Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.09.2011, 13:22:35
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai nu, nu e usor, si nici sanatos. E caz clinic, si in lumea in care traim acum, se poate lasa cu caz penal.

Spune-mi, ce iubire e aia care se impune cuiva? Sub amenintarea eternitatii petrecute in iad? A oferit Iisus vreo optiune? A intrebat pe cineva daca oamenii sunt de acord ca el sa moara pe cruce pentru ei?

In plus, nu am reusit sa obtin o explicatie satisfacatoare apropo de corelatia intre alegerea unui om sa moara (ma rog, stiind ca va invia, ceea ce cam ucide din fasa ideea de "sacrificiu") pentru a "spala" pacatele altora.

Daca tu ma calci pe mine pe pantofi, am optiunea de a te ierta sau nu. Dar ce treaba are un tert? Poate el sa te ierte pentru ca m-ai calcat pe pantofi? Unde e responsabilitatea care vine cu propriile fapte, daca sunt iertate de un tert? Ce fel de moralitate e asta?
Ai inteles gresit. Eu ziceam ca daca acuma vine unu, te bate si te baga in spital, esti in stare sa il iubesti? Ca pana la proba contrarie nici eu nu am nimic cu nimeni si cred in potentialul omului de a se schimba si de a fi bun.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.09.2011, 13:28:08
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ai inteles gresit. Eu ziceam ca daca acuma vine unu, te bate si te baga in spital, esti in stare sa il iubesti? Ca pana la proba contrarie nici eu nu am nimic cu nimeni si cred in potentialul omului de a se schimba si de a fi bun.
Normal ca nu. Si perfect nenatural sa mi se ceara sa o fac. Ca sa nu vorbim despre faptul ca e total contrar instinctului de supravietuire, fara de care nu am mai fi existat ca specie in ziua de azi.

As putea sa aleg sa il iert, dar asta e cu totul alta treaba.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.09.2011, 14:30:08
april01 april01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

Draga FireSpirit, imi pare rau pentru tine, pentru inconsecventa ta in tinerea caii celei drepte pentru ca dintre toate lucrurile care Ii sunt placute lui Dumnezeu, dintre toate faptele bune pe care le poti face inaintea Lui (pe care, sa fii sigura ca El le contorizeaza pana la cea mai mica si aparent nesemnificativa) cele mai placute Ii sunt RABDAREA si SMERENIA.
Tocmai de aceia El le-a testat intodeauna pe acestea si celor mai drepti, mai placuti si mai mari Sfinti ai Lui in cele mai grele si mai cumplite moduri si de asemenea le-a rasplatit insutit aceste doua virtuti. Pentru ca degeaba faci fapte bune daca aceste fapte bune le faci cu scopul precis de a obtine avantaje personale si daca se poate si cat mai repede iar atunci cand acestea nu iti apar, incepi sa cartesti.
Spui ca ai facut fapte bune si ca ai mers la biserica, dar poti oare spune cu mana pe inima ca aceste fapte bune le-ai facut fara sa astepti nimic in schimb, sau ca ai mers la biserica doar pentru a fi aproape de Dumnezeu, si nu ca sa te rogi sa ti se implineasca un lucru sau o dorinta anume?
Pe Dumnezeu nu Il poti pacali, El ne cunoaste inima si cele mai ascunse ganduri, El stie si in ce scop si pentru ce faci faptele bune, si daca aceste fapte sunt facute doar pentru folosul tau, atunci nici rasplata pentru ele nu apare. Rasplata cea mare iti vine cand faptele bune pe care le faci sunt din dragoste si compasiune sincera pentru semeni, fara a o astepta...desi pentru noi oamenii e foarte greu sa facem lucrul acesta, si tocmai de aia cei ce au ajuns la asemenea nivel au ajuns Sfinti.

Pentru ca se stie, ca toti Sfintii lui Dumnezeu au iubit suferinta, ca suferinta este data celor pe care El ii iubeste ca sufletul sa se purifice prin ea si sa poata ajunge din nou la El, fiindca nu prin huzur si imbuibare si asa zisul "noroc" pamantesc ajungi in Imparatia Lui Dumnezeu (cati dintre cei care au o astfel de viata ai vazut ca le pasa de Dumnezeu, sau ca sunt apropiati de El?), ca ce folos ca ii e bine aici trupului de carne care in cativa ani devine o stafida scofalcita, ca sa nu mai zic ce devine cand ajunge in pamant, daca sufletul care traieste vesnic va suferi tot vesnic pentru acele clipe de "fericire" si nepasare pe care le-a avut trupul?
Noi trebuie sa intelegem ca fericirea deplina pe pamant NU EXISTA (ca s-a pierdut odata cu caderea din Rai), ca nu exista om indiferent cat de bogat, sau sanatos sau implinit ar fi sa nu aiba o problema care sa nu-l lase sa fie fericit deplin. Fericirea deplina pentru om a fost doar in Rai cand a fost alaturi de Dumnezeu si pe care a pierdut-o prin neascultarea de El, ceea ce nu mai intelegem noi oamenii, e ca noi putem deveni asemanatori lui Dumnezeu, am putea avea puteri extraordinare, puteri pe care au ajuns sa le aiba Sfinti pentru ca Dumnezeu e in noi, suntem creatia Lui totul e sa alegem daca ne dorim fericirea adevarata care este doar alaturi de El (fericirea la care au ajuns acei Sfinti ai Lui care desi erau prigoniti, nemancati si fara haine iradiau o fericire si o multumire nepamanteasca mai presus de orice placere pe care ti-o poate oferi lumea asta), acea fericire pe care au avut-o Adam si Eva in Rai, sau alegem iluzia fericirii si placerii pret de cativa ani aici pe pamant, iluzie pe care a avut-o si Eva cand a muscat din mar si care e data de acelasi personaj care i-a dat-o si Evei. Dumnezeu sa te ajute si sa te lumineze sa faci alegerea mantuitoare!

Last edited by april01; 07.09.2011 at 14:40:17.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.09.2011, 18:44:36
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai nu, nu e usor, si nici sanatos. E caz clinic, si in lumea in care traim acum, se poate lasa cu caz penal.

Spune-mi, ce iubire e aia care se impune cuiva? Sub amenintarea eternitatii petrecute in iad? A oferit Iisus vreo optiune? A intrebat pe cineva daca oamenii sunt de acord ca el sa moara pe cruce pentru ei?

In plus, nu am reusit sa obtin o explicatie satisfacatoare apropo de corelatia intre alegerea unui om sa moara (ma rog, stiind ca va invia, ceea ce cam ucide din fasa ideea de "sacrificiu") pentru a "spala" pacatele altora.

Daca tu ma calci pe mine pe pantofi, am optiunea de a te ierta sau nu. Dar ce treaba are un tert? Poate el sa te ierte pentru ca m-ai calcat pe pantofi? Unde e responsabilitatea care vine cu propriile fapte, daca sunt iertate de un tert? Ce fel de moralitate e asta?
Te_ai gandit ca poate animalul isi duce cu mai multa demnitate Crucea decat noi?
Oare suferinta lor (in tacere) nu este o lectie pt. noi ,care credem ca avem dreptul sa tipam de fiecare data cand dam de greu?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.09.2011, 19:48:26
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Problema ta e modul in care ti-a fost prezentat Dumnezeu. Dar nu e totul vina Lui, adica tu te-ai nascut ca sa te dezvolti ca OM, si pentru asta ai niste incercari in viata prin care trebuie sa treci ( acestea pot fi de orice fel).
Dumnezeu ne-a lasat imperfecti pentru a ATINGE perfectiunea. Vezi tu, daca am crede cu adevarat si am avea cunostintele, care nu le poti obtine doar prin ce zice crestinismul, probabil am putea face si noi ce a facut Iisus, dupa cum si el a spus (si nu cred ca se referea strict la preoti).

*sper sa nu ma ia nimeni cu conceptul "crede si nu cerceta" deoarece stim ca se refera la credinta, pentru ca Dumnezeu nu ne vrea prosti*

La 22 ani am devenit mama. Moment in care toata lumea s-a intors impotriva mea,inclusiv tatal si familia.
Cu cativa ani inainte am incercat sa ma sinucid.
Nu stiu care este motivul supararii tale concrete dar, din expierienta iti spun fii incrincenat sa urasti pacatele tale ,chiar daca toata lumea iti este potrivnica .CU DUMNEZEU NU TE PUNE CA STIE MAI BINE DECAT ORCINE CE E MAI BINE PT. TINE.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.09.2011, 20:18:29
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Si cand mananci friptura sau pui te gandesti la cat sufera animalele alea?
Si ouale sunt facute de gaini care stau in baterii inghesuite. Si vacile sunt mulse cu pompele alea care le produc dureri mari (imagineaza-ti cum ti-ar pune tie doua pompe pe sfarcuri si ai vrea sa tipi de durere dar nu ai putea). Sau cum se insemneaza cu fierul rosu si li se strapung urechile.

Si de fiecare data cand platesti la magazin pentru acele produse tu de fapt votezi pt acest sistem. Il validezi. Cred ca la acest tip de ipocrizie se referea.
da, ma gandesc, de aia mananc doar carne de peste si oua si lapte cumpar de la tzarani (laptele la sticla, ouale nemarcate,etc), sau aduc de la ai mei de la tzara cateodata. N-am crapat de foame niciodata pana acum, o duc excelent. Se poate.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.09.2011, 21:50:14
roryta's Avatar
roryta roryta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2011
Locație: Undeva în lume
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit nu-i de gluma...

va certati? chiar si aici?

credeam ca daca voi intra prin zona asta, voi avea parte numai de... lapte si miere...

observ ca nu-i chiar asa..
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.09.2011, 15:30:45
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Te_ai gandit ca poate animalul isi duce cu mai multa demnitate Crucea decat noi?
Animalul nu are o Cruce, pentru ca nu nici un animal nu e atat de inteligent ca Omul, care a inventat zei, cu simbolurile aferente. In plus, care e legatura cu ce am scris eu?

Citat:
Oare suferinta lor (in tacere) nu este o lectie pt. noi ,care credem ca avem dreptul sa tipam de fiecare data cand dam de greu?
Tipi pentru ca ai inteligenta sa o faci, si limbajul sa te exprimi. De-aia.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.09.2011, 17:49:48
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Animalutele intradevar nu au sufletel ca al nostru, in sensul ca nu e nemuritor, au altul diferit de al nostru.
Dumnezeu a lasat asa, ca ele sa nu se chinuie pentru eternitate. Zic Sfintii Parinti ca natura intreaga si plantele si animalele sufera pentru caderea omului, si asa este, de aceea ele simt cand e un om rau, fug sau ataca, sau daca e om bun si sfant se culca la el in brate. Nu ar fi corect ca ele sa se chinuie secole pentru noi, nu crezi?
Vezi Sf. Serafim de Sarov, care hranea ursul cu mana si nu il vatama.
Sau cum stateau animalele la Par. Paisie. Vezi ce relaxat e iepurasul la el in brate?

Animalele iubesc pe sfinti si sfintii pe animale. E plin de pustinici prin munti, si vine iarna dar nu se apropie de ei nici lup nici urs, ba mai si impart aceasi pestera.

Cat despre fatarnicia in biserica, cunoastem, no comment. Multi sunt cei care vor ranguri, si laude si intaietate, sa-i perii ca se considera desavarsiti.
Dar nu te pune nimeni sa stai cu ei, si sa te acresti si sa imbatranesti inainte de vreme.
Cauta locuri autentic ortodoxe, cauta oameni deschisi si sincer caci inca mai sunt (chiar daca mai greu de gasit), citeste cartile parinteilor de care ti-am zis mai sus.
Aplica cat de mult poti tu cele invatate de la ei, si vei trai minuni in viata ta.

Si pe oriunde mergi, sa nu uiti, padure fara uscaturi nu vei afla, chiar si in manastiri vei mai gasi maici si calugari nu tocmai ok, dar tu nu iti pierde vremea cu acestia, roaga-te pentru ei si mergi mai departe, spre cei de la care ai ce invata si care sa iti odhineasca sufletul.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.09.2011, 15:16:49
april01 april01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

Problema cu animalele din ceea ce am mai citit scris de Sfintii Parinti si din ceea ce am inteles eu, e ca ele nu sunt create asemeni noua, Dumnezeu le-a creat prin cuvant a spus "sa fie" si s-au facut, pe cand omul dupa ce a fost creat, Dumnezeu l-a insufletit prin suflare de viata din insusi Duhul Sau, deci insusi Duhul Sau l-a pus in noi, de aceia oamenii au suflet pe cand animalele sunt doar creatii ale lui Dumnezeu prin cuvant, pe care bineinteles, ca pe orice creatie a lui Dumnezeu trebuie sa o respectam, ingrijim si sa o iubim.

Animalele nu au suflet asemeni oamenilor insa ele dupa moarte se transforma tot in elemente din natura dupa principiul "nimic nu se pierde, totul se transforma", ele ajungand astfel sa traiasca sub o alta forma tot in lumea aceasta pentru ele nu exista lumea de dincolo si judecata. Adica un animal dupa moarte putrezeste si se transforma in ingrasamant care se transforma in plante, care la randul lor devin hrana pentru alte animale si ajung in fecale si din nou in pamant ajung plante, sau daca a fost mancat de alt animal, in hrana pentru celulele acelui animal care l-a mancat si implicit in parte din organismul acelui animal, etc...intr-un ciclu infinit...deci animalele traiesc tot in lumea aceasta si dupa moarte, insa sub o alta forma, pe cand Duhul lui Dumnezeu care se afla in om, in sufletul lui, nu putea sa se piarda, trebuie sa se intoarca la Creator. Adica e ceva de genul: Dumnezeu ti-a dat Duhul la inceput, la sfarsit trebuie sa I-l inapoiezi lui Dumnezeu (de aici vine probabil si expresia "a-si da Duhul" cand omul moare), si asta depinde de tine cum I-l inapoiezi, daca I-l prezinti curat si intact sau plin de "mocirla" si badjocorit in fel si chip, caz in care e normal ca Dumnezeu sa nu ti-l mai primeasca. Si atunci cine sa ti-l vrea asa netrebuincios decat vrasmasul lui Dumnezeu, diavolul care se bucura ca prin faptul ca a luat un suflet la el, care nu era destul de curat ca sa ajunga in Imparatia lui Dumnezeu...ii pricinuieste lui Dumnezeu o mare durere, pentru ca Dumnezeu sufera pentru fiecare suflet care nu poate intra in Imparatia Lui. Adica gandindu-te subiectiv, in cazul in care tu imprumuti ceva cuiva cu toata inima si cu drag, un lucru care pentru tine are o valoare inestimabila si acel cineva ti-l da inapoi terfelit in ultimul hal, oare nu te superi?... il mai primesti asa?

Si faptul ca animalele se mananca intre ele si oamenii mananca animale, acest lucru a fost dat de Dumnezeu dupa caderea omului din Rai, pentru ca este scris si in Bilblie la inceput toate traiau intr-o perfecta armonie si intelegere, leii cu antilopele, lupii cu oile, etc... si toate cu omul, iar omul nu manca decat din roadele pomilor care erau in gradina Raiului, pana in momentul cand omul nu L-a acultat pe Dumnezeu si a fost izgonit din Rai, atunci a fost prima jertfa de animal pe care Dumnezeu a facut-o ca sa le faca haine la Adam si Evei dintr-o piele de animal, ca acestia sa-si acopere goliciunea. De atunci a fost lasata si hrana cu carne de animal, ca omul sa-si aminteasca intodeauna ca nesupunerea si neascultarea fata de Dumnezeu, a facut rau nu numai lui ci si tuturor creaturilor Sale, acest lucru fiind ca o pedeapsa si o amintire urata si dureroasa a faptului ca neascultarea de Dumnezeu si indepartarea de El aduce suferinta si durere.

Last edited by april01; 09.09.2011 at 15:57:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30