Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2010, 09:55:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Relatiile dintre preoti

Veți spune probabil văzând titlui "ce relații,ei nu sunt tot oameni ca și noi!"...și totuși!
Din câte știu doi preoți sau mai mulți (atunci când este o slujbă arhierească) nu pot sluji Sfânta Liturghie dacă între ei este vreun conflict pe care nu l-au soluționat și nu s-au împăcat și nici să se împărtășescă nu au voie dacă au ură pe cineva.
Are voie oare un preot să vorbească urât și să defăimeze în fața unui mirean pe altul asemenea lui(adică tot preot) spunând cuvinte urâte și murdare la adresa unui alt preot?
Cum poate cere un astfel de preot uinui păcătos ca mine să ierte dacă el este plin de ură asupra unuia care are asupra lui Harul Duhului Sfânt primit la hirotonisire?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2010, 10:57:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Discutind acest subiect cu un preot (frapat de discordia dintre ei extrem de intilnita) si vazindu-mi intentia de a aprofunda subiectul mi-a retezat-o scurt raspunzindu-mi :
- in biserica in care exista incadrati 2 sau mai multi preoti sef intre ei este... ispititorul ; cauta sa afli si urmareste cu atentie toate situatiile acestea si apoi vino sa-mi spui daca am mintit !
Am fost contrariat de raspuns , desgustat cu toate ca-mi era prieten si am refuzat pur si simplu sa ma incarc cu o asemenea parere. Dar de atunci in colo informatiile , atitudinile si parerile care le aflu nu fac decit sa confirme aceasta regula . Desi preotii sunt total altceva decit oricare alt artist (adica acela care face arta adevarata din meseria sa) profesionist sau meserias sunt exact precum medicii , juristii , profesorii, agricultorii s.a.m.d. Mergi si ii spui unui parinte ce te-a invatat sau ce ai auzit la altul si prima reactie pe care o are este sa-ti spuna : ,, ei lasa, nu este chiar asa !" si de aici il ia in pene ispititorul . Putini sunt cei care si-au pregatit mintea cu sirguinta (adica au invata f. bine in scoli) au sufletul periat de duhovnici iscusiti, au inima si duhul treaz stiind in fiecare secunda a cui sluga este si ca stapinul lui este Imparatul imparatilor iar in final isi face viata cruce (pina la singe , deci !) pe care si-o poarta in spate, sa te invete in primul rind ascultarea si supunerea si sa-ti taie fronda ca pe o carne putrezita, sa te invete si sa-ti ceara strict sa traiesti in duh si adevar ortoodx. Cei mai multi insa ingroasa cu ,,cinste" tagma ,,desteptilor" si a ,,deslegatorilor" : ,,lasa bai frate, nu terbuie sa faci chiar asa, pai ce , esti habotnic ? te desleg eu de asta, credinta se face cu ,,discernamint" " !!!! Pt. ca aici este locul si momentul , sa ne aducem aminte de acei sfinti supraintitulati ,,nebuni pt. Hristos" si care nu au trait si crezut cu ,,discernamint treaz" !

