Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2015, 23:13:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu poti intelege ca e un forum ortodox.
Care are optiunile "Ortodox/Catolic/Protestant/Alta Confesiune" la profil. Deci este un forum ortodox pentru toata lumea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.01.2015, 23:22:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Care are optiunile "Ortodox/Catolic/Protestant/Alta Confesiune" la profil. Deci este un forum ortodox pentru toata lumea.
Prostia asta am mai auzit-o si la altii. Sunt sectiuni si de vrajitorie, alte religii, asta sunt subiecte de discutie, nu inseamna ca avem si cercul vrajitoarelor. Poate intra oricine, dar nu poate scrie orice, vezi regulamentul forumului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.01.2015, 00:22:36
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Yay! Mozart, Marie Curie si Newton sunt in iad!
Marie Curie era agnostica. Mozart nu stiu ce a facut, dar din film (Amadeus, nu stiu daca este ghidat 100% dupa viata lui) reiese ca a mai facut prostioare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2015, 01:49:06
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
-botezul lor nu e valid,pt ca nu sunt valide tainele in "bisericile" eretice

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi pe ereticii romano-catolici sau greco-catolici care vin la credința ortodoxă: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...vine_3105.html

Întrebare: Te lepezi de toată rătăcirea și eresul adunării catolice, în care ai fost până acum?
Răspuns: Mă lepăd de toată rătăcirea și eresul adunării
catolice, în care am fost până acum.
Întrebare: Afurisești toate eresurile și dezbinarea lor, precum: filioque, infailibilitatea, primatul papei și toate celelalte, ca ale unor potrivnici ai adevăratului Dumnezeu și ai Sfintei Lui Biserici?
Răspuns: Afurisesc toate eresurile și dezbinarea lor, precum:
filioque, infailibilitatea, primatul papei și toate celelalte, ca ale unor potrivnici ai adevăratului Dumnezeu și ai Sfintei Lui Biserici."

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi la credința ortodoxă pe ereticii luterani, calvini, baptiști, ori alții: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...vine_1038.html

"Întrebare: Fiule, te lepezi de satana și de toate lucrurile lui și
de toți îngerii lui și de toată slujirea lui și de toată trufia lui?
Răspuns: Mă lepăd de satana și de toate lucrurile lui și de toți îngerii lui și de toată slujirea lui și de toată îngâmfarea lui.
Întrebare: Te lepezi de toate eresurile luteranilor (sau ale
calvinilor, baptiștilor, ori alții), ca de ale unor potrivnici ai lui Dumnezeu și ai adevărului, și ca pe unele ce sânt pierzătoare de suflet, le defaimi și le afurisești pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toate eresurile luteranilor (sau ale
calvinilor, baptiștilor, ori alții), de ale unor potrivnici ai lui Dumnezeu și ai adevărului, și ca pe unele ce sânt pierzătoare de suflet, le defaim și le afurisesc pe ele.
Întrebare: Te lepezi de toate căpeteniile eresurilor și cei împreună cu aceia și de adunarea, de obiceiurile și de toți învățătorii lor și ca de niște potrivnici ai Sfintei Biserici Ortodoxe, îi afurisești pe ei?
Răspuns: Mă lepăd, și îi afurisesc pe ei.

Intră în Biserica lui Dumnezeu, că te-ai depărtat de la înșelăciunea eresului luteran (sau calvin, baptist, ori altele) și să știi că te-ai izbăvit din lanțurile morții și din pieirea cea veșnică;
și acum leapădă toată nedreapta rătăcire a ereticilor și cinstește pe Domnul Dumnezeu Tatăl atotțiitorul, și pe Iisus Hristos, Fiul Lui, și pe Sfântul Duh, unul Dumnezeu viu și adevărat; pe Sfânta Treime cea de o ființă și nedespărțită.
"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2015, 10:01:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-botezul lor nu e valid,pt ca nu sunt valide tainele in "bisericile" eretice"
Probabil afirmația ta se bazează pe vreo învățătură de credință, nu știu care. Pot să-ți spun că în catehismul mitropolitului Irineu Mihălcescu, spre exemplu, scrie că botezul făcut în numele Sfintei Treimi este valabil. La primirea în Biserică i se citesc celui botezat doar rugăciunile ce fac parte din rânduială. Iar dacă este vorba de persoane care revin la credința ortodoxă, li se face doar mirungerea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2015, 11:25:58
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
. La primirea în Biserică i se citesc celui botezat doar rugăciunile ce fac parte din rânduială.
Depinde, din ce secta vine aceea persoana.In unele cazuri nu se face botez,
in alte se face botez.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2015, 11:28:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sigur că depinde, că de aceea am spus că este important să fie botezat în numele Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2015, 12:56:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sigur că depinde, că de aceea am spus că este important să fie botezat în numele Sfintei Treimi.
Potrivit unei recente hotarari a Inchizitiei care a raspuns unui dubium privind validitatea formulei "te botez in numele Creatorului, al Mantuitorului si al Consolatorului", botezul a fost invalid si toti copiii aparent botezati folosindu-se aceasta formula au fost rechemati spre a primi botezul valid.

