Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2009, 17:59:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Glumesti, nu?
Intra pe forumul lor si ai sa fii ingrozit ce vorbe de duh au la adresa noastra, a ortodocsilor si dupa accea mai vorbim.
Eu i-am auzit de multe ori adresandu-se mai mult decat rautacios fata de ortodocsi, ba chiar jicnitor
Serios, si oare cine-i atita primii? Hmmm, ?
Uite fa un experiment si incearca sa gasesti impreuna cu ei aspecte comune care ne unesc si sa incerci sa duci o conversatie in sensul asta pozitiv oare tot asa vor raspunde?
Oare de ce in Balcani am ramas asa de codasi la capitolul comunicare civilizata?...crestina!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.07.2009, 19:36:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios, si oare cine-i atita primii? Hmmm, ?
Uite fa un experiment si incearca sa gasesti impreuna cu ei aspecte comune care ne unesc si sa incerci sa duci o conversatie in sensul asta pozitiv oare tot asa vor raspunde?
Oare de ce in Balcani am ramas asa de codasi la capitolul comunicare civilizata?...crestina!
Salutare Andrei.
Noi cu catolicii nici macar painea folosita la impartasanie nu o mai avem in comun si tu cauti vinovatul in balcanismul nostru? Uiti mi se pare ca Biserica lui Hristos este ecumenica. Duhul Ortodoxiei sufla in toata lumea, din Japonia in SUA, si peste tot oamenii sunt separati de catolici, asa si cum trebuie, ca nu avem partasie duhnovniceasca cu ei.

Andrei, camasa este mai aproape decat haina.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2009, 19:51:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Salutare Andrei.
Noi cu catolicii nici macar painea folosita la impartasanie nu o mai avem in comun si tu cauti vinovatul in balcanismul nostru? Uiti mi se pare ca Biserica lui Hristos este ecumenica. Duhul Ortodoxiei sufla in toata lumea, din Japonia in SUA, si peste tot oamenii sunt separati de catolici, asa si cum trebuie, ca nu avem partasie duhnovniceasca cu ei.

Andrei, camasa este mai aproape decat haina.
Buna Lavrentiu,
Ce nu inteleg eu este frica care sta la baza acestor argumente la modul vehement cu catolicii.
De ca va este frica sa stati in tacere in smerenie? Ca doar nu avem de ce sa ne fie teama, nu?
Ortodoxia asa cum ai precizat si tu infloreste peste tot si isi aureste cupolele, bani vad ca vin, deci ce se intimpla?
De ce trebuie jigniti catolicii ca ei nu mai au duh
Unde este empatia, intelegerea a ceea ce trece prin mintea si sufletul aproapelui cind rostesti asemenea jigniri cumplite.
Cum crezi ca poate un credincios sa suporte asemena cuvinte de ocara din parte altor crestini?

Cine-ti da tie personal certitudinea ca un oarecare om nu mai are duh? Ce inseamna generalizarea asta "Catolicii nu au duh"?...zero!
Il vezi tu personal?
Ai tu acest dar?
Mareeee grija mai baiete, sa nu ne inecam la mal pentru jignirile grave si ranile adinci provocate prin vorbe...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2009, 20:03:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorin, nu inteleg de ce sarim sa judecam fara sa privim in detaliu de fapt care este esenta acestei masuri. Tu zici ceva si gata corul forumului sare cu pregatirea primirii Antihristului!

Mie mi se pare o masura de bun simt, mai ales ca ei nu au lingurita care este immuiata in vinul care are calitati dezinfectante datorita alcolului. Catolicii nu pun la indoiala Taina in sine ci sanatatea celui care-i sufla in miini.
1. Nu am judecat. Am cautat sa dau un simplu sinonim la titlul topicului. Nu am privit problema fara sa caut in detaliu. Iti spun doar atat: "In leprozeria de pe o insula a Brailei, un preot locui neincetat, fara sa ia lepra. Era singurul om fara lepra de acolo." Cine are urechi de auzit sa auda, Andrei.

