa vina polutia si pe capu' tau.
Si vei scoate intre 1.000 și 30.000 de lei. Amenda.
Reply With Quote
  #1264  
Vechi 27.10.2017, 13:35:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu sunt toti niste tigani needucati si ticniti.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu-s țigani.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Vezi ca daca mai zici tigani in loc de rromi poa' sa vina polutia si pe capu' tau.
Nu prea-ți mai merge memoria descurtă durată, nu? Ori te-ai întâlnit cu neamțu'?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1265  
Vechi 27.10.2017, 13:47:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Vei putea da aceste explicatii la polutie.

P.S. Ar fi bine sa pregatesti si banii...
Reply With Quote
  #1266  
Vechi 27.10.2017, 16:04:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Pace, fratilor!
Dragos, scuze, dar felul in care il incoltisesi, cu entuziasmul confesional ajuns pana aproape de vorbire porcoasa, pe PT, precum si ideea fixa ca am cica conturi multiple, ma enervara. Scuzele mele.
PT, da-i pace; asa e ele, un mistocar neintrecut, dar tare in credinta lui, asa cum o intlege si stie sa o apere.
Discutia asta interconfesionala se poate purta si far ainsulte, in plm.
Deci: dreptatea este la mijloc, a propos de schimbul de replici intre Alin si Penti.
Ortodocsii sunt fara idnoiala filonul originar si corect.
Penti, fara suparare, dar gresesti: rasaritenii de dupa 1054 sunt ortodocsi si catolici, asa cum apusenii de dupa 1054 sunt ortodocsi si catolici. Parerea mea sincera este ca ambele Biserici, au, inca, energii divine in ritualuri, adica, spus popular, Har.
Inca ceva: NP gresesc mult in ce priveste pe Maica Domnului.
Exigenti mai destepti ca tot forumul asta, folosind doar Biblia, au demonstrat clar ca Ea merita precinstirea, si nu ca a zis Papa Alexandriei si Patriarh al Egiptului, Sf. Chiril cel Mare. Nu, motivul este antinomia intre Ea si Eva. Preasfanta vorbeste de cel mult patru ori in NT, si de fiecare data intr-un fel care este esenta smereniei si ascultarii. Eva isi vadeste imperfectiunea si propenesiunea catre entropie decizionala in ce face. Maica Domnului asuma tot ce vine de la Domnul: ""Fie mie dupa Cuvantul Tau". Eva da vina pe Serpent People (simbolizati de bietul sarpe).
Cat priveste icoanele conform erminiei bizantine, ele sunt facute, cum demosntreaza John Keel si Brad Steiger, dupa modul in care au loc transmogrificarile Celor de Dincolo. Cu alte cuvinte, Domnul apare asa cum este in icoane, pentru ca ele sunt facute dupa aparitii, nu invers, chiar daca asa ar parea logic.
La fel si in privinta hainelor episcopilor si tuturor sacerdotilor, adica ce numea Luther "fast", e de fapt o imagine de grandoare, care reproduce foarte palid grandoarea din Cer.

No, asa se combate, prietenste si decent, o conceptie dogmatica considerata gresita, cum e cea protestanta in raport cu ortodoxia si catolicismul.

Cea mia puternica arma de propovaduire este exemplul personal. Eu sunt un salbatic ecleiologic, dar voi, colegii ortodocsi-ca-la-carte, ar trebui sa aveti o abordare ca mierea din care a mancat Ionathan, fiul lui Saul, ca sa ii cuceriti pe fratii NP pentru credinta voastra.
Cum ar zice colega Bucuriepedrum "oy vey!". Si pe buna dreptate.
Si nu mai va/ne amenintam uni pe altii cu polutia. Bratul lung si cu gheare este al ceea ce Cheloo numeste superb in cantecul sau "Statu e tarfa cu care esti obligat sa te insori". Rezolvarea amiabila este cea mai buna.

No, va urez pace, sau cum zic abrahamicii originari, "Shalom!".

Un inchinator al lui Cristos si al lui Zeus, deopotriva.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1267  
Vechi 27.10.2017, 16:28:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
hmmm, e si multa parsivenie aici. iti adaptezi pur si simplu mesajul, ca sa para altceva cand de fapt tu negi evidenta.
eu citesc stiinta, in cazul nostru istorie. aia care se bazeaza pe dovezi, puiule. tu citeste-ti adevarul tau in continuare, crede in el si fii un bun ortodox, apara-ti biserica, teica, se pare ca e asediata daca esti in stare de atatea rastalmaciri, dar poate asta e o practica, o obisnuinta...
si inca ceva, nu mai spune vorbele alea mari, nu minte ortodoxia, daca minte cineva aici esti doar tu.
Care istorie? Tu ai citit ceva de genul Stefan cel Mare s-a batut cu dacii si romanii si ,nestiind istoria adevarata, spui ca aia e istoria, toti ceilalti mint. Ne contrazicem degeaba, tu nu stii despre ce e vorba.
Reply With Quote
  #1268  
Vechi 27.10.2017, 16:30:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cine-i Lancester? Vreun personaj notabil?
Am gresit nick-ul, era Lancelot.
Reply With Quote
  #1269  
Vechi 27.10.2017, 16:37:34
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

P.S. Ar fi bine sa pregatesti si banii...
Il ierti daca trece la penticostali? Io ti-am zis sa-l asculti pe apostol care zice dupa prima si a doua mustrare sa te departezi de oamenii eretici (si de forumul asta eretic)si tu nu vrei sa asculti...Uite ce patesti, incepi sa-ti arati adevarata fata...de penticostal.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1270  
Vechi 27.10.2017, 16:56:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Este putin relevanta interpretarea penticostalilor, in contextul discutiei noastre.
Insa, nu te supara, eu cred ca, in dorinta de a contrazice cu orice pret, tu ai si uitat despre ce vorbim.
Eu credeam ca tu ai uitat, desi tu ai intrebat. Spuneai ca nu exista vreo referire la harul necreat in Sfanta Scriptura, eu ti-am arata ca exista. Daca iti amintesti replica aceea din filmul BD (in actiune, cred), cand ii prinde cu tabloul si se prefac ca nu stiu ce e acolo si spun "Ce avem noi aici?" De asta intrebam daca penticostalii au vazut acel pasaj si cum il interpreteaza. Asadar, nu este o invatatura aparuta doar in sec. XIV, este legata de ce scrie si in Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu sunt de acord, prietene, cu ceea ce afirma ortodoxia.
In cea mai mare parte.
Inseamna ca nu ai avea nicio problema sa treci chiar maine la ortodoxie? Sau nu ai face asta orice s-ar intampla, mai degraba, desi tu spui ca ortodoxia si penticostalismul sunt aproape la fel?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17