Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.02.2012, 00:06:03
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Yasmina, AnnaKarenina90, ma bucur ca va simti..chit ca reactia voastra nu inseamna si pocainta, dar macar confirma ceea ce am afirmat mai sus.

Multumesc pentru ajutor.
Aline, nu am sa incerc sa te contrazic, din simplul motiv ca am renuntat de mult sa mai lupt cu mintile inchise in sfera impenetrabila a ignorantei crase, cultivata constant, in ritm alert.
Ma bucur ca in realitatea ta alternativa ceea ce am spus eu si Yasmina subliniaza, intr'un fel sau altul, conceptiile tale nascute din prietenia fecunda a unor frustrari (ale caror origini pot doar sa le intuiesc) cu iluzia unei minti luminate, posesoare a adevarului universal.
Dar tu oricum nu aveai nevoie de confirmari din partea noastra. E deja cunoscut faptul ca personalitatile schizoide au acest talent innascut de a nascoci argumente la toate ineptiile produse de mintea ratacita printre masele de cristale de gheata suspendate in atmosfera.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 03.02.2012, 01:28:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Aline, nu am sa incerc sa te contrazic, din simplul motiv ca am renuntat de mult sa mai lupt cu mintile inchise in sfera impenetrabila a ignorantei crase, cultivata constant, in ritm alert.
Badarania nu tine loc de argumente.

Citat:
Ma bucur ca in realitatea ta alternativa ceea ce am spus eu si Yasmina subliniaza, intr'un fel sau altul, conceptiile tale nascute din prietenia fecunda a unor frustrari (ale caror origini pot doar sa le intuiesc) cu iluzia unei minti luminate, posesoare a adevarului universal.
Da, agresivitatea fara suport a afirmatiilor demonstreaza exact punctul meu de vedere: iubirea de caine impinsa la absurd nu face casa buna cu iubirea de oameni.

Citat:
Dar tu oricum nu aveai nevoie de confirmari din partea noastra. E deja cunoscut faptul ca personalitatile schizoide au acest talent innascut de a nascoci argumente la toate ineptiile produse de mintea ratacita printre masele de cristale de gheata suspendate in atmosfera.
Cu alte cuvinte, argumentele sunt semne ale unei personalitati schizoide.

Afirmatiile tale injurioase fiind binenteles semnele unei bune educatii si iubiri crestinesti.

Mai sa fie, e de ajuns sa zgandaresti putin poleiala si imediat iese putoarea la suprafatza.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 03.02.2012, 06:05:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mie mi s-a parut impresionant...desi nu este singurul caz de genul pe care l-am intalnit,sunt multe.

http://www.libertatea.ro/detalii/art...ma-377121.html
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #144  
Vechi 03.02.2012, 06:32:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Y
Heaven,

Inca astept sa gasesc iubitorul ala de caini care sa puna oamenii inainte
Iti multumesc pentru raspuns,Alin!
Uite,eu o sa-ti povestesc despre cazul meu,pentru ca mi se pare mai potrivit sa vorbesc despre mine,decat despre altii...animalele au fost cele care m-au ajutat sa ma reapropii de oameni,sa ii inteleg mai bine,sa iert,sa fiu mai senina,sa ma bucur de prezenta fiintelor din viata mea,sa pretuiesc fiecare clipa ce imi este data,asa cu bune si rele si mai ales sa imi depasesc teama si neincrederea.
Un animal ranit,bolnav,nu renunta,ci continua sa lupte pentru existenta...poate fara un picior,poate mutilat,paralizat...nu isi plange de mila,ci merge inainte si mai mult decat atat,de multe ori are puterea sa se bucure,sa ierte,sa fie recunoscator.Cati dintre noi reusim sa facem asta?Lectia asta m-a ajutat sa ma ridic de jos si sa merg mai departe,in niste situatii in care probabil multe persoane ar fi cedat si ar fi cazut intr-o depresie si disperare crunte!
Imi aduc aminte cazul unei cateluse,pe care eu si niste colege l-am avut acum doi-trei ani...o persoana,careia nu doresc sa ii dau nici un fel de calificativ,ii zdrobise toate patru picioarele cu un obiect contondent si o lasase sa agonizeze la marginea drumului.A fost dusa la veterinar,insa nu se mai putea face nimic pentru ea,oasele pur si simplu ii curgeau faramite prin piele,in asa hal fusese de zdrobita,deci a fost nevoie sa fie adormita.Era o puiuta in jur de 6-7 luni,nu ar fi avut ce rau sa faca cuiva...si cu toate chinurile cumplite prin care trecea,pe masa medicului si-a gasit ultima putere pentru a mai da din codita si sa linga mainile celor care incercau sa o ajute...
Poate unor persoane li se pare sub demnitatea lor sa incerce sa invete de la animale,din natura,eu,insa,am invatat multe!
Desi unii spun ca a avea animale in companie,te distanteaza de oameni,in viata mea s-a petrecut exact invers...ele m-au adus in mijlocul oamenilor si m-au ajutat sa ii inteleg,sa ii iert,sa ii accept si sa ii iubesc,in vremea in care studiile in psihologie erau departe de perspectivele mele,credinta palpaia in umbra sperantei care se stingea,iar ranile sapate in suflet erau foarte adanci,iar increderea in oameni disparuse.
Am ajuns la concluzia ca Dumnezeu are cai misterioase de a lucra cu oamenii si pentru fiecare dintre noi gaseste instrumentele potrivite si se pare ca de multe ori printre ele se numara si acest dar pe care ni l-a facut,mai putin pentru beneficiul trupului,cat mai ales pentru cel al sufletului...natura inconjuratoare,cu toate vietuitoarele,florile,bogatiile si misterul ei...Am inteles ca El nu m-a lasat,de fapt niciodata,chiar si in cele mai grele momente de ratacire ale mele,ci a avut rabdare cu mine si m-a adus mai aproape de El,asa cum a stiut ca este mai bine,pentru ca El este Doctorul sufletelor,nu-i asa?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 03.02.2012 at 06:56:53.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 03.02.2012, 08:16:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @Heaven