2. Afla draga Andrei ca vinul nu a fost ales pentru ca ar fi "dezinfectant". Are sau nu are calitati dezinfectante, aceasta este ultimul lucru la care se va gandi credinciosul ce simte ca acolo este Hristos. Acela care nu simte nimic, avand inima moarta, da, va vedea baba din fata lui, care a supt bine lingurita aceea mica, cat si copilul bolnav din'naintea ei.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu am intilnit niciodata o asemenea remarca rautacioasa din partea catolicilor adresata preotilor ortodocsi. Oare ce ne face sa fim asa de lipsiti de respect fata de fratii nostrii? Oare o fi deznadejdea? frica, dezamagirea in ce avem de fapt NOI, foarte frecvent in ograda noastra? Se spune ca raul cel vedem in aproapele nostru, este de fapt oglindirea noastra
3. Cauta, de vrei sa afli cu adevarat, sa imi citesti postarile. Vei fi surprins de cat nu imi place sa ma iau de catolici ori ne'ortodocsi. Lupt mult cu cei care lovesc in ei, ca in niste lepadaturi, cand de fapt tocmai aceia sunt "oaia cea pierduta" pentru care Hristos isi lasa turma, spre a o afla prin prapastii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2009, 20:36:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
1. Nu am judecat. Am cautat sa dau un simplu sinonim la titlul topicului. Nu am privit problema fara sa caut in detaliu. Iti spun doar atat: "In leprozeria de pe o insula a Brailei, un preot locui neincetat, fara sa ia lepra. Era singurul om fara lepra de acolo." Cine are urechi de auzit sa auda, Andrei.

2. Afla draga Andrei ca vinul nu a fost ales pentru ca ar fi "dezinfectant". Are sau nu are calitati dezinfectante, aceasta este ultimul lucru la care se va gandi credinciosul ce simte ca acolo este Hristos. Acela care nu simte nimic, avand inima moarta, da, va vedea baba din fata lui, care a supt bine lingurita aceea mica, cat si copilul bolnav din'naintea ei.



3. Cauta, de vrei sa afli cu adevarat, sa imi citesti postarile. Vei fi surprins de cat nu imi place sa ma iau de catolici ori ne'ortodocsi. Lupt mult cu cei care lovesc in ei, ca in niste lepadaturi, cand de fapt tocmai aceia sunt "oaia cea pierduta" pentru care Hristos isi lasa turma, spre a o afla prin prapastii.
Sincer , ma bucur ca am un aliat ca tine in felul de a ii vedea pe Catolici, mi-ai luminat ziua sa stii!
Evident ca aspectul dezinfectant al vinului este doar unul care intimplator a fost sa fie si el acolo, nu unul esential.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2009, 20:45:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ma bucur ca am putut face aceasta.
Da, sa stii, sunt maxim pentru dragoste fata de neortodocsi, cauta aceasta de'a lungul postarilor, acolo unde este cazul.

Insa iarasi, sunt maxim de impotriva compromisurilor in cele ce privesc invatatura de credinta, rugaciunea si cultul.
Domnul sa le randuiasca pe aceasta, prin cei responsabili cu ele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.07.2009, 21:34:23
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Talking Nu crezi ca

Nu crezi ca pui la indoiala puterea de a vindeca si curata totul al lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu? Pai, exista ceva care sa nu fie cunoscut , controlat de Dumnezeu, Iisus? Care sa nu fie sub autoritatea lor? Ce efecte pot avea virusii? Unul superficial, la suprafata, care nu atinge partea spirituala a omului. realizez cat de putina credinta avem daca ne temem pt astfel de cauze. Eu m-am impartasit de "n" ori... ce ar fi fost daca ma temeam ca ma imbolnavesc si nu mai luam Impartasania?....
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Costel, tu ai dreptate, te inteleg. Dar ma gandesc si la partea cealalta.Este totusi posibil. E vorba de oameni, de mainile, suflarea lor. Nu e vorba de Trupul Domnului ca atare.
Si cand facem anafura trebuie sa fim curati pe maini, sa fie curat in bucatarie, vase curate, curat trupul si sufletul.
Si la noi sunt semne de intrebare cu lingurita de la impartasanie, icoanele sarutate de toti, etc. N-am auzit sa se fi imbolnavitcineva, dar poti sa stii.
Dumnezeu sa ne ocroteasca.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.07.2009, 21:39:14
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Cool Domne ma lasi?

Domne ma lasi? Noule Ierusalim si Mecena...
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorin, nu inteleg de ce sarim sa judecam fara sa privim in detaliu de fapt care este esenta acestei masuri.
Tu zici ceva si gata corul forumului sare cu pregatirea primirii Antihristului!

In momentul in care Trupul lui Hristos este introdus de catre preot in gura pacatosului, acesta din urma ii poate rasufla pe miini respiratia sa pacatoasa, posibil plina de microbi, miini care vor atinge alte zeci/sute de buze si alea pacatoase(ca la catolici). Deci nu are legatura cu puritatea actului in sine sau a credintei. Mie mi se pare o masura de bun simt, mai ales ca ei nu au lingurita care este immuiata in vinul care are calitati dezinfectante datorita alcolului.
Catolicii nu pun la indoiala Taina in sine ci sanatatea celui care-i sufla in miini

La noi nu se prea pune aceasta problema deoarece nici nu prea se impartaseste nimeni decit preotul , citiva copilasi si poate doi trei batrinei iar restul de mireni sa faca bine sa-si bage mintile-n cap. Taiana asta este pazita cu strasnicie
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.08.2009, 12:20:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Este posibil ca Sangele si Trupul Domnului sa ne infecteze?

