Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2015, 21:16:28
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Atitudinea crestinului in momente delicate

In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2015, 21:37:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).
Desigur ca in momentul in care spui ca educatia sexuala provoaca avorturi... intr-o tara fara educatie sexuala... cu cele mai multe avorturi din Europa... te pune pe ganduri...

Dar da, unii oameni reactioneaza cu jigniri, ceea ce este complet inacceptabil.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2015, 21:48:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

bluester, dar aici, pe forum, nu ți s-a întâmplat oare să întâlnești atitudini jignitoare la adresa ateilor ? Chiar niciodată ?

Bârna și paiul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2015, 21:57:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).
Ignorant nu inseamna nepasator, ci necunoscator/incult.

Ignoranta este intradevar un mare pacat. Pacatul radacina.

Pentru cel ce nu este ignorant, o ploaie de injurii este ca o ploaie de petale
de trandafiri sau ca o boare racoroasa de seara.

Reactia corecta - pasnica sau violenta- trebuie sa vizeze intotdeauna binele celuilalt.

Sunt situatii cand o atitudine pasnica este benefica celuilalt, alteori nu.

Sunt situatii cand o actiune violenta (mustrare sau actiune fizica agresiva) este benefica pentru aproapele, alteori nu.

Doar cel cu intelepciune (clarvedere cauza-efect) poate sa discearna si sa aleaga actiunea corecta in folosul celorlalti - functie de circumstante.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2015, 22:15:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Ignoranta este intradevar un mare pacat. Pacatul radacina.
Asta să fie diferența fundamentală între creștinism și buddhism ? Pt. că în creștinism păcatul rădăcină este mândria, nu ignoranța.

În altă ordine de idei, o cunoscută zicală populară românească pare a apropria cele două păcate: "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul". Food for tought.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2015, 22:48:25
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Asta să fie diferența fundamentală între creștinism și buddhism ? Pt. că în creștinism păcatul rădăcină este mândria, nu ignoranța.

În altă ordine de idei, o cunoscută zicală populară românească pare a apropria cele două păcate: "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul". Food for tought.

Mihai, mandria este cauza prostiei sau prostia este cauza mandriei?
----------

Omul este mandru pentru ca la baza nu este decat un prost.

Mandria nu apare din senin, nu este un fenomen spontan fara cauza.

Omul "se crede" pentru ca "nu se vede" cum este de fapt.

Omul se mandreste, are o parere umflata despre sine pentru ca nu se vede, nu se cunoaste asa cum este el cu adevarat.

Aceasta necunoastere permite formarea unor pareri deformate - fie de mandrie, fie de subapreciere/subestimare.

Subaprecierea poate fi mai periculoasa, mai devastatoare ca mandria.

Aceste extreme intre care pendulam sunt rodul orbirii noastre. O vedere clara, cunoastere limpede a sinelui nu lasa loc parerilor mintii.

De aceea ignoranta este cel mai mare pacat, izvorul pacatuirii.
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2015, 00:40:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…
E adevarat, impertinenta mergand pana la injuratura groasa este des intalnita la oamenii fara Dumnezeu. Acestia formeaza majoritatea celor care citesc succesorul "Scanteii". La adapostul mastii anonimatului oamenii isi arata adevarata fata.

Pe de alta parte, si inca si mai trist, e ca acesta e un fenomen specific romanesc. Exista publicatii ateiste, de tip "Adevarul" si in Franta, ca si in SUA ("Le Monde", "Le Point" sau "Le Parisien" de exemplu), totusi nu vezi mascari atat de frecvente, nici atat de scarbavnice precum vezi in comentariile presei virtuale dambovitene.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2015, 01:31:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da Cearli ?

Nici o publicatie din Romania nu este atat de jegoasa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2015, 07:08:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nici o publicatie
Topicul, din cate am inteles, nu este despre publicatii, ci despre comentariile cititorilor la articole.
Pe cel care a deschis topicul nu l-a frapat ce a putut citi in "Adevarul", ci ce a citit drept comentarii in editia virtuala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.10.2015 at 07:10:04.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2015, 11:32:17
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
bluester, dar aici, pe forum, nu ți s-a întâmplat oare să întâlnești atitudini jignitoare la adresa ateilor ? Chiar niciodată ?

Bârna și paiul.
Ba da, am intalnit. Dar cu greu pot fi comparate cele doua situatii, fiindca aici pe forum nu prea am vazut injuraturi ca la usa cortului si nici oameni care sa ceara condamnari cu moartea pentru cei care nu impartasesc aceleasi idei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comentarii, educatie sexuala, internet, jignri, persecutie

Thread Tools
Moduri de afișare