Astazi preotii si duhovnicii buni, imbunatatiti, ii cauti cu luminarea, sunt mult mai rari decit doctorii sau profesorii buni si se ajunge f. greu la ei . Iar cind ajungi iti dai seama de falsitatea in care ai trait , de greselile si indrumarea defectuoasa care ti-au aplicat-o altii cu convingerea ca esti sfatuit bine si in ultima instanta iti vezi pacatele tale insuti si le intelegi gravitatea prin care ai ,,durut" pe altii !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2010, 11:05:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dorina, uite, ma aflam in treaba in fata lui Anca si-i spuneam despre cugetarea de sine si inzestrarea gandirii proprii, cea mai importanta mostenire pe care ne-a daruit-o Dumnezeu, pentru supravietuire si perpetuare fizica si spirituala.
Sa nu uitam ca preotii sunt oameni, oameni exact ca noi, oameni diferiti, oameni cu o educatie anume, cu un anume ADN mostenit din parinti, oameni care au ales si sa slujeasca Domnului , dar, tott astfel dupa putinta propriei personalitati.
Nu exista tipul de preot comun, ci doar preotul specific personalitatii lui .
Indiferent cat am citi, indiferent cate invataturi am asimila, caracterul nostru si capacitatea proprie de-a intelege si de-a te purta cu oamenii tine, mai ales de ceea ce ne conduce creierul.
Unii sunt mai calmi, altii mai nervosi, unii sunt mai invidiosi, altii mai intelegatori, unii sunt mai lacomi, altii mai darnici si tot asa pana se defineste fiinta, in primul rand prin eu-l propriu si-apoi prin ceea ce doreste sa sa realizeze si sa invete din carti de specialitatea meseriei sau din etica sociala.
Unii au unele calitati si alte defecte, altii prezinta blandete, dar stau prost la alte capitole ce tin de moralitate si bunatate...etc.
Cat despre duh, aici nici nu avem cum sa ne exprimam elocvent, este o trasatura intima , sau, mai degraba una ce tine de un ideal transpus mereu in oamenii pe care-i preferam mereu mangaietori si dulci, chiar daca nu le sta in fire, intotdeauna.
Duhul are nevoie si de o anumita intelepciune, nu doar de darul mainilor Arhiereilor puse pe crestetul " vrednic " .
Pe mine nu ma mira un preot clevetitor, intotdeauna a existat si aceasta atitudine intre preoti, intre oameni, pana la urma, asa cum nu ma mira nici un preot mult prea bland, fiindca, inainte de toate, ne creeam imaginea si dupa disponibilitatea putintei care ne stapaneste si, ne stapaneste in mod diferit. Sa nu uitam, insa, si de lupta dintre bine si rau care trebuie sa existe in constiinta fiecaruia dintre noi, reflectata apoi in viata de zi cu zi.
Un lucru am invatat de la biserica, de la oameni, de la viata...SUNTEM OAMENI ! SI,..." nimic nu trebuie sa ne fie strain noua " .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.03.2010 at 11:23:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2010, 11:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se mai intampla, nu vad de ce atata discutie in jurul unui astfel de lucru.

Ne miram si ne minunam de parca noi insine am fi lipsiti de orice cadere, si nu ca nu ni s-ar fi dat Har..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2010, 17:30:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se mai intampla, nu vad de ce atata discutie in jurul unui astfel de lucru.

Ne miram si ne minunam de parca noi insine am fi lipsiti de orice cadere, si nu ca nu ni s-ar fi dat Har..
Și cu asta gata am încheiat discuția!

Nici noi ca oameni nu avem voie să ținem supărare căci în rugăcinile care se citesc de către oricine se împărtășește se spune așa:
"Trupul Stăpânului vrând să-l primești spre hrană,
Fie-ți frică să nu te arzi,că foc este;
Sângele lui vrând să-l bei spre împărtășire
Mergi și cu cei care te-au mâhnit te împacă
Și așa îndrăznește de ia hrană sfântă..."
Sau când mergi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie :
"Să nu apună soarle peste mânia ta,iar dacă ai supărat pe cineva lasă darul tău,mergi de te împacă cu cel căruia i-ai greșit sau ți-a greșit..."
Toate acestea nu mai sunt valabile sau sunt doar pentru mireni,nu și pentru preoți?
Eu ca un om păcătos și lumesc ce sunt așa fac,mă duc și-mi cer iertare .
Dacă nu mă iartă nu mai este păcatul meu.

Iisus Hristos a dat poruncă să ne iubim vrăjmașii dar aceasta este anevoie pentru oameni.
Dacă nu-i putem iubi măcar să-i ignorăm,să uităm de ei și de conflictele pe care le avem și să nu-i defăimăm în fața altor oameni.

Dacă ei (preoții) sunt la fel ca noi atunci de ce este așa mare păcat să vorbești(judeci) un preot?
Pentru mine preotul este mai presus de oameni când slujește în biserică dar și atunci când poartă haina de preot.

Dacă te-ai duce la un preot cu o problemă și întrbându-te ce duhovnic ai ar începe să vorbească urât despre acela și să te alunge și pe tine doar pentru că între ei a fost cine știe ce conflict cum te-ai simți?
Mie mi s-a întâmplat aceasta de curând și nu pot să cred ce mi-au auzit urechile.