Mitropolitul de Mesogheios, Nicolae, a scris o lucrare cu multe mesaje duhovnicesti in legatura cu raspandirea virusului gripei porcine si despre tainele Bisericii noastre Ortodoxe. In lucrare, vorbeste despre aceasta noua amenintare care se numeste gripa porcina si care ameninta tot mai multa lume si despre faptul ca tot mai multa lume se intreaba: aceasta gripa poate fi raspandita prin Sfanta Impartasanie?

Inaltpreasfintia Sa explica cum ca: „se incearca tot mai mult sa se denigreze imaginea Bisericii, dar si distrugerea credintei. Biserica noastra, de 2000 de ani incoace, "impartaseste cu ajutorul tainelor intr-un mod atat uman, cat si binecuvantat, pentru tamaduirea si vindecarea sufletului si a trupului”. Este posibil ca impartasirea cu Dumnezeu sa devina cauza bolii? Este posibil ca Trupul si Sangele Domnului nostru sa ne infecteze trupul si sangele nostru? Este posibil ca o experienta de peste 2000 de ani sa fie invinsa de un rationalism si o prapastie atat de dure din vremurile noastre? De secole se impartasesc crestinii, bolnavi sau sanatosi, din acelasi pahar, cu aceeasi lingurita, niciodata nu se spala, niciodata nu se curata si niciodata nu s-a observat nimic, nici o imbolnavire. Preotii spitalelor impartasesc credinciosii si bolnavii, iar acestora nu li se intampla nimic.

Sfanta Impartasanie este ceea ce este mai sfant in biserica noastra, cel mai bun medicament pentru trup si suflet. Asta este cea mai mare invatatura si experienta a Bisericii noastre. Cati nu cred in miracolul Invierii Domnului, cati ironizeaza nasterea Lui din Fecioara, cati neaga frumosul miros ale sfintelor moaste, cati desconsidera sfintele moaste, cati uneltesc impotriva Bisericii noastre, cati cer sa dispara si cea mai mica urma de credinta din sufletele noastre, normal este ca sa incerce sa se foloseasca si de aceasta noua gripa ca sa se ia de Sfanta noastra Impartasanie. Faptul ca Anglicanii si Catolicii au hotarat, pentru a preveni transmiterea prin impartasanie in Anglia si Noua Zeelanda, arata imensa distanta dintre Biserica noastra care este euharistica, care traieste, crede si predica despre taina, de celelalte grupuri religioase, care fara sa vrea astfel, accepta lipsa duhului cat si a semnelor lui Dumnezeu, la asa-zisele lor taine si de lipsa lor de identitate bisericeasca. Viata fara Taina seamana cu o boala grava fara medicament. Din pacate, marea problema nu este acest virus al gripei porcine, asa cum sustin unii si presa, si nici virusul panicii mondiale asa cum sustin colegiile medicale, ci este virusul lipsei de respect si microbul putinei credinte.

Si cea mai buna injectie este participarea noastra fara obligatii si cu constiinta curata la Taina Sfintei Impartasanii. Bine ar fi ca duhovnicii nostri, fara discriminare, acolo unde cred ca exista piedici duhovnicesti, sa recomande credinciosilor sa se impartaseasca mai des, in aceste grele vremuri, iar cei care nu au binecuvantarea lor sa se impartaseasca, sa se roage mai mult la paharul vietii, intotdeauna cu frica de Dumnezeu, cu multa credinta si cu dragoste adevarata." (basilica)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2009, 16:47:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Sfanta Cuminecatura

Mitropolitul Bisericii ortodoxe grecesti din Franta a trimis un mesaj catre toti crestinii ortodocsi amintindu-le ca Sfanta Cuminecatura este cel mai sigur vaccin impotriva bolilor sufletesti si trupesti. Biserica Ortodoxa va ramane in orice timpuri si conditii Una, Soborniceasca si Apostoleasca. Asadar, ramane la latitudinea crestinilor sa accepte Sfanta Cuminecatura in forma traditionala. Alta varianta NU exista!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
euharistie, ostia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un spital din Barcelona, anchetat pentru ca ofera tratamente de "vindecare" a homosex florinbrasov0 Generalitati 2 15.06.2010 21:58:43
Acces direct & Teoctist Nichitean Aurelia2010 Stiri, actualitati, anunturi 18 04.03.2010 20:23:52
prostituata lesinata in direct la National tv alexandra28 Generalitati 80 27.07.2007 14:51:22
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 21.01.2007 00:51:39
IN DIRECT LA TV ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 12.01.2007 01:03:48