Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2008, 08:28:54
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Postul si relatiile dintre sot si sotie

Va salut dragii mei,

Am si eu o intrebare la voi si sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Cum se poate impaca faptul ca un sot posteste si celalat nu, in sensul relatiilor trupesti.
Eu stiu ca postul trebuie tinut de comun acord intre soti, dar daca de exemplu unul dintre soti nu e de acord cu postul prelungit (ex. Postul Pastelui, Craciunului) iar celalalt simte ca trebuie sa il tina, cum se poate proceda?
Nu sunt o pricina de poticnire unul pentru celalat?
Aici ma refer, in particular, la infranarea relatiilor trupesti care mi se pare cea mai grea parte de implinit daca unul din soti nu e de acord cu postul celuilat.


Multumesc mult de raspunsuri


Doamne Ajuta!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2008, 09:13:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu , nici pe departe nu ar trebui sa fie o problema . Practic : traim in comuniune doar ! Eu tin spre exemplu toate posturile de peste an si sotia nu, dar totul se respecta intre noi , intelegandu-ne unul pe altul si cred ca asa este firesc. Nu se moare din abstinenta !

Doamne Ajuta!![/quote]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2008, 09:50:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Va salut dragii mei,

Am si eu o intrebare la voi si sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Cum se poate impaca faptul ca un sot posteste si celalat nu, in sensul relatiilor trupesti.
1. Taina casatoriei este deasupra postului - si asta n-am zis-o eu, ci protopopul de Timisoara. El sustine sus si tare (atat de tare incat m-a speriat la predica aia...) ca alti preoti invata gresit ca postul de 40 de zile inseamna automat 40 de zile de abstinenta.

2. Cristi zis si Boss ne impartaseste din experienta sa la varsta pe care o are. Sa-l intrebam cum a procedat cand era mai tanar... :)

3. Daca unul din soti nu accepta abstinenta, atunci celalalt va merge cuminte sa-si faca datoria de sot, caci altfel il poate impinge la curvie pe cel caruia nu-i pasa de posturi sau de ortodoxie. (asta sta scris si in indreptarele de spovedanie si in multe alte locuri)

Urmeaza si alte parari mai avizate poate, abia astept sa le ascultam!...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2008, 10:13:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragul meu Florin , eu Cristi zis si boss , tin posturile toate ca la carte cum se zice, nu de mult timp, respectiv de 10 - 15 ani, deci atunci aveam cam 38- 40 de ani si nu era o problema. Sunt foarte "incapatanat", de vreau neaparat sa realizez sau sa fac ceva, nimic si nimeni nu -mi sta in cale. E chestia de vointa in primul rand. Dar ca tot m-ai intrebat cum era cand eram mai tanar, nu ca vreau a ma lauda, dar nu sunt imbatranit din punct de vedere al potentei, pentru ca la asta faceai tu referire. Nu exista nu pot ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2008, 10:41:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragul meu Florin , eu Cristi zis si boss , tin posturile toate ca la carte cum se zice, nu de mult timp, respectiv de 10 - 15 ani, deci atunci aveam cam 38- 40 de ani si nu era o problema. Sunt foarte "incapatanat", de vreau neaparat sa realizez sau sa fac ceva, nimic si nimeni nu -mi sta in cale. E chestia de vointa in primul rand. Dar ca tot m-ai intrebat cum era cand eram mai tanar, nu ca vreau a ma lauda, dar nu sunt imbatranit din punct de vedere al potentei, pentru ca la asta faceai tu referire. Nu exista nu pot ! ! !
In cazul lui Mihai, unul posteste si celalalt nu. Transpune-te in cazul lui si intelege ca aici nu e de ajuns o singura vointa, ca doar e vorba de cuplu, nu de unul singur.

Eu nu m-am referit la "putinta" ta, ci la faptul ca tinerii au alte nevoi si dorinte si pofte in comparatie cu cei de varsta a doua.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2008, 11:01:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am inteles perfect ! Nici sotia mea nu postea cand eram mai tanar. Problema nu trebuie complicata mai mult decat trebuie .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2008, 11:36:25
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Bun Cristi, si atunci care e sfatul tau?
Daca sotia mea nu posteste si eu postesc?Ea nu e de acord sa ne abtinem de la relatiile trupesti.
Cum pot sa impac si faptul ca eu tin post si pe ea? Sau cel putin cum reusesti tu?


Merci
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2008, 11:47:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Bun Cristi, si atunci care e sfatul tau?
Daca sotia mea nu posteste si eu postesc?Ea nu e de acord sa ne abtinem de la relatiile trupesti.
Mihai,

Urmeaza sfatul protopopului pe care l-am dat mai sus. Omul are doctorat in teologie si stie ce spune cand afirma ca taina casatoriei este deasupra postului. Eu sunt de acord cu el.

Daca e sa pui in cumpana pacatul satisfacerii nevoilor din fire (cu cumpatare, moderat, nu in mod desfranat) cu pacatul certurilor care apar pe tema asta intre soti, al dezbinarii si scandalurilor care apar inevitabil, tu ce alegi?!

Uite ce scrie in indreptarul pentru spovedanie:

"N-am păstrat curăție cu soțul (soția) cu acordul lui (ei), ci fără, încât putea să cadă în păcatul preacurviei."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2008, 12:09:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=cmihai;103169]Bun Cristi, si atunci care e sfatul tau?
Daca sotia mea nu posteste si eu postesc?Ea nu e de acord sa ne abtinem de la relatiile trupesti.
Cum pot sa impac si faptul ca eu tin post si pe ea? Sau cel putin cum reusesti tu?

Nu exista reteta in asa ceva si cel mai bun sfat si singurul autorizat este al Duhovnicului tau.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2008, 13:41:48
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mihai,
"N-am păstrat curăție cu soțul (soția) cu acordul lui (ei), ci fără, încât putea să cadă în păcatul preacurviei."
E vorba de pastrarea curatiei in POST sau si in afara lui ?

Apoi, cine si cum determina despre sotul (sotia), ca putea sa cada in curvie ? Putea sa si nu cada, nu ? E foarte complicat aici, fiindca acestea tin de la individ la individ si suntem multi si feluriti. Inteleg ce spune in indreptar...ca exista posibilitatea de a cadea...corect.
Cat despre ce spune despre Sfanta Taina a casatoriei...aceasta daca e pastrata ca sfanta de catre amandoi, atunci nu mai este o problema, fiindca e SFANTA. Fiind astfel, amandoi cad de comun acord sa respecte si POSTUL, d.p.d.v al relatiilor trupesti. Deci omul prin comportamentul lui, face altceva si nu ii mai acorda valoarea necesara, acestei sfinte taine. Cazuti fiind, trebuie sa ne ridicam. Luptam. Ne spovedim-impartasim. In timp, cel ce si-a pervertit mintea, vine asa incet-incet, la lumina. Nu dintr-o data, caci putini au venit astfel.
Pai de ce sa nu postim cum se cuvine ? Fiindca nu avem credinta si atunci nu acordam importanta la cele ce inseamna a posti. Deci ce trebuie mai intai a se infaptui ? A crede. Credinta vine din auzite. Fa-l sa auda pe cel de langa tine, dar cu TACT, nu cu impunere. Azi putin, maine putin, si o sa fie bine. Pana atunci, DA, fa-ti datoria de sot sau de sotie. Dumnezeu vede, de ce tu iti faci datoria, desi datoria crestinului, alta este. Aceasta datorie a crestinului autentic se poate intelege doar prin traire, respectand prima porunca. Respectam si a doua porunca, dar dupa prima. Cel de langa tine trebuie sa inteleaga in timp ca asta face parte din insasi viata ta, caci daca tu te impartasesti si Hristos e in tine, tu incet-incet devii ucenic al Lui. Trebuie inteleasa legea si aceasta fiind cuprinsa intr-un singur cuvant, adica IUBIREA, cel ce te iubeste, va veni cu tine, pt tine si apoi il va pune pe Hristos, inainte. Poate dura si ani de zile. Rugaciune.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile dintre Biserica ortodoxa din Moldova si cea din Transilvania STEPHAN Istoria bisericii 8 16.10.2012 17:40:45
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59