Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 30.08.2017, 22:24:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Problema este că TU nu ne poți spune ce însemnă a fi botezat în accepțiunea lui Iisus.

Că eu nu am citit niciunde în Evanghelii că Iisus ar fi zis "a fi botezat înseamnă a fi botezat, adică afundat de trei ori în apă, de un episcop sau preot al formațiunilor politico-religioase care se vor fi numit Biserica Ortodoxă în următorii 2000 de ani.
Falsa problema a celor ce nu vor sa creada decat ce se potriveste cu ceea ce cred ei. Ortodocsii (si catolicii, teoretic) completeaza si cu invatatrua Bisericii si talcuirea sfintilor, nu dupa cum interpreteaza ei si ce nu vad ei. Nu intereseaza pe nimeni ce ai vazut tu si cum talcuiesti tu.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 30.08.2017, 22:31:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Falsa problema a celor ce nu vor sa creada decat ce se potriveste cu ceea ce cred ei. Ortodocsii (si catolicii, teoretic) completeaza si cu invatatrua Bisericii si talcuirea sfintilor, nu dupa cum interpreteaza ei si ce nu vad ei. Nu intereseaza pe nimeni ce ai vazut tu si cum talcuiesti tu.
Și nici pe nimeni nu interesează ce ai văzut și cum tâlcuiești tu.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #573  
Vechi 30.08.2017, 23:02:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca invatatura revelata nu e dupa rationamentul personal. In mod sigur nu le intelegi pe toate ca sa spui ca rationamentul tau e corect si Iisus greseste cand spune ca nu se poate mantui cineva care nu e botezat. Ce spun cele 10 porunci, mai ales prima?
Cataline, cele zece porunci sint adresate poporului evreu. Nu toata specia a primit acea religie, deci nu toata specia e obligata sa o tina. Of, mama lui de subiectivism apologetic! Ajunge sa gomorizeze logica si simtul justitiei, doar fiindca transmogrificarile entitatii parafizice care bintuie Sud-Vestul Asiei, nascocind si impuinind religii monoteistem cu sine in centru, asa au poruncit unor tribali abia iesiti din epoca bronzului.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 31.08.2017, 00:19:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P.S. Și nu mai spune "NOI". Nu ești purtătorul de cuvânt al niciunei entitâți/comunități. Tot ce faci este să îți exprimi ideile/obsesiile personale.
Pai probabil se refera la personalitatile lui multiple.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #575  
Vechi 31.08.2017, 00:20:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca invatatura revelata nu e dupa rationamentul personal. In mod sigur nu le intelegi pe toate ca sa spui ca rationamentul tau e corect si Iisus greseste cand spune ca nu se poate mantui cineva care nu e botezat. Ce spun cele 10 porunci, mai ales prima?
Problema e ca tu habar nu ai nici chestii de baza, cum ar fi catehismul.
Pe care daca l-ai citi,ai sti ca nu e doar un singur fel de botez.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 31.08.2017, 00:21:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu ar fi mai înțelept să lăsăm lucrurile astea mari în seama lui Dumnezeu, unde și sunt deja?
Asta e perspectiva ortodoxa.

Dar catalin2 se vrea mai ortodox ca Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #577  
Vechi 31.08.2017, 00:22:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Circ, cum iti place tie. ca cineva spunea de pierdut timpul pe forumuri, tu il pierzi de tot.
Dar tu ai castigat ceva din asta? Ca in afara de expunerea agresiv-obsesiva a 3-4 idei, sub diverse forme, de ani de zile nu cred ca ai facut altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #578  
Vechi 31.08.2017, 00:25:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Lume, lume, poftiți să-l vedeți pe Cătălin2, aflat la o treaptă duhovnicească mai avansată decât părintele Rafail Noica....

Serios, dacă aș putea cere bani de bilete, aș face-o. E mai tare decât femeia cu barbă.
Are astfel de pareri pentru ca este ecumenist pentru ca a trait in Occident printre protestanti si ecumenisti in loc sa traiasca in inima ortodoxiei, o manastire din moldova cu afisuri la poarta cu "nu spovedim pe cei care au acte cip", care se stie, e autoritatea ultima in materie de dogma ortodoxa, ultimul bastion al ortodoxiei autentice a carei autenticitate e direct proportionala cu agresivitatea cu care purtatorii ei de cuvant isi expun pararile pe Internet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #579  
Vechi 31.08.2017, 00:27:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ideea principala este ca faptele fara credinta (dreapta credinta) sunt moarte, la fel ca si credinta fara fapte.
Ideea principala e ca doar atat te-a dus pe tine capul sa pricepi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #580  
Vechi 31.08.2017, 00:29:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca ai inceput sa vorbesti si sa te comporti ca fariseii. Intrebi aceleasi lucruri, desi am scris de fiecare data cu lux de amanunte raspunsul, pui intrebari doar din viclenie, fara sa te intereseze raspunsul, etc. daca tu esti orb n-o sa te intereseze niciodata adevarul si ce am scris. E clar ce spun cei doi duhovnici, dar tu nu poti vedea, ma intrebi pe mine tragandu-i la raspundere pe ei. Doar pentru ca nu se potrivesc conceptiilor tale, dar eu sunt sigur ca invatatura ortodoxa nu se bazeaza pe ceea ce consideri tu bun, nici macar n-o intelegi.
Nu te flata singur, prima data cand ti-am pus intrebarile astea, si ai incercat o tentativa de raspuns, dar rudimentar si incomplet.

Acum cand ti-am atras atentia ca n-ai fost in stare sa raspunzi, o dai cotita..ca deh, ai raspuns tu alta data...zici.

Deci sa inteleg ca nu esti in stare sa raspunzi la ele, sau ma rog, de fapt te temi ca raspunzand vei ramane rusinat de ignoranta in care te scalzi de ani de zile si cu care te fudulesti pe unde apuci spunandu-i "ortodoxie"..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.08.2017 at 00:37:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17