uite altceva impresionant(asa cum mi-a parut mie).
http://www.youtube.com/watch?v=emJWi...eature=related
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 03.02.2012, 08:52:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

heaven, m-a impresionat istorisirea ta. Atât tu, cât și Yasmina, faceți dovada că vă pasă și de oameni, și de animale. Mi se pare că așa trebuie să fie orice creștin. Ascultam, ieri, un cuvânt al părintelui Galeriu, care, citându-l pe sf. Dionisie Areopagitul, spunea că cele inferioare se află (cu dorul lor) în cele superioare mai mult decât în ele însele. De aceea un animal bolnav, rănit, flămând, își va căuta „mântuirea” în om, așa cum omul și-o află în Dumnezeu.

Mărturisesc că și eu am învățat multe de la animale și, cu speranța de a nu sminti pe cineva, pot spune că sunt mult asemănătoare nouă sub aspectul manifestărilor de bază, dar și ca răspuns la afecțiunea oferită. Asta nu înseamnă, însă, că nu mai fac diferența între om și animal.

Există și persoane ca cele pe care le-a observat Alin. Dar nu faptul că iubesc animalele le face să urască oamenii, ci invers: din cauză că sunt mereu dezamăgite de oameni, neputând ierta, având așteptări neîmplinite din partea lor, își îndreaptă spre animale afecțiunea (ele nu dezamăgesc niciodată, de la ele nu aștepți mai mult decât îți pot oferi).

Cât privește mila față de cei mușcați (mai ales când e vorba de copii), este evident că situația nu trebuie să rămână ca atare. Dacă tot suntem pe un forum creștin, ar trebui să căutăm soluții din perspectiva a ceea ce este și ce nu este păcat. Cum omului i s-a dat stăpânire peste viețuitoare (cu milă, însă, după modelul Părintelui ceresc), nu cred că este păcat eutanasierea (în fond, ea se aplică și puilor abia fătați). Dar este păcat chinuirea lor. Deci, cum am mai spus, contează felul în care se face.

P.S. Cred că iritarea multora față de iubitorii de animale se datorează exceselor pe care le fac mulți, tratându-le ca pe niște copii răsfățați. Totuși, cred că asta ar trebui să constituie un alt subiect.

Last edited by N.Priceputu; 03.02.2012 at 08:57:28.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 03.02.2012, 20:47:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit pisica bona :)

un alt video induiesator :)
http://www.youtube.com/watch?v=PWXigjFm4TM
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.02.2012, 21:04:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Heaven, frumos ce spui tu acolo.

Putem invata multe de la Creatia Lui, in masura in care a ramas neatinsa de pacatul protoparintilor, dar tot mai bine este sa ne raportam la Dumnezeu si sa nu uitam nici de semenii nostri.

Totusi vorbim de problema cainilor vagabonzi si dupa cum vezi, solutia cea mai practica si sigura si umana in acelasi timp e una singura si tocmai a fost mentionata mai sus si de N.Priceputu.

Sau o fi aia in care asteptam sa moara de foame, frig si boli cheltuind in acelasi timp miliarde de lei pentru asta?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 03.02.2012, 21:13:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Fara caini ne-am pierde cel putin jumatate din umanitatea pe care o avem in prezent.

daca umanitatea colectiva ar fi cuantificabila...
__________________

Reply With Quote
  #150  
Vechi 03.02.2012, 21:20:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Fara caini ne-am pierde cel putin jumatate din umanitatea pe care o avem in prezent.

daca umanitatea colectiva ar fi cuantificabila...
Si vacile. Cu vacile cum ramane?
Carne de pui maninci?

Si vorbesti pentru tine nu? Ca restul am ramane cu destula. De fapt nu sunt singur ca pe latura asta s-ar pierde ceva.
De fapt de pierdut se pierde, cand mai moare cate un copil, batran sau chiar adult mancat de cainii vagabonzi.
De fapt,daca mai bine de jumatate din umanitatea care ti-a ramas e reprezentata de un caine..te deplang.

Last edited by AlinB; 03.02.2012 at 21:23:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eutanasierea cainilor Mirela0110 Generalitati 686 14.09.2013 09:14:42
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59