Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.12.2013, 06:19:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Statul sa dea inapoi Bisericii manastirile,bisericile,terenurile etc. pe care le-a luat pe vremea lui Cuza si pe vremea comunismului. De asemenea, sa nu mai sponsorizeze avorturile din banii publici.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2013, 08:39:12
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta fiind o măsură ”creștină”? Tu în afară de proteste mai știi altceva? Oare nu-i mai de folos să răspundem răului cu bine?
Sa-i mangaiem pe frunte ?Ce bine sa le facem ?
Nu cred ca noi , in calitate de crestini ortodocsi, nu avem voie sa ne cerem drepturile prin proteste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2013, 09:39:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stim.
Intelegem.
Atata poti, asta scrii..
Simteai nevoia sa zici ceva, nu?
Atunci de ce nu zici ceva referitor la topicul in sine, nu la ceea ce scriu eu.

Oh, si da, lojele masonice, nu pot fi declarate de "utilitate publica".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2013, 10:52:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si mie mi se pare ca BOR sta cam prost la capitolul PR, in situatia in care are atat de multi dusmani, poate nu ar fii intelept sa ma ceara bani. Ei nu se tem ca prin aceste cereri o sa fie si mai rau huliti si dispretuiti de lume? Lume care sustine ca sunt destule biserici, chiar prea multe, ca e mai multa nevoie de scoli si de spitale, etc. Nu se tem ca s-ar putea isca o revolta? Sau cineva o surpa din interior si are interesul sa o denigreze , ca institutie , si chiar sa o desfiinteze, in cele din urma? Stiti ce zic confratii nostri? Ce va trebuie atatea biserici, daca nu mai aveti loc in ele rugati-va pe stadion! Pana la urma putem sa ne rugam si in aer liber, si intr-o baraca, si in subsol, la o adica. Dece sa fim acuzati ca noi avem biserici incalzite si scolile si spitalele stau in frig? Pana la urma crestinismul inseamna mucenicie, nu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2013, 11:41:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Sa nu confundam credinta crestina cu ...clerul !!!

Se stie foarte bine, ca din toate timpurile,si istoria umanitatii o consemneaza,au existat o serie de exagerari si atitudini deplasate ale clerului si ale bisericii ca institutie social-economica !

Trebuie sa despartim apele foarte clar, si sa aratam clar ,ca : doctrina crestina si institutia social-economica a bisericii sunt doua aspecte diferite !

In timp ce doctrina are deasupra ei aura sacralitatii, institutia functionareasca a clerului nu este imuna la greseala !

La fel,ca in erele trecute ale istoriei se observa un fenomen interesant si in sanul institutiei bisericii,si anume, o aplecare supecta fata de grandomanie imobiliara si lux !

Ca asta se intampla si in cazul Romaniai de ceva ani, se poate vedea cu ochiul liber : o hiper inflatie de biserici noi,intr-o tara in care o buna parte a populatiei se plange de saracie !!

Chiar si unde existau asezaminte bisericesti in cadrul unor constructii vechi,sau chiar biserici noi mai mici, s-au apucat cu o fervoare mistica demna de cazuri umanitare mai bune, sa darame acele imobile,pentru a construi biserici noi,mult mai mari !!!

De ce ???

De ce sa darami biserici functionale, pentru a construi pe locul lor altele noi, imense ???

De ce sa construiesti mereu biserici noi,cand cele existente ,nu functioneaza mereu la capacitate maxima,si oricum sunt suficiente, raportat la numarul credinciosilor ???

Last edited by guardian knight; 29.12.2013 at 11:44:37.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2013, 12:46:18
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul

De ce sa darami biserici functionale, pentru a construi pe locul lor altele noi, imense ???

