Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2010, 13:57:50
cristina13 cristina13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Mesaje: 7
Implicit Maica domnului

La un moment dat...se punea problema urmatoare: Ce anume a facut Maica Domnului dupa moartea si dupa invierea Domnului nostru Iisus Hristos. Va postez un link, in care se arata foarte clar ca Maica Domnului a fost:"pilda si calauza tuturor celor bune".
Citat: " Dar este înteles si recunoscut faptul ca, asa cum în urma împaratului, Fiul ei, ea a ramas prin El lucratoarea, calauza si împarateasa tuturor credinciosilor si a celor ce nadajduiesc în numele Sau, barbatii si femeile care erau tovarasele si ucenicii ei, asa se îngrijea si se tulbura pentru toti si ochii tuturor nadajduiau în ea si, în locul Domnului ei Iisus Hristos cu trupul printre oameni, ei o vedeau pe cea care L-a adus trupeste pe lume, Maica cea fara de prihana si preabinecuvântata." ...
"Astfel a împlinit o viata si purtare mai adânca decât firea, si a fost facuta biruitoare asupra a tot ce a avut loc mai înainte si asupra a tot ce se va întâmpla mai apoi, prin covârsirea si înaltarea bunavoirilor si a faptelor sale bune. Ea crestea, sporea tot atât pe cât soarele e mai stralucitor decât stelele."

din “Viata Maicii Domnului”, Sfantul Maxim Marturisitorul

Iar cu privire la rolul Femeii in socitatea de azi..Eu cred ca femeia din societatea noastra s-a indepartat foarte mult de la rolul ei esential, primordial: nasterea de prunci si educarea lor in spiritul si in legea lui Iisus. Pacat...Ne preocupa mai mult cariera, distractiile, ce zice Lumea, etc.
Doamne ajuta!



http://cuvant.credo.ro/2006/04/26/di...arturisitorul/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2010, 14:05:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Evangheliile apocrife povestesc ce a facut Fecioara Maria dupa Cincizecime.
Iata si un articol interesant pe site - http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lui-69266.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2010, 15:21:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Evangheliile apocrife povestesc ce a facut Fecioara Maria dupa Cincizecime.
Iata si un articol interesant pe site - http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lui-69266.html
Pai ce facem? Credem ... sau nu credem in evengheliile apocrife?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2010, 15:31:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pai ce facem? Credem ... sau nu credem in evengheliile apocrife?
Daca sunt in acord cu Traditia Bisericii, da. Mai corect spus, Traditia Bisericii s-a inspirat din aceste apocrife:

Literatura crestina a primelor secole contine, pe linga textele preluate in canonul Bisericii, si o serie de "apocrife", numite astfel datorita caracterului lor derivat sau "ezoteric". Pina in secolul al IV-lea nu exista o granita sigura, unanim acceptata, intre scrierile canonice si cele asa-zise "apocrife". Dovada ca foarte multe evenimente, personaje sau episoade, precum viata parintilor dupa trup ai lui Iisus, nasterea si copilaria Lui, coborirea in iad, adormirea Maicii Domnului etc., au fost integrate in Traditia ortodoxa. Reproducerile dupa fresce aflate la manastirile Humor si Hurez dovedesc rolul important jucat de apocrife in constituirea iconografiei ortodoxe.

Marea problema cu aceste apocrife este ca nu stim daca sunt autentice. Insa simplul fapt ca nu fac parte din canonul biblic nu este temei pentru a le ignora. Trebuie sa culegem ca albina.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2010, 16:06:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca sunt in acord cu Traditia Bisericii, da. Mai corect spus, Traditia Bisericii s-a inspirat din aceste apocrife:

Literatura crestina a primelor secole contine, pe linga textele preluate in canonul Bisericii, si o serie de "apocrife", numite astfel datorita caracterului lor derivat sau "ezoteric". Pina in secolul al IV-lea nu exista o granita sigura, unanim acceptata, intre scrierile canonice si cele asa-zise "apocrife". Dovada ca foarte multe evenimente, personaje sau episoade, precum viata parintilor dupa trup ai lui Iisus, nasterea si copilaria Lui, coborirea in iad, adormirea Maicii Domnului etc., au fost integrate in Traditia ortodoxa. Reproducerile dupa fresce aflate la manastirile Humor si Hurez dovedesc rolul important jucat de apocrife in constituirea iconografiei ortodoxe.

Marea problema cu aceste apocrife este ca nu stim daca sunt autentice. Insa simplul fapt ca nu fac parte din canonul biblic nu este temei pentru a le ignora. Trebuie sa culegem ca albina.
Inteleg faptul ca ajungi sa crezi intr-o scriere despre care nu stii daca este autentica.
Dar sa aduci aceasta scriere ca dovada a credintei tale ... nu mai inteleg.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2010, 16:11:12
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum a fost ajutat un protestant..adica subsemnatul.

Am fost un fumator inrait.Nu unul amator.Unul inrait si de multi ani.Camel/aprox 2 pachete pe zi.La un anumit moment am constat ca nu mai imi facea placere sa fumez dar fumam cumva din inertie.Am zis ca in acest caz este usor sa ma las si ca este doar o problema de vointa.Esec complet.Dupa o perioada mai lunga sau mai scurta imi aprindeam una.Cu fiecare tigare parca redescopeream placerea in forma ei totala.

Nu ma afecta nimic referitor la posibile boli sau alte probleme de acest tip.Pur si simplu nu ma gindeam la asa ceva.Am fost si la un control pulmonar.Doctorul mi-a spus ca nu sunt probleme majore(am ramas uimit)dar ca ar fi bine sa ma las,fie si gradual.I-am ras in fata si incurajat de rezistenta(sau norocul)organismului am continuat sa fumez.Totusi ceva nu imi dadea pace.Mereu imi aparea in cap acest gand,,trebuie sa te lasi!”.Chiar ma enerva.Prin urmare am fost al un psiholog care mi-a indrugat o explicatie complicata de era sa ajung
sa-i povestesc copilaria :)) Am plecat si mai confuz si trist.Nu scapam de gandul acela insistent.Am zis:,,Ma las.Poate trebuie sa arat ce vointa am”.Orice tentativa a fost supusa esecului.Orice am incercat,orice metoda>am esuat plenar.Era complet dependent.
Rutina,placerea...spuneti cum vreti voi.Problema era ca nu scapam de acest viciu.Dezolat am abandonat lupta.

Dupa ceva timp am fost intr-o delegatie cu un amic,intr-o localitate de la munte.Nu foarte departe de locul unde ne-am cazat era o biserica.Foarte frumoasa.Mi-a placut cum arata,fie si din exterior.Intr-o zi mi-a trecut prin cap un gand:ce-ar fi sa intru sa ma rog?Nu mai intrasem demult.Am intrat si primul lucru pe care l-am vazut in fata a fost o Icoana Maicii Domnului.Nu ma rugasem niciodata la Ea.M-am asezat in genunchi si m-am rugat cum am stiut eu.Am avut o singura rugaminte si o spun public:sa ma ajute sa gasesc puterea de a ma lasa de fumat.Asta mi-a trecut mie prin cap atunci desi cand intrasem in biserica imi propusesem sa cer altceva.

M-am rugat in putine cuvinte.Cand am iesit afara recunosc ca ma cam indoiam de succesul demersului meu insa in mod ciudat in ziua aceea nu mi-am aprins nici o tigara.
Mi-am spus:,,probabil din cauza aerului de munte”.Era intr-o zi de vineri.Sambata cand
m-am trezit am vrut sa-mi aprind o tigara.Chair atunci a batut colegul meu la usa.Se modificase programul.Am lasat pachetul pe masa si am plecat.Ne-am intors abia seara.Nu fumasem nimic si ma ardea gatul.Mi-am facut un dus si m-am asezat la tv cu o bere.M-am uitat pe masa si pachetul nu mai era.M-am enervate crancen.Am coborat la receptie si am spus receptionerei ce s-a intamplat.Si-a cerut scuze si m-a indrumat spre bar ca sa imi iau alt pachet.A spus ca va verifica daca nu cumva l-a aruncat camerista.
Eu,fiind nervos,i-am raspuns:,,Nu mai am chef acum sa fumez.O sa fumez maine cand camerista dvs imi va plati pachetul”.M-am intos ofticat in camera si m-am culcat.Fara sa vreau mi-a trecut un gand prin cap ,,ce a fost in capul meu de nu mi-am cumparat un alt pachet?’’.Suparat cumva chiar pe mine..m-am culcat.Duminica dimineata cand m-am trezit am coborat la masa.Amicul a comandat ceva de mancare si mi-a spus:
,,Vezi ca avem drum lung .Sa nu uiti sa-ti iei tigari pt ca nu am chef sa fii nervos din cauza asta”
Fara sa imi dau seama,fara nici o explicatie i-am spus:
,,M-am lasat”
Colegul s-a uitat perplex la mine.La fel eram si eu.Perplex.Ma intrebam:
,,Ce a fost in capu meu sa spun asta?”
Am incarcat ganditor bagajele in masina si am plecat.Pe cand ne indepartam de hotel am vazut in retrovizor biserica unde ma rugasem si mi-am adus aminte ce am cerut.S-a cam facut pielea gaina pe mine in acel moment.Recunosc asta.De atunci si pina in prezent nu mai mi-am atins de tigari.Nici macar una.Nu am mai simtit nevoia.Am scapat de un rahat de viciu cu care ma luptam de multi ani.Am considerat ca am primit o sansa si nu am de gand sa-mi bat joc de ea.

Am spus acest lucru pe acest topic si vrea sa-i multumesc inca o data,in mod public, Maicii Domnului pt ajutorul ei desi nu meritam asta(nu ma rugasem niciodata la ea).
Sincer sa fiu ma intereseaza mai putin ce parere vor avea oamenii despre asta sau daca vor crede ce am spus sau nu.Este problema fiecaruia dar eu stiu ce am simtit si nu am nevoie de alte dovezi.Nu pot spune ca a fost vorba de o minune dar pot spune cam am fost ajutat(desi in mod logic nu as fi meritat asta), intr-un alt mod decat cel la care ma gindeam eu. Consider ca am vazut destul de multe in viata asta iar ce am spus am spus in deplinatatea facultatilor mintale.Ii multumesc ca m-a ajutat .

Bye
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2010, 02:20:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felicitari, Scotianule. Multi cauta o reteta de lasat de fumat, si iata cea mai buna dintre toate: rugaciunea catre Maica Domnului. Trebuie doar s-o rugam! Aviz amatorilor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05