Ce vină are un mirean că între ei sunt conflicte?
Este etic să se vorbească de rău față de oameni care nu cunosc natura relațiilor dintre ei ?

Last edited by dorinastoica14; 26.03.2010 at 17:32:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2010, 18:43:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă relațiile dintre preoți uneori nu sunt dintre cele mai bune, cred că o parte din responsabilitate o avem și noi, laicii. Din cauză că nu ne rugăm pentru preoții noștri. Când nu ne înțelegem cu soția, iute alergăm la preot și îi spunem: "părinte, rugați-vă pentru noi". Când nu ne înțelegem cu fratele nostru, la fel, punem acatist și cerem rugăciune. "Părinte, rugați-vă pentru noi !" spunem și când copiii nu ne mai ascultă sau fac rele. Am vrea ca tot timpul preoții să se roage pentru noi, eventual în locul nostru. Dar noi ? Noi când ne-am rugat ultima dată pentru preotul nostru ? Când i-am cerut lui Cristos, Marele Preot, să-i dea preotului nostru blândețe, îndelungă răbdare, înțelepciune și alte daruri ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2010, 19:34:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dacă ei (preoții) sunt la fel ca noi atunci de ce este așa mare păcat să vorbești(judeci) un preot?
Ai inteles gresit, este pacat sa barfesti orice om.
Un preot cu atat mai mult pentru ca sminteala are consecinte mai mari.

Citat:
Pentru mine preotul este mai presus de oameni când slujește în biserică dar și atunci când poartă haina de preot.
Problema ta daca ai intelegerea asta care este fara doar si poate gresita.
In orice caz este ceva comun, de aici si "dezamagirile" unora.
Pai de unde? Daca s-au amagit..

Harul nu conditioneaza pe om, ci doar il ajuta sa faca lucrul bun, sa aiba atitudinea potrivita, etc.
Asta daca omul vrea, cauta, doreste sa fie dupa masura lui Hristos.

De ce avem impresia ca daca un preot trebuie sa fie un soi de robotel de sfintenie?
Daca el nu se nevoieste in directia asta, harul poate sa fie cu tona, nu schimba pe om.

De altfel acelasi har care ar trebui sa ne schimbe felul de a fi in bine este peste noi toti in aceeasi masura ca si peste cel mai mare sfant.
Problema este ca sfantul foloseste acest har, noi ii dam cu piciorul si-l risipim.

Citat:
Dacă te-ai duce la un preot cu o problemă și întrbându-te ce duhovnic ai ar începe să vorbească urât despre acela și să te alunge și pe tine doar pentru că între ei a fost cine știe ce conflict cum te-ai simți?
Pai in primul rand nu inteleg de ce nu te duci la duhovnic si te duci la altul - dar asta conteaza mai putin.
Binenteles ca reactia respectivului nu este normala, chiar si daca ar fi cu dreptate, asa ca iti faci cruce ca sa te fereasca Dumnezeu de a cadea in ispita/sminteala si treci mai departe.

Citat:
Mie mi s-a întâmplat aceasta de curând și nu pot să cred ce mi-au auzit urechile.
Cum ziceam, in loc sa te rogi ca Dumnezeu sa te fereasca de sminteala, dai fuguta la oameni sa te plingi, fara sa tii cont ca ai putea sminti si pe altii.

Intreb inca o data, care este rostul faptului ca ne spui noua lucrurile astea?
Cel care te-a facut cu ou si otzet se va indrepta? Celalalt daca pe bune a fost facut in fel si chip, se va rusina?
Tu te simti putin mai "usurata" ca te-ai razbunat nitel pe primul pentru ce a facut?

Citat:
Ce vină are un mirean că între ei sunt conflicte?
Nici una si nici nu cred ca ti-a pus cineva in carca ceva.
Ai dat peste un om cu maniere indoielnice, poate doar pe moment si cam atat.
Tu nu ti-ai pierdut niciodata cumpatul? N-ai avut nicioata reactii nepotrivite, indreptatite sau nu?

Citat:
Este etic să se vorbească de rău față de oameni care nu cunosc natura relațiilor dintre ei ?
Este o intrebare retorica sau..?

Last edited by AlinB; 26.03.2010 at 19:38:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2010, 20:55:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai inteles gresit, este pacat sa barfesti orice om.
Un preot cu atat mai mult pentru ca sminteala are consecinte mai mari.



Problema ta daca ai intelegerea asta care este fara doar si poate gresita.
In orice caz este ceva comun, de aici si "dezamagirile" unora.
Pai de unde? Daca s-au amagit..

Harul nu conditioneaza pe om, ci doar il ajuta sa faca lucrul bun, sa aiba atitudinea potrivita, etc.
Asta daca omul vrea, cauta, doreste sa fie dupa masura lui Hristos.

De ce avem impresia ca daca un preot trebuie sa fie un soi de robotel de sfintenie?
Daca el nu se nevoieste in directia asta, harul poate sa fie cu tona, nu schimba pe om.

De altfel acelasi har care ar trebui sa ne schimbe felul de a fi in bine este peste noi toti in aceeasi masura ca si peste cel mai mare sfant.
Problema este ca sfantul foloseste acest har, noi ii dam cu piciorul si-l risipim.



Pai in primul rand nu inteleg de ce nu te duci la duhovnic si te duci la altul - dar asta conteaza mai putin.
Binenteles ca reactia respectivului nu este normala, chiar si daca ar fi cu dreptate, asa ca iti faci cruce ca sa te fereasca Dumnezeu de a cadea in ispita/sminteala si treci mai departe.



Cum ziceam, in loc sa te rogi ca Dumnezeu sa te fereasca de sminteala, dai fuguta la oameni sa te plingi, fara sa tii cont ca ai putea sminti si pe altii.

Intreb inca o data, care este rostul faptului ca ne spui noua lucrurile astea?
Cel care te-a facut cu ou si otzet se va indrepta? Celalalt daca pe bune a fost facut in fel si chip, se va rusina?
Tu te simti putin mai "usurata" ca te-ai razbunat nitel pe primul pentru ce a facut?



Nici una si nici nu cred ca ti-a pus cineva in carca ceva.
Ai dat peste un om cu maniere indoielnice, poate doar pe moment si cam atat.
Tu nu ti-ai pierdut niciodata cumpatul? N-ai avut nicioata reactii nepotrivite, indreptatite sau nu?



Este o intrebare retorica sau..?
- Problema pentru care am mers nu era personală și nici nu necesita spovedanie (nu este cazul să intru în amănunte).
- Nu am dat nume ci am prezentat doar faptele.Voiam să aud câteva păreri pentru a mă liniști și a-mi fi mai ușor să depășesc acest incident care m-a afectat destul de mult.Dacă aș merge la duhovnic este ca și cum m-aș duce să pârăsc și nu știu ce urmări ar putea avea .
- Da, de multe ori.Acum în general mă pot stăpâni și controla(am niște ani)
- Nu ,nu este o întrbare retorică când am întrebări le pun și mulțumesc pentru răspunsuri.
- Voi încerca să mă rog, aveți dreptate, este cel mai bun lucru pe care l-aș putea face.
Chiar nu aveam cu cine discuta această situație și mă apăsa .Mulțumesc că nu ați trecut nepăsători peste subiect.

Last edited by dorinastoica14; 26.03.2010 at 20:59:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2010, 22:32:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pareri care ce?

Vroiai sa auzi pareri care sa-l blameze pe respectivul preot care a gresit fata de duhovnicul tau?
Asta te linisteste/bucura?
Sau nu cumva sa-mi zici ca te asteptai ca lumea sa fie de acord cu atitudinea lui?

Pana la urma nimeni nu stie EFECTIV despre ce e vorba, pentru ce a fost blamat respectivul si care a fost EXACT reactia celui care l-a condamnat.
Cine stie, poate pe undeva s-ar putea sa aiba dreptate, poate intr-o masura sa fie scuzabil?

Ce este de "parat"? La duhovnic te duci pentru pacatele tale nu pentru "a da in gat" pe cineva, cu atat mai putin alt preot.

Si nici nu e cazul sa dai amanute exacte despre pacatul tau, gen: "parinte, am barfit pe un forum pe parintele cutare care v-a vorbit de rau".
"Am barfit", "am smintit" este de ajuns.

Iti inteleg socul este oarecum neobisnuit chiar sa auzi pentru prima data de la cineva ca pe preotul cutare nu-l inghite preotul cutare sau ce sa mai zici de unii care s-au certat pe parohii si s-au ajuns la chestii chiar mai rusinoase?

Insa asa cum am mai spus, e greseala noastra ca vedem preotii ca un fel de semizei cand de fapt sunt oameni supusi ispitei ca si noi si au libertatea de a alege, la fel ca si noi.

Ca au si harisme si un rol social pe care poate chiar unii dintre ei nu-l inteleg cum trebuie, si asta e adevarat insa nu trebuie sa ajungem sa blamam Stapanul pentru ca nu toate slugile (printre care si noi insine sau mai ales!!) nu sunt model.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2010, 15:30:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pareri care ce?

Vroiai sa auzi pareri care sa-l blameze pe respectivul preot care a gresit fata de duhovnicul tau?
Asta te linisteste/bucura?
Sau nu cumva sa-mi zici ca te asteptai ca lumea sa fie de acord cu atitudinea lui?

Pana la urma nimeni nu stie EFECTIV despre ce e vorba, pentru ce a fost blamat respectivul si care a fost EXACT reactia celui care l-a condamnat.
Cine stie, poate pe undeva s-ar putea sa aiba dreptate, poate intr-o masura sa fie scuzabil?

Ce este de "parat"? La duhovnic te duci pentru pacatele tale nu pentru "a da in gat" pe cineva, cu atat mai putin alt preot.

Si nici nu e cazul sa dai amanute exacte despre pacatul tau, gen: "parinte, am barfit pe un forum pe parintele cutare care v-a vorbit de rau".
"Am barfit", "am smintit" este de ajuns.

Iti inteleg socul este oarecum neobisnuit chiar sa auzi pentru prima data de la cineva ca pe preotul cutare nu-l inghite preotul cutare sau ce sa mai zici de unii care s-au certat pe parohii si s-au ajuns la chestii chiar mai rusinoase?

Insa asa cum am mai spus, e greseala noastra ca vedem preotii ca un fel de semizei cand de fapt sunt oameni supusi ispitei ca si noi si au libertatea de a alege, la fel ca si noi.

Ca au si harisme si un rol social pe care poate chiar unii dintre ei nu-l inteleg cum trebuie, si asta e adevarat insa nu trebuie sa ajungem sa blamam Stapanul pentru ca nu toate slugile (printre care si noi insine sau mai ales!!) nu sunt model.
Constat că subiectul abordat de mine s-a transformat într-un schimb de idei între mine și tine.E bine și așa!

Spui că vedem în preoți niște semizei.Ei bine da, din moment ce au alest ascet drum în mare măsură nu mai aprțin acestei lumi trecătoare iar răspunderea pentru felul cum lucreazăi mântuirea celor pe care-i păstoresc este uriașă căci atunci când vor merge la judecată vor fi judecați după felul cum au lucrat via sau cum au înmulțit talantul primit.

Poate ești preot,nu știu că nu scrie nimic pe pagina ta .Eu vorbesc de pe poziția unui simplu mirean care vede în preot un model de moralitate,de smerenie,de crediță și de răbdare.
În biserică ochii tuturor sunt ațintiți spre altar și fiecare gest,fiecare inflexiune a vocii protului este trăită de către toți acei care sunt în biserică și nu numai.

Dacă merg pe stradă și întâlnesc un preot mă înclin și spun "Sărut-mâna părinte" ceea ce nu fac decât atunci când mă întâlnesc cu propria mamă.
Ori respectul pe care mireanul îl are pentru preot obligă pe acesta să aibă un comportament ceva mai controlat decât un muritor ca mine sau ca oricare altul.

Preoția nu este o profesie ca oricare alta iar preotul este mult mai mult decât un cetățean care merge de la serviciu în lume după ce și-a îndplinit programul.

Avem nevoie și de sfinții care au fost, dar și de imaginea lor vie reflectată în preoți sau în oameni înduhovniciți.

Last edited by dorinastoica14; 28.03.2010 at 15:34:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Relatiile dintre Biserica ortodoxa din Moldova si cea din Transilvania STEPHAN Istoria bisericii 8 16.10.2012 17:40:45
Relatiile incepute in post. alleex Generalitati 10 18.03.2009 22:38:30
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19