Defectul care a facut ca formula sa fie nula a fost faptul ca cele trei Persoane nu sunt mentionate dupa nume, ci s-au folosit atribute ale lor, ceea ce nu este acelasi lucru.


In general, un Sacrament este valid daca:
-formula folosita este corecta in esenta ei
-exista intentia sacramentala a savarsitorului
-materia este cea prescrisa
-savarsitorul are capabilitatea de a savarsi.

In cazul botezului, acesta e valid daca:
-se foloseste formula corecta in esenta ei (=se mentioneaza toate cele trei Persoane divine)
-savarsitorul are cu adevarat intentia de a boteza
-se foloseste apa (sfintita sau nu) care ajunge in contact cu botezatul
-savarsitorul este preot, diacon sau laic care a ajuns la varsta intelegerii.

Prin urmare, Biserica Catolica considera ca sunt valide atat botezurile savarsite in Bisericile ortodoxe, stiliste, monofizite, vechi catolice, anglicane etc care au preotie valida, daca sunt respectate si celelalte conditii, precum si botezurile care sunt facute in acele comunitati ecleziale care isi spun "Biserici", dar in care nu exista preotie valida.

Acest lucru se explica prin aceea ca Botezul este un sacrament care se face in baza preotiei imparatesti (de obste) si nu impune ordinarea sacra a savarsitorului, precum si prin aceea ca un sacrament nu depinde de starea sufletului savarsitorului, care poate fi, de exemplu, un preot schismatic.

Prin urmare, copiii botezati in Biserica Ortodoxa sunt cu adevarat botezati si, cel putin pana la varsta intelegerii se afla in stare de Gratie Sfintitoare. Botezand milioane de copii care sunt, astfel, smulsi domniei puterilor intunericului, nu este gresit ca un catolic sa spuna (numai in acest sens) ca Biserica Ortodoxa este o Biserica mantuitoare.

La randul ei, Biserica Ortodoxa (cel putin Biserica Ortodoxa Romana in cea mai mare parte a ei) cunoaste si recunoaste validitatea Botezului savarsit in Biserica Catolica. Intr-un numar mic de cazuri, (asa cum am auzit ca se intampla la unii calugari mai ignoranti din Muntele Athos) copiii sunt "rebotezati". In orice caz, tendinta actuala, pe masura ce pregatirea preotilor ortodocsi se adanceste, este ca asemenea lucruri de nedorit sa se intample cat mai rar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2015, 13:05:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Biserica Ortodoxă recunoaște botezul chiar și atunci când nu este făcut de preot și chiar când apa lipsește, aceasta putând fi înlocuită chiar și cu țărână. Doar să fie făcut în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh. Cel puțin așa afirmă unele catehisme, nu știu dacă toate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2015, 13:39:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
chiar si cu tarana
Am auzit (sau citit ?) de cazuri de crestini de demult, botezati cu nisip in desert, unde nu era apa. Botezul a fost valid.
M-ar interesa justificarea acestui lucru. Sa fie din cauza ca nisipul are asemanari cu apa (fluiditate) ?

In orice caz, o alta solutie a Inchizitiei care a raspuns unui preot ce intreba daca se poate consacra azima facuta din orez a fost negativ. In ideea ca graul este esential painii, fara el nu putem vorbi de paine. Chiar daca miliarde de oameni folosesc orez pe post de paine si il aduc la o infatisare asemanatoare azimei, aceea nu e paine, deci aceea nu e Liturghie valida.

Mutatis mutandis, ar trebui ca, din aceleasi motive, Botezul cu nisip sa nu fie Botez, fiindca nisipul nu e apa, desi are unele asemanari.

Prin urmare, s-ar putea ca cei care sustin validitatea botezului cu nisip sa aiba in vedere altceva: anume, dorinta firbinte de a fi botezat. Am avea, aici, un Botez al Dorintei (asa cum a avut si catechumenul Corneliu). Dar, in acest caz, nu ar mai fi necesar nici nisipul.

Interesant subiect, merita dezbatut pe un topic adecvat. Pe acesta l-am deviat destul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare