Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 03.10.2014, 17:21:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Si la baza unui ortodox ce pasaje crezi ca ar trebui sa stea ? Sa inteleg ca ai o viziune proprie ? Pai tu care esti frate de sange cu stiinta, care te inchini la Remus Cernea si la evolutionism ... ai ajuns sa faci reguli pentru crestini ?
Mai bine, mai bine.


Nu eu am facut regulile, Albert. Nu-i de parca eu am facut acele pasaje din Noul Testament. Dar cred ca este evident ca acele 3 pasaje, daca ar fi respectate de toti crestinii, ar face comunitatea crestina una mult mai buna.

Last edited by abaaaabbbb63; 03.10.2014 at 17:24:48.
  #62  
Vechi 03.10.2014, 17:27:50
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu eu am facut regulile, Albert. Nu-i de parca eu am facut acele pasaje din Noul Testament. Dar cred ca este evident ca acele 3 pasaje, daca ar fi respectate de toti crestinii, ar face comunitatea crestina una mult mai buna.
Acum nu mai am nici un dubiu ca esti sectant. M-am lamurit ! Zero barat ! Fa-ti si tu o mica "bisericuta" si "predica" ce crezi tu ...
  #63  
Vechi 03.10.2014, 17:43:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Acum nu mai am nici un dubiu ca esti sectant. M-am lamurit ! Zero barat ! Fa-ti si tu o mica "bisericuta" si "predica" ce crezi tu ...
Daca prin sectant vrei sa spui ca am crezuri diferite, credeam ca stii deja...

Ce objectie ai la ce am spus mai sus? Banuiesc ca crezi ca o societate bazata pe acele pasaje ar esua? In ce mod?
  #64  
Vechi 06.10.2014, 10:30:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ia ascultati fratilor: facem si noi o epistola catre S. H. in care sa incercam sa-i explicam si noi cu argumentele noastre umane ca exista Dumnezeu ?

Se baga cineva la asa ceva ?

Mie personal mi-a ajuns de S. H. sa-l vad toata ziua prin ziare ca el nu crede in Dumnezeu si ca ... alea alea.

Are cineva credinta sa-i scrie o scrisoare lui S.H. ? Sau avem credinta sa-i scriem o scrisoare lui S.H. noi forumistii din RO ?
  #65  
Vechi 06.10.2014, 10:51:19
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia ascultati fratilor: facem si noi o epistola catre S. H. in care sa incercam sa-i explicam si noi cu argumentele noastre umane ca exista Dumnezeu ?

Se baga cineva la asa ceva ?

Mie personal mi-a ajuns de S. H. sa-l vad toata ziua prin ziare ca el nu crede in Dumnezeu si ca ... alea alea.

Are cineva credinta sa-i scrie o scrisoare lui S.H. ? Sau avem credinta sa-i scriem o scrisoare lui S.H. noi forumistii din RO ?
E o idee buna, mai ales daca colaboram toti: ortodocsii, catolicul, protestantul, neoprotestantii, "si ultimul pe lista, cu voia dvs.", adenominationalul. :)
Serios, chiar este o idee buna. Ca intentie. Insa, gindeste-te: (auto)cenzura propriului subiectivism nu va functiona? Nu va arunca el "la cos" mesajul nostru? "Imi scriu niste bastinasi din proaspat colonizata si intens de noi exploatata Europa de Est ca cica exista Dumnezeu, desi eu le tot spun ca nu. E logic ca primitivii aia inca se mai inchina la tunet". Cam asa imi imaginez un raspuns al lui, fie in forul lui interior, fie un comentariu catre un tert.
Poti sa ma asiguri ca nu poate fi asa?
  #66  
Vechi 06.10.2014, 13:49:57
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia ascultati fratilor: facem si noi o epistola catre S. H. in care sa incercam sa-i explicam si noi cu argumentele noastre umane ca exista Dumnezeu ?

Se baga cineva la asa ceva ?

Mie personal mi-a ajuns de S. H. sa-l vad toata ziua prin ziare ca el nu crede in Dumnezeu si ca ... alea alea.

Are cineva credinta sa-i scrie o scrisoare lui S.H. ? Sau avem credinta sa-i scriem o scrisoare lui S.H. noi forumistii din RO ?
Eu zic sa mergem la el acasa ,cu niste flori si prajiturele.Daca nu reusim sa-l convingem asa...scoatem briceagu'.

Totusi ,daca vrei ,poti sa-i trimiti o scrisoare de "convingere" la E-mail: S.W.Hawking@damtp.cam.ac.uk
  #67  
Vechi 06.10.2014, 15:00:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Eu zic sa mergem la el acasa ,cu niste flori si prajiturele.Daca nu reusim sa-l convingem asa...scoatem briceagu'.

Totusi ,daca vrei ,poti sa-i trimiti o scrisoare de "convingere" la E-mail: S.W.Hawking@damtp.cam.ac.uk

Si eu sunt in spirit de acord cu tine. Gasim ceva potrivit prin bucatarie. Sa vedem la panica ce mai declara despre Dumnezeu.... Partea interesanta ar fi sa zica "va asteptam de ce ati intarziat ... ".

Frumoasa partea cu email-ul. Uite, o sa fac un mesaj zilele astea si o sa-l public aici spre cenzura si review si imbunatatire.
  #68  
Vechi 06.10.2014, 15:27:09
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Hîm... complicat și tare amuzant... Păi, mai întâi tre să-i scoată cineva găurile negre din cap.... Apoi să-i zicem bancu românesc cu ciobanu, ăla cu oile negre dar și alea albe......

P.S. Tocmai am citit (repejor, că e scrisă de o feministă enervantă) cartea despre viața cuplului H., unde aflai consternanta veste că S.H. și-a înșelat acum câțiva ani soția cu o infirmieră... Nu că soția nu avea dealtfel o măreață poveste de iubire autentică (ne asigură ea) cu un prieten de familie... Cu un consolator, deh...
Te apucă greața. Oamenii ăștia ne dau nouă lecții despre Dumnezeu și Creație... Citiți cartea pentru a lua un pic pulsul atmosferei vieții lor și apoi cugetați dacă S.H. merită atenție pentru altceva decât pentru extravaganța condiției lui și pentru jongleriile matematico-fizice. Din păcate, cum se întâmplă mai mereu în lume(sc), și-a făcut o popularitate imensă în baza ciudățeniilor vieții lui.
Excentricitatea a umplut mereu, în ochii minții nepricepute, gaura neagră a lipsei de semnificativ. Nu pot face ceva semnificativ? Atunci pot fi excentric. Lumea nu distinge diferența și, oricum, atrag mai ușor atenția celor superficiali. Așa încât le pot da garanții până și în privința lui Dumnezeu! Profet, nu alta...

La Oxford și Cambridge excentricitatea e parte din aerul locului.
Totuși, una e să te plimbi cu bicla pe acoperișul casei regale când lansezi teorii revoluționare despre atom (cazul lui Bohr, parcă, deși poate fi alt fizician), alta să fii excentric în marginea unor teorii mai vechi...
Englezisme.
Nimic mioritic, parol!
  #69  
Vechi 07.10.2014, 00:35:00
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan Cezar, pai eu ce zic? Occidentalii, indeosebi anglo-saxonii, sunt animale fara Dumnezeu, un soi de porci din Gadareni, varianta vorbitoare, ba chiar emitatoare de teorii. Teoria evilutionista. Citeste istorie. Cit rau au facut si fac inutilii anglo-saxoni planetei, cate popoare au distrus...din lacomie si inchipuita superioritate rasiala!
Bine, mai putin F.C.Liverpool, aia sunt baieti buni.
  #70  
Vechi 08.10.2014, 10:49:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul


Articol extras din http://www.dcnews.ro/stephen-hawking...ta_454932.html

Într-un interviu acordat ziarului spaniol El Mondo, Stephen Hawking susține că știința oferă o explicație ''mult mai convingătoare'' pentru originile Universului, iar religia, în special miracolele prezentate în Biblie, nu este ''compatibilă'' cu datele științifice.

Stephen Hawking a confirmat că este ateu și a argumentat că știința oferă "o explicație mult mai convingătoare" pentru originea Universului, precizând că miracolele religioase "nu sunt compatibile" cu faptele dovedite științific.

"Înainte de a înțelege știința era normal să crezi că Dumnezeu a creat Universul, dar acum știința oferă o explicație mult mai convingătoare", a spus Stephen Hawking într-un clip video publicat pe pagina de internet a cotidianului spaniol El Mundo, potrivit huffingtonpost.com.

"Ce am vrut să spun prin expresia «Să cunoaștem mintea lui Dumnezeu» este că am ști tot ce ar ști Dumnezeu, dacă ar exista unul, dar nu există. Eu sunt ateu", a spus Hawking.

Remarca savantului britanic a venit ca răspuns la o întrebare a jurnalistului Pablo Jauregui, care l-a intervievat pe Stephen Hawking referitor la convingerile sale religioase.

Referința la "mintea lui Dumnezeu" este o încercare a omului de știință de a clarifica un pasaj din celebra sa carte "Scurtă istorie a timpului", publicată în 1988, în care Hawking a spus că oamenii de știință "ar cunoaște mintea lui Dumnezeu" dacă ar fi descoperit un set unic de principii științifice cunoscute sub numele de "teoria tuturor lucrurilor", care ar explica funcționarea întregului univers.

Declarația lui Hawking din cotidianul spaniol nu este prima legată de convingerile sale religioase. În 2011, acesta a declarat pentru ziarul britanic The Guardian că nu crede în existența raiului și a vieții de apoi, numindu-le "basme create de oameni cărora le este frică de întuneric".
_______________

Dupa cum putem observa, de la cineva imobilizat intr-un scaun cu rotile la ce poti sa te astepti ? Pentru Hawking, Dumnezeu se pare ca nu mai exista de mult, e clar ca are motive sa fie suparat ... dar de aici pana la a afirma ca Universul a aparut in urma unui accident chimic, e cale lunga.

De mii de ani ateii si naturalistii s-au tot fortat sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista. Sunt atat de decuplati de realitate incat au ajuns sa considere ca filosofia, matematica, fizica si chimia stau la baza legilor care guverneaza universul.

Mai nou, de cand cu Teoria M, Hawking a reafirmat ca aceasta noua teorie il exclude total pe Dumnezeu din "ecuatia" formarii Universului. Sa revenim cu picioarele pe Pamant si sa nu ne lasam pacaliti de Teoria M pe care nici "cercetatorii" nu o prea inteleg !

Ideea pe scurt a Teoriei M este ca Universul exista din totdeauna si ca el nu a fost creat de nimeni, iar singularitatea (Big-bang-ul initial) ar fi aparut din cauza ciocnirii a doua universuri paralele intr-un spatiu cu 11 dimensiuni. Prin urmare pentru adeptii acestei teorii Dumnezeu nu exista, sufletul nu exista, raiul si iadul nu exista, ... pentru ei totul este un accident chimic, inclusiv viata si se comporta ca atare.

P.S.
Saracul Hawking, ce mila mi-e de el, este un individ foarte chinuit ! Dumnezeu nu da cu paru.
un om frustrat
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare