Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.02.2012, 18:19:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Îmi induce o senzație odihnitoare faptul că sunt colegi de forum care dau semne de maturizare și primenire, observație care stă, desigur, sub rezerva privirii din ”satelit”, prin urmare privată de perceperea detaliilor sau a fundalului duhovnicesc.
N-ai ce să comentezi la meditația colegei Fallen, până și micile erori analitice intră sub incidența lui felix culpa.
Importantă e acestă ieșire mentală la interval, fie din placenta falsei protecții asigurate de evlavia încremenită în forme ”consacrate”, fie din iluzoriile subînțelesuri teologice de larg consum dobândite pe cale livrescă.
Confruntată cu dilemele viețuirii și supraviețuirii în această lume dar și cu fluizii afectivității (care adeseori par că se mișcă cum vor ei, nu cum vrem noi), gândirea capătă o consistență proteică, foarte permeabilă la intervenția formatoare a harului, sau altfel spus la metanoia.
pana sa ma intalnesc cu tine, credeam ca cunosc limba romana. Se pare ca m-am inselat.
Nivelul mei intelectual e mult sub.Oricat m-as chinui nu reusesc sa-ti inteleg posturile(poate doar daca as sta cu dictionarul langa mine).
Un umil sfat: poate ar trebui sa scri la un nivel al omului de rand, ca altfel poti sa afirmi idei bune, frumoase, dar sa treaca neobservate cu senzatia ca sunt intr-o limba straina.
parerea mea...dar nu ma lua in seama...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.02.2012, 19:19:36
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
pana sa ma intalnesc cu tine, credeam ca cunosc limba romana. Se pare ca m-am inselat.
Nivelul mei intelectual e mult sub.Oricat m-as chinui nu reusesc sa-ti inteleg posturile(poate doar daca as sta cu dictionarul langa mine).
Un umil sfat: poate ar trebui sa scri la un nivel al omului de rand, ca altfel poti sa afirmi idei bune, frumoase, dar sa treaca neobservate cu senzatia ca sunt intr-o limba straina.
parerea mea...dar nu ma lua in seama...
De aceea se numesc nivele. Ca unele sa fie deasupra, iar altele sub. Fiecare cu ce ne'au daruit ursitoarele. Nu e nevoie de un foarte mare chin. Sunt mesaje simple transmise intr'un limbaj elegant, spoit cu nuantele vastei culturi pe care o detine Mihai. Ca un om al literelor ce este, pentru el asta vine firesc. Sa ii ceri sa adopte nenaturalul, pentru confortul tau, frizeaza ridicolul. Oricum, problema va fi reala pentru tine cand ti se va adresa direct. Iar frunzaritul unui dictionar nu a provocat mari daune nimanui. Ca sa nu mai spun ca si cunoasterea limbilor straine reprezinta un atu.

PS: sa scrii*
Reply With Quote
  #203  
Vechi 01.02.2012, 20:18:19
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
De aceea se numesc nivele. Ca unele sa fie deasupra,
PS: sa scrii*
Are careva ceva de zis la subiect?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #204  
Vechi 01.02.2012, 20:26:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Smile multumesc

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
[....]
PS: sa scrii*
Multumesc ptr observatie, lilith.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #205  
Vechi 01.02.2012, 21:05:03
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Multumesc ptr observatie, lilith.
Lore, ai recunoscut deja ca nivelul tau e ... jos. Curajul e apreciat, la fel ca onestitatea. Dar nu e nevoie sa ne demonstrezi nimic. Te credem pe cuvant! Serios! :-)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 02.02.2012, 01:06:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit concluzie:)

Vb despre sotul ideal,dar cum el nu exista,discutia a deviat spre alte subiecte :)
Daca ar fi existat,ar fi fost descris in mici detalii de catre sotiile lor,nu?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 02.02.2012, 02:10:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Vb despre sotul ideal,dar cum el nu exista,discutia a deviat spre alte subiecte :)
Daca ar fi existat,ar fi fost descris in mici detalii de catre sotiile lor,nu?
Never mind..

Last edited by anna21; 02.02.2012 at 02:12:39.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 02.02.2012, 08:08:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Never mind..
Did you get it?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.02.2012, 09:11:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Nu vad nimic comic. Asa le numeste si Biblia.

Mie imi repugna persoanele care saruta pe bot canii, pisicile, serpii, soparlele, porcii, oile etc
Cainii si picisile in special sunt purtatoare a foarte multi paraziti foarte periculosi. Nu pot saruta pe cineva care face schimb de saliva cu pisicile sau cu cainii.
Eu cred ca Dumnezeu a creat pentru sarutari "lighioane" din propria noastra specie: pt barbati - femeile, pt femei - barbatii.

Si mai cred ca aceasta "dragoste" de animale mai ales la persoanele singure e si asta o amagire draceasca. Un inlocuitor al dragostei adevarate.
Aveti dreptate ca va repugna astfel de persoane,insa chiar si sarutarea unor exemplare umane reprezinta un risc:herpes,afte bucale,candida,stafilococul hemolitic,mononucleoza,gingivite,paradontoze etc
Daca vrem sa tinem animale prin preajma,acestea se deparaziteaza unde este cazul sau doar preventiv.
Dar nu sustin nici pupatul animalelor pe bot,se intelege.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 02.02.2012, 16:31:38
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
...insa chiar si sarutarea unor exemplare umane reprezinta un risc:herpes,afte bucale,candida,stafilococul hemolitic,mononucleoza,gingivite,paradontoze etc
...
Da, si probabil ca mai sunt si multe altele. Dar ma gandesc ca riscul de contracta careva din astea este totusi mic in comparatie cu plusurile aduse de o relatie. Acuma cu progresul stiintific stim si noi ca nu suntem singuri niciodata. Avem miliarde de microorganisme care vietuiesc pe/in noi.
Organele interne sunt ca niste continente fiecare cu populatii de tot felul de bacterii, flore etc. Uneori ma gandesc ca poate era mai bine sa nu stiu toate acestea :))
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Conducatorul ideal... mihai.radulescu2003 Generalitati 226 13.12.2012 10:48:28
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33