De ce sa construiesti mereu biserici noi,cand cele existente ,nu functioneaza mereu la capacitate maxima,si oricum sunt suficiente, raportat la numarul credinciosilor ???
Exista multe exceptii.... spre exemplu biserica la care merg eu este neincapatoare si se afla intr-o zona foarte aglomerata a orasului (zona in care nu prea sunt biserici)... si deci ar fi nevoie de o catedrala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2013, 13:28:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu aici sunt de acord cu guardian. Da, sunt exceptii, dar nu peste tot.
Uite, la bunici s-a reconstruit biserica, in sensul ca au marit-o foarte tare, dar de fapt, si cand biserica era cum era inainte, jumatete era goala din simplul motiv ca nu erau suficienti oameni in sat care sa acopere locurile. Dar s-a marit. Pentru ce, habar nu am... s-au cheltuit bani care puteau merge oriunde altundeva, pentru ceva ce nu era necesar. Si cazuri de genul mai sunt multe. Sunt si exceptii; acolo ar trebui lucrat, nu unde nu este nevoie.
Numarul credinciosilor oricum nu va creste curand, pentru ca populatia scade al naibii de rapid; oamenii pleaca, natalitatea scade in ultimul hal, oamenii nu vor mai mult de 1-2 copii pentru ca n-au cu ce sa-i creasca. Uitati-va in ce hal a ajuns economia tarii, in ce hal a ajuns sistemul educational si medical; de fapt; involuam pe zi ce trece.
La mine in oras sunt cel putin 4 biserici mari (catedrale), si in afara de Craciun si Paste, sunt aproape goale. Plus ca mai sunt si Bisericile mai mici, de cartier.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2013, 13:54:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

In orasul meu,centru universitar dealtfel,clinicile sunt intr-un hal fara de hal !
Recent am avut ocazia sa merg pe acolo, si sa constat cu indreptatita revolta ca nu s-au facut lucrari de renovare de mai bine de 140 de ani de cand s-au construit !
Ba mai mult, unele fatde chiart sunt degradate, si in general domeneste la exterior in unele parti o mizerie a zidurilor si a amenajarilor exterioare greu de crezut pentru un centru universitar medical, al tarii !

Pe scurt : nu s-a facut nimica,nu numai de 25 de ani incoace, dar si inainte !!!
Cand e aglomerat,in timplul zilei, nici loc de parcare nu ai, de te tot invarti acolo ca un bezmetic in timp ce te asteapta o ruda bolnava sau un parinte !

Si toate astea intr-un oras in care ,dupa anii 89 ,s-a construit un mare numar de biserici noi !

Deci, suntem pe locul inatai la biserici construite in Europa, dar suntem in Africa neagra in ce priveste lipsa de spitale noi sau renovate si a serviciilor medicale !!!

De ce nu se implica biserica sa faca sau sa renoveze spitale, daca tot are atatia bani,de se joaca in ei ???

Care sunt raspunsurile sau rezolvarile la aceasta situatie absurda a societatii romanesti,daca nu cumva ea isasi este absurda is sine ???!!!

Last edited by guardian knight; 29.12.2013 at 13:57:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2013, 13:56:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema construirii de biserici este destul de delicata. Nu sunt prea multe. Cele despre care stiu eu ca s-au construit au fost chiar necesare. Poate ca s-au comis undeva abuzuri, nu stiu. Atunci cand in jur exista blocuri de locuinte unora li se poate parea ca sunt prea multe biserici. Insa raportat la numarul locuitorilor, pot fi chiar insuficiente.

Despre numarul carciumilor nu comenteaza nimeni ca ar fi prea multe...
Stiu un sat cu o biserica si cu patru carciumi! Sa vezi concurenta! Carciuma e deschisa inclusiv duminica dimineata. Ce sarbatoare?! Bani sa iasa! Si omul este ispitit usor sa intre mai ales cand se intoarce de la biserica! Vorbesc despre cei care merg la biserica, pentru ca exista atei si la sate!

Pe de alta parte, zidurile singure nu ne asigura mantuirea. In paralel cu construirea bisercilor trebuie sa veghem la sanatatea morala a crestinilor, la calitatea vietii lor duhovnicesti. Un guvern crestin al unei tari crestine ar trebui sa protejeze drepturile crestinilor si sa nu adopte legi care sa le anuleze pe acestea...Avem nevoie si de biserici, dar si de imbisericiti si de induhovniciti care sa continue frumoasele traditii crestine ale acestui popor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2013, 13:59:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

In orasul meu s-a construit un stadion nou, modern. Si nimeni nu tipa ca vrem spitale nu stadioane. :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
asur, proteste, secularism