Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2013, 13:41:22
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-a mai zis parcă: alea nu sunt considerate rugi împreună. Fiecare se roagă-n felulu lui. Că doar nu face episcopul Robu vreo liturghie și Patriarhul bate mătănii la greu în acel timp. Și loc.
Aceeasi intrebare ca si Parascheva16.
Daca ar fi fost acolo adventisti sau musulmani ce ar fi zis lumea? Ca daca nu se roaga impreuna inseamna ca poate veni oricine e invitat acolo.

Last edited by klamath; 23.05.2013 at 13:45:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2013, 13:58:19
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Sa stii ca exista si ea lucreaza prin puteri oculte, am citit in cartea Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie. Parintele Paisie primise o scrisoare de la cineva de departe si ii spunea ca nu stie ce sa faca, iar el i-a raspuns ceva in genul: " Du-te, pleaca din tara masoneria vrea sa te omoare ", si stim si noi ce autoritate duhovniceasca are Parintele, vrei sa-ti caut fragmentul?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2013, 14:05:33
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Sa stii ca exista si ea lucreaza prin puteri oculte, am citit in cartea Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie. Parintele Paisie primise o scrisoare de la cineva de departe si ii spunea ca nu stie ce sa faca, iar el i-a raspuns ceva in genul: " Du-te, pleaca din tara masoneria vrea sa te omoare ", si stim si noi ce autoritate duhovniceasca are Parintele, vrei sa-ti caut fragmentul?
Poti sa imi dai, dar eu tot nu cred in asa ceva. E o doar notiune abstracta de care se foloseste multa lume.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2013, 14:17:57
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Poti sa imi dai, dar eu tot nu cred in asa ceva. E o doar notiune abstracta de care se foloseste multa lume.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...ne-masonul.htm
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.05.2013, 14:18:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Daca nu ar fi existat, BOR nu ar mai fi luat atitudine in sinod si prin predici impotriva ei. Evident, vorbesc despre BOR din perioada interbelica.

Asculta ce spune acest parinte: Ierom Amfilohie Branza-Despre masonerie (fragment din Taina faradelegii in Romania)

Citeste:Studiu asupra francmasoneriei întocmit de Î.P.S. Mitropolit Dr. Nicolae al Ardealului și votat de Sfântul Sinod în ședința sa de la 11 Martie 1937
si
Mitropolitul Irineu Mihalcescu – Teologia luptatoare (la pag. 187 vorbeste despre masonerie si spune ce este)
si
Nicolae Paulescu Carte - Spitalul Coranul Talmudul Cahalul Francmasoneria

(
Parintele Irineu Mihalcescu, avea sa devina mitropolit al Moldovei. Se stie despre autor ca el insusi a fost o perioada francmason. Deci informatiile privitoare la francmasonerie pe care le gasim in aceasta lucrare provin “dinauntru” si sunt cu atat mai pretioase si mai demne de incredere. Retragandu-se apoi din francmasonerie dupa ce si-a dat seama de adevarata ei fata, si scriind impotriva ei, Mihalcescu a devenit tinta urii francmasonilor, care l-au ucis prin otravire vazand in el un tradator periculos.)

[
am dat peste acest link: http://www.masonicforum.ro/?format=html ]

Sunt sigura ca parintii nostri,intelectualii nostri si acesti ierarhi nu ar fi tipat impotriva ei daca nu ar fi existat si ar fi fost doar asa, un termen si nimic mai mult.E putin naiv sa negi in prezent ca exista.Cerceteaza inainte sa negi ceva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.05.2013, 15:02:37
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt sigura ca parintii nostri,intelectualii nostri si acesti ierarhi nu ar fi tipat impotriva ei daca nu ar fi existat si ar fi fost doar asa, un termen si nimic mai mult.E putin naiv sa negi in prezent ca exista.Cerceteaza inainte sa negi ceva.
Ai dreptate aici.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.05.2013, 19:41:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Tie iti e tot una ca preotii catolici se roaga cu cei ortodocsi (care ar trebui sa fie schismatici pentru tine)?
Nu am absolut nimic impotriva. Ultimul canon catolic care interzicea rugaciunea impreuna cu acatolicii a fost dat in anul 1928, cu ocazia scrisorii circulare "Mortalium Animos". Ulterior, a fost abrogat printr-un document de rang superior (decret) dat de Conciliul Vatican II: Unitatis Redintegratio.

Prin urmare catolicii care astazi se roaga impreuna cu ortodocsii nu savarsesc, prin aceasta, niciun pacat. Canoanele in vigoare sunt foarte limpezi in aceasta privinta. Cand e vorba de Sf Liturghie este altceva: canoanele interzic intercomuniunea si concelebrarea liturgica in afara unor situatii exceptionale. Dar in filmuletul prezentat nu il vedem pe Monseniorul Robu concelebrand Sf Liturghie cu un patriarh acatolic, ci participand la o panahida savarsita de acela. Deci, e voie. La urma urmei, monseniorul nici nu are nevoie de aprobarea mea, avand el superiorii lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.05.2013 at 19:47:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.05.2013, 20:14:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Nici pana azi nu am inteles ce e cu masoneria asta. Mie mi se pare o mare tampenie ce nu exista de fapt.
Daca tu crezi ca nu exista masoni atunci esti in urma de tot.
Mai informeaza-te
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.05.2013, 20:45:52
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit slujba

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Acuma am descoperit asta:

http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY

Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.

CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.

Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?
Klamath,Hristos a Inviat!,omule.
mai ca-mi vine sa-ți zic:trezeste-te!,omule. Sau sa-ti zic ca-n reclama aia:"biene-ai venit in cartierul nostru!!!" Pai de cit timp iti faci tu Veacu' prin "cartier"? Chestiunea asta se practica de mult.În fapt nu cred ca a incetat niciodata.Eu ma bucur sa-i vad pe inaltii prelati catolici aici,in Bis Ortodoxa.E un gest de mare smerenie din partea lor.Fii sigur ca la parastasul parintelui fost-Patriarh Teoctist,au mai fost de fata si reprezentanti ai altor culte religioase,dar aceia neavind "uniforma",nu puteau fi descoperiti in multime.F frumos!,as zice.Este un semn de respect si cinstire,din partea lor,fata de fostul Patriarh al Bor.Nu-i nimic rau in asta! Rau este cind ne urîm unii pe altii si cind din pricina urii,ne-am ucide!
In privinta faptului ca nu stii ce sa crezi,iti zic ceva: crede in Dumnezeu,in Sfinta Treime,si hai sa ne insusim cu totii pe aici,si pe aiurea ,TESTAMENTUL MINTUITORULUI Hristos care zice: "Iubiti-va unii pe altii,ca sa fiti fii ai Tatalui Meu!" Asadar,Klamath,asa ne PORUNCESTe ,Domnul Hristos,sa ne iubim unii pe altii!Să nu ne mai "smintim" instant cind vedem gesturi de fratietate! Ci sa zicem:Doamne ajuta-ne sa ne iubim unii pe altii,caci sintem neputinciosi.Sa urmam Scriptura -mai mult decit canonul 45!-,si vom fi cu totii frati,in Iisus Hristos Domnul nostru!
PS: Voua celor care,eventual, aveti pietrele pregatite,prin buzunare,pentru inavacristescu,va spun: Hristos a Inviat! va stimez pe toti si va respect opiniile! Dar,nu dati prea tare ca ma doare...si..va invit pe Blogurile mele.Acolo puteti sa loviti cit puteti! e liber!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.05.2013, 21:31:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Acuma am descoperit asta:

http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY

Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.

CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.

Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?
cum ar spune americanul: here we